Απορίες σχετικά με τους άντρες και τη συμπεριφορά τους μέσα στις ερωτικές σχέσεις...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 29 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 433
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Απορίες σχετικά με τους άντρες και τη συμπεριφορά τους μέσα στις ερωτικές σχέσεις...

    Καλησπέρα!

    Επηρεάστηκα από το θέμα ενός άλλου μέλους γι' αυτό ανοίγω τώρα και δικό μου...αυτός είναι ο ένας λόγος, νιώθω την ανάγκη να εκφράσω κάποια συναισθήματα μου...
    Ο άλλος λόγος είναι ότι όπως λέει κι ο τίτλος έχω κάποιες απορίες σχετικά με την αντρική συμπεριφορά μιας και δεν με λες κι ιδιαίτερα έμπειρη...

    Λόγω κάποιων άσχημων εμπειριών στο παρελθόν έχω σχηματίσει την άποψη ότι οι άντρες ως επί το πλείστον είναι βίαιοι και συγκεκριμένα ότι κυρίως σηκώνουν χέρι πολύ εύκολα αν τους νευριάσεις ή τους αντιμιλήσεις κι έπειτα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν το ότι κάποιες φορές μπορεί να μην θέλεις να έρθετε σ' επαφή και συνεπώς αφού φυσικά μπορούν θα σου την επιβάλλουν...

    Αυτές οι σκέψεις με ταλαιπωρούν αρκετά σε βαθμό πολλές φορές να μην μπορώ να κοιμηθώ γιατί νιώθω ανασφάλεια όταν σκέφτομαι την πιθανότητα μιας μελλοντικής σχέσης αλλά για την δυσκολία ύπνου φταίνε κι οι αναμνήσεις του παρελθόντος...επίσης φοβάμαι να μένω μόνη στο σπίτι τις νύχτες γιατί φοβάμαι ότι μπορεί κάποιος να μπει μέσα και να μου ξανακάνει κακό...και τέλος με εμποδίζουν από το να πλησιάζω το άλλο φύλο και να είμαι "ανοιχτή" απέναντι του μιας και φοβάμαι πολύ τους άντρες μετά απ' όσα έχουν συμβεί και με καταδικάζουν στη μοναξιά...οπότε πείτε μου τη γνώμη σας, έχω δίκιο που πιστεύω πως έχουν αυτή τη συμπεριφορά που με τρομάζει; Πείτε μου ειλικρινά σας παρακαλώ, θέλω να ξέρω την αλήθεια κι όχι να καθησυχαστώ και να μην ξέρω από που μου ήρθε πάλι στο μέλλον...αρκετά αφελής υπήρξα και το πλήρωσα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Ειναι φοβια ολο αυτο στο κεφαλι σου ρε Κυκνακι,αλλα αν δεν εχεις αλλαξει γνωμη μετα απο 10 χρονια συζητησεων εδω και πιθανον μετα απο επισκεψεις σου σε ειδικους,δεν ξερω κατα ποσο ακομα μια συζητηση θα σε ηρεμησει αυτη τη φορα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ειναι φοβια ολο αυτο στο κεφαλι σου ρε Κυκνακι,αλλα αν δεν εχεις αλλαξει γνωμη μετα απο 10 χρονια συζητησεων εδω και πιθανον μετα απο επισκεψεις σου σε ειδικους,δεν ξερω κατα ποσο ακομα μια συζητηση θα σε ηρεμησει αυτη τη φορα.
    Γεια σου Αλαφροίσκιωτε και σ' ευχαριστώ για την απάντηση... :)

    Κοίτα, εδώ πρώτη φορά το συζητάω τόσο ανοιχτά αυτό το θέμα γιατί με κάνει και ντρέπομαι...παλιότερα το συζητούσα κομματιαστά άρα δεν σχημάτισα πλήρη εικόνα...κι είπα να προσπαθήσω άλλη μια φορά...έχω κάνει κάποια πρόοδο πάντως σε σχέση με παλιότερα και προσπαθώ να ενθαρρύνω και μόνη μου τον εαυτό μου για παράδειγμα με το να επαναφέρω στη μνήμη μου λόγια του πρώην μου που ήταν σε γενικές γραμμές ότι δεν θα με βλάψει ποτέ όπως κι όντως δεν το έκανε αλλά αυτή την συζήτηση την βλέπω σαν ένα ακόμα εργαλείο για να γίνω καλά...προσπαθώ τουλάχιστον, θα φανεί το αν θα το καταφέρω...

    Πάντως όταν ακούω ότι δεν κινδυνεύω ηρεμώ αλλά όπως είπα θέλω ν' ακούσω την αλήθεια όσο ωραίο κι αν είναι το όνειρο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    οπότε πείτε μου τη γνώμη σας, έχω δίκιο που πιστεύω πως έχουν αυτή τη συμπεριφορά που με τρομάζει; Πείτε μου ειλικρινά σας παρακαλώ, θέλω να ξέρω την αλήθεια κι όχι να καθησυχαστώ και να μην ξέρω από που μου ήρθε πάλι στο μέλλον...αρκετά αφελής υπήρξα και το πλήρωσα... [/COLOR][/SIZE][/FONT]
    Κυκνε δεν ξερω την ιστορια σου, καταλαβαινω ομως οτι εισαι πολυ γλυκος και ευαισθητος ανθρωπος και προφανως εχεις υποστει κακοποιηση απο ανδρα στο πλαισιο σχεσης.
    Εχεις κανει ψυχοθεραπεια?

    Και βεβαια δεν εχεις δικιο σε οσα φοβασαι, ειναι τελειως αβασιμα. Δεν ειναι ολοι οι ανδρες ιδιοι οπως δεν ειναι και ολες οι γυναικες ιδιες. Να ρωτησω, τον ανδρα που σε κακοποιησε με τι κριτηρια τον διαλεξες? ισως καπου εκει πρεπει να κινηθεις ψυχοθεραπευτικα και να το δουλεψεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Κυκνε δεν ξερω την ιστορια σου, καταλαβαινω ομως οτι εισαι πολυ γλυκος και ευαισθητος ανθρωπος και προφανως εχεις υποστει κακοποιηση απο ανδρα στο πλαισιο σχεσης.
    Εχεις κανει ψυχοθεραπεια?

    Και βεβαια δεν εχεις δικιο σε οσα φοβασαι, ειναι τελειως αβασιμα. Δεν ειναι ολοι οι ανδρες ιδιοι οπως δεν ειναι και ολες οι γυναικες ιδιες. Να ρωτησω, τον ανδρα που σε κακοποιησε με τι κριτηρια τον διαλεξες? ισως καπου εκει πρεπει να κινηθεις ψυχοθεραπευτικα και να το δουλεψεις...
    Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Μάρα... ♥

    Κοίτα, ο ξυλοδαρμός ήταν στα πλαίσια συγγενικής σχέσης...από τον πατέρα μου...τώρα το άλλο ήταν από κάποιον που μόλις μου είχαν συστήσει κι ο οποίος δεν έπρεπε καν να διανοηθεί να κάνει κίνηση προς εμένα μιας και είχε σχέση (ο Θεός να την κάνει) με μια φίλη μου η οποία μάλιστα ήταν και μαζί μας εκείνο το βράδυ αλλά όχι εκείνη τη στιγμή γιατί εγώ σαν αφελής που είμαι όπως είπα δέχτηκα να βγω έξω από το κλαμπ μαζί του με πρόφαση του να μιλήσουμε για τα προβλήματα που είχε με τη φίλη μου και στα οποία ήθελα να βοηθήσω κι έπεσα σαν ηλίθια στην παγίδα του, ακόμα δεν μπορώ να το συγχωρήσω στον εαυτό μου! Άρα όπως καταλαβαίνεις δεν τον διάλεξα, ούτε καν αυτή την επιλογή δεν είχα κι από τότε νιώθω ότι δεν μπορώ καν να έχω το λόγο πάνω στο σώμα μου όσο υπάρχουν άτομα με τέτοιες συμπεριφορές που δεν σου ζητάνε την άδεια για να σε αγγίξουν αλλά παίρνουν το δικαίωμα με το έτσι θέλω...
    Γιατί λες ότι είναι αβάσιμοι οι φόβοι μου;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Με αυτο το γνωστο που βγηκες εξω απο το κλαμπ τι εγινε ακριβως? δεν καταλαβα... σε βιασε? αποπειραθηκε να σε βιασει? ή απλα εκανε κινηση?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Με αυτο το γνωστο που βγηκες εξω απο το κλαμπ τι εγινε ακριβως? δεν καταλαβα... σε βιασε? αποπειραθηκε να σε βιασει? ή απλα εκανε κινηση?
    Δεν θα έκανα τόση φασαρία για μια απλή κίνηση αλλά αυτός με στρίμωξε κανονικά πάνω σ' ένα αυτοκίνητο και με άγγιζε καθαρά ερωτικά και μετά εγώ τον έσπρωξα αλλά με άρπαξε από το χέρι και με κρατούσε σφιχτά και δεν μπορούσα ν΄απελευθερωθώ και του έλεγα να με αφήσει αλλά αρνιόταν, έλεγε όχι και ότι θα πάω μαζί του και με τραβούσε μακριά ώστε ν΄απομονωθούμε, είχε ένα δασάκι εκεί κοντά και με πήγαινε προς τα εκεί ε προφανώς δεν προσπαθούσε να με ξεμοναχιάσει για καλό σκοπό...αλλά ευτυχώς μπόρεσα και τράβηξα το χέρι μου πριν μπούμε μέσα στα δέντρα αλλά ξέρεις κάτι; Δεν είμαι 100% σίγουρη ότι δεν είχε και συνέχεια γιατί εγώ έτρεξα μέσα στο κλαμπ κι αυτός με ακολούθησε και μετά πήγα στις γυναικείες τουαλέτες κι από εκείνο το σημείο και μετά έχω κενό μνήμης, δεν μπορώ να θυμηθώ, το επόμενο που θυμάμαι είναι τον πατέρα μου που ήρθε να με πάρει και μετά που γύρισα σπίτι προσπαθούσα να καταλάβω αν είχε γίνει κάτι παραπάνω αλλά δεν είχα αίμα οπότε προσπάθησα να με καθησυχάσω...κανονικά έπρεπε να πάω σε γιατρό αλλά επειδή ήμουν ανήλικη θα το μάθαιναν οι γονείς μου και δεν ήθελα, ντρεπόμουν...
    Τόλμησα να τα γράψω αυτά γιατί είναι ακόμα σχετικά νωρίς, άλλες φορές όταν είναι πια νύχτα δυσκολεύομαι γιατί φρικάρω μήπως ξαναέρθει και μου κάνει πάλι κακό...θέλω να φύγει για πάντα από το μυαλό μου... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Kαταλαβα... ενας μαλακας ηταν και τιποτα λιγοτερο!
    Αυτο ελειπε απο εναν αχρηστο μαλακα να αφορισεις ολο το ανδρικο φυλο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Kαταλαβα... ενας μαλακας ηταν και τιποτα λιγοτερο!
    Αυτο ελειπε απο εναν αχρηστο μαλακα να αφορισεις ολο το ανδρικο φυλο...
    Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο υπερβολικό αλλά φοβήθηκα πολύ...και μου έχει μείνει τραύμα, δεν μπορώ εύκολα να προχωρήσω με κάποιον γιατί νομίζω ότι θα μου κάνει κακό, ότι π.χ. θα του ζητήσω να σταματήσει (γιατί μερικές φορές μου έρχεται στο μυαλό αυτός ο μαλάκας που λες και μπλοκάρω αυτομάτως και πανικοβάλλομαι) και δεν θα μου δώσει σημασία όπως δεν μου έδινε κι αυτός...έχει τύχει μέχρι και τα κλάματα να βάλω σε παρόμοια φάση απ' το φόβο μου και τις αναμνήσεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Kοιτα, παρομοια σκηνικα σε ολες μας νομιζω εχουν τυχει !
    Γιατι μαλακες παντα υπηρχαν και ΘΑ υπαρχουν!
    Απλα δεν εχει νοημα ολο αυτο που κανεις στον εαυτο σου, εξαιτιας ενος πυροβολημενου να μπαινεις σε αμυνα για ολους τους ανδρες !
    Ενταξει δεν λεω με το καλημερα να αποκτησεις οικειοτητα με τον αλλο, δεν εισαι υποχρεωμενη! σιγουρα χρειαζεσαι χρονο, ισως περισσοτερο χρονο απο οσο χρειαζεται μια κοπελα χωρις τετοια εμπειρια.
    Νομιζω οτι πιεζεσαι να ανταποκριθεις σε κατι που εχεις πλασει στο μυαλο σου σαν βουνο, και ολο αυτο σου δημιουργει τρελο αγχος και ανασφαλεια. Υποτιθεται οτι οι γνωριμιες εχουν μια σειρα, μια δομη. Πρωτα γνωριζεις το χαρακτηρα του αλλου, τι ανθρωπος ειναι, μπορεις να τον εμπιστευτεις, περνας ομορφα μαζι του κλπ και μετα αποκτας οικειοτητα. Μη νιωθεις υποχρεωμενη, μολις γνωρισεις καποιον αμεσως να αποκτησεις οικειοτητα - αν δεν γουσταρεις ή δεν νιωθεις ετοιμη ή χρειαζεσαι χρονο, εχεις ολο το δικαιωμα να το εκφρασεις ! ή να κρατησεις αποσταση!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Kοιτα, παρομοια σκηνικα σε ολες μας νομιζω εχουν τυχει !
    Γιατι μαλακες παντα υπηρχαν και ΘΑ υπαρχουν!
    Απλα δεν εχει νοημα ολο αυτο που κανεις στον εαυτο σου, εξαιτιας ενος πυροβολημενου να μπαινεις σε αμυνα για ολους τους ανδρες !
    Ενταξει δεν λεω με το καλημερα να αποκτησεις οικειοτητα με τον αλλο, δεν εισαι υποχρεωμενη! σιγουρα χρειαζεσαι χρονο, ισως περισσοτερο χρονο απο οσο χρειαζεται μια κοπελα χωρις τετοια εμπειρια.
    Νομιζω οτι πιεζεσαι να ανταποκριθεις σε κατι που εχεις πλασει στο μυαλο σου σαν βουνο, και ολο αυτο σου δημιουργει τρελο αγχος και ανασφαλεια. Υποτιθεται οτι οι γνωριμιες εχουν μια σειρα, μια δομη. Πρωτα γνωριζεις το χαρακτηρα του αλλου, τι ανθρωπος ειναι, μπορεις να τον εμπιστευτεις, περνας ομορφα μαζι του κλπ και μετα αποκτας οικειοτητα. Μη νιωθεις υποχρεωμενη, μολις γνωρισεις καποιον αμεσως να αποκτησεις οικειοτητα - αν δεν γουσταρεις ή δεν νιωθεις ετοιμη ή χρειαζεσαι χρονο, εχεις ολο το δικαιωμα να το εκφρασεις ! ή να κρατησεις αποσταση!
    Ναι, το ξέρω ότι δεν είμαι υποχρεωμένη να αποκτήσω οικειότητα γρήγορα άλλωστε και κάποιους που γνώρισα τους απέρριψα γιατί βιάζονταν και γιατί πήραν θάρρος πολύ γρήγορα...όμως φοβάμαι ότι ακόμα κι αν περάσει λίγος καιρός κι αποκτήσω την οικειότητα αβίαστα και νομίζω πως είμαι έτοιμη να προχωρήσω και πάλι θυμηθώ αυτόν και φοβηθώ δεν θα μπορώ να το σταματήσω και θα πρέπει να το υποστώ και θα φρικάρω πραγματικά αν το κάνω χωρίς να θέλω, αυτό δεν πρόκειται να το ξεπεράσω ποτέ μετά! Μπορείς να βάλεις στοπ σε κάτι που έχει ξεκινήσει να γίνεται;;; Αυτό είναι που με τρομάζει τόσο πολύ...
    Όσο για το βουνό που λες όταν μου δημιουργεί και άγχος και ανασφάλεια όπως μου το δημιουργούν κι οι ταχύτητες που έχουν μερικοί άντρες, δηλαδή εντάξει ρε φίλε χαλάρωσε ακόμα δεν βγήκαμε πρώτο ραντεβού και μου το πας για κρεβάτι...γιατί τόση βιασύνη πια;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εε μα για αυτο το κρεβατι ψαχνουν κοπελα, Κυκνε μου, γιατι να θελουν κοπελα? για φιλοσοφικες αναλυσεις? κατευθειαν στο ψητο, ετσι ειναι αυτα πραγματα!!
    Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βαλεις στοπ σε κατι που εχει ξεκινησει να γινεται.. Απλα σε αυτην την περιπτωση του το κοβεις εξαρχης, και λες οτι θελεις χρονο, οποτε αν βιαζεται παει αλλου...!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    εε μα για αυτο το κρεβατι ψαχνουν κοπελα, Κυκνε μου, γιατι να θελουν κοπελα? για φιλοσοφικες αναλυσεις? κατευθειαν στο ψητο, ετσι ειναι αυτα πραγματα!!
    Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βαλεις στοπ σε κατι που εχει ξεκινησει να γινεται.. Απλα σε αυτην την περιπτωση του το κοβεις εξαρχης, και λες οτι θελεις χρονο, οποτε αν βιαζεται παει αλλου...!
    Δεν μου αρέσει αυτό με κάποιον που δεν ξέρω καν, είναι κάτι πολύ προσωπικό...
    Όσο για το στοπ να είδες; Αυτό είναι πρόβλημα γιατί μου έχει τύχει να νομίζω πως είμαι καλά και πως μπορώ και τελικά να κάνω λάθος...οπότε εκεί τι γίνεται;;;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νομιζω το κλειδι σε αυτο που ρωτας ειναι η εμπιστοσυνη!
    Και εμπιστευεσαι τον αλλο με το χρονο και τη συμπεριφορα του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Νομιζω το κλειδι σε αυτο που ρωτας ειναι η εμπιστοσυνη!
    Και εμπιστευεσαι τον αλλο με το χρονο και τη συμπεριφορα του.
    Ναι, φυσικά με το χρόνο και την συμπεριφορά αλλά μπορώ να έχω τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη σε κάποιον ώστε να μην με βλάψει ποτέ ούτε καν αν κι έστω κακώς τον κόψω από την επαφή; Γιατί οκ, κάλλιστα μπορεί να αγνοήσει τις αντιδράσεις, δεν είναι δύσκολο για έναν άντρα να επιβληθεί στην γυναίκα του αφού είναι πιο δυνατοί από εμάς...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 1 of 29 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μισω τους αντρες
    By unlucky in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-08-2019, 02:16
  2. Replies: 67
    Last Post: 30-08-2015, 20:56
  3. σχετικα με το πως οι ανθρωποι γνωριζονται μεταξυ τους..
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2013, 22:23
  4. Σχετικά με τη λειτουργία και τους στόχους της κοινότητας
    By NikosD. in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 801
    Last Post: 08-11-2009, 16:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •