απομυθοποιηση της φωνής - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 152
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @φτατλ μου τη στέλνει με vibes!

    @σειριε η φωνή της είναι αληθινή ακούγεται ακριβώς ίδια άρα πώς λέτε ότι δεν είναι πραγματική; Την άκουω ξεκάθαρα αλλά με εγκατέλειψε.. Να γίνομαι καλύτερα? Δεν ξέρω. Δεν ξέρω αν δεν έπαιρνα φάρμακα ίσως ήμουν καλύτερα

    @ποκεμον ευχαριστώ και γω για την απάντηση το είχα σκεφτεί για μάγια αλλά όχι δεν πιστεύω σε αυτά αλλά και γω τρελαίνομαι με υποτιθεμενες συμπτώσεις γίνονται πολλά τραγικά

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ ξέρω τον λόγο που σε εγκατέλειψε αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να στον πω.
    Δεν είπα ότι δεν ακούγεται αληθινή αλλά ότι είναι παιχνίδι του μυαλού.Όλα μοιάζουν αληθινά στην ψύχωση γιατί τα πιστεύουμε και δεν δεχόμαστε άλλη άποψη.Είναι πολύ δύσκολο να μεταπείσεις έναν ψυχωσικό για τις λάθος αντιλήψεις του.
    Όπως και η αίσθηση ότι διαβάζουν την σκέψη σου ή ότι σε κοιτούν περίεργα,οι οπτικές ψευδαισθήσεις έτσι κ αυτό είναι μέρος της πάθησης.Συνηθίζεται στην σχιζοφρένεια κάποιες φωνές να είναι θετικές.Τις περισσότερες φορές όμως είναι αρνητικές.

    Να ήσουν καλύτερα με το να πιστεύεις σε συνομωσίες,ότι διαβάζουν την σκέψη σου όταν βγαίνεις έξω σε κόσμο,με τρομακτικές ψευδαισθήσεις,με το να μη είσαι λειτουργική;;Δύσκολα!!
    Τα φάρμακα έχουν κάποια αρνητικά αλλά σε βάθος χρόνου αν σου ταιριάξουν νομίζω κάνεις ένα δώρο στον εαυτό σου.Σίγουρα υπάρχουν πολλά μαύρα σημεία για την χρήση τους όπως τι γίνεται αν τα παίρνεις για όλη σου την ζωή και ποιες είναι οι επιπτώσεις αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια τεκμηριωμένη άποψη για εναλλακτική θεραπεία.

    Κάποιοι λένε ότι μπορείς να αναρρώσεις κ χωρίς φάρμακα αλλά πόσες επιστημονικές έρευνες υπάρχουν γι'αυτό και ποιος αντέχει το φορτίο της τρέλας χωρίς θεραπεία;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αφού και εσύ αποδέχεσαι σε κάποια μηνύματα σου ότι έχεις θετικά συμπτώματα.
    Δεν αποδέχεσαι ολοκληρωτικά την πάθηση σου;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Εσωτερική σήψη να σε παρηγορεί το γεγονός , ότι όλα θεραπεύονται εκτός απο την ιψδ , που δεν θεραπευέται πλήρως! Όσον αφορά για τα φάρμακα, ναι σίγουρα το κοκτείλ των φαρμάκων επηρεάζει την κρίση σου, είτε θετικά είτε αρνητικά . Εσύ σκέφτεσαι να τα κόψεις , εγώ φαντάσου απο την άλλη , βλέπω ότι με μισό stedon και μισό seroxat , ενώ ήμουν τέρμα εξωστρεφής , τώρα δε με αναγνωρίζω! Χρειάζομαι αυτη την ώθηση , αλλά ο γιατρός μου πιστεύει ότι είμαι καλύτερα! Βέβαια σκέφτομαι , περίοδοι είναι αυτοί !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H ψύχωση δεν θεραπεύεται επίσης pokemon!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Να σε ρωτήσω κάτι serios, κάτι νέες θεραπείες νευροανάδρασης έχεις ακούσει αν κάνουν κάτι?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τουλάχιστον στο θέμα της ψύχωσης δεν το άκουσα και δεν είμαι σίγουρος.Πιστεύω θα το είχα ακούσει αν είχε αποτέλεσμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω serios μιας και σε βρήκα , τι συμβουλή θα μου έδινες εμένα στην δικιά μου περίπτωση? Να τρέχω σε εκκλησίες για να αποδείξω ότι δεν είναι κάτι μαγικό? Θέλω να πω , πάντα για να μου φύγει ο ψυχαναγκασμός , πρέπει να αποδυκνείω ότι κάτι δεν ισχύει. Ας πούμε , με τις ασθένειες , μου έλεγε ένας γιατρός ''είσαι καλά'' , μου δινε την επιβεβαίωση! Εδώ θα είναι γελοίο να τρέχω σε medium και παππάδες! Φαίνεσαι καλό παιδί, και έχεις σωστές απόψεις , και θα ήθελα να τις ακούσω! Εμένα μου χει βγει σε σωματόμορφο. Να το αφήσω με τα φάρμακα να κάνει τον κύκλο του? Και ξέρεις μήπως αν για τις σωματόμορφες διαταραχές λειτούργησε σε σένα κάποιο φάρμακο καλύτερα? Κάτι που σταμάτησε τις αυθυποβολές σου! Ξέρεις οι ψυχίατροι πλέον έχουν γίνει busy, οπότε ορισμένοι αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε σε φόρουμ!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Tα φορουμ τα βλέπω περισσότερο σαν ενημέρωση και αυτό προυποθέτει κριτική σκέψη.Επίσης περιέχει και ευθύνη κάτι που πολλοί δεν αντιλαμβάνονται.
    Το πρόβλημα σου δεν το γνωρίζω για να σου δώσω συμβουλή.Ναι οι γιατροί επαναπαύτηκαν με το να δίνουν χάπια για όλες τις χρήσεις και έχουν χάσει το νόημα τους.Εγώ από αυτά που κατάλαβα κάνοντας συμβουλευτική ψυχοθεραπεία είναι ότι λένε πράγματα που μου τα λέει και ο ανειδίκευτος περίγυρος μου.Το μόνο που τους χρειάζομαι είναι για τον καθορισμό της δόσης.
    Κοίτα να δεις από την στιγμή που δεν υπάρχει θεραπεία όπως λες πρέπει νομίζω να δώσεις ευκαιρία στα φάρμακα και να συνεχίσεις για ένα διάστημα με το να είσαι συνεπής.Το ότι παραμένει το πρόβλημα ίσως οφείλεται στην ασυνέπεια σου και στον φόβο σου με τα φάρμακα.Αν διακόπτεις την θεραπεία λογικό να μη έχεις εξέλιξη.
    Σε παπάδες γιατί να πας;;Λογικός θέλεις να γίνεις όχι να αναπτύξεις παρολογισμούς και μυαλό με παρωπίδες.Η σωματοποίηση των συμπτωμάτων είναι αποτέλεσμα της αυθυποβολής κατα ένα μέρος σίγουρα.Αν λες είμαι κουτσός είμαι κουτσός στο τέλος θα κουτσαίνεις.Αν λες είμαι δαιμονισμένος ίσως βγάζεις κραυγές τα βράδια και αν πιστεύεις ότι σου έκαναν μάγια θα ξεπατιάζεσαι και οποιαδήποτε σύμπτωση θα την βλέπεις σαν αποτέλεσμα αυτών.
    Εγώ δεν παρατηρώ ότι έχασες την επαφή με τον κόσμο γύρω σου.Οπότε μη ψάχνεις ότι τα έχεις χάσει και ότι το πρόβλημα σου είναι ψύχωση για παράδειγμα.Νομίζω η διάγνωση σου είναι σωστή.Βρες έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και δώσε μια ευκαιρία στα φάρμακα.Εχουν τα αρνητικά τους,έχουν όμως και τα θετικά τους.Εμένα μου ξανάδωσαν την ευκαιρία να ξαναζώ.Είναι επιλογή σου!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Αυτό που λες , βρές ένα γιατρό που εμπιστεύεσαι είναι μεγάλη κουβέντα, έχω αλλάξει τρείς γιατρούς , και όπως είπες κάποιοι ήταν καλοί στο μπλα-μπλα , κάποιοι στην φαρμακοθεραπεία , δεν έχω βρεί , καλό και στα δύο κομμάτια ακόμα . Ας πούμε τώρα που περνάω αυτή την φάση έντονα , το μισό stedon , και το μισό seroxat , τα βλέπω τσιχλόφουσκες! Παρόλαυτα ο γιατρός επιμένει ότι είμαι καλύτερα απο την πρώτη φορά. Θα ακουστεί βαρύ αυτό που θα πώ , αλλά και οι γιατροί κάνουν λάθη που και που. Οι δικοί μου δεν θέλουν να αλλάξω ψυχιατρό , γιατί θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι απο την αρχή να λέω το ιστορικό μου κτλπ. Δεν ξέρω αν εσύ κατέληξες σε κάποιον καλό ψυχοθεραπευτή , αλλά πραγματικά έχει καταλήξει να είναι σαν να ψάχνεις κόπελα για παντρειά! Και όπως λές , οι περισσότεροι λένε αυτά που λέμε στο φόρουμ μεταξύ μας!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ευτυχώς με τον τωρινό έχουμε καλή σχέση και είναι επαγγελματίας και συνεργάσιμος.Οι γιατροί θα κάνουν λάθη όπως πχ στην πρόγνωση ή στην διάγνωση.Είναι άνθρωποι και το να διαγνώσεις μια πάθηση με τόσα συμπτώματα που μοιάζουν μεταξύ τους σίγουρα είναι πρόκληση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @φτατλ μου τη στέλνει με vibes!
    Εσωτερικη, αν η θεια σου ανακαλυψε τον τροπο να σου στελνει τη φωνη της με vibes και εσυ τον τροπο να δεχεσαι τη φωνη της, τοτε μιλαμε για ενα παγκοσμιο επιτευγμα με τεραστια σημασια. Αντιστοιχο του νόμου της βαρυτητας ισως...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Ότι χρειαστείς serios , αν χρειάζεσαι καμιά βοήθεια , πές μου! Δεν σε έχω παρατηρήσει να μοιράζεσαι κάτι! Αυτό ισχύει για όλους φυσικά:o

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by pokemongo View Post
    Ότι χρειαστείς serios , αν χρειάζεσαι καμιά βοήθεια , πές μου! Δεν σε έχω παρατηρήσει να μοιράζεσαι κάτι! Αυτό ισχύει για όλους φυσικά:o
    Μπορείς να βλέπεις τα θέματα του κάθε χρήστη αν πατήσεις στο όνομα του και από κει πας στο προφίλ.Έχω γράψει αρκετά.Σίγουρα δεν είμαι και ο πιο συχνός σχολιαστής.Περισσότερο στο κομμάτι της ψύχωσης δίνω την εμπειρία μου κ πιστεύω να βοηθάω όσο μπορώ.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Φυσικά και βοηθάς, και με αυτό τον τρόπο και εμάς , αλλά και τον εαυτό σου.:)

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. απομυθοποιηση του γυναικειου οργασμου?
    By 66psy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-10-2014, 18:35
  2. Σας αρέσει η χροιά της φωνής σας?
    By PostMortem in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-09-2011, 20:49
  3. η απομυθοποίησή της
    By vegga in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 23:53
  4. Ο κόσμος των μεγάλων και η απομυθοποίηση του έρωτα...
    By katerina7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 07-09-2006, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •