ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ- ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Talking ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ- ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ!

    Γειά σας. Είμαι 18 χρονών. Την χρόνια που μόλις πέρασε έδινα πανελλήνιες. Δύο μήνες από την έναρξη της άρχισε να με πιάνει κρίση πανικού κάποιες φορές ενώ βρισκόμουν στην τάξη στο σχολείο ή στο φροντιστήριο. Γενικά από τότε απεφευγα τις βόλτες με φίλους μου μήπως με πιάσει την ώρα αυτή.Σιγα σιγά όμως άρχισα να είμαι πιο χαλαρός και με έπιαναν σπάνια κρίσεις. Εδω όμως και έναμιση μήνα πέρασα μια πολύ αγχωδης κατάσταση.Για μένα παντος αγχωδης ήταν.Τις τελευταίες μέρες λοιπόν με πιάνουν κρίσεις πανικού ακόμα και στο σπίτι και νιώθω ναυτία και ζαλαδα. Τι μου προτείνετε λοιπόν,να περιμένω λίγες μέρες,να χαλαρωσω μήπως μου περάσει ή να επισκεφτώ κάποιον ειδικό ?Επίσης στις περιπτώσεις αυτές προτείνετε ψυχολόγο ή ψυχίατρο ?Δεν θέλω βέβαια αν πάω σε ειδικό μα πάρω Φάρμακα.Δεν πιστεύω πραγματικά ότι κάνουν καλο.Να πω τέλος πως για να πείσω τους γονείς μου να παω πρέπει να περάσω 40 κύματα.Δυστιχως δεν έχω εγώ πρόβλημα να πάω και έχουν αυτοί. Ευχαριστώ παιδιά προκαταβολικά :D

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ρε συ μας έχεις μπερδέψει, αυτό γιατί δεν το είπες νωρίτερα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Ρε πάνω στην σύγχυση μου να τα πω όλα δεν είπα τα βασικά. Για την ακρίβεια όταν είχα ξαναγράψει δεν με απασχολουσαι καθόλου το θέμα αυτό. Δεν παθαίνω κρίσεις πανικού. Μέχρι που έπαθα αμυγδαλιτιδα έμπλεξα με γιατρούς αντιβιωσεις και άγχος μην δεν περάσει γιατί κρατάει καιρώ και μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο κτλ.Αν και ο γιατρος μου λέει ότι δεν είναι τπτ το σημαντικό και πως θα περάσει ο χρόνος αναμονής με στεσαρει πολύ. Γενικά δεν είχα ποτέ θέμα υγείας και αυτό με αγχωσαι πολυ.Αυριο έχω ξανά ραντεβού με το γιατρό. Τέλος πάντων για να μην πολυλογω όντως έπρεπε μα το είχα πει και παλιότερα αλλά πιστεύω πως τότε δεν με απασχολουσαι το πρόβλημα αυτό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ρε συ δεν καταλαβαίνω και πολλά....θα τις βγάλεις τις αμυγδαλές σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Σταυρο σε ψυχολόγο να πας. Και να πεισεις και τους γονείς σου να σε στηρίξουν. Μην ανησυχεις. Δεν είναι τίποτα. Θα περάσει. Να προσπαθείς να μην το σκέφτεσαι κιόλας . Να ξεφεύγει το μυαλό σου κάνοντας πράγματα. Οι γονείς σου τι θέμα έχουν και δεν θέλουν να πας ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Θα δείξει.Ουτε εγώ καταλαβαίνω πολλα. Για την ακρίβεια δεν φοβάμαι το χειρουργείο αλλά το ποσό θα χρειαστεί για να γίνω τελείως καλά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και τι κάνεις τώρα? Παίρνεις αντιβίωση ? Εντάξει ρε συ αυτά όλα περαστικά είναι και μες στο πρόγραμμα........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Πιστεύουν ότι είναι πεταμένα λεφτά και πως αν δεν αντιμετωπισεις αυτό που έχεις μόνος δεν το αντιμετωπίζεις πρακτικά. Εγώ προσωπικά θέλω να πάω αλλά δεν θέλω να τους επιβάρυνω οικονομικά. επίσης δεν θέλω να πάρω χάπια αν πάω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Σήμερα τη σταμάτησα. Πάντως μου το διέλυσε το στομάχι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Αυτή την περίοδο βιωνω και εγώ κρίσεις πανικού. Έχει καιρό να μου εμφανιστεί αλλά το παλευω. Να βγαίνεις έξω. Μην κλεινεσαι στο σπίτι. Πάρε τηλέφωνο τους φίλους σου και αν θες να είσαι πιο ανετος πες τους τι σου συμβαίνει έτσι ώστε να νιώθεις πιο ασφαλής. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με μένα. Στην αρχή της ψυχοθεραπείας μπορεί να πεις οκ τι κάνω τώρα? Απλά μιλάω . Απλά με τον καιρό θα δεις διαφορά. Όχι με την μία επίσκεψη. Εγώ δεν είμαι υπέρ με τα χάπια. Δε ξέρω , κάτι μου την δίνει. Η μάνα μου πέρασε μία ζωή κόλασηκαι ποτέ δεν την άκουσα να λέει θα πάρω χάπια. Οκ η κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη όμως. Δοκίμασε με ψυχολόγο, απλά κοίτα να μην σε ζοριζουν ψυχολογικά οι γονείς σου. Α ναι ξέχασα να σου πω ότι εγ. Κάνω εμετούς από το στρές και ζάλη είχα. Τώρα είναι δεύτερη βδομάδα που έχω μόνο τάση εμετού χωρίς εμετό. Και αυτό αφότου ξεκίνησα ψυχολόγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Πιστεύω ότι ένας ψυχολόγος μόνο καλό θα μου έκανε. Εσένα γιατί σε έπιαναν κρίσεις πανικού ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Είχα καιρό που ήμουν χάλια. Δεν ήθελα να βγω έξω . Θυμωνα με το παραμικρό( αν και είμαι νευρική γενικά). Ε τελείωσαν οι σπουδές,γυρισα πίσω και μου φαινόταν όλα χάλια. Ε αρκετά προβλήματα που είχα στην οικογένεια και από παιδί και τώρα. Αλλαξα και χώραπριν ένα χρόνο. Ε εντάξει. Πιστεύω ότι ξεπερασα τα όρια μου.
    Εσύ τώρανα κοιτάς το μέλλον σου. Να βγαίνεις έξω . Να κάνεις παρέες. Μην πιεζεις τον εαυτό σου, τουλάχιστον μέχρι να το ξεπερασεις. Και γενικά προσπάθησε. Και κάνε αναπνοές. Εισπνοήαπο την μύτη, εκπνοή απο το στόμα για δέκα φορές. Να το κάνεις αρκετές φορές κατά την διάρκεια της μέρας. Αυτό κάνω εγώ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση ελπιζω να περνας καλα!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Να μας πεις νέα σου αν πας σε ψυχολόγο και γενικά ότι και αν κάνεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Έγινε, ευχαριστώ!

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου/αγοραφοβια.
    By ryungarr in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 19-02-2016, 16:25
  2. Κρισεις πανικου και αγοραφοβια
    By villyz in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2015, 01:25
  3. Αγοραφοβια ή Κρισεις πανικου;
    By Τέα Ζ. in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2015, 16:00
  4. Κρισεις πανικου, ΓΑΔ, αγοραφοβια
    By ginker in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 20-02-2015, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •