Μια ερωτηση σχετικα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Μια ερωτηση σχετικα για τα ψυχοσωματικα συμπτωματα

    Αν καποιος περασει μια αρκετα στρεσαρισμενη περιοδο μερικων ημερων και παρουσισει καποια ψυχωσοματικα οπως πονους σε καποιες περιοχες αυτοι θα φυγουν οταν σταματησει να αγχονεται?Επισης,οταν μιλαμε πονο σε καποιο μερος του σωματος λογο ξερω γω οτι περασε καποιος μια στρεσογονα κατασταση για καποιες μερες τοτε αυτος ο πονος ειναι επειδη καναμε εμεις διαφορες νευρικες κινησεις σε αυτο το σημειο του σωματος ή δεν εχει σχεση?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι οι πονοι ειναι λογο αγχους και λογικα οταν υποχωρησει το αγχος υποχωρουν και οι πονοι....και επισης οταν λεμε πονος ειναι κυριως μυικος πονος λογο του σφιξιματος τον μυων απο το αγχος...διαφερει ο κοιλιακος πονος, δηλαδη της κοιλιας, που εκει περα απο τους κοιλιακους μυς που σφιγγονται και μας πονανε, μπορει να ειναι και απο το ιδιο το στομαχι που εκκρινει πολλα οξεα σε περιπτωσεις αγχους...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Ευχαριστω πολυ,εγω γενικα ποτε δεν ειχα περασει κατι τετοιο εκτος απο τις τελευταιες μερες που με επιαναν κρισεις πανικου για καποιο λογο και με ποναγε το σαγονι μου.Οι κρισεις πανικου ευχουν σταματησει εδω και κατι μερες και ελπιζω να σταματησει να ποναει και το σαγονι μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το σαγονι λιγο απιθανο να σε ποναει λογο αγχους, μηπως μασουσες καμια τσιχλα για ωρα? τοτε το παθαινω και εγω αυτο!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Επειδη ειχα δει στις αμυγδαλες μου στον καφρευτη μια μικρη ασπρη πετρα προσπαθουσα επιμονα επι μερες να την βγαλω κρατοντας το στομα μου ανοιχτο και την γλωσσα εξω και επισης εκανα και πολλες γαργαρες παλι με το στομα ανοιχτο και τη γλωσσα εξω και αυτο το εκανα για αρκετες μερες.Σταματησα να το κανω εδω και 10-14 μερες.Στην αρχη ποναγε αρκετα αλλα ακομα το νιωθω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    επισης καποιες φορες ενιωθα και ενα τραβιγμα κατω απο τη γλωσσα

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τελικα η ασπρη πετρα εφυγε απο τις αμυγδαλες σου? γιατι δεν επισκεπτεσαι καλυτερα εναν ωρυλλα για τις αμυγδαλες σου ή εστω καποιον παθολογο?? απο το να προσπαθεις μονος σου, δεν ειναι οτι καλυτερο...και υστερα να νομιζεις οτι σε ποναει λογο αγχους!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Η πετρα δεν εχει φυγει.Εχω παει σε ωρλ και του χω πει οτι προσπαθω να την βγαλω αλλα δεν μπορω γτ αιδιαζω οταν βαζω κατι μες το στομα μου και μου ειπε οτι και εκεινος με τον ιδιο τροπο με εμενα θα το εβγαζε οποτε να προσπαθησω μονος.Αλλα γενικα αυτο με το αγχος που ειπα παραπανω το ρωταω γτ διαβαζα στο ιντερνε για διαφορες παθησεις οπως ινομυαλγια,νευραλγια κτλ και με αγχοσαν παρα πολυ γτ δεν θεραπευοντε.Γενικα παντος τον τελευταιο καιρο οτι διαβαζω στο ιντερνετ νομιζω οτι το εχω κι εγω ακομα και αν τα συμπτωματα ειναι τελειως διαφορετικα απο τα δικα μου.Ηξερες εσυ οτι καποιο πονοι στο σωμα μπορει να γινουν χρονιοι?Να πω οτι ειμαι 18 και εδω και κανα μηνα εχω αγχωθει τοσο πολυ οσο δεν εχω αγχωθει σε ολη μου τι ζωη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω ξερω φιλε πως ενα υγιης νους ακολουθει ενα υγιες σωμα!!! δεν χρειαζεται να ανοιγεις το ιντερνετ και να διαβαζεις τα συμπτωματα που προκαλει το αγχος, γιατι μονο που θα τα διαβασεις θα τρομαζεις και θα αγχωνεσαι τσαμπα...!!!! και αν δεις τελευταια πως ψαχνεσαι με διαφορες ασθενιες και νομιζεις πως εχεις το ενα ή το αλλο, καλυτερα να ζητησεις βοηθεια απο καποιο θεραπευτη!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δεν ειμουν ποτέ αρρωστοφοβικος μέχρι που διάβασα κάτι άρθρα στο ίντερνετ για κάτι νευραλγιες που δεν θεραπευεται και έγινα ασπρος από το φόβο μου και για 2-3 μέρες παθαινα κρίσεις πανικού και ξυπναγα με άγχος ενώ μέχρι πριν τα διαβάσω ειμουν τέλεια. Όσο πάει και το μισώ όλο και περισσότερο το ίντερνετ ://

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    .Οι κρισεις πανικου ευχουν σταματησει εδω και κατι μερες και ελπιζω να σταματησει να ποναει και το σαγονι μου.
    Σε ποναει το σαγονι , γιατι το σφιγγεις , η τριζεις τα δοντια σου ,, καθ υπνον , απο το αγχος .........

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι αυτο εχω να σου προτεινω και εγω!!!
    Μην ασχολεισαι με ασθενειες και οτιδηποτε αλλο...
    Αφου εισαι υγιης τσαμπα αναστατωνεσαι...
    Χρησιμοποιησε το ιντερνετ για να διασκεδασεις με πραγματα που σε ενδιαφερουν, π.χ. μουσικη!!
    Αφαιρεσαι τα περιττα και αυτα που σε τρομαζουν, χαλιεσαι απο μονος σου!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    ατυμο το αγχος!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    σωστα εξαλλου ειμαι λιγο μικρος για να μπαινω στο τρυπακι αυτο

Similar Threads

  1. Εντονα ψυχοσωματικα συμπτωματα
    By Aggelo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 14-05-2016, 23:45
  2. ερωτηση σχετικα με εξετάσεις
    By blackhack in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 15-04-2016, 10:10
  3. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By pepe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2013, 19:49
  4. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    By σέϊτα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 28-08-2009, 11:10
  5. μια ερώτηση σχετικά με τα αντιψυχωσικά
    By mstrouf in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-08-2009, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •