Επιλογή ψυχολόγου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33

    Επιλογή ψυχολόγου...

    Χαιρετώ την παρέα! Μετά από πολλή εσωτερική αναζήτηση και ζώντας στα όριά μου, συναισθηματικά και σωματικά, έχω αποφασίσει να απευθυνθώ σε ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή για να ζητήσω βοήθεια...αντιμετωπίζω κυρίως ζητήματα χαμηλής αυτοεκτίμησης( σε επίπεδο ανησυχητικό), συναισθηματικής υπερφαγίας και κοινωνικής απομόνωσης. Όλα αυτά με σοβαρό οικογενειακό υπόβαθρο (σεξουαλική κακοποίηση σε παιδική ηλικία, διεγνωσμένα ή αδιάγνωστα ψυχολογικά προβλήματα σε όλη την οικογένεια κλπ). Επίσης, να πω οτι είμαι ομοφυλόφιλος, σαν συμπληρωματικό στοιχείο που θα βοηθήσει στην απάντηση της ερωτησης που έχω να κάνω!

    Παρατηρώ ότι κατά την αναζήτηση ψυχιάτρου, δείχνω επιθυμία να απευθυνθώ σε άντρες, κατά βάση νέους και ελκυστικούς...Καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι κριτήριο επιλογής (ίσα-ίσα, ίσως είναι και αντι-θεραπευτικό). Όμως, από την άλλη, ενώ συμπαθώ πιο εύκολα τις γυναίκες, δεν νοιώθω άνετα να ανοιχτώ σε μια γυναίκα για όλο αυτό το βούρκο που νοιώθω ότι έχω μέσα μου (υποτακτικότητα, υποτίμηση και εξευτελισμός από τον άλλον στο σεξ κτλ). Είναι σαν να θέλω να εξευτελίσω τον εαυτό μου ανοίγωντας τα εσώψυχά μου, σε έναν όμορφο άντρα...όχι σε μια γυναίκα και όχι σε κάποιον άντρα που θεωρώ ότι είναι λιγότερο ελκυστικός από εμένα. Πώς κρίνετε αυτές μου τις σκέψεις...;;; Πιστεύω ότι δεν είναι καλό αυτό που λέω, γιατί ο ψυχοθεραπευτής θα έπρεπε να μου είναι ουδέτερος τόσο συναισθηματικά, όσο και από πλευράς φυσικής έλξης...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Θεωρώ οτι ακούγεσαι ειλικρινέστατος... και επειδή βλέπω οτι μάλλον μπορείς να κρατήσεις επιτυχώς μια στάση παρατηρητή ακόμα για τον ίδιο σου τον εαυτό... θα έλεγα οτι καλό θα ήταν να επισκεφθείς 2-3-4 διαφορετικούς επαγγελματίες για να δεις και να κρίνεις ο ίδιος τις απαντήσεις τους και πόσο σου ταιριάζουν.

    Όπως επίσης καλό θα ήταν και να αναφέρεις το περί έλξης με την ίδια ειλικρίνεια όπως τα έγραψες εδώ... και πιο συγκεκριμένα το "ίσα-ίσα, ίσως είναι και αντι-θεραπευτικό"... (και να δώσεις ιδιαίτερη σημασία στην απάντησή τους στο προαναφερθέν κομμάτι...), γιατί στην πραγματικότητα κι εγώ πιστεύω οτι ο σκοπός της γνωριμίας σου με τον επαγγελματία θα πρέπει να μπορεί να σε ωθήσει να εκφράζεσαι και όχι να θρέφεις ελπίδες ερωτικού περιεχομένου... Απ'την άλλη βέβαια αν δεις οτι η μη συμβατή, με τα κριτήριά σου, εμφάνιση του επαγγελματία, σε μπλοκάρει στην πράξη και σε εμποδίζει να εκφραστείς... είναι ένα ενδεχόμενο που ίσως αχρήστευε και τις προσπάθειές σου. Γι αυτό μην περιοριστείς μόνο σε μία επίσκεψη ή σε έναν άνθρωπο. Πρέπει να αποκτήσεις σφαιρική άποψη.

    Δες όμως και κάποια γυναίκα, μην το απορρίπτεις. Η ουσία αυτή είναι άλλωστε... να το ψάξεις. Γιατί μπορεί πχ σε κάποια να συναντήσεις δείγματα μιας "προστατευτικής μητέρας"... και να μην μείνεις για πολύ στις ιδέες περί σεξουαλικότητας που σε επηρεάζουν.

    Ίσως να μην σου φαίνεται εύκολο αυτό που σου λέω, αλλά αν το σκεφτείς θα δεις οτι σε πολλές άλλες στιγμές της ημέρας μας, κάνουμε αυτή την "διαλογή"... ειδικά όταν βάζουμε το χέρι στην τσέπη και ειδικότερα όταν πρόκειται και για πολύ λιγότερο σημαντικά ζητήματα... στην ψυχική σου υγεία θα κολλήσεις;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Η αλήθεια είναι οτι θα ενοιωθα κάποια προστασια σε μια ψυχοθεραπευτρια που θα αντιπροσωπευε τη μητρικη φιγουρα. Αλλα απο την αλλη νοιωθω οτι πρεπει να αναπτυχθει κατι δυναμικο. Να αντιμετωπισω την αρνηση/επιθυμια που εχω προς τους εμφανισιμους νεους. Με μεγαλυτερους θα ενοιωθα οτι δεν εχω κατι να παλεψω. Ισως, μαλιστα, να μου εδιναν την εικονα ενος αποτυχημενου πατερα. Παντως, ακομη και το να νοιωσω ερωτικη ελξη δεν ξερω αν ειναι αναγκαστικα κακο. Μπορει να ειναι κατι που πρεπει να υπερνικησω. Την ανασφαλεια μου απεναντι σε εναν εμφανισιμο νεο.

  4. #4
    blackcrow
    Guest
    Μετά από μια δύσκολη θεραπευτική σχέση, αναζήτησα νέο θεραπευτή/τρια/

    Εκείνο το διάστημα ρώτησα πολλές φορές τον εαυτό μου τι θα ήθελα από το θεραπευτή μου. Είδα περισσότερες γυναίκες. Είχα καταλήξει ότι θα ήθελα γυναίκα ίσως λόγω προβλημάτων με τη μητέρα μου.
    Πέρα από αυτό όμως, έλεγα στον εαυτό μου ότι ο θεραπευτής θα πρέπει να είναι σοφός. Δεν ξέρω πως θα το έβρισκα αυτό και δεν πιστεύω ότι το βρήκα. Αλλά θα ήθελα να έχει εμπειρίες από τη ζωή και να έχει στοχαστεί πάνω σε αυτές. Επίσης, ήθελα να έχει επόπτη και να είναι σε ατομική θεραπεία.

    Αν και δεν απαντώ σε αυτό που θέτεις, το καταθέτω και αυτό ως υλικό για τη συζήτηση και την αναζήτηση σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Μετά από μια δύσκολη θεραπευτική σχέση, αναζήτησα νέο θεραπευτή/τρια/

    Εκείνο το διάστημα ρώτησα πολλές φορές τον εαυτό μου τι θα ήθελα από το θεραπευτή μου. Είδα περισσότερες γυναίκες. Είχα καταλήξει ότι θα ήθελα γυναίκα ίσως λόγω προβλημάτων με τη μητέρα μου.
    Πέρα από αυτό όμως, έλεγα στον εαυτό μου ότι ο θεραπευτής θα πρέπει να είναι σοφός. Δεν ξέρω πως θα το έβρισκα αυτό και δεν πιστεύω ότι το βρήκα. Αλλά θα ήθελα να έχει εμπειρίες από τη ζωή και να έχει στοχαστεί πάνω σε αυτές. Επίσης, ήθελα να έχει επόπτη και να είναι σε ατομική θεραπεία.

    Αν και δεν απαντώ σε αυτό που θέτεις, το καταθέτω και αυτό ως υλικό για τη συζήτηση και την αναζήτηση σου.
    Αυτό που αναφέρεις περί εμπειρίας θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό. Και λογικά ένας νέος δεν έχει εμπειρία. Νομίζω ότι προσπαθώ έμμεσα να σαμποτάρω την προσπάθεια, εστιάζοντας σε μια πυρηνική πεποίθηση περί κατωτερότητάς μου...οπότε, θέλω να δεχθώ συμβουλές μόνο από κάποιον που θεωρώ ανώτερό μου...Και το βασικό μου μειονέκτημα (λανθασμένα, ίσως) θεωρώ ότι είναι η εμφάνισή μου...Πάντως, δεν ξέρω αν μπορώ να βρω σοφό ψυχοθεραπευτή...και ακόμη και αν τον βρώ, ίσως δεν είμαι σε θέση να το διακρίνω!:) Επίσης, πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να βρω άνδρα θεραπευτή, λόγω προβηλμάτων με τον πατέρα μου...η μητρική φιγούρα μου προκαλέι μόνο θετικά συναισθήματα, δεν με προκαλεί να αντιπαρατεθώ ή να ξεσπάσω!

  6. #6
    blackcrow
    Guest
    Quote Originally Posted by off_line View Post
    Αυτό που αναφέρεις περί εμπειρίας θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό. Και λογικά ένας νέος δεν έχει εμπειρία. Νομίζω ότι προσπαθώ έμμεσα να σαμποτάρω την προσπάθεια, εστιάζοντας σε μια πυρηνική πεποίθηση περί κατωτερότητάς μου...οπότε, θέλω να δεχθώ συμβουλές μόνο από κάποιον που θεωρώ ανώτερό μου...Και το βασικό μου μειονέκτημα (λανθασμένα, ίσως) θεωρώ ότι είναι η εμφάνισή μου...Πάντως, δεν ξέρω αν μπορώ να βρω σοφό ψυχοθεραπευτή...και ακόμη και αν τον βρώ, ίσως δεν είμαι σε θέση να το διακρίνω!:) Επίσης, πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να βρω άνδρα θεραπευτή, λόγω προβηλμάτων με τον πατέρα μου...η μητρική φιγούρα μου προκαλέι μόνο θετικά συναισθήματα, δεν με προκαλεί να αντιπαρατεθώ ή να ξεσπάσω!
    Ναι. Δεν μπορεί κανείς να διακρίνει ποιός είναι "σοφός" ή όχι :)
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Απλά το αναφέρω ως διαπίστωση.
    Μπορείς να σταθείς στην εμπειρία σε ένα πρώτο επίπεδο και σε ένα δεύτερο στις τυπικές σπουδές

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Ακούω συχνά κόσμο να λέει ότι δεν τον βοήθησε τελικά ο ψυχολόγος. Κρίνοντας με βάση την εμπειρία στενού συγγενικού μου προσώπου που κάνει ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεία, διαπίστωσα ότι μια κάποια σταθεροποίηση την απέκτησε αφού ξεκίνησε τη λήψη φαρμάκων. Αναρωτιέμαι αν ο ψυχίατρος με βοθήσει με τα κατάλληλα φάρμακα. Φοβάμαι τις παρενέργειες. Δυστυχώς είμαι τελείως μόνος και ανησυχώ μην έχω σοβαρές παρενέργειες, ειδικά τις πρώτες μέρες. Όλο ψάχνω και ψάχνω...ήθελα να κλείσω ραντεβού σήμερα με έναν συγκεκριμένο, αλλά λέει ότι δεχεται μετά το 15αύγουστο. Κακή εποχή διάλεξα...:) πέρασα άσχημο πσκ. Πολλή μοναξιά. Την παρασκευή πήγα θέατρο μόνος μου και ένοιωσα απαίσια. Όλοι ήταν με παρέα. Φρίκη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by off_line View Post
    Μπορει να ειναι κατι που πρεπει να υπερνικησω.
    Απ'τα όσα περιγράφεις, είναι πολύ πιθανό. Αλλά το θέμα είναι πως... αν το προσπαθήσεις αυτό απέναντι στον επαγγελματία, μόνος σου, με τις σκέψεις σου, χωρίς να μπορείς να του τις εκφράσεις ώστε να λάβεις και κάποια ίσως καθοδήγηση... (μιας και υποτίθεται οτι για να σε βοηθήσει/καθοδηγήσει θα πήγαινες...), είναι αρκετά πιθανό να μην τα καταφέρεις, ή τέλος πάντων να παρατήσεις την προσπάθεια της ψυχοθεραπείας για τους λάθος λόγους και όχι γιατί την δοκίμασες ως πραγματική λύση. Νομίζω πως το καταλαβαίνεις κι ο ίδιος από τα όσα γράφεις και σε επόμενο μήνυμα.

    Μην αποθαρρύνεσαι και μη φρικάρεις φίλε... γιατί σου είπα και πριν, οτι προσωπικά, η στάση που κρατάς, μου ακούγεται ως εξαιρετικά βοηθητική... Απλά μάλλον σου λείπει κάποιο ερέθισμα για να πας παρακάτω. Οπότε μην κάνεις για τώρα, άδικα, υποθέσεις που δεν ξέρεις αν στέκουν στην πράξη και σε εμποδίζουν απ'το να προχωρήσεις σε αυτήν. Κάνε την αρχή... δες πώς πηγαίνει και αποφασίζεις σύμφωνα με τα όσα προκύψουν στην πορεία... Είναι αμέτρητοι, οι αστάθμητοι και απρόβλεπτοι παράγοντες, απ΄τους οποίους θα μπορούσες να πάρεις το έναυσμα για αλλαγή... και δεν θα προέκυπταν αναγκαστικά όλοι απ'τα όσα θα συζητούσες με έναν επαγγελματία... δεν ξέρεις τί μπορεί να σε επηρεάσει. Είναι όντως και κλασσική περίοδος διακοπών αλλά δεν πειράζει. Χαλαρά. Σημασία έχει οτι το προετοίμασες ήδη μέσα σου... Μιαν άκρη, θα την βρεις.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Τελικά είναι σχεδόν αδύνατο να κλείσω ραντεβού αυτές τις μέρες.Σε όσους απευθύνθηκα μου είπαν ότι θα επιστρέψουν μετά τις 20/8-1/9. Πάντως, ακόμη αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνεις γνωσιακή/συμπεριφορική θεραπεία ή ψυχαναλυτική/ψυχοδυναμική θεραπεία. Επέλεξα μια γυναίκα ψυχίατρο/ψυχαναλύτρια, αλλά έλειπε. Μετά έναν ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή που ασχολείται με θεραπεία σχημάτων, αλλά και αυτός έλειπε...Αναφέρομαι σε περιπτώσεις κατάθλιψεις/ιδψ διαταραχών (ειδικά δυσμορφική διαταραχή).Τί γνώμη έχετε;

Similar Threads

  1. επιλογη
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-07-2014, 17:26
  2. Η επιλογή στη ζωή
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-11-2012, 15:35
  3. επιλογη ψυχολογου
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2010, 18:31
  4. Επιλογή ψυχολόγου...λιγο βοήθεια.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 05-11-2009, 18:43
  5. επιλογή ψυχίατρου
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •