Συνειδητοποιήσεις μετά απο βιασμό - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Ότι χρειαστείς πες μου, θα χαρώ να βοηθήσω αν μπορώ...
    Αχ Κύκνε τι ωραία που μιλάς σε αυτήν την κοπέλα και έχεις δίκαιο και μένα που σχεδόν βιάστηκα από τον γκόμενο της φίλης μου δεν με καταλαβαίνεις.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Αχ Κύκνε τι ωραία που μιλάς σε αυτήν την κοπέλα και έχεις δίκαιο και μένα που σχεδόν βιάστηκα από τον γκόμενο της φίλης μου δεν με καταλαβαίνεις.
    Δελφίνι συγγνώμη αλλά κάπου μπερδεύεσαι, ο βιασμός είναι πράξη βίας όπως λέει κι η λέξη κι είναι υποχρεωτική σεξουαλική επαφή, εσύ (εκτός κι αν δεν μας έχεις πει κάτι) ότι έκανες το έκανες με τη θέληση σου, έτσι δεν είναι; Δεν σε ανάγκασε κανείς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δελφίνι συγγνώμη αλλά κάπου μπερδεύεσαι, ο βιασμός είναι πράξη βίας όπως λέει κι η λέξη κι είναι υποχρεωτική σεξουαλική επαφή, εσύ (εκτός κι αν δεν μας έχεις πει κάτι) ότι έκανες το έκανες με τη θέληση σου, έτσι δεν είναι; Δεν σε ανάγκασε κανείς...
    Ναι αλλά αυτός επέμενε πολύ και με θράσος λες και έπρεπε να του καθίσω.... και εγώ αποβλακώθηκα , τα έχασα χάζεψα στην κυριολεξία είναι ένα είδος βιασμού και αυτό κάπως λέγεται και αυτό αν θυμάμαι καλά.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ναι αλλά αυτός επέμενε πολύ και με θράσος λες και έπρεπε να του καθίσω.... και εγώ αποβλακώθηκα , τα έχασα χάζεψα στην κυριολεξία είναι ένα είδος βιασμού και αυτό κάπως λέγεται και αυτό αν θυμάμαι καλά.
    Δελφίνι, σταμάτα να συγκρίνεις κάτι τόσο φριχτό με το ότι εσύ απλά τα έχασες γιατί είναι ντροπή και για μένα και για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα...εσύ φοβήθηκες; Ξέρεις τι θα πει να φοβάσαι και να παρακαλάς να σε αφήσουν και να μην σταματάνε; Σε παρακαλώ, μην το συνεχίζεις κι αν το έχεις ανάγκη πάνε σε κάποιο από τα δικά σου θέματα γιατί εδώ χαλάμε της κοπέλας και δεν είναι σωστό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 12-09-2016 at 12:10.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Νίκο, υπάρχει ένα χάπι στην Αμερική τουλάχιστον δεν ξέρω αν μας έχει έρθει κι εδώ που εκτός από την κανονική του ονομασία την οποία δεν αναφέρω για λόγους ασφαλείας των γυναικών λέγεται και χάπι βιασμού και το αποκαλούν έτσι κι επαγγελματίες υγείας γιατί σε καθιστά ανίκανη να αντιδράσεις έστω και το λίγο που μπορείς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Ευτυχώς δε με λες κακιά αλλά με λες βλάκα....

    Ποιους έκαψα μωρέ και εγώ; Τον βλάκα που τα ήθελε ή την άλλην που τα είχε με 3???

    Ο τύπος ήταν χειριστικός.

    Έχετε καθόλου ακουστά το «Σύνδρομο της Στοκχόλμης;» Το σύνδρομο της Στοκχόλμης είναι ένα ψυχολογικό φαινόμενο κατά το οποίο όμηροι εκφράζουν συμπάθεια και συμπόνοια και έχουν θετικά συναισθήματα προς τους απαγωγείς τους, μερικές φορές σε σημείο που να υπερασπίζονται και ταυτίζονται με τους απαγωγείς. Αυτά τα συναισθήματα γενικά θεωρούνται παράλογα υπό το πρίσμα του κινδύνου ή ρίσκου που υπέστησαν τα θύματα, οι οποίοι μπερδεύουν ουσιαστικά την έλλειψη κακοποίησης από τους απαγωγείς ως μια πράξη καλοσύνης. *
    Last edited by Aeon; 12-09-2016 at 12:47.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Νικο το ότι υπάρχει αυτό το νομοθετικό κενό που περιγράφεις (αν υπάρχει όντως) στην ελληνική νομοθεσια δεν σημαίνει πως η έλλειψη συγκατάθεσης είναι λίγο πράγμα, είναι και αυτό βαρυ. Αν σε κερναγα εγώ ή Ναταλία ένα ποτό με κάποια ουσία μεσα η αν είχες γίνει τυφλα στο μεθύσι και ενώ ήσουν τεζα, έτσι χωρίς βια, σου εβαζα κάνα σκουπόξυλο στο πωπο ετσι επειδη είμαι ψυχακι και δε θα θυμοσουν πολλά, μόνο ότι πονάει ο κωλος σου δεν θα ενιωθες παραβιασμενος/βιασμενος; Ή κάθε φορα που θες να μεθυσεις για κάποιο λόγο το κάνεις φορωντας ζώνη αγνότητας;
    Το παράδειγμα με τον μεθυσμένο στο αμάξι είναι ατυχές γιατί ναι αυτός ήπιε και οδήγησε αυτός φταίει, έβαλε τον εαυτό του σε κίνδυνο.
    Αλλά τώρα τι θες να μου πεις ότι πρέπει μία γυναίκα να φοβάται να κυκλοφορησει/πιει/περασει καλα? Θες να μας πεις μήπως και ότι ήταν προκλητικά ντυμένη ξέρω γω; Ναι οκ καλώς ή κακώς πρέπει να προσέχει μία γυναίκα αλλά είναι τουλάχιστον απαράδεκτο να ρίχνεις την ευθύνη σε εκείνη και όχι στον κάθε ψυχανωμαλο.
    Δηλαδή μου λες οχι να μην είναι κάποιοι άντρες βιαστες, αλλά να μην προκαλεί ή γυναίκα την τύχη της... αυτό λες. Αυτός που έχει την περισσότερη διαυγεια δεν έχει ευθύνη των πράξεων του ε;

    Ναι είναι βιασμός αν η άλλη είναι τεζα και δεν καταλαβαίνει τι γίνεται. Ο μαλακας που το εκμεταλλεύεται και αγνοει το ότι δεν έχει πάρει το ναι δεν θα έπρεπε να έχει καθαρή συνείδηση.
    Είναι βιασμός και ο άντρας μου να είσαι και να έχουμε τρία παιδιά αν σου πω κατά τη διάρκεια της πράξης σταματα και δεν σταματάς.
    Είναι βιασμός επίσης αν εκβιάσει κάποιος κάποιον με λογακια, χωρίς τη σωματική βία που περιγράφεις...
    Είναι βιασμός αν το άτομο δεν έχει τη νοητική ικανότητα να δώσει τη συγκατάθεση του...
    Όλα αυτα είναι απαράδεκτα. Και ναι οι νομικοί όροι στις περιοτωσεις που σου περιγραφω μπορεί να μην είναι ακριβως βιασμός αλλά ηθικά είναι, ενέχουν όλα την εκμετάλλευση και την ελλειψη συγκατάθεσης του ατομου.
    Σε νορμαλ χώρες του εξωτερικού υπάρχει νομικά ή έννοια της θετικής συγκατάθεσης, όχι "δεν είπε όχι άρα πηδαμε ελεύθερα".
    Πρέπει να υπάρχει ανά πάσα στιγμή αυτή η συγκατάθεση και ως άντρας θα έπρεπε να το αναγνωρίζεις όχι να δικαιολογείς τον κάθε μαλάκα...θα αρχίσω να πιστεύω με την στάση σου ότι μεθας γυναίκες ή ότι πλησιάζεις ερωτικά μεθυσμενες ή ότι η έλλειψη του όχι σημαίνει ναι για εσένα. Δεν θέλω να γίνει προσωπικό το θεμα αλλά συγκεντρωσου ρε συ...

    Και ναι καταλαβαίνω που πάει ο νους σου...ότι είναι κρίμα να καταστραφεί ή ζωή κάποιου από άδικες κατηγορίες πάνω σε μία μαλακια της στιγμής που μπορεί να ήταν και ο αλλος σουρωμενος ή δε ξέρω τι αλλα δεν μπορείς να το ξέρεις. Και σταματα σε παρακαλώ να θεωρείς μπούρδες την σεξουαλικη αποπλάνηση/κακοποιηση. Με τα δικαστήρια της θεματοθετριας θα γίνει ότι γίνει και θα αποφανθεί ή δικαιοσύνη εσύ δεν καταλαβαίνω γιατί λύσσας;
    Για να της πεις τι;
    Ότι τα ηθελες και τα επαθες; Ότι τα ηθελε ο κωλος σου; Ότι φταις; Ότι λες ψέμματα; Γιατί;
    Αφού δεν είναι δικαστήριο εδώ ένα φόρουμ ψυχολογίας είναι...και αντε λέει μαλακιες ή θεματοθετρια επειδη δεν έχει τιποτα καλύτερο να κάνει (που θα ήταν παράξενο αλλά τεσπα) και δεν είναι αλήθεια αυτά... Γιατί να μπεις στη διαδικασία να ρισκάρεις να εκφράσεις τη καχυποψία σου και τις κατηγορίες σου σε κάποιον που ίσως όντως τον τραυμάτισε αυτη ή εμπειρία; ΑΝ μία στις χίλιες είναι αλήθεια όλα αυτά και η θεματοθετρια υποφέρει γιατι να μπεις στη διαδικασία να "δικασεις"?
    Αν εχεις να συνεισφέρεις κάτι στο ψυχολογικό κομμάτι της κουβέντας ή δική σου εμπειρία το κάνεις, αν όχι...γιατί να ανοίξεις συζήτηση για να αμφισβητησεις τον άλλον δε καταλαβαίνω...
    Εκτός αν κάπου σε τσιγκλαει προσωπικά το θέμα και σε έχουν κατηγορήσει άδικα για παρενοχληση/κακοποιηση ξέρω γω...δεν καταλαβαίνω αλλιώς γιατί να μπεις στη διαδικασία.
    Κράτα το benefit of the doubt πως το λένε...
    Last edited by Aeon; 12-09-2016 at 12:48.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εν ολίγοις ημαρτον...κάθε νοήμων ενήλικας που σέβεται τον εαυτό τους και τους αλλους θα έπρεπε να ξέρει ότι

    Ή ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑΙ.

    Και αν νιώθεις Νικο ότι με αυτό το σκεπτικό (που θα έπρεπε να είναι αυτονοητο για όλους) μπαινεις σε κίνδυνο ή λυση είναι απλή:
    Αν είναι μεθυσμένη δε κάνεις τίποτα. Αν δεν είναι ρωτάς ευθέως: το θέλεις; Και είσαι κομπλε. Καλύτερα να φανεις ξενερωτουλης (αν αυτό φοβάσαι, που δεν ισχυει) παρά να παρεξηγηθεις για βιαστης. Problem solved.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α και δελφίνι όντως ειπες βλακειες εσυ, άφησε το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα.

  11. #41
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Α και δελφίνι όντως ειπες βλακειες εσυ, άφησε το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα.
    Tι βλακεία είπε?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    εχω ενα ερωτημα αμα θελετε απαντατε.
    αμα μια γυναικα που θεωρησει οτι βιαστηκε κατα την διαρκεια της πραξεις εχει υγρανθει ο κολπος της θα πρεπει να πουμε οτι ηταν η οχι βιασμος;;
    γιατι κατα την γνωμη μου εμππτει στην περιπτωση που πολλοι λεμε δεν ηθελε αλλα της αρεσε


    παρακαλω οχι καρεκλοποδαρα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Τρολαρεις έτσι; Πες μου ότι τρολαρεις...άμα δεν ήθελε σημαίνει ότι δεν ήθελε. Τέλος. Σημασία έχει τι αποφασίζει/λεει/δηλωνει συνειδητά με πλήρη επιγνωση.
    Οι βιολογικές διεργασίες τους σώματος δεν έχουν σημασία. Δεν ξέρω αν κατά τον βιασμό υγραινεται ο κολπος ίσως απο ένα σημείο και μετά να γίνεται ακούσια...δεν ξέρω ως προς αυτό. Αλλά και πάλι το σκεπτικό που εκφράζεις είναι απαράδεκτο.
    Οκ υπάρχει περίπτωση να ειναι καμία ηλίθια που λέει μη μη μη όχι ενώ θέλει...καμιά δεν πρέπει να το κάνει αυτό γιατί δημιουργείται έτσι αυτή η σύγχυση στους αντρες και σε άλλη περίπτωση αν κάποια όντως δε θέλει μπορεί να το θεωρήσει ο άλλος ότι είναι αυτό το ηλίθιο ναζι.
    Δεν πρέπει καμία να δίνει τέτοια μπερδεμένα μηνύματα.
    Αλλά και ένας άντρας σωστός είναι χρέος του να τα παίρνει σοβαρά αυτά που ακούει και να μην ασχολείται με τέτοια "αν μήπως έλα μου κάνει τη δύσκολη". Με τη παραμικρή αμφιβολία ΔΕΝ το κανεις.
    Last edited by Aeon; 12-09-2016 at 12:50.

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24
    Τι λές βρε κακομοίρη ψυχανόμαλε που θα μου πεις και ντροπή μου?? ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΕ!!!!!
    Ενημερώσου πρώτα και μετά πούλα μούρη.
    Λέγετε το χάπι του βιασμου και προκαλεί Black out απο 5-10 ώρες. Κυκλοφορεί στην Ελλάδα τα τελευταία 3 χρόνια.

    Το κάθαρμα θα μπεί φυλακή. Και εύχομαι να τον βιάζουν κάθε μέρα. Και τους δύο

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24
    Ας τον κάνει κάποιος block απο εδω μέσα!!! -τον niko2
    Μα είναι δυνατον να λέει τέτοια πράγματα??????
    Αν σε είχα μπροστά μου θα έβγαζα όλο το θυμο που έχω μέσα μου πάνω σου!
    Αιδιαστικέ μισογύνη

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 06-06-2011, 20:13
  2. ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2011, 12:21
  3. Συνειδητοποιησεις
    By vincent in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2009, 17:33
  4. Σεξ μετα απο βιασμο
    By vythos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2008, 10:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •