φοβια για καρχαριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    φοβια για καρχαριες

    Αγαπητοι συμφορουμιτες και μη , εχω μονον μια φοβια , τους καρχαριες , με αποτελεσμα οταν κανω καταδυσεις , που κανω , μονος , κουβαλαω κατι ενα ειδικο ψαροντουφεκο , με εκρηκτικη κεφαλη , αυτοσχεδια , και δυο -τρεις ανταλλακτικες , ισχυροτατες , αμα πεσω σε κοπαδι , ξερω γω ? απο τοτε που ειδα τα σαγονια του καρχαρια , μουμεινε η φοβια ...........ολο κοιταω πισω μου , αλλα δεν εχω δει ποτε κανεναν , μια φορα ειδα διπλα μου μια γιγαντιαια θαλασσια χελωνα , γυρω στο 1.5 μετρο μηκος , στην Μυκονο ηταν , και κοψοχολιαστηκα , αλλα δεν την πειραξα , ουτε κι αυτη ................... εσεις οταν μπαινετε στην θαλασσα , το σκεφτεστε , η ειναι ιδεα μου ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Πού υπαρχουν καρχαριες στις ελληνικες ακτες; Ειχα δει μονο απο πλοιο πηγαινοντας απο Πειραια ή Ραφηνα στην Αιγινα πολυυυ παλια. Εκτοτε δεν εχω ξαναπετυχει και ουτε απο κανεναν αλλο ακουσα.
    Βεβαια εσυ με τις καταδυσεις ισως πας και σε πιο απομακρυσμενα σημεια.
    Δεν εχω σκεφτει ποτε μην μου πεταχτει κανας καρχαριας, πιο πολυ τους αχινους και τις μεδουσες φοβαμαι και προσφατα αρχισα να φοβαμαι τις θαλασσιες ανεμωνες μετα που ειδα σε ενα φορουμ μια που ειχε δημοσιευσει το παθημα της που ακουμπησε μια. Και τις βδελες αλλα αυτες δεν ξερω αν ειναι μονο του γλυκου νερου, σε λιμνες και ποταμια δεν πλησιαζω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω , δεν εχω δει ποτε κανεναν , ουτε και νομιζω οτι υπαρχουν , παρα μονο σε συγκεκριμενα γεωγραφικα μερη , που εκ των πραγματων δεν μπορω να παω , πχ. σε υφαλους στ ανοιχτα ............η στην Σαντορινη , στην Καλαματα ( εκει ειναι το βαθυτερο σημειο της Μεσογειου , 4 χλμ.) , στην Νοτια Κρητη , αλλου δενξερω , καναν ξεμπαρκο μην πετυχω ,εξ ου και τα εκρηκτικα που εχω ........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μacgyver, καρχαριας σε ελληνικη θαλασσα δεν παιζει με την καμία!
    Μαλλον πολλες αμερικανικες ταινιες εχεις δει και εχεις επηρεαστει !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μacgyver, καρχαριας σε ελληνικη θαλασσα δεν παιζει με την καμία!
    Μαλλον πολλες αμερικανικες ταινιες εχεις δει και εχεις επηρεαστει !
    Μα το γραφω στην αρχη , οτι εχω επηρρεαστει απο ταινιες , και αλλο να εισαι σε καταδυση , και αλλο στην επιφανεια ,ειναι το ψυχολογικο που παιζει ρολο , και οτι καταδυομαι μονος , δεν πρεπειο βεβαια , αλλα αμα δεν εχω παρεα , τι να κανω ......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Κλειστοφοβικα δε νιωθεις??
    εγω νομιζω οτι θα με επιανε κλειστοφοβια στην καταδυση ή κατι σαν ασφυξια...
    Λενε οτι πιεζεται η καρδια με την καταδυση κιολας, και επειδη έπαιρνα φαρμακα για το αυτοανοσο μου φοβαμαι...
    Σπηλαιολογια θελω να κανω... κατεβαινεις σε σπηλιες με ομαδες, και ειναι απολυτα προστατευμενο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κλειστοφοβικα δε νιωθεις??
    εγω νομιζω οτι θα με επιανε κλειστοφοβια στην καταδυση ή κατι σαν ασφυξια...
    Λενε οτι πιεζεται η καρδια με την καταδυση κιολας, και επειδη έπαιρνα φαρμακα για το αυτοανοσο μου φοβαμαι...
    Σπηλαιολογια θελω να κανω... κατεβαινεις σε σπηλιες με ομαδες, και ειναι απολυτα προστατευμενο!
    Δεν εχω κλειστοφοβια , ουτε αλλη φοβια .............δεν πιεζεται η καρδια με την καταδυση , αλλα που να εξηγω τωρα ........η σπηλαιολογια ειναι ενδιαφερουσα , φυσικα μονο με ομαδες ..........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μacgyver, καρχαριας σε ελληνικη θαλασσα δεν παιζει με την καμία!
    Μαλλον πολλες αμερικανικες ταινιες εχεις δει και εχεις επηρεαστει !

    παιζει πως δεν παιζει σε ανοιχτη θαλασσα ολο και κατι θα υπαρχει ριξε μια ματια στο you tube
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    παιζει πως δεν παιζει σε ανοιχτη θαλασσα ολο και κατι θα υπαρχει ριξε μια ματια στο you tube
    Σε ανοιχτη θαλασσα , δεν εχει νοημα να κανεις καταδυση , αλλα σευχαριστω για το ενδιαφερον , φαινται οτι ενδιαφερεσαι να μην με φαει κανενας καρχαριας , θενκς ............αμα αρχιζω και διαβαζω τιουμπ και γκουγκλ , θα κουβαλαω μαζι μου χειροβομβιδες , παντα κινδυνολογουν αμφοτερα .......και λενα πολλα ψεμματα .....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Χάθηκε τουρίστας στη ρόδο που πήγε για κατάδυση ......Δεν αφήνεις τις καταδύσεις να παίξεις καμιά μπιρίμπα ? :D

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Εεε τουριστας, τι να μας πουν απο θαλασσες κι αυτοι οι ξενοι! (χιουμορακι)
    Διαβασα και για κατι δηλητηριωδη ψαρια που μπηκαν στη Μεσογειο με το ξανανοιγμα της διωρυγας του Σουεζ, αυτα να προσεχεις Macgyver.
    Σημερα ακουμπησε μεδουσαρα τον θειο μου και ετρεχε στο κεντρο υγειας με αφορητο πονο, καταλαβα δεν προκειται να ξαναπαω ποτε για μπανιο σε θαλασσα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Χάθηκε τουρίστας στη ρόδο που πήγε για κατάδυση ......Δεν αφήνεις τις καταδύσεις να παίξεις καμιά μπιρίμπα ? :D
    Δεν παιζω χαρτια , ποτέ ........δεν μαρεσουν ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mελίνa View Post
    Εεε τουριστας, τι να μας πουν απο θαλασσες κι αυτοι οι ξενοι! (χιουμορακι)
    Διαβασα και για κατι δηλητηριωδη ψαρια που μπηκαν στη Μεσογειο με το ξανανοιγμα της διωρυγας του Σουεζ, αυτα να προσεχεις Macgyver.
    Σημερα ακουμπησε μεδουσαρα τον θειο μου και ετρεχε στο κεντρο υγειας με αφορητο πονο, καταλαβα δεν προκειται να ξαναπαω ποτε για μπανιο σε θαλασσα.
    Ενταξει Μελινα , σευχαριστω για τις πληροφοριες , εχω τα εκρηκτικα μαζι μου ............θα εχω περισσοτερα τωρα , και η διωρυγα φαρδυνε , δεν εκλεισε ποτέ ............................αμα σε τσιμπαει μεδουσα , ειτε αμμωνια , ειτε ενα ειδικο stick που εχουν τα φαρμακεια , αλλα αν ο θειος ηταν αλλεργικος , εκει κινδυνευεις πολυ , μην φοβου , εκτος αν εισαι αλλεργικη , μονο 3 ειδη μεδουσας ειναι θανατηφορα , αλλα δεν υπαρχουν στην Μεσογειο .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mελίνa View Post
    Εεε τουριστας, τι να μας πουν απο θαλασσες κι αυτοι οι ξενοι! (χιουμορακι)
    α.
    Ναι , χασαμε και το συναλλαγμα απο τον τουριστα , εχουμε τα δανεια , εχουμε και τους καρχαριες τωρα .......

Similar Threads

  1. φοβία
    By cina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 02-09-2012, 20:45
  2. Φοβια για HIV
    By astros in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 10-10-2011, 02:11
  3. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  4. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2009, 12:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •