Facebook:Εθισμός ή όχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Facebook:Εθισμός ή όχι?

    Ποιά είναι η γνώμη σας για το εν λόγω social network?
    Το θεωρείτε εθισμό ή όχι?
    Δεν είχα ποτέ μου fb,γιατί το έβρισκα αρκετά εθιστικό.Κάτι δεν μου άρεσε...Μάλλον η υπερβολική δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής.
    Και εκτός αυτού,το να μην έχει κάποιος fb,δεν σημαίνει ότι είναι παράξενος και antisocial.
    Εγώ προσωπικά,μια χαρά έχω κάνει φίλους,που τους εκτιμώ και τους εμπιστεύομαι,και ξέρω και άτομα που δεν έχουν fb,αλλά μια χαρά φίλους έχουν και αυτοί,και ερωτικά κλπ.
    Εσείς τι πιστεύετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ποιά είναι η γνώμη σας για το εν λόγω social network?
    Το θεωρείτε εθισμό ή όχι?
    Δεν είχα ποτέ μου fb,γιατί το έβρισκα αρκετά εθιστικό.Κάτι δεν μου άρεσε...Μάλλον η υπερβολική δημοσιοποίηση της προσωπικής ζωής.
    Και εκτός αυτού,το να μην έχει κάποιος fb,δεν σημαίνει ότι είναι παράξενος και antisocial.
    Εγώ προσωπικά,μια χαρά έχω κάνει φίλους,που τους εκτιμώ και τους εμπιστεύομαι,και ξέρω και άτομα που δεν έχουν fb,αλλά μια χαρά φίλους έχουν και αυτοί,και ερωτικά κλπ.
    Εσείς τι πιστεύετε?
    Ναι, είναι εθιστικό η αλήθεια είναι, και ειδικά μ'αυτό με τη δημοσιοποίηση ζωής, άστα να πάνε! Τι να πρωτοπώ γι'αυτό! Πολλά μπορούν να γραφτούν άλλα δε θα το αναλύσω εδώ όμως... Ναι όντως, τους φαίνεται περίεργο όταν λες ότι δεν έχεις! Ούτε κι εγώ έχω και δε μετάνιωσα καθόλου γι'αυτό! Καλά κάνεις που δεν έχεις. Εγώ πιστεύω στις αληθινές φιλίες, μ'αυτούς προσωπικά, όχι στους ηλεκτρονικούς φίλους. Κάθε φορά που βγαίνω έξω για καφέ/ποτό, βλέπω τους θαμώνες του μαγαζιού εκεί, κολλημένοι με τα κινητά τους όλη την ώρα ολόκληρη η παρέα τους και δε συζητάνε! Τι είναι αυτό το πράμα;; Άμα θέλουνε να παίζουν όλοι μέρα με τα κινητά τους ας το κάνουν στα σπίτια τους και τέλος! Τι θέλουνε και βγαίνουνε για να κάνουν αυτό!


    Δες με μία εικόνα τι σημαίνει όλο αυτό:

    http://pleated-jeans.com/wp-content/...-vs-today2.jpg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αρρωστημενα πραματα , τα φεις και τα κινητα , υποκατεστησαν υποτυπωδως τις γνησιες διαπροσωπικες σχεσεις , τα λαικς και ολο το κακο συναπαντημα ....................... μια απο τις χειροτερες ξενερες , ειναι να βγεις με καποια , και νασχολειται με το κινητο της , τα μνμ τα , και ξερωγω τι .......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αρρωστημενα πραματα , τα φεις και τα κινητα , υποκατεστησαν υποτυπωδως τις γνησιες διαπροσωπικες σχεσεις , τα λαικς και ολο το κακο συναπαντημα ....................... μια απο τις χειροτερες ξενερες , ειναι να βγεις με καποια , και νασχολειται με το κινητο της , τα μνμ τα , και ξερωγω τι .......
    Γ_μησ_ τα κατάσταση! Και που βλέπω αυτό από μερικούς απ'την παρέα μου, εκνευρίζομαι! Είναι μεγάλη αγένεια αυτό που κάνουνε! Γράψιμο κανονικά, πως να το πω! Άμα θέλουνε, ας κάνουνε ότι είναι να κάνουνε σπίτι τους, και τέλος! Εγώ ευτυχώς δεν είμαι έτσι και είμαι πιο παραδοσιακός (με τις διαπροσωπικές σχέσεις δηλαδή)...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    παιδια θελω και εγω να παραθεσω την αποψη μου, πανω στο θεμα!!! Και εγω ημουν κατα του facebook και αργησα να κανω, ενω ολοι οι φιλοι μου ειχαν!!! Εχει μεγαλη ανταποκριση κυριως στην νεολαια...Αλλα οπως συμβαινει και με ολα τα πραγματα ετσι θα απαντησω και για αυτο το ιδιο...Δεν φταιει το ιδιο καθε αυτου το facebook αλλα κυριως εμεις ως χρηστες αυτου...Το πως θα το χρησιμοποιησουμε και ετσι!! Εμενα μου ετυχε φιλος επειδη δεν ειχε καρτα να με παρει τηλεφωνο να με στελνει στο facebook μηνυμα για να το δω και να επικοινωνησω εγω μαζι του!!!!!!! Εχει και τα θετικα του και τα αρνητικα του, αν το χρησιμοποιεις μεσα στην καθημερινη σου επικοινωνια και θες να μιλας με ατομα που θελεις να ξερεις τι κανουν ειναι ενα πολυ ωραιο εργαλειο...Εγω μιλαω με την ξαδερφη μου Γερμανια, και μαθαινω καποια νεα της, που ειναι σχεδον αδυνατο να επικοινωνουμε δια μεσου τηλεφωνου, αντιθετα το να ασχολεισαι συνεχεια με αυτο και με τα likes ειναι μαλλον χασιμο χρονου και φυσικα ο εθισμος εγκειται με την προσωπικοτητα του καθενος...Αλλοι εθισμενοι στα τσιαγαρα, αλλοι στο αλκοολ, αλλοι στα βιντεοπαιχνιδια, αλλοι στους καφεδες....Εμεις φταιμε πως θα τα χρησιμοποιησουμε ολα αυτα και κανεις αλλος!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει δεν είναι το ίδιο με το τσιγάρο και τον καφέ... να μιλάς δεν είναι κακό για να κανονίσεις, αν ο άλλος είναι μακρυά κλπ...αλλά αυτοί που συνέχεια το χρησιμοποιούν για να προβάλλουν το εγώ τους ναι είναι ενοχλητικό και ανισόρροπο...δηλαδή πλέον πας για μπάνιο και αντί να απολαύσεις την θάλασσα και την μπύρα σου, απολαμβάνεις την φώτο της μπύρας και της θάλασσας δείχνοντας πόσο γαμάτα περνάς πόσο γαμάτος είσαι κλπ......ακόμα και το κουτσομπολιό , κύρια χρήση στο fb πιο υγιές μου φαίνεται από το να αυτοπροβάλλεσαι διαρκώς......

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Θυμάμαι μία λεζάντα που έδειχνε μία κηδεία μιάς γυναίκας όπου όλες οι θέσεις ήταν εντελώς άδειες και ρωτάει μία γνωστή της μιαν άλλην <<μα καλά, αυτή δεν είχε 2.500 φίλους στο fb??>>

Similar Threads

  1. αγαπη ή εθισμος
    By μακαρενα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-04-2014, 00:42
  2. Εθισμος σε Artane
    By Zodiac in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-11-2012, 23:17
  3. ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
    By Lacrymosa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 38
    Last Post: 17-12-2011, 21:36
  4. διαδικτυακός εθισμός
    By stefanospsych in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2011, 20:24
  5. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •