ολανζαπινη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176

    ολανζαπινη?

    Υπάρχει κανένας σας που να είχε παρενέργειες απο την ολανζαπίνη- zyprexa? Και αν ναι , τι παρενέργειες είχατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Φίλε παίρνεις ακόμα Ολανζαπίνη?? δυστυχώς από ότι εχω καταλάβει δύσκολα κόβεται... ελπίζω να είσαι καθαρός τώρα

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια παιρνω και εγω ολζαμαπινη. ονειρευουομουν μια ζωη να ειμαι ελευθερος! και εμπλεξα με τα κωλο ψυχοφαρμακα. μονο και μονο που παιρνω ψυχωφαρμακα με ποιανει καταθλιψη. εχω παρει 30 κιλα με τη μαλακια την ολζαμαπινη. προσπαθησα να την κοψω και με ποιανει εμετος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω ειχα παρει 10 κιλα..
    δεν το εκοψα απλα το αντικατεστησα με αλλο και δεν ειχα προβλημα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε παιδια παιρνω και εγω ολζαμαπινη. ονειρευουομουν μια ζωη να ειμαι ελευθερος! και εμπλεξα με τα κωλο ψυχοφαρμακα. μονο και μονο που παιρνω ψυχωφαρμακα με ποιανει καταθλιψη. εχω παρει 30 κιλα με τη μαλακια την ολζαμαπινη. προσπαθησα να την κοψω και με ποιανει εμετος.
    Καλησπέρα Ηλία... δυστυχώς η Ολανζαπίνη δύσκολα κόβεται, αλλά μπορεί να γίνει... αν εχεις μόνο εμετούς τότε είσαι τυχερός... το χειρότερο για μένα είναι η αϋπνία...
    Από σένα εξαρτάται αν θες να προσπαθήσεις...αλλα θέλει σιγά σιγά... και φυσικά εξαρτάται από τον χρόνο που την παίρνεις...
    Από 20 που είσαι μπορείς να μειώνεις 5 κάθε μήνα μέχρι να φτάσεις στο 5...μετα θέλει ακόμα λιγότερη μείωση.. για να γίνει όσο γίνεται ομαλά... ααα και κάτι άλλο που διαπίστωσα από την έρευνα μου στο Internet... καλό ειναι να παίρνεις ταυτόχρονα και βιταμίνη B12...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εγω ειχα παρει 10 κιλα..
    δεν το εκοψα απλα το αντικατεστησα με αλλο και δεν ειχα προβλημα
    Αν θέλεις φίλε πες μας ποιό παίρνεις τώρα στη θέση της Ολανζαπίνης??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Αν θέλεις φίλε πες μας ποιό παίρνεις τώρα στη θέση της Ολανζαπίνης??
    επαιρνα ολανζαπινη 20μγ και το αντικατεστησα με solian και aloperidin και εχασα και τα κιλα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by boo View Post
    επαιρνα ολανζαπινη 20μγ και το αντικατεστησα με solian και aloperidin και εχασα και τα κιλα
    Κατάλαβα... εγώ θα ήθελα να μιλήσει κάποιος που κατάφερε και έκοψε αντιψυχωσικα...

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Καλησπέρα Ηλία... δυστυχώς η Ολανζαπίνη δύσκολα κόβεται, αλλά μπορεί να γίνει... αν εχεις μόνο εμετούς τότε είσαι τυχερός... το χειρότερο για μένα είναι η αϋπνία...
    Από σένα εξαρτάται αν θες να προσπαθήσεις...αλλα θέλει σιγά σιγά... και φυσικά εξαρτάται από τον χρόνο που την παίρνεις...
    Από 20 που είσαι μπορείς να μειώνεις 5 κάθε μήνα μέχρι να φτάσεις στο 5...μετα θέλει ακόμα λιγότερη μείωση.. για να γίνει όσο γίνεται ομαλά... ααα και κάτι άλλο που διαπίστωσα από την έρευνα μου στο Internet... καλό ειναι να παίρνεις ταυτόχρονα και βιταμίνη B12...
    ο γιατρος που με παρακαλουθουσε πεθανε!.... και ειχα να επισκεφτω γιατρο πανω απο 1.5 χρονο. τωρα πηγα σε εναν καινουργιο. δεν μου αλλαξε τα χαπια. μου ειπε να μειωσουμε την ολζαμαπινη και του ειπα οτι νιωθω μια ασφαλεια με τα φαρμακα και τα αφησαμε ετσι οπως ειναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ο γιατρος που με παρακαλουθουσε πεθανε!.... και ειχα να επισκεφτω γιατρο πανω απο 1.5 χρονο. τωρα πηγα σε εναν καινουργιο. δεν μου αλλαξε τα χαπια. μου ειπε να μειωσουμε την ολζαμαπινη και του ειπα οτι νιωθω μια ασφαλεια με τα φαρμακα και τα αφησαμε ετσι οπως ειναι.
    Κοίτα δεν είμαι γιατρός και δεν ξέρω από τι πάσχεις... αν είναι κάτι πολύ σοβαρό και ησουνα δυσλειτουργικος πάω πάσο...
    αλλα αν είσαι σαν εμένα που το μόνο που είχα ήταν άγχος και κατάθλιψη... τότε κρίμα να παίρνεις αυτό το δηλητήριο μια ζωή...

  11. #11
    Elenia781
    Guest
    γεια σε ολους , γραφω εδω γιατι δεν ξερω πως να αρχισω θεμα. Η κατασταση μου τον Μαιο του 2019 προσπαθησα να αλλαξω την olanzapine 10μγ με abilify 10μγ . Η αλλαγη ειχε γινει και παλιοτερα και τα ειχα καταφερει. Τωρα ομως εχασα την μπαλα και ξαναγυρισα στην olanzapine αντι για 10μγ στα 15μγ. Μετα απο τοσους μηνες παρατηρησα μουδιασμα των ακρων και εναν συνεχη ηχο στα αυτια ιδιως οταν πεφτω για υπνο. Εδω και μια βδομαδα νιωθω ευαλωτη και χτες εκλαιγα .Οταν βγαινω εξω νιωθω οτι δεν εχω τον ελεγχο και με ποναει το κεφαλι μου. Σκεφτομαι να νοσηλευτω αλλα φοβαμαι οτι θα με μπουκωσουν στα φαρμακα. Ψαχνω για εναλλακτικη γιατι καταλαβα οτι το zyprexa εχει πολλες παρενεργειες σωματικες .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    εχεισ εμβοεσ αυτο ειναι ο θορυβοσ στο κεφαλι για τισ παρενεργειεσ παρε ενα μυοχαλαρωτικο αλγκοφρεν και παρε κ κανενα συμπληρωμα διατροφησ συζητα με το γιατρο σου ειμαι ασθενησ εδω και 13 χρονια απο τουσ παλιοτερουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    και μαλλον πρεπει να παρεισ κ κορτιζονη για τισ εμβοεσ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    17
    Στις αρχές( τον πρώτο χρόνο) έβαλα 20 κιλά. Τώρα όμως, μετά από 3 χρόνια, σταμάτησε αυτή η παρενέργεια και τα έχασα τα κιλά.

Similar Threads

  1. μπορει η ολανζαπινη να προκαλει αδυναμια να συγκεντρωθω,να εστιασω κτλ?
    By valleron2009 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2017, 13:58
  2. Replies: 1
    Last Post: 15-07-2014, 00:11
  3. Strattera+zyprexa(ολανζαπινη)
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 08-07-2012, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •