Πρόβλημα έκφρασης ίσως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3

    Πρόβλημα έκφρασης ίσως?

    Γειά σας παιδιά! είμαι νέος στο φόρουμ...είμαι 27 χρονών
    και θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι που κάποιες φορές με προβληματίζει.

    Σε συζητήσεις σοβαρού χαρακτήρα οπου ολλοι μας προσπαθούμε να εντείνουμε την προσοχή μας σε αυτά που λέμε, ο τρόπος σκέψης και έκφρασης μου αρκετές φορές είναι ελλιπής, ενώ αυτά που λέω σε γενικές γραμμες μπορεί να είναι σωστά, στη ουσία πολλές φορές συκώνουν παρατηρήσεις ή διορθώσεις, μάλιστα τις περισότερες περιπτώσεις απο εμέρνα τον ίδιο! που θα ξανασκευτώ τα λόγια μου και θα βρίσκω λάθη και θα μετανιώνω για τον τρόπο που είπα κάσποια πράγματα.

    Γενικός ενω προσπαθώ αυτά που λέω να είναι πλήρης και κατασταλαγμένα στην ουσία υπάρχουν κενά, ασάφιες και δείχνουν οτι εχω λανθασμένες εντυπώσεις για κάποια πράγματα.

    Κοινος νιώθω να σκέυτομαι πολύ επιπόλαια, πράγμα αδικαιολόγητο ίσως για την ηλικία μου.

    Τι θα μπορούσα να πώ οτι συμβαίνει? ισως πρόβλημα έκφρασης ? ή τελειομανίας που με κανει να αμφισβητώ τον εαυτό μου και να έχω παράλογες απαιτήσεις?

    ευχαριστω!

    Υ.Γ δεν ξέρω πόση ώρα συνήθως κάνει κάποιος για να γράψει ενα γράμμα εδώ μέσα, εμένα μου πείρε 20 λεπτά για να εκφράσω τα παραπάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν σε ξερω οποτε δεν μπορω να ξερω αν αυτα που λες σε μια συζητηση ειναι επιπολαια ή οχι αλλα εμενα μου μοιαζει να ισχυει το δευτερο δηλαδη μια δοση τελειομανιας και παραλογες απαιτησεις.
    Το κειμενο που εγραψες παντως ειναι σαφες για το προβλημα που αντιμετωπιζεις.
    Δεν ξερω κατα ποσο το κανουν και αλλοι αυτο που αναφερεις παντως εγω το κανω...πολλες φορες σκεφτομαι τι ειπα και γιατι το ειπα ετσι και ριχνω πολυ βαρος στον εαυτο μου,ξεροντας οτι δεν υπαρχω μονο εγω σε μια συζητηση αλλα και οι αλλοι που φερνουν μεριδιο της ευθυνης.
    Ειδικα οταν κατι ειναι πολυπλοκο και προσπαθω να το εξηγησω πολλες φορες καταλαβαινω οτι δεν γινομαι αρκετα σαφης γιατι δεν με καταλαβαινουν οι αλλοι...πχ οταν προσπαθουσα προσφατα να εξηγησω ενα προβλημα λογικης του ασεπ σε αλλους...γιατι η σωστη απαντηση ειναι η συγκεκριμενη...φυσικα επειδη η επικοινωνια εχει και αλλους συμμετεχοντες μπορει να μη φταιω εγω αλλα οι αλλοι που δεν αντιλαμβανοντουσαν την πασιφανη λυση που προσπαθουσα να εξηγησω.
    Η επικοινωνια ετσι ειναι μεταξυ διαφορετικων ανθρωπων...ελλειπης και με κενα και δεν πρεπει να ριχνουμε πολυ βαρος στον εαυτο μας για αυτο...τα λεω σε σενα να τα ακουω και εγω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Κι εμένα μου παίρνει πάρα πολύ ώρα να γράψω κάτι συγκροτημένο και ο προφορικός μου λόγος είναι κάπως περίεργος για τους άλλους (κάνω πολύ ώρα να περιγράψω κάτι, δεν βρίσκω τις κατάλληλες λέξεις πολλές φορές). Ίσως οι περισσότεροι άνθρωποι να μην το καταλαβαίνουν αλλά εγώ έχω απαιτήσεις από τον εαυτό μου από τη στιγμή που αναγνωρίζω τα λάθη των άλλων και τα δικά μου.
    Εγώ έχω αποδεχτεί ότι ο εγκέφαλος μας δεν είναι ίδιος για τον καθένα και ότι υπάρχουν μέρη του που σε άλλους είναι πιο ανεπτυγμένα (όπως το κέντρο του λόγου) και σε άλλους λιγότερο.
    Είναι περίπου όπως τα μαθηματικά, άλλοι έχουν μια ευκολία για να τα διαχειριστούν άλλοι όχι.
    Αυτά όσον αφορά τον λόγο όχι την ουσία του. Τουλάχιστον από θέμα ουσίας τα πάω καλά.
    Για τις λανθασμένες εντυπώσεις που αναφέρεις υπάρχουν διάφορα ζητήματα που θα μπορούσες να εξετάσεις.
    Είναι στα πλαίσια του συνηθισμένου ή έχεις τρομερές απαιτήσεις από τον εαυτό σου; Αν π.χ. καταλάβεις ότι κάνεις 1 στις 10 λάθος ενώ οι άλλοι κάνουν 2 στις 10 αλλά εσύ θα ήθελες να είσαι αλάνθαστος τότε επιζητάς την τελειότητα και αυτό είναι κάτι αδύνατο.
    Εγώ χαίρομαι και για τα λάθη μου γιατί η διαδικασία που εφαρμόζω και ενέχει λάθη με οδηγεί άλλες φορές σε πολύ καλά αποτελέσματα.
    Τι θέλω να πω; Το ότι εκφράζω μερικές φορές λανθασμένες απόψεις είναι γιατί τολμώ να τις εκφράσω. Αν ήθελα να κάνω λιγότερα λάθη από τους άλλους θα μίλαγα λιγότερο. Αλλά το ότι εκφράζω τις λανθασμένες μου απόψεις με βοηθάει γιατί κάποιος θα βρεθεί να μου υποδείξει με επιχειρήματα το σωστό και έτσι θα μάθω. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι αλλά ας μην επεκταθώ,
    Το ότι έχουμε μερικές φορές λανθασμένες εντυπώσεις για κάποια πράγματα είναι φυσιολογικό. Με τον καιρό και την εμπειρία σχηματίζουμε σωστότερες εντυπώσεις, αναγνωρίζουμε γιατί κάνουμε λάθη, τα διορθώνουμε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι θέλω να πω; Το ότι εκφράζω μερικές φορές λανθασμένες απόψεις είναι γιατί τολμώ να τις εκφράσω. Αν ήθελα να κάνω λιγότερα λάθη από τους άλλους θα μίλαγα λιγότερο. Αλλά το ότι εκφράζω τις λανθασμένες μου απόψεις με βοηθάει γιατί κάποιος θα βρεθεί να μου υποδείξει με επιχειρήματα το σωστό και έτσι θα μάθω
    Αυτο ειναι κατι που με ανυσηχει ιδιαιτερα.
    Το προβλημα ειναι οτι εχω σταματησει να κανω λαθη. (Αυτο και αν ειναι προβλημα λολ).
    Δεν εννοω οτι εχω το αλαθητο αλλα οτι ειμαι τοσο πολυ προσεκτικος που σπανια κανω λαθη.
    Παλια μπορει να τυχαινε να σπασω ενα ποτηρι...τωρα εχω να σπασω οτιδηποτε ουτε εγω ξερω απο ποτε.
    Παλια ημουν πολυ ζαμανφου...τωρα ειμαι σχεδον αλαθητος στην δουλεια μου...παντου.
    Τωρα θα μου πεις εισαι σοβαρος αυτο ειναι προβλημα?
    Ναι εχει το κοστος του μιας και \"καιω\" σαν καυσιμο υπερβολικο \"αγχος\" και δεν χαιρομαι τι ζωη οπως αλλοτε.
    Δεν ξερω αν ειναι σχετικο με το θεμα ισως να ξεφευγω αλλα θα ηθελα να το αναφερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Θα μπορούσε κανείς να πεί οτι είναι και τα δύο? :) και πρόβλημα έκφρασης και τελειομανία μαζί?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπορει να ειναι και τα δυο...ενα απο τα δυο...ή τιποτα απο αυτα.
    Νομιζω σε καλυψα:)
    Του να αναπλαθεις καταστασεις στο μυαλο σου και να λες δεν ειπα το σωστο εκει και επρεπε να πω αυτο...αν το κανεις σε μεγαλο βαθμο...δεν ξερω τι ακριβως ειναι...μου μοιαζει με τελειομανια και οτι δεν εισαι ευχαριστημενος με τον εαυτο σου,εγω το κανω αυτο και εκει εχω καταληξει.
    Μπορει ενας ειδικος να δωσει περισσοτερες πληροφοριες?
    Δεν το εχω συζητησει και με κανεναν για να ξερω κατα ποσο και αλλοι το κανουν...θα το κανουν αλλα σε τι κλιμακα αραγε και εκει αρχιζει και μπλεκεται το ολο σκηνικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Eγώ πάντως για τον εαυτό μου πιστεύω ότι έχω και τα δύο. Όχι ότι έχω σοβαρό πρόβλημα έκφρασης αλλά δεν έχω αυτό που θα ήθελα να έχω. Είναι ένα σύνθετο ζήτημα. Φαντάζομαι έχει να κάνει και με τον τρόπο που σκέφτεται κάποιος, με το λεξιλόγιο που μπορεί να ανακτήσει εκείνη τη στιγμή στο μυαλό του κ.α. Με τις λέξεις π.χ. έχω κόλλημα, αφού όταν γράφω κάτι χρησιμοποιώ συγχρόνως ελληνοαγγλικό λεξικό γιατί άλλες μου έρχονται στα ελληνικά και άλλες στα αγγλικά (και δεν είναι ότι έχω την φοβερή εξοικείωση με τα αγγλικά), ευτυχώς δεν ξέρω άλλη γλώσσα.
    Το αστείο είναι ότι δεν έχω πρόβλημα έκφρασης όταν είμαι τσαντισμένη ή παθιασμένη με κάτι. Τότε είμαι ικανή να μιλάω με απίστευτη ταχύτητα, συγκροτημένα και με λόγο που έχει νόημα (αλλά δεν προλαβαίνει κανένας να με καταλάβει).

    Το θέμα είναι τι να κάνεις για αυτά που έθεσες. Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τις κατηγορίες προβλημάτων που θεωρείς ότι έχεις και μετά να τις εξετάσεις ξεχωριστά. Η υιοθέτηση λάθος εντυπώσεων δεν έχει ουσιαστικά σχέση με την αδυναμία έκφρασης, αλλά με το πως αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο. Ο μη συγκροτημένος λόγος έχει να κάνει κατά πολύ και με τον τρόπο που σκέφτεσαι, αν μπορείς μετά να δομήσεις τη σκέψη σου και να τη μετουσιώσεις σε λόγο (εγώ π.χ. πιστεύω ότι περισσότερο σκέφτομαι με συναισθήματα παρά με λέξεις, είναι σα να νιώθω κάτι παρά να το σκέφτομαι). Μετά έρχεται το ζήτημα του λεξιλογίου και της χρήσης του λόγου ως ικανότητα.

    Αφού τα ξεκαθαρίσεις μετά μπορείς να δεις το επίπεδο που είσαι σε αυτά, τι σε προβληματίζει, που μπορεί να οφείλονται οι αδυναμίες σου, πως θα μπορούσες να τα διορθώσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ICU2 αυτο που εχεις λεγεται σκεψη! το οτι προσπαθεις να εκφραζεις κατι οσο πιο σωστα γινεται δειχνει οτι σκεφτεσαι πως θα το πεις και τι θα πεις ωστε να το μεταδωσεις οσο καλυτερα μπορεις στους αλλους. για μενα οπως το περιγραφεις δεν ειναι προβλημα, μονο που ισως σου διαφευγει οτι οσο και να προσπαθησεις στον προφορικο λογο δεν προκειται να αποδωσεις απολυτα σωστα αυτα που θες να πεις γιατι...ετσι ειναι ο προφορικος λογος τι να κανουμε!
    παρατηρησε οτι πολλοι που δεν εχουν το προβλημα που λες και εμφανιζονται πολυ σιγουροι γι αυτα που λεν, λενε ή πολυ σοβαρα πραγματα ή μεγαλες κοτσανες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Originally posted by ICU2
    Γειά σας παιδιά! είμαι νέος στο φόρουμ...είμαι 27 χρονών
    και θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι που κάποιες φορές με προβληματίζει.

    Σε συζητήσεις σοβαρού χαρακτήρα οπου ολλοι μας προσπαθούμε να εντείνουμε την προσοχή μας σε αυτά που λέμε, ο τρόπος σκέψης και έκφρασης μου αρκετές φορές είναι ελλιπής, ενώ αυτά που λέω σε γενικές γραμμες μπορεί να είναι σωστά, στη ουσία πολλές φορές συκώνουν παρατηρήσεις ή διορθώσεις, μάλιστα τις περισότερες περιπτώσεις απο εμέρνα τον ίδιο! που θα ξανασκευτώ τα λόγια μου και θα βρίσκω λάθη και θα μετανιώνω για τον τρόπο που είπα κάσποια πράγματα.

    Γενικός ενω προσπαθώ αυτά που λέω να είναι πλήρης και κατασταλαγμένα στην ουσία υπάρχουν κενά, ασάφιες και δείχνουν οτι εχω λανθασμένες εντυπώσεις για κάποια πράγματα.

    Κοινος νιώθω να σκέυτομαι πολύ επιπόλαια, πράγμα αδικαιολόγητο ίσως για την ηλικία μου.

    Τι θα μπορούσα να πώ οτι συμβαίνει? ισως πρόβλημα έκφρασης ? ή τελειομανίας που με κανει να αμφισβητώ τον εαυτό μου και να έχω παράλογες απαιτήσεις?

    ευχαριστω!

    Υ.Γ δεν ξέρω πόση ώρα συνήθως κάνει κάποιος για να γράψει ενα γράμμα εδώ μέσα, εμένα μου πείρε 20 λεπτά για να εκφράσω τα παραπάνω.
    Η αλήθεια είναι ότι όταν πολυσκεφτόμαστε αυτά που λέμε ή αμφιβάλουμε για την ορθότητά τους χάνουμε τον ειρμό μας.
    Νομίζω, ότι όπως διατύπωσες τα παραπάνω, αυτό πιθανόν να οφείλεται στην θετική γνώμη που θα ήθελες να έχουν οι συνομιλητές σου για σένα. Αυτό φυσικά δεν είναι πάντα εφικτό. Θα έλεγες την γνώμη σου αν ήξερες ότι κανείς δεν συμμερίζεται τις απόψεις σου η ακόμα χειρότερα θα σου ασκούσαν έντονη κριτική?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά! o προβληματισμός μου βρίσκει καποιες απαντήσεις που θα μπορούσαν ισως να τον δικαιολογήσουν.

    Θα συμφωνίσω με τον Μιχάλη οτι όταν σκευτόμαστε παραπάνω τι θα πούμε και πως θα το πούμε στο τέλος
    κουραζόμαστε και δεν μπορούμε να κάνουμε διάλογο, μου έχει συμβεί.

    Originally posted by Μιχάλης Θα έλεγες την γνώμη σου αν ήξερες ότι κανείς δεν συμμερίζεται τις απόψεις σου η ακόμα χειρότερα θα σου ασκούσαν έντονη κριτική?
    εξαρτάται Μιχάλη...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •