Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Έχει περάσει κανείς σύνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης ή ξέρει από αυτό ?

    Γειά σας.Πριν 1,5 μήνα άρχισε να με πονάει το ένα αυτί και μετά το άλλο. Πήγα σε ωρλ με έλεγξε και μου έδωσε κάτι σταγόνες. Μετά απο μέρες ενώ μου είχαν περάσει με πόνεσε πάλι το αυτί όταν προσπάθησα να το καθαρίσω με κάτι σταγόνες και οινόπνευμα. Πήγα σε άλλον ωρλ του είπα ότι με ποναγε το αυτί και και κάποιες περιοχές γύρω από αυτό με έλεγξε και μου είπε τα αυτιά είναι μια χαρά αλλά μου είπε ότι έχω χρόνια αμυγδαλιτιδα, μου έδωσε αντιβιωση κτλ.Εγω κοίταξα στις αμυγδαλές μου στον καθρέφτη και είδα μια μικρή άσπρη πέτρα και επί μέρες προσπαθούσα να την βγάλω κρατώντας το στόμα επίμονα ανοιχτό και τη γλώσσα έξω. Δεν την έβγαλα. Μετά από μέρες πήγα πάλι στην ωρλ της είπα ότι έχω κάποιες ενοχλήσεις ακόμα αν και τα αυτιά είχαν σταματήσει να πονάνε καιρό τώρα. Να πω ότι 2 βδομάδες πριν αρχίσουν να με πονάνε τα αυτιά είχα ξεκινήσει έντονη καθημερινή γυμναστική στο σπίτι και για να βγάλω τις επαναλήψεις εσφυγκα το πρόσωπο και το σαγονι μου. Επίσης από τότε που προσπαθούσα να βγάλω την πέτρα εκείνες τις μέρες άρχισε να με πονάει το σαγονι μου στα μάγουλα εκεί που ανοιγοκλεινει το στόμα. Επίσης κάποιες φορές με ποναγε και η γλώσσα από κάτω, ένιωθα δλδ σαν κάποιος να μου την τραβάνε για ώρα. Ο γιατρός επίσης όταν είδε τις αμυγδαλες την 2η φορά μου λέει μια χαρά είναι και τον ρώτησα για την πέτρα αν μπορώ να την βγάλω μόνος και μου λέει ναι και εγώ πάλι ξεκίνησα να προσπαθώ και έκανα και γαργαρες συνέχεια πάλι με το στόμα ανοιχτό και την γλώσσα έξω. Πάλι άρχισε να με πονάει το σαγονι. Μίλησα στο τηλ με έναν φίλο γναθοχειρουργο και μου είπε ότι είναι μυικο, από την γυμναστική και δεν χρειάζεται να κάνω κάτι δλδ θα περασειτμονο του. Έχω σταματήσει να πειράζω το στόμα μου και να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις που μου πιεζαν τον λαιμό κατά τη γυμναστική. Τέλος πάντων ακόμα νιώθω στις αρθρώσεις μου στο σαγονι κάτι σαν με πιέζει δάχτυλο και στις δύο πλευρές και κάποιες φορές κάτω από το σαγονι αν και έχω σταματήσει να το πειράζω εδώ και καμιά δεκαριά μέρες. Ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,149
    Ψυχαναγκασμό σου έχει διαγνώσει κάποιος ψυχίατρο;
    Εντάξει είπαμε μία κροταγναθικό,μία υπογλυκαιμίες μία το ένα μία το άλλο,αλήθεια τί άλλο κάνεις στη ζωή σου εκτός από τα τραγικά προβλήματα που σε έχουν βρει στην ζωή;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ενα απ τα αφθονα ψυχοσωματκα σου ειναι , μην ασχολεισαι , θα περασει μονο του , αν παψεις να ασχολεισαι με δαυτο .......

Similar Threads

  1. Θα περάσει κι αυτο. Μη το βάζετε κάτω!
    By Άρια in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-2014, 21:32
  2. ξέρει κανείς?
    By favvel in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 9
    Last Post: 10-02-2013, 15:32
  3. αν ξέρει κανεις...
    By makis87 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-2013, 09:09
  4. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο?
    By WeakbutPowerfull in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2011, 02:56
  5. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 23:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •