Μισοφωνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    davidh
    Guest

    Μισοφωνια

    Τα τελευταια 10 χρονια πασχω και υποφερω και απο μισοφωνια. Αλλα δεν το ηξερα νομιζα διαφορα αλλα υπεφερα και υποφερω πολυ απο τους ηχους.
    Τα ανακαλυψα σημερα κανοντας μια αναζητηση για sounds drive me crazy..

    Υπαρχει θεραπεια γι'αυτο; Βασικα ειδα οτι πρωτοαναφερθηκε απο 2 επιστημονες το 2002..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Δηλαδή τί παθαίνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    υπεφερα και υποφερω πολυ απο τους ηχους.
    Τα ανακαλυψα σημερα κανοντας μια αναζητηση για sounds drive me crazy..

    Υπαρχει θεραπεια γι'αυτο; Βασικα ειδα οτι πρωτοαναφερθηκε απο 2 επιστημονες το 2002..
    μισοφωνια? πρωτη φορα το ακουω οτι υπαρχει τετοιος ορος. Ενταξει τωρα...Ιατρικοποιουμε καθε αντιδραση μας.
    Και εγω εχω ενα καποιο προβλημα με τους δυνατους ηχους. Οταν τελειωσα το Λυκειο θυμαμαι δεν μπορουσα να συγκεντρωθω αν ακουγα τον παραμικρο θορυβο, τελικα το παλαιψα και κατεληξα να μπορω να συγκεντρωνομαι οπουδηποτε, ακομη και μεσα σε λεωφορειο.
    Νομιζω απο το αγχος προερχεται, μαλλον ειναι μια αντιδραση απο την κουραση του σωματος απο το οξυτατο μακροχρονιο αγχος, ειναι σα να σου λεει το σωμα <<στοπ, εχεις ξεπερασει τα ορια, δεν παει αλλο ! >>
    Η θεραπεια που ρωτας μαλλον σχετιζεται με τη διαχειριση του αγχους, ισως της καταθλιψης.
    Η μουσικη ζεν βοηθαει παρα πολυ στη χαλαρωση του νου, η γιογκα φυσικα, τα delta waves, γενικα τσεκαρε τα διαφορα brain waves να δεις ποιο σε βοηθαει...

  4. #4
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Δηλαδή τί παθαίνεις;
    ειναι σαν να σε κυνηγανε οι ηχοι.. δεν ξερω πως να το εκφρασω.. σαν να ζωντανευει ο ηχος? εχει παλμο; κατι θελει να μου πει; μου μιλαει ο ηχος χωρις να καταλαβαινω τι θα μου πει αλλα εγω αισθανομαι κατι; ηχοι που αρνουμαι να υπαρχουν η δεν ειμαι υποχρεωμενος να μπουν μεσα στα αυτια μου και το σπιτι μου; ολη η φασαρια που ακουγεται μια συμφωνικη απο ηχους της πολης παπακια αυτοκινητα κορνες λαστιχα καδους να ανοιγοκλεινουν κοσμος, να γελανε καποιοι και να με πειραζει, ροχαλες απο περαστικους.. και οτι αλλος ηχος παραγεται και ακουω στην πολη που ζω και δεν μου αρεσει;.. καπως ετσι

    παντως αυτη η πολη δεν παιζει καλη μουσικη για μενα
    Last edited by davidh; 13-08-2016 at 21:05.

  5. #5
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    μισοφωνια? πρωτη φορα το ακουω οτι υπαρχει τετοιος ορος. Ενταξει τωρα...Ιατρικοποιουμε καθε αντιδραση μας.
    Και εγω εχω ενα καποιο προβλημα με τους δυνατους ηχους. Οταν τελειωσα το Λυκειο θυμαμαι δεν μπορουσα να συγκεντρωθω αν ακουγα τον παραμικρο θορυβο, τελικα το παλαιψα και κατεληξα να μπορω να συγκεντρωνομαι οπουδηποτε, ακομη και μεσα σε λεωφορειο.
    Νομιζω απο το αγχος προερχεται, μαλλον ειναι μια αντιδραση απο την κουραση του σωματος απο το οξυτατο μακροχρονιο αγχος, ειναι σα να σου λεει το σωμα <<στοπ, εχεις ξεπερασει τα ορια, δεν παει αλλο ! >>
    Η θεραπεια που ρωτας μαλλον σχετιζεται με τη διαχειριση του αγχους, ισως της καταθλιψης.
    Η μουσικη ζεν βοηθαει παρα πολυ στη χαλαρωση του νου, η γιογκα φυσικα, τα delta waves, γενικα τσεκαρε τα διαφορα brain waves να δεις ποιο σε βοηθαει...
    ωραιο, δεν το ηξερα θενκς

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    7
    Απο εμπειρια ξερω οτι οταν ειμαι ψθχολογικα χαλια η κουρασμενη δεν μπορω να ανεχτω θορυβους .Εχει να κανει με το νευρολογικο Δεσ νευρολογο(πιθανον ειναι και νευρωση) και μπορει να σε βοηθησει με αντικαταθληπτικα(σε μενα δουλεψε)
    και αυτο εαν οι ηχοι ειναι υπαρκτοι ε
    εαν δεν ειναι τοτε δεσ ψυχιατρο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •