Σύνδρομο Tourette
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3

    Σύνδρομο Tourette

    Καλησπέρα σας.

    Έχω γνωρίσει ένα παλικάρι που έχει σύνδρομο Tourette. Μέχρι στιγμής έχει λίγα φωνητικά τικ. Όμως όσο περνάει ο καιρός και μιλάμε, επειδή είναι πολύ ανοικτός σε ότι λέει, μου είπε ότι παίρνει από μικρός πολλά χάπια κ πλέον παίρνει 3 διαφορετικά τη μέρα, ανάμεσα σε αυτά για τη σεροτονίνη και άλλα που δεν τα θυμάμαι. Ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ όταν θυμόμουν κάποια χάπια,διάβασα 1. ότι οι παρενέργειες είναι αρκετές (ήδη παρατηρώ ότι έχει πονοκεφάλους κ νευριάζει με το παραμικρό!) και 2. συνήθως χορηγούνται τέτοια φάρμακα όταν υπάρχει συνοσηρότητα. Καποιες φορές μιλάμε κ είναι πεσμένος, μετά από λίγο μου τηλ και είναι χαρούμενος. Αλλες φορές πάλι, εκεί που είναι καλά, περνάει πχ 1 ώρα κ οταν του τηλ, κοιμάται όρθιος! Τόσο γρήγορα δρουν τα χάπια;

    Είμαι σε δύσκολη θέση. Δεν ξέρω αν πρέπει να τον ρωτήσω αν όντως παρουσιάστηκε κι άλλο πρόβλημα, αν έχει επηρρεάσει τις σχέσεις του ως τώρα, αν κάποιες "ζημιές" στο σπίτι και ατέλειες οφείλονται σε εκείνον ή αλλού και άλλα πολλά.

    Ταιριάζουμε σε πάρα πολλά, περνάμε υπέροχα, στις δύσκολες μέρες που περνάμε όλοι μας, εμείς δόξα το Θεό, γελάμε όμως θέλω να κάνω κι άλλα βήματα στη σχέση μας κ φοβάμαι μην δεθώ κ ερωτευτώ κ έρθουν δυσκολίες που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω! Δεν συμφωνώ ότι όσοι έχουν κάποια ασθένεια πρέπει να ζουν σε γκέτο, όμως επειδή κι εγώ έχω πολλά να αντιμετωπίσω με τον εαυτό μου, βιώνω κ τα προβλήματα των άλλων γύρω μου, ασχολούμαι με τους άλλους κ αφήνω τα δικά μου...

    Τι με συμβουλεύετε; Να μιλήσω στον ίδιο ευθέως; Να μιλήσω με κάποιο δικό του πρόσωπο πχ τη μητέρα του; Να μιλήσω με ειδικό;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    μην τα ψαχνεισ πολυ γιατι θα μπερδευτεισ το πιο πιθανο κ θα τα κανεισ μανταρα αντε κ να σ πουμε δε ξερεισ ποιο ειναι σωστο απο αυτα που θα σου πουμε κ δεν ξερεισ που να δωσεισ βαρυτητα κ να διαβασεισ δε θα τα βρεισ θελει να τα δεισ να εχεισ εμπειρια και αρχιζω για να καταλαβεισ οτι δεν βγαινει ακρη εχει πονοκεφαλο κ νευριαζει αρα ειναι κατι νευροψυχολογικο η ειναι νευρικοσ κ εχει πονοκεφαλο απο τα νευρα αρα ειναι ψυχολογικο η ειναι παρενεργεια απο τα χαπια οτι μια ετσι κ μια αλλιωσ μπορει να εχει κυκλοθυμια μπορει ομωσ να χει καταθλιψη κ να παιρνει το χαπι κ να τον πιανει κ να ειναι χαρουμενοσ μπορει να ειναι ευαισθητοσ οταν ειναι καλα κ κοιμαται μετα απο μια ωρα μπορει να εχει παρει αντιψυχωτικο κ να τον πιανει σε μια ωρα ειναι συνηθεσ αυτο
    ζημιεσ στο σπιτι μπορει να ναι αυτοσ μπορει κ κανενασ αδερφοσ του κωλοπαιδο δεν ξερεισ
    εσυ που ασχολεισαι με τουσ αλλουσ κ οχι με τον εαυτο σου νομιζεισ εισαι καλα;
    δεν εισαι μονο που φοβασαι να ερωτευτεισ κ να δεθεισ κτλ εχεισ θεματα
    αμα υπαρχει συνενοηση ολα τα αλλα βρισκονται εγω αυτο λεω να του μιλησεισ εγω λεω να τα βρειτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    μην τα ψαχνεισ πολυ γιατι θα μπερδευτεισ το πιο πιθανο κ θα τα κανεισ μανταρα αντε κ να σ πουμε δε ξερεισ ποιο ειναι σωστο απο αυτα που θα σου πουμε κ δεν ξερεισ που να δωσεισ βαρυτητα κ να διαβασεισ δε θα τα βρεισ θελει να τα δεισ να εχεισ εμπειρια και αρχιζω για να καταλαβεισ οτι δεν βγαινει ακρη εχει πονοκεφαλο κ νευριαζει αρα ειναι κατι νευροψυχολογικο η ειναι νευρικοσ κ εχει πονοκεφαλο απο τα νευρα αρα ειναι ψυχολογικο η ειναι παρενεργεια απο τα χαπια οτι μια ετσι κ μια αλλιωσ μπορει να εχει κυκλοθυμια μπορει ομωσ να χει καταθλιψη κ να παιρνει το χαπι κ να τον πιανει κ να ειναι χαρουμενοσ μπορει να ειναι ευαισθητοσ οταν ειναι καλα κ κοιμαται μετα απο μια ωρα μπορει να εχει παρει αντιψυχωτικο κ να τον πιανει σε μια ωρα ειναι συνηθεσ αυτο
    ζημιεσ στο σπιτι μπορει να ναι αυτοσ μπορει κ κανενασ αδερφοσ του κωλοπαιδο δεν ξερεισ
    εσυ που ασχολεισαι με τουσ αλλουσ κ οχι με τον εαυτο σου νομιζεισ εισαι καλα;
    δεν εισαι μονο που φοβασαι να ερωτευτεισ κ να δεθεισ κτλ εχεισ θεματα
    αμα υπαρχει συνενοηση ολα τα αλλα βρισκονται εγω αυτο λεω να του μιλησεισ εγω λεω να τα βρειτε
    Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Αναφέρομαι στα τελευταία που λες για μένα. Μα κι εγώ ξέρω ότι έχω θέματα με τον εαυτό μου να λύσω.
    Οπότε τι κάνω; Προσπαθώ να τα λύσω μόνη και όταν γίνω καλά προχωράω σε γνωρίμιες ή ζω τη στιγμή;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    ζεισ τη στιγμη ενοειται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ζεισ τη στιγμη ενοειται
    Οκ, θα το ζήσω κ εν καιρώ θα του μιλήσω. Αν προχωρήσουμε, πιστεύω ότι πρέπει να μου πει κάποια πράγματα να ξέρω.

    Πάντως, όποιος/όποια γνωρίζει κάτι σχετικό να με ενημερώσει θα με βοηθήσει.

    Δεν ζητώ οπωσδήποτε μία λύση, εγώ θα πάρω τις αποφάσεις μου, εννοείται. Απλά γνώμες, γνώσεις, εάν έχετε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Κανε ότι θες σ κανα ενημερωση αν δεν το κατάλαβες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    είναι μια κληρονομική νευροψυχιατρική διαταραχή που ξεκινά από την παιδική ηλικία και χαρακτηρίζεται από πολλαπλά κινητικά και τουλάχιστον ένα φωνητικό τικ. Οι εκδηλώσεις αυτές χαρακτηρίζονται από περιόδους έντασης και ύφεσης, μπορούν να κατασταλούν εκούσια από το άτομο για προσωρινό χρονικό διάστημα, ενώ της εμφάνισής τους προηγείται ένα προειδοποιητικό υποκειμενικό αίσθημα παρορμητικού χαρακτήρα. Το Τουρέτ ορίζεται ως μέρος ενός φάσματος διαταραχών τικ που περιλαμβάνει παροδικά και χρόνια τικ.

    Εχω και εγω αυτο το συνδρομο, ειμαι απολυτα φυσιολογικη και εξυπνη παιρνω φαρμακευτικη αγωγη και ζω μια παρα πολυ καλη και φυσιολογικη ζωη...δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα με το αγορι σου...
    [I]Love...[/I]

Similar Threads

  1. Σύνδρομο Άσπεργκερ
    By marirena in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 07-07-2016, 01:08
  2. Το σύνδρομο του γραμματοσήμου
    By Seduction in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 188
    Last Post: 28-08-2012, 06:19
  3. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗΣ
    By O Frikoubikos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 13-07-2011, 01:38
  4. Σύνδρομο του εργένη..?
    By Konstantinoss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 14-04-2010, 12:42
  5. συνδρομο πανικού
    By christos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-09-2006, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •