Απορίες σχετικά με τους άντρες και τη συμπεριφορά τους μέσα στις ερωτικές σχέσεις... - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 29 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 433
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αντιγραφω....

    Ας προσπαθησουμε να φανταστουμε τον εαυτο μας ως παιδι το οποιο κρεμεται με το νυχτικο του επι τρεις ωρες απο τον τοιχο και στο διαστημα αυτο η μητερα του το εγκαταλειπει αφηνοντας το στο ελεος ενος μαινομενου πατερα, και στην συνεχεια ας προσπαθησουμε να φανταστουμε ποια συναισθηματα θα μας προκαλουσε κατι τετοιο. Αρνουμαστε να το κανουμε γιατι μια τετοια προσπαθεια ανακαλει στη μνημη μας παρομοιες καταστασεις τις οποιες δεν θελουμε με τιποτα να μας θυμιζουν. Τι μπορει να κανει ενα παιδι οταν αφηνεται μονο του με το φοβο και τον πανικο του, την ανισχυρη οργή του, την απογνωση και τον πονο? Ουτε να κλαψει δεν μπορει, ποσο μαλλον να φωναξει, αν δεν θελει να το σκοτωσουν. Η μοναδικη δυνατοτητα να απαλλαγει απο αυτα τα συναισθηματα ειναι να τα απωθησει. Η απωθηση ομως ειναι σαν την κακη νεραιδα του παραμυθιου. Θα βοηθησει εκεινη τη στιγμη αλλα το αντιτιμο για αυτη τη βοηθεια θα ερθει να το εισπραξει αργοτερα. Η ανισχυρη οργη αναβιωνει οταν το παιδι αυτο φερει στον κοσμο το δικο του παιδι, και εκει μπορει επιτελους να ξεσπασει, για αλλη μια φορα σε βαρος ενος ανισχυρου πλασματος.

    Οταν ενα παιδι αναγκαζεται να διοχετευσει ολες τις ικανοτητες και την ενεργεια του στη διαδικασια της απωθησης, κι οταν επιπλεον δεν εχει ποτε βιωσει πως καποιος το αγαπαει και το προστατευει, τοτε αυτο το παιδι δεν θα ειναι σε θεση ουτε αργοτερα να προστατεψει τον εαυτο του και να οργανωσει τη ζωη του με ενα λογικο και εποικοδομητικο τροπο. Θα εξακολουθησει να βασανιζεται μεσα σε καταστροφικες σχεσεις, θα συνδεεται με ανευθυνους συντροφους και θα υποφερει απο αυτους δυχως να μπορει να αντιληφθει οτι σττην αρχη ολων αυτων των δεινων βρισκονται οι δικοι του γονεις. Η διαδικασια της απωθησης που εφερε εις περας το παρελθον κανει αδυνατη αυτη τη συνειδητοποιηση δρωντας αυτη τη φορα εναντια στα συμφεροντα του ενηλικου πλεον ατομου. Ό,τι ειχε απαγορευσει στον εαυτο του να αντιληφθει σαν παιδι, προκειμενου να επιβιωσει, στις περισσοτερες περιπτωσεις θα παραμεινει μια απαγορευμενη γνωση για ολη τη ζωη του.

    Η σωτηρια λειτουργια της απωθησης στην παιδικη ηλικια μετουσιωνεται αργοτερα στον ενηλικο σε μια δυναμη καταστροφικη για τη ζωη. Γιατι αν η μητερα που εγινε τελικα βρεφοκτονος ειχε τη δυνατοτητα να βιωσει συνειδητα το μισος απεναντι στον πατερα της δεν θα χρειαζοταν να απωθει τα συναισθηματα των παιδικων της χρονων και δεν θα εκανε τελικα φονο. Θα γνωριζε σε ποιον απευθυνεται το μισος της οταν βρεθηκε σε απογνωση, κατα τη διαρκεια του τηλεφωνηματος, και δεν θα επετρεπε να πληρωσει το παιδι της το τιμημα για αυτο. Η αλλοτε αναγκαια συναισθηματικη της τυφλοτητα την εκανε βρεφοκτονο και η τυφλοτητα ολης της κοινωνιας συμβαλλει ωστε αυτη η γυναικα να μην βρει ποτε βοηθεια. Γιατι ακομη και υστερα απο πολλα χρονια στη φυλακη ή επειτα απο πολλα χρονια ψυχοθεραπειας με αναμορφωτικο πνευμα, δεν θα ελευθερωθει απο το λανθανον μισος για τον πατερα της και το φοβο που της ειχε προκαλεσει οταν ως παιδι που εκλαιγε έπρεπε να τιμωρηθει. Διατρεχει τον κινδυνο να επαναλαβει το εγκλημα που εκανε και να θανατωνει ξανα και ξανα το παιδι που ουρλιαζει, το οποιο η ιδια δεν θα επιτρεποταν ποτε να ειναι, οσο η κοινωνια συμπεριλμαβανομενων των ψυχοθεραπευτων, κυριαρχειται απο το φοβο να αμφισβητησει τους γονεις .

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όχι, ευτυχώς εγώ δεν ξεσπάω τα νεύρα μου σε άλλους...δεν θα το δεχόμουν με τίποτα στον εαυτό μου, το θεωρώ απαράδεκτο και σίγουρα δεν θα μπορούσα να ζήσω αν είχα σκοτώσει το παιδί μου...Μην μου το δείξεις καλύτερα γιατί είμαι πολύ ευαίσθητη με τα παιδιά και θα γίνω χάλια, δεν θέλω...
    Δεν τα ξεσπας σε αλλους γιατι τα ξεσπας στον εαυτο σου !! τα καταπινεις !!
    κοιτα, και εγω οταν τα διαβαζω, θελω μερες να ηρεμησω, μη σου πω οτι ειμαι χαλια αλλα το ωφελος ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερο.
    καλυτερα στη γνωση παρα στην αγνοια !!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,519
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Δεν τα ξεσπας σε αλλους γιατι τα ξεσπας στον εαυτο σου !! τα καταπινεις !!
    κοιτα, και εγω οταν τα διαβαζω, θελω μερες να ηρεμησω, μη σου πω οτι ειμαι χαλια αλλα το ωφελος ειναι ασυγκριτα μεγαλυτερο.
    καλυτερα στη γνωση παρα στην αγνοια !!
    Δεν το αντέχω τώρα, αν το διαβάσω σίγουρα θα κάνω κακό στον εαυτό μου ίσως όταν νιώσω πιο δυνατή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν το αντέχω τώρα, αν το διαβάσω σίγουρα θα κάνω κακό στον εαυτό μου ίσως όταν νιώσω πιο δυνατή...
    οκ...
    δεν κατεληξα να εχω θεμα με αυτοτραυματισμους, αλλα κατεληξα με αυτοανοσο νοσημα, ξερεις τα αυτοανοσα τα λενε και νοσους αυτοκτονιας...επειδη ο ιστος αυτοκαταστρεφεται...
    Οποτε και εγω κατεληξα να δηλητηριασω τον εαυτο μου και να μου κανω κακο....
    Την αληθεια μας πρεπει να την αντιμετωπιζουμε... μονο ετσι προχωραμε μπροστα.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aυτο που εχω να πω, Κυκνε , ειναι ασε το παρελθον εκει που ανηκει , στο παρελθον , κοιτα μονο μπροστα , ολοι εχουμε παθει κτθλψη απο ενα τραυματικο γεγονος στο παρελθον , ετσι ξεκιναει παντα , απο καποιο γεγονος ................δεν θαναφερθω στο δικο μου , ηταν ζορικο , δεν ηταν ξυλο βεβαια ........................εγω , αυτο που κανω , δινω καθε μερα μια μικρη μαχη , ενιοτε και μεγαλες , ζοριζομαι πολυ μην να κανω αυτο που η αδρανεια της κτθλψης με βολευει να κανω , αλλα κανοντας μια οποιαδηοποτε δραστηριοτητα , ξεχνιεσαι , πρεπει ομως να μην επαναπαυεσαι , θελει η μια δραστηριοτητα , νακουολουθειται απο αλλη , στην αρχη , παντα την κανω με το ζορι , αλλα στην πορεια , δραστηριοποιουμαι μηχανικα , δεν λεω οτι το διασκεδαζω , αλλα τουλαχιστον δεν μενω αδρανης , ουτε κι περιμενω καποια κοπελα για να βγω ............θα βγω με το ζορι , ζορι απο δω , ζορι απο κει , αδιαλειπτως , στο τελος σου φαινεται φυσιολογικο να δραστηριοποποιεισαι , και θαναρωτιεσαι , ΄τοσο καιρο , πως και δεν τοχα καταλαβει ' .....................μην μενεις καθολου αδρανης , αν υπαρχει μυστικο , ειναι αυτο , οχι στην αδρανεια , δραστηριοποιηση με το ζορι , ουτε φαρμακα , ουτε ψυχολογοι , δραση ..........................κανε κατι , οτιδηποτε , και ναδιαφορεις για γονεις , εμενα η μανα μου , αμα με πολυζαλισει , τρωει ενα χοντρο βρισιδι , απο αυτα που δεν γραφονται , και το βουλωνει ΄, ποτε δεν κρατω θυμο μεσα μου , θα ξεσπασω , αμα με πρηξει καποιος , ακομη και ξενος , και οποιον παρει η μπαλλα ..............................αυτο εκανε κι ο serios , και τον συνεχαρην ........οχι το βρισιδι , ταλλα !!! δεν ειμαι υπερ του ' χαιδεματος ' , ειμαι υπερ της πιεσης , οσον αφορα τετοιες περιπτωσεις ..................πιεσε τον εαυτο σου , μην τον δικαιολογεις ................
    δεν θα σου γραψω αλλο ποστ , εγραψα αρκετα , ειναι στο χερι σου να πραξεις , η να μεινεις αδρανης , διαλεξε ..........

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αν υπαρχει μυστικο , ειναι αυτο , οχι στην αδρανεια , δραστηριοποιηση με το ζορι , ουτε φαρμακα , ουτε ψυχολογοι , δραση

    μεχρι πριν λιγο καιρο, αυτο που λες το πιστευα απολυτα!! το ναι στη δραση ηταν θρησκεια για μενα, εχω και πολλη ενεργεια, γουσταρω τρελα να κανω πραγματα!!
    αλλα
    ο κινδυνος/η παγιδα οταν εχεις υποστει τετοια κακοποιηση ειναι οτι δεν αντιμετωπιζεις το προβλημα κατα μετωπο, αλλα το κουκουλωνεις με τη δραση! αλλο η καταθλιψη, η αδρανεια της καταθλιψης αντιμετωπιζεται οπως περιγραφεις...
    το προβλημα στην κακοποιηση δεν ειναι η αδρανεια, ειναι η απογνωση, η απελπισια, ο τρελος θυμος, τα νευρα, τα ξεσπασματα, που συσσωρευονται μεσα σου σαν δηλητηριο. Ειναι οι φοβερες ενοχες οτι εσυ εκανες καποιο κακο για να λαβεις αυτη τη συμπεριφορα. Είναι η ντροπη, φοβερη ντροπη ! Ειναι αυτο το οδυνηρο αισθημα προσωπικης αναξιοτητας, για να τρωω ξυλο δεν ειμαι καλο παιδι, δεν ειμαι καλος μαθητης, αρα καλα μου κανουν.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ουσιαστικα το Κυκνακι κανει στον εαυτο της αυτο που οι γονεις της την εμαθαν/προγραμματισαν να κανει. Γιατι δεν εμαθε ποτε να εκφραζεται ανοιχτα και ελευθερα, δεν της επετρεψαν ποτε να πει τη γνωμη της χωρις σωματικη τιμωρια.

    Εγω παλι που λειτουργω διαφορετικα και ειμαι ας πουμε πιο διεκδικητικη και δραστηρια, κατεληξα με αυτοανοσο, σκπ. Εκανα κακο στον οργανισμο μου με αλλο τροπο.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελοσπαντων , ας κανω την παπια , οτι δεν καταλαβαινω .......αυτα που γραφω , ισχυουν .....

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,519
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τελοσπαντων , ας κανω την παπια , οτι δεν καταλαβαινω .......αυτα που γραφω , ισχυουν .....
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι Macgyver, εγώ με την πίεση κλατάρω και καταρρέω γι' αυτό είχα πάρει κι άδεια άνευ αποδοχών από τη δουλειά γιατί είχα καταρρεύσει ψυχολογικά...δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό...
    Επίσης αν αρχίσω να βρίζω εδώ μέσα (στο σπίτι εννοώ) θα φάω κι άλλο ξύλο χώρια που θα πρέπει να φύγω και δεν έχω που να πάω να μείνω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,519
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ουσιαστικα το Κυκνακι κανει στον εαυτο της αυτο που οι γονεις της την εμαθαν/προγραμματισαν να κανει. Γιατι δεν εμαθε ποτε να εκφραζεται ανοιχτα και ελευθερα, δεν της επετρεψαν ποτε να πει τη γνωμη της χωρις σωματικη τιμωρια.

    Εγω παλι που λειτουργω διαφορετικα και ειμαι ας πουμε πιο διεκδικητικη και δραστηρια, κατεληξα με αυτοανοσο, σκπ. Εκανα κακο στον οργανισμο μου με αλλο τροπο.
    Ξέρεις κάτι Mara; Μου κάνει πολύ καλό που μπορώ να εκφράζω σ' εσάς το θυμό που νιώθω αν και παρατηρήσεις τους κάνω όταν με ενοχλούν...και κάποια στιγμή θα πω και το σημερινό στον πατέρα μου αλλά προς το παρόν θα το πω σ' εσένα, περηφανεύεται επειδή νομίζει πως τον φοβάται ο γάτος μου, άκου τώρα, σαν δεν ντρέπεται λίγο! Αν κάνω ποτέ μου παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω να τα προσέχει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αρα ο μπαμπας σου, η προσωπικοτητα του τρεφεται απο την εξουσια...
    Γουσταρει γενικα να εχει το πανω χερι...

    Στο θεμα μου, λεω καπου οτι η Αλις Μιλλερ λεει οτι τα αρνητικα συναισθηματα πρεπει να βιωνονται και οχι να απωθουνται. Ρωταω λοιπον το θυμο που νιωθω τωρα που η μαμα μου δεν ζει πως θα τον βιωσω? και αν θυμαμαι καλά, δεν το εχω προχειρο τωρα, μου λεει ενας με την ασκηση στο γυμναστηριο εκτονωνεσαι.
    Ε λοιπον, μου εχει τυχει να πηγαινω γυμναστηριο Κυκνε, τοσο πολυ νευριασμενη/φορτωμενη/θυμωμενη, και με αλλα θεματα, να κανω διαδρομο και απο μεσα μου να βρρρρριζωωωωω, βήματα και βρισιες, για χιλιομετρα.
    Στο τελος φευγω ιδρωμενη και ανακουφισμενη, σαν αναγεννημενη. Ουτε βαρος ψυχολογικο ουτε τιποτα.

    Σχετικα με τα παιδια που λες, ελεγα στη μανα μου οτι αν κανω κοριτσακι, δεν θα της δωσω το ονομα της, και αν της το δωσω, θα τη χτυπαω οσο με χτυπουσε (φυσικα δεν το εννοουσα, για να την πικαρω το ελεγα). Και ξερεις τι μου ελεγε? να μην το δωσεις το ονομα, δεν θελω...

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,519
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αρα ο μπαμπας σου, η προσωπικοτητα του τρεφεται απο την εξουσια...
    Γουσταρει γενικα να εχει το πανω χερι...

    Στο θεμα μου, λεω καπου οτι η Αλις Μιλλερ λεει οτι τα αρνητικα συναισθηματα πρεπει να βιωνονται και οχι να απωθουνται. Ρωταω λοιπον το θυμο που νιωθω τωρα που η μαμα μου δεν ζει πως θα τον βιωσω? και αν θυμαμαι καλά, δεν το εχω προχειρο τωρα, μου λεει ενας με την ασκηση στο γυμναστηριο εκτονωνεσαι.
    Ε λοιπον, μου εχει τυχει να πηγαινω γυμναστηριο Κυκνε, τοσο πολυ νευριασμενη/φορτωμενη/θυμωμενη, και με αλλα θεματα, να κανω διαδρομο και απο μεσα μου να βρρρρριζωωωωω, βήματα και βρισιες, για χιλιομετρα.
    Στο τελος φευγω ιδρωμενη και ανακουφισμενη, σαν αναγεννημενη. Ουτε βαρος ψυχολογικο ουτε τιποτα.

    Σχετικα με τα παιδια που λες, ελεγα στη μανα μου οτι αν κανω κοριτσακι, δεν θα της δωσω το ονομα της, και αν της το δωσω, θα τη χτυπαω οσο με χτυπουσε (φυσικα δεν το εννοουσα, για να την πικαρω το ελεγα). Και ξερεις τι μου ελεγε? να μην το δωσεις το ονομα, δεν θελω...
    Ναι, έτσι φαίνεται αλλά που θα πάει θα έρθει η στιγμή που θα φύγω από εδώ και τότε θα δει πως είναι, άσε...αργά ή γρήγορα όλοι πληρώνουν το κακό που κάνουν...
    Καλά, εμένα το γυμναστήριο δεν μ' αρέσει καθόλου αλλά έστω και γραπτά κι ήρεμα που εκφράζω το θυμό μου μου κάνει καλό κι όπως είπα θα έρθει εκείνη η ώρα που δεν θα μπορεί ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι ν' αγγίξει και τότε θα μετανιώσει πικρά...
    Βασικά εγώ το θεωρώ μια βλακεία να πρέπει σώνει και καλά να δίνουμε στα παιδιά μας τα ονόματα των γονέων μας, άσχετα με το πως μας φέρθηκαν αλλά ότι δεν θα τα αφήσω σ' αυτούς εννοείται πως όχι, δεν τους εμπιστεύομαι, τα παιδιά μου θα είναι μαζί μου που ξέρω καλά τι δεν πρέπει να κάνω!
    Εν τω μεταξύ πριν με κατατρόμαξε, επειδή ήταν στην κουζίνα κι είχε ανοιχτό τον απορροφητήρα και δεν άκουγε καλά με φώναξε δυνατά κι εγώ πετάχτηκα από τον ύπνο νομίζοντας πως κάτι συνέβη και τελικά ήταν απλώς για να στρώσω τραπέζι για το φαγητό, άδικα με κοψοχόλιασε...και του το είπα αυτό και το ευχαριστήθηκα...του κ. τέλειου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν είμαστε όλοι ίδιοι Macgyver, εγώ με την πίεση κλατάρω και καταρρέω γι' αυτό είχα πάρει κι άδεια άνευ αποδοχών από τη δουλειά γιατί είχα καταρρεύσει ψυχολογικά...δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό...
    Επίσης αν αρχίσω να βρίζω εδώ μέσα (στο σπίτι εννοώ) θα φάω κι άλλο ξύλο χώρια που θα πρέπει να φύγω και δεν έχω που να πάω να μείνω, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
    Ενταξει , ενταξει, ανακαλω , δεν θελω να στεναχωρω μελη ......

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Κυκνε ξερεις τι μπορεις να κανεις να εκφρασεις το θυμος σου??

    Να γραψεις ενα γραμμα στους γονεις σου με ΟΛΑ οσα ΘΑ ηθελες να τους πεις αλλα ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ....
    Να εχεις χαρτομαντηλα μαζι σου, ειναι ψυχοφθορο.
    Εγω ειχα φτιαξει τετοια γραμματα σε ολους οσους με ειχαν πληγωσει...
    Ειχα παρει και τετραδιο, ειδικα για τη σχεση μου με τη μανα μου, τις ατακες που μου ειχε πει, πως με σημαδεψαν, τι συνεπειες ειχαν στη ζωη μου τα βρισιδια. Ειδα οτι η πορεια μου χωριζοταν σε τμηματα απο συγκεκριμενες ατακες που μου ειχε πει, τοσο πολυ με ειχαν σφραγισει.
    Ωσπου στο τελος της, με μια ατακα της ενιωσα οτι απλα εσπασε το γυαλι, επεσε απο το βαθρο της, δεν με επηρεαζε πια, την ειχα ξεπερασει...
    Τοτε ηταν που εψαξα για ψυχιατρο, αλλα λιγο καιρο μετα εφυγε απο τη ζωη...

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,519
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κυκνε ξερεις τι μπορεις να κανεις να εκφρασεις το θυμος σου??

    Να γραψεις ενα γραμμα στους γονεις σου με ΟΛΑ οσα ΘΑ ηθελες να τους πεις αλλα ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ....
    Να εχεις χαρτομαντηλα μαζι σου, ειναι ψυχοφθορο.
    Εγω ειχα φτιαξει τετοια γραμματα σε ολους οσους με ειχαν πληγωσει...
    Ειχα παρει και τετραδιο, ειδικα για τη σχεση μου με τη μανα μου, τις ατακες που μου ειχε πει, πως με σημαδεψαν, τι συνεπειες ειχαν στη ζωη μου τα βρισιδια. Ειδα οτι η πορεια μου χωριζοταν σε τμηματα απο συγκεκριμενες ατακες που μου ειχε πει, τοσο πολυ με ειχαν σφραγισει.
    Ωσπου στο τελος της, με μια ατακα της ενιωσα οτι απλα εσπασε το γυαλι, επεσε απο το βαθρο της, δεν με επηρεαζε πια, την ειχα ξεπερασει...
    Τοτε ηταν που εψαξα για ψυχιατρο, αλλα λιγο καιρο μετα εφυγε απο τη ζωη...
    Εμένα έχει πέσει εδώ και χρόνια από το βάθρο της, να μην σου πω ότι δεν την θεωρώ καν μάνα μου...και τώρα είμαι πολύ θυμωμένη μαζί της γιατί της παραπονέθηκα που έλειπε όλη τη μέρα για την ξαδέλφη μου και μου έβαλε τις φωνές από πάνω...τελείωσε, εγώ κατανόηση εδώ μέσα δεν πρόκειται να βρω ποτέ καλά της είπα ότι το μόνο καλό που κάνει είναι ότι πληρώνει την ψυχολόγο...αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πάρω ανάσα από το κλάμα οπότε τι ψυχοφθόρο το γράμμα μου λες, εδώ φθείρομαι κάθε μέρα...πραγματικά θέλω να έρθει η στιγμή που θα ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου και δεν θα τους έχω πια ανάγκη γιατί το μόνο που κάνουν είναι να με απογοητεύουν...θα το δοκιμάσω πάντως κάποια στιγμή αυτό με το γράμμα, πιστεύω ότι θα μου κάνει καλό αν και της μάνας μου πολλά της τα έχω πει...
    Πάντως ευτυχώς που παίρνω τα φάρμακα, αλλιώς δεν θα άντεχα αυτές τις καταστάσεις εδώ μέσα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 11 of 29 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μισω τους αντρες
    By unlucky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-08-2019, 01:16
  2. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 19:56
  3. σχετικα με το πως οι ανθρωποι γνωριζονται μεταξυ τους..
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2013, 21:23
  4. Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 801
    Last Post: 08-11-2009, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •