περι εμφανισης ο λογος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112

    περι εμφανισης ο λογος

    καλημέρα,
    είμαι νέο μελος εδώ κ σαν νέο μελος δεν ηξερα σε ποιο θεμα να γραψω...οποτε σκεφτηκα το γενικα θεματα.
    τελευταια είμαι σε ένα είδους συγχησης..με το εξης θεμα...να προσεχω την εμφανιση μου...η δεν παιζει ρολο...θα αναλυσω παρακατω .
    Από μικρη ημουν η κοπελιτσα που ηθελε να περιποιηται τον ευατο της..να βαφεται..γενικως να είμαι αυτό π λεμε κοκετα. Το εκανα αυτό βασικα με σκοπο να κερδισω τον θαυμασμο των ανδρων (μιας κ τοτε θεωρουσα πως για να αρεσεις σε καποιον πρεπει να εισαι εμφανίσιμος) κ γιατι πιστευα πως μια γυναικα είναι απαραιτητο να είναι παντα περιποιημενη οπου κι αν βρίσκεται.Συμφωνα λοιπον με αυτή τη θεωρια που ειχα παντα μα παντα προσεχα τον εαυτο μου..ακομα κ μες στο ιδιο μ το σπιτι...πχ βαφομουν.περασαν λοιπον τα χρονια κ καποια στιγμη γνωρισα καποιον κ εκανα σχεση..όταν όμως αυτή η σχεση τελειωσε..αλλαξα εντελως...παραμελησα τον εαυτο μ..κ όλα αυτά π εκανα περι εμφανισης δεν μ αγκιζαν πια..να μν τα πολυλογω ...με τον καιρο αργοτερα αρχιζα δειλα δειλα κυκλοφορωντας εξω με παρεες να βελτιωνω την εμφανιση μου,αλλα όχι 100% πχ δεν εχω χασει όλα τα κιλα που φωρτωθηκα από την περιοδο θλιψης..το θεμα όμως ηταν πως δεν ειχα τις αναλογες κατακτησεις που ηθελα ...κ αυτό με εριχνε πιο πολύ ψυχολογικα κ όχι μονο..με εκανε να μην θελω να κανω σχεση.Ειμαι λοιπον σε μια περιοδο που οικονομικα δεν τα παω καλα..οι φιλες μου (αυτές που εχουν απομεινει ) είναι ολες λογω εποχης εκτος..κ δεν βγαινω καθολου εξω.Απο την μια δεν θελω να κανω κατι με τον οποιονδηποτε γτ ξερω πως θα αρεσω μονο σε αυτόν που δν θα μ κανει...από τη άλλη ξερω πως για να αρεσω σε καποιον π θα μ κανει ισως να χρειαζεται να ξαναγινω όπως παλια..η κοκετα...Ειμαι μπερδεμενη...δεν ξερω τι να κανω..να προσπαθήσω μηπως ξαναβρω την ευτυχια..η ν μεινω ετσι?τι λετε?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    18
    Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να βελτιωσεις την ψυχολογια σου πρωτα αυτο ειναι το βασικοτερο για να εχεις επιτυχια στο φλερτ, αν αυτο περναει μεσα απο μια επιτυχημενη διαιτα εσυ το ξερεις καλυτερα, αλλα σιγουρα μπορει να αρεσεις και χωρις καμια τρελη ταλαιπωρια προετοιμασιας αν αυτο εννοεις λεγοντας κοκκετα. Τωρα αν κι εσυ στοχευεις μονο σε κουκλους ξερωγω ε ΟΚ ειναι πιο δυσκολο, αλλα ειναι και τυχη, πιστευω εχεις εξιδανεικευσει τον παλιο σου εαυτο καπως και πρεπει να ξεκολλησεις λιγακι απο αυτο για να προχωρησεις.

  3. #3
    Να αδυνατισεις και ολα θα παρουν το δρομο τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Η εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο εμένα μου άνοιξε πολλές πόρτες παλιότερα που ήμουνα εμφανίσιμη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Δυστυχως, οι αλλοι μας κρινουν απο την εμφανιση μας.
    Πολυ θα ηθελα να εβλεπαν χαρακτηρα και ικανοτητες αλλα η εμφανιση ειναι το Α και το Ω.
    Θα σου προτεινα να το δεις σαν παιχνιδι, την κοκεταρια να τη δεις σαν κατι που σε χαλαρωνει και σε ξεκουραζει, οχι σαν αγγαρεια!
    Παντως αν εισαι γυμνασμενη, και λιγα κιλακια να εχεις παραπανω, δεν φαινονται! ισα ισα θα μπορεις να τρως κανονικα και να μη φαινεσαι χοντρη.
    Και ξερεις τι καταλαβα? οτι αν εισαι γυμνασμενη, και ρουχα της λαϊκης να φορας (που λεει ο λογος, λεω το χειροτερο) κουκλα θα φαινεσαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Nα ξεπεράσεις την τελειομανία.Αυτό θα σου πρότεινα.Το βρίσκω υπερβολικό να είσαι βαμμένη μέσα στο σπίτι.Το ότι δίνεις τόση έμφαση στην εμφάνιση ίσως κρύβει ανασφάλεια και μη αποδοχή του εαυτού σου όπως είναι.
    Δεν χρειάζεται να είσαι τέλεια για να σε αποδεχθεί ο άλλος.Και τα ελαττώματα έχουν την χάρη τους.Μερικά είναι χαριτωμένα.Επίσης την ευτυχία δεν θα την βρεις εξαρτώμενη από κάποιον άλλον αλλά αποδεχόμενη τον εαυτό σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,798
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Και ξερεις τι καταλαβα? οτι αν εισαι γυμνασμενη, και ρουχα της λαϊκης να φορας (που λεει ο λογος, λεω το χειροτερο) κουκλα θα φαινεσαι.
    πολύ σωστά

  8. #8
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Nα ξεπεράσεις την τελειομανία.Αυτό θα σου πρότεινα.Το βρίσκω υπερβολικό να είσαι βαμμένη μέσα στο σπίτι.Το ότι δίνεις τόση έμφαση στην εμφάνιση ίσως κρύβει ανασφάλεια και μη αποδοχή του εαυτού σου όπως είναι.
    Δεν χρειάζεται να είσαι τέλεια για να σε αποδεχθεί ο άλλος.Και τα ελαττώματα έχουν την χάρη τους.Μερικά είναι χαριτωμένα.Επίσης την ευτυχία δεν θα την βρεις εξαρτώμενη από κάποιον άλλον αλλά αποδεχόμενη τον εαυτό σου.
    Ποιός όμως θα αποδεχτεί τα ελαττώματα της?
    Ένας μη ωραίος?

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Δεν βρίσκω κάτι κακό στο να προσέχεις την εμφάνιση σου.
    Κάνε δίαιτα και όλα θα πάνε καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ποιός όμως θα αποδεχτεί τα ελαττώματα της?
    Ένας μη ωραίος?
    Δεν είπε η κοπέλα πως είμαι άσχημη και βάφομαι για να είμαι ωραία.Είπε βάφομαι γιατι θεωρώ πως έτσι είναι το σωστό.Οπότε ίσως είναι μια λάθος θεώρηση των πραγμάτων.
    Πιστεύεις πως υπάρχει τέλειος άνθρωπος;;Σε μια σχέση είτε φιλική είτε ερωτική το σωστό είναι να αποδέχεσαι τον άλλον με τα ελαττώματα του. Διορθώνεις ότι διορθώνεται και αποδέχεσαι ότι δεν αλλάζει.
    Εγώ δεν θα έκανα σχέση αν δεν μπορούσα να δω μια κοπέλα όπως πραγματικά είναι.Το ψεύτικο δεν μου αρέσει.Το να έχω μια κοπέλα που αναγκάζεται να βάφεται για να είναι πάντα ωραία πρώτον είναι υπερβολή και ψυχοφθόρο και δεύτερον δείχνει ότι δεν είναι άνετα με μένα.
    Θα αποδεχτεί τα ελαττώματα της όποιος την αγαπήσει πραγματικά!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν είπε η κοπέλα πως είμαι άσχημη και βάφομαι για να είμαι ωραία.Είπε βάφομαι γιατι θεωρώ πως έτσι είναι το σωστό.Οπότε ίσως είναι μια λάθος θεώρηση των πραγμάτων.
    Πιστεύεις πως υπάρχει τέλειος άνθρωπος;;Σε μια σχέση είτε φιλική είτε ερωτική το σωστό είναι να αποδέχεσαι τον άλλον με τα ελαττώματα του. Διορθώνεις ότι διορθώνεται και αποδέχεσαι ότι δεν αλλάζει.
    Εγώ δεν θα έκανα σχέση αν δεν μπορούσα να δω μια κοπέλα όπως πραγματικά είναι.Το ψεύτικο δεν μου αρέσει.Το να έχω μια κοπέλα που αναγκάζεται να βάφεται για να είναι πάντα ωραία πρώτον είναι υπερβολή και ψυχοφθόρο και δεύτερον δείχνει ότι δεν είναι άνετα με μένα.
    Θα αποδεχτεί τα ελαττώματα της όποιος την αγαπήσει πραγματικά!!!
    Ποτέ δεν είπα ότι υπάρχει τέλειος άνθρωπος.
    Απλά της είπα ότι καλά κάνει και περιποιείται.
    Στο λέω εγώ που για άντρας περνώ αρκετή ώρα στον καθρέπτη και που προσέχω την εμφάνιση και το σώμα μου,για να αρέσω εκεί που θέλω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Ρώτησες ποιος θα αποδεχτεί τα ελαττώματα της.
    Για να αποδεχτείς κάποιον πρώτο βήμα είναι να γνωρίζεις πως δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς ελαττώματα και τελειότητα!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Να είσαι κοκέτα αν και όποτε σου κάνει κέφι...
    Εντάξει δεν νομίζω να μην αρέσεις σε κάποιον επειδή δεν φοράς κραγιόν....εκτός αν εννοείς ότι έχεις αφεθεί τελείως...
    Τα κιλά να δεις καλύτερα που θέλουν κόπο και χρόνο ...τα υπόλοιπα είναι στιγμιαίες αποφάσεις, να βαφτείς ας πούμε...

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Να είσαι κοκέτα αν και όποτε σου κάνει κέφι...
    Εντάξει δεν νομίζω να μην αρέσεις σε κάποιον επειδή δεν φοράς κραγιόν....εκτός αν εννοείς ότι έχεις αφεθεί τελείως...
    Τα κιλά να δεις καλύτερα που θέλουν κόπο και χρόνο ...τα υπόλοιπα είναι στιγμιαίες αποφάσεις, να βαφτείς ας πούμε...
    Απόλυτα σωστή!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Απόλυτα σωστή!
    συμφωνω απολυτα με οσα λετε..οι περισσοτεροι και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ναι ευτιχως η δυστυχως ζουμε σε μια κοινωνια που μετραει η εμφανιση..κ για να σε πλησιασει καποιος που δεν θα σε ξερει δεν θα κοιταξει αν εχεις αλλου είδους χαρισματα..θα πλησιασει άλλη...καπου διαβασα ότι βαφομουν γτ δεν είμαι ωραια...όχι δεν εχω θεμα με τ προσωπο μου...μονο μ τα κιλα μου...κ αποτι καταλαβα..θα πρεπει αφου είναι κατι π εμενα μ επηρεαζει τοτε θα πρεπει να το λυσω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα εμφάνισης
    By iwannakatr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 07-01-2016, 19:58
  2. Περι καταθλιψης ο λογος.
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-01-2013, 22:21
  3. Η ΨΥΧΩΣΗ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 10-06-2012, 02:42
  4. Περι ομοιοπαθητικης ο λογος...
    By WeakbutPowerfull in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 08-03-2011, 09:22
  5. Λόγος χωρισμού?
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2009, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •