Συνειδητοποιήσεις μετά απο βιασμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24

    Συνειδητοποιήσεις μετά απο βιασμό

    Καλησπέρα
    Καινούρια στο φόρουμ...
    Νιώθω την ανάγκη να γράψω την δική μου σύνθετη ιστορία με ενα σύντομο post.

    Πριν 3 βδομάδες βιάστηκα απο εναν "φίλο" 10 χρόνων και έναν άγνωστο. Μου έριξαν κάτι στο ποτό και δεν θυμάμαι λεπτομέριες.
    Εχω αναφέρει λεπτομερώς το περιστατικό πάνω απο 15 φορές σε ψυχολόγους, ιατροδικαστές, αστυνομικούς, οικογένεια και φίλους. Οπότε θεωρώ περιττο να μπω σε λετπομέριες.
    Οι 4-5 μέρες μετά το συμβάν ήταν τραγικές. Δε κοιμόμουνα, βρισκόμουνα σε μια διαρκής υπερένταση. Σιγά σιγά άρχισα να επανέρχομαι στο σώμα μου και να συνειδητοποιώ που βρίσκομαι.

    Πριν μια βδομάδα εκανα μια προσπάθεια με μια φίλη να πάμε διακοπές. Οι οποίες διακόπηκαν νωρίτερα γιατί δεν άντεξα.
    Δεν άντεχα να είμαι σε μία πανέμορφη παραλία και να βλέπω ευτυχισμένα ζευγάρια να φωτογραφίζουν τα μωράκια τους.
    Πονάει να μη μπορείς να δεις την ομορφιά.

    Μονη μου ευχαρίστηση το φαγητό. Συνειδητοποιώ οτι πάσχω απο συναισθηματική υπερφαγία και δε μπορώ να το σταματήσω.

    Παράλληλα οι σκέψεις αυτοκτονίας επισκέπτονται το μυαλό μου κάθε 2-3 μέρες-αναλόγα με το πόσο αποσχολημένη είμαι.
    Με σταματάει η εικόνα της αδερφής μου στη κηδεία μου. Θα της κατέστρεφε τη ζωή ο θάνατός μου, και θα κατηγορούσε τον εαυτό της.

    Οι σχέσεις μου με τους ανθρώπους ήταν απο πάντα προβληματικές. Και τώρα είναι πιο δύσκολες απο ποτέ. Νιώθω οτι ποτέ δε θα μπορέσω να έχω μια υγιή σχέση με έναν άντρα. Και ώς ασπίδα, ασυνείδυτα, προσθέτω κιλά. Πήρα ήδη 4 σε 3 βδομάδες.

    Συχνά βρίσκομαι σε ένα δίλημμα. Να τελειώσω όλον αυτόν το πόνο αποχαιρετώντας αυτή τη ζωή, Η να μείνω να το παλέψω, να σταθώ στα πόδια μου και ίσως βγώ κερδισμένη...?

    Ευχαριστώ για το χρόνο που έδωσες για να διαβάσεις τις σκέψεις μου

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    18
    ακουσε με μην κανεις κακες σκεψεις δεν φταις εσυ η ζωη ειναι πολυ ομορφη εμενα με βιασε ο πρωην φιλος αναμεσα σε ενα ασταματητο ξυλοδαρμο ακριβως πριν εξι χρονια πηγαινε σε ενα ψυχιατρο να σου δωσει κατι νξα ηρεμισεις το ξερω δεν ειναι ευκολο να διαχηρηστεις αυτο που συμβαινει αλλα μην το αφησεις να σε καταβαλει θα βρεθει κι ο σωστος ο αντρας ο οποιος θα γινει η ασπιδα σου αλλα θελει υπομονη και προσοχη ! παλεψε το κοριτσι μου παλεψε κι ωταν ολα αυτα περασουν θα ειναι ενα κακο ονειρο!!!!!! μην αφησεις τον εαυτο σου εισαι πολυτιμη και εχεις ακομα παρα πολλες ευτιχισμενες στιγμες να ζησεις!!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Γεια, έχω μήνες να γράψω εδώ ίσως και περισσότερο, άλλοι λόγοι κι άλλες αιτίες με έκαναν κι εμένα κάποτε να νιώσω την ανάγκη να γράψω και να επικοινωνήσω με άγνωστους ανθρώπους επειδή στους γνωστούς δεν θα μπορούσα,ούτε τώρα μπορώ να πω τίποτα..
    Κατ΄αρχήν, ίσως είναι κοινότυπο και περιττό αλλά λυπάμαι πάρα πολύ για τον βιασμό σου κι ελπίζω αυτοί που είναι υπεύθυνοι να έχουν την τιμωρία που τους αξίζει, άσχετα κι αν αυτό σ αυτή την φάση δεν απαλύνει σχεδόν καθόλου την δική σου άσχημη ψυχολογική κατάσταση.
    Το να πω επίσης ότι η αυτοκτονία δεν είναι λύση το θεωρώ περιττό αλλά σε μερικές περιπτώσεις και αυτά που θεωρούμε περιττά ή αυτονόητα πρέπει να ειπώνονται..
    Αγαπητή φίλη δύσκολα θα βρεις οποιονδήποτε να σε καταλάβει, προσωπικά πιστεύω πως κανείς, ποτέ, πουθενά, δεν μπορεί ακόμα και γυναίκες που έχουν υποστεί κι ίδιες βιασμό δύσκολα θα σε καταλάβουν ...να σε νιώσουν ναι ..να σε καταλάβουν όχι ..κι αυτό γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός..... εντελώς διαφορετικός, ως είδος είμαστε ίδιοι ως άτομα δεν μοιάζουν ούτε τα δακτυλικά μας αποτυπώματα ... να σε συμπονέσουν επίσης θα βρεις πάρα πολλούς, να σου μιλήσουν, να σου κάνουν παρέα ..σίγουρα θα έχεις κι αληθινούς φίλους και φίλες ...
    Έγραψα πολλά κι ίσως άσχετα κι ασύνδετα μεταξύ τους πίστεψέ με δεν είναι .. πιστεύω πως η σκέψη της αυτοκτονίας έχει περάσει από το μυαλό σχεδόν όλων των ανθρώπων ..είτε γιατί αντιμετώπισαν μια βίαιη συμπεριφορά όπως εσύ, είτε γιατί είχαν μια δυσαναπλήρωτη απώλεια στη ζωή τους είτε...δεν έχουν τελειωμό οι λόγοι...
    Την ίδια και μεγαλύτερη πίστη όμως έχω και για εκείνο που σου έγραψα παραπάνω ...η αυτοκτονία δεν είναι λύση ούτε για σένα ούτε γι αυτούς που πραγματικά σ αγαπάνε .. όπως η αδερφή σου..και κάτι ακόμα αυτό που θα πρέπει κυρίως να σε σταματήσει δεν είναι η εικόνα της αδερφή σου ...αλλά η εικόνα η δική σου ..που θα σβήσει ..
    Να μείνεις ζωντανή κι όσο μπορείς υγιής... δύναμη πίστη εμπιστοσύνη θα αποκτήσεις και πάλι .. σίγουρα θα βγεις κερδισμένη κι ας μην το πιστεύεις τώρα αυτό

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Δεν ειναι λυση η αυτοκτονια σε καμια περιπτωση, πηγαινε σε ψυχολογο, να το αντιμετωπισεις στασου στα ποδια σου και γνωρισε καποιον κανε σχεση δεν ειμαστε ολοι η αντρες καθαρματα, και ευχομαι να αποκτησεις την δικια σου οικογενεια, θα μου πεις ευκολα να το λες αλλα η ζωη συνεχιζεται μην αφησεις δυο αποβραματα να στην καταστρεψουν, και βγαλε απο το μυαλο σου αυτες της σκεψης περι αυτοκτονιας!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Ναι το ξέρω οτι η αυτοκτονια δεν είναι η σωστή λύση. Και προσπαθώ να βγάλω αυτες τις σκέψεις απτο μυαλό μου. Έτσι κι'αλλίως μου φαίνετε αρκετά δύσκολο να βρώ πετυχιμένο τρόπο να το κάνω.
    Εχω πάει ήδη σε 2 διαφορετικούς ψυχολόγους. Σκέφτομαι και τον ψυχίατρο αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να μπώ στο κύκλο με τα χάπια. Έχετε κάποια εμπειρία με ψυχίατρο? Κάποιος που έπερνε αντικαταθλιπτικά ίσως? Φοβάμαι οτι θα με κάνουν ζόμπι και θα πρέπει να συνεχίσω να τα πέρνω για μια ζωή.

    Και πάλι ευχαριστώ

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    18
    h δικια μου η περιπτωση ηταν πιο βαρια απο τη δικη σου πηρα χαπια για 2 χρονια αλλα εγινα παλι ο χαρουμενος ανρωπος που ειμουν!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7
    Αν επιτρέπετε πόσο χρονών είστε; Στην ζωή σας είχατε κάνει σχέση με άλλους άντρες; Με το αντρικό φύλο γενικά πώς τα πάτε;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24
    Είμαι 30 χρονών...
    Εχω κάνει 2 μεγάλες σχέσεις 2.5 και 1.5 χρόνο. Το υπόλοιπο καιρό προσπαθούσα να βρώ τον "κατάληλο" αφήνοντας άντρες να εισέλθουν στη ζωή μου με διάρκεια 1-2 μήνες maximum. Μάλλον δεν είμαι και ο πιο ευκολος ανθρωπος στις σχέσεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγω δεν εχω παει ποτε ουτε σε ψυχολογο ουτε σε ψυχιατρο εχω αγχος οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο με εχει ταλαιπωρησει στην ζωη μου αλλα δεν το εχω παρει αποφαση να παω, ασχετο με το δικο σου θεμα αλλα επειδη ρωτησες γιαυτο!! για τον ψυχιατρο!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    και εγω 30 ειμαι και παλι ασχετο!! χαχα

  11. #11
    Λυπαμαι πολυ για το συμβαν. Ειμαι γυναικα. Βασει λογικης σου ανεφεραν οι ψυχολογοι τι εστι μετα-τραυματικο στρες φανταζομαι. Εαν μπορεις με ψυχοθεραπεια να ανταπεξελθεις, ναι θα σε γλιτωσεις απο τα χαπια. Σημασια εχει μονον να λαβεις θεραπευτικη στηριξη, κατανοηση και ενα σχετικα ηρεμο περιβαλλον.
    Τα συμπτωματα ειναι κ αυτα λογικα. Εφοσον αισθανθηκες κατι βαναυσο ψυχολογικα περα απο το σωματικα που ισως στην πορεια να εχεις αρνητικες σκεψεις για αυτο.

    Αντιμετωπιζεται, θα το νικησεις, δηλαδη , καποια στιγμη δεν θα σε κυριευουν τα συναισθηματα τοσο οσο τωρα αλλα εξυπακουεται πως θελεις τον δικο σου χρονο για ιαθεις απο το συμβαν.

    Ευχομαι να βρεις πολυ καλο ψυχοθεραπευτη-τρια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,691
    Εμένα μου συνέβη κάτι παρόμοιο σαν βιασμό το αισθάνθηκα από τον γκόμενο της φίλης μου ... Ξέρω πώς αισθάνεσαι και εσύ τώρα και εγώ έκανα χρόνια να το ξεπεράσω. Εγώ έπαθα πάρα πολλά .... ψυχολογικά αφόρητα....άφησα τον εαυτό μου ...δεν περιποιόμουνα ΄.....έβαλα κιλά...τώρα είμαι καλύτερα ....πίστεψέ με ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός ....άστον χρόνο να κυλήσει και δεν θα πονάς τόσο πολύ πια.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    18
    σιγουρα ο καιρος ειναι ο καλυτερος γιατρος αλλα μερικες φορες μενουν καταλοιπα εγω πηγα στον ψυχιατρο μετα αο 7 μηνες με πολυ εντονα σθμπτοματα μετατραυματικου στρεςς εκανα και ψυχοθεραπεια η οποια δε μπορω οτι με βοηθησε ιδιαιτερα τα φαρμακα με βοηθησαν αλλα εκανα το μεγαλυτερο λαθος νομιζα πωες ειμουν καλα και τα εκοψα μονη μου καιτωρα εχω μια ωραιοτατη υποτροπη !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    24
    Μέρα με τη μέρα νιώθω καλύτερα.
    Τα βράδια φυσικά είναι πιο δύσκολα γιατί γυρνάνε σκηνές απ'το περιστατικό.
    Ξέρω πως η κατάθλιψη επανήλθε, αλλά θα το παλέψω, όπως τις άλλες 2 φορές.
    Δε θα μπω στη διαδικασία των ψυχοφαρμάκων, εκτός κι αν δεν έχω άλλη επιλογή.
    Έχω ξεκινήσει ομοιοπαθητική θεραπεία η οποία με βοήθησε πολύ τις προηγούμενες φορές. Θα κάνω υπομονή. Χρόνος και ομοιοπαθητική μαζί θα είναι καλύτεροι σύμμαχοι.
    Και η ψυχοθεραπεία ελπίζω να με βοηθήσει. Αν και απ ότι βλέπω είναι επίπονη και παίρνει καιρό για να δεις αποτελέσματα.
    Νομίζω όμως ότι με αυτό το άσχημο συμβάν ήρθε η ώρα να εμβαθύνω περισσότερο και να δω γιατί μου συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κοίτα εγώ υπολογίζω με δηλητηρίασαν δύο τρεις φορές αλλά δεν ξέρω ποιος το κανε κι επίσης δεν πήγα σε αστυνομία κλπ γιατί θα ήταν χειρότερα τα πράγματα και επίσης θα τους αφήσω να με σκοτώσουν σιγά μην αντιδράσω αλλά εγώ σου ξαναλέω δεν ξέρω ακριβώς ποιος και γιατί σίγουρα πάντως μου είπαν ότι γίνεται από μικρός τι μαλάκια να έκανα στα οχτώ μου και να με ανέλαβε να με δηλητηριάζουν δεν μπορώ να θυμηθώ αλλά δεν ξέρω τους αφήνω να με σκοτώσουν είμαι άντρας να ξέρεις κάπου έμπλεξα μικρός και δεν το πήρα χαμπάρι εγώ νομίζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 06-06-2011, 21:13
  2. ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΜΟΥ
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 55
    Last Post: 09-01-2011, 13:21
  3. Συνειδητοποιησεις
    By vincent in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2009, 18:33
  4. Σεξ μετα απο βιασμο
    By vythos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2008, 11:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •