Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.

    Κατ αρχάς να ζητήσω συγγνώμη από τον συμφορουμίστα κρίνο για το κλόπυ πέιστ που του κάνω αλλά ενεπνεύσθην για ανάλυσις..

    :P

    Δεύτερον, κιλ μπιλ για σένα το θρεντάκι αυτό αλλά και για πολλούς που θάθελαν να καταθέσουν τη γνώμη τους για το παραπάνω.
    Η ερώτηση είναι : πότε σε μια σχέση εξισορροπούν τα θέλω μας?

    Χμμ, από τα ωραιότερα που έχω βρει σαν θέματα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Kαι αρχίζω εγώ:

    Η εξισορρόπηση των θέλω, είναι κάτι που κερδίζεται, δεν επιβάλλεται. Οταν δυό άνθρωποι συναντιώνται και αποφασίζουν οτι θέλουν νάναι μαζί, αρχίζει μια λυσσαλέα μάχη. Στην αρχή τα θέλω τους εξισορροπούνται από τον έρωτα και το καινούργιο που τους συμβαίνει δηλαδή από τη γνωριμία τους και μόνο. Τα θέλω αυτά στη συνέχεια προβάλλουν όλο και πιο απαιτητικά και απογυμνωμένα από το πέπλο που τα έκρυβε. Αρχίζει η μάχη της επιβολής των θέλω του ενός πάνω στον άλλο με κύριο άξονα αναφοράς το συναίσθημα. Σ αυτό προστρέχουν και οι δυό και απαιτούν αυτό που κάποτε είχαν τόσο εύκολα συμφωνήσει.

    Κιλ, αυτό το σημείο είναι και το πιο βασικό. Δηλαδή, για να διατηρηθεί αυτή η συμφωνία, θα πρέπει να πας πίσω, πολύ πίσω, εκεί στην αθωότητα των πρώτων σημαντικών στιγμών.
    Εκεί που το δόσιμο ήταν αυτονόητο και η ανάγκη ήταν μόνο η ικανοποίηση του άλλου.

    Βρες αυτή τη στιγμή, πιάσε τη απ τα μαλλιά, και μη την αφήσεις ποτέ. Νάσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνει κι ο άλλος. Οσο δύσκολο κι αν ακούγεται, η υπέρβαση είναι έρωτας κι ο έρωτας υπέρβαση.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αρφ αρφ....
    πειναω και αμα δεν εχω φαει δεν μπορω να σκεφτω.

    Μολις ετοιμαστουν οι χυλοπιτες μου θα επανελθω.
    :P

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Originally posted by liberchild

    Βρες αυτή τη στιγμή, πιάσε τη απ τα μαλλιά, και μη την αφήσεις ποτέ. Νάσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνει κι ο άλλος. Οσο δύσκολο κι αν ακούγεται, η υπέρβαση είναι έρωτας κι ο έρωτας υπέρβαση.
    Εκεί είναι μου έχω τις αντιρρήσεις μου Liberchild. Στην πράξη πιστεύω ότι απάξ και αρχίσει ...ο αγώνας πάντα συνεχίζεται :-(
    Γιατί συχνά μέσα στης μέθη του έρωτα, παραβλέπουμε βασικές ανάγκες του εαυτού μας - και ο άλλος μαθαίνει να το βλέπει αυτό σαν δεδομένο.

    Και η μόνη λύση είναι -συνειδητά πλέον- τουλάχιστον ένας εκ των δύο, να μάθει να κάνει το \"μ....α\"

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Liberchild,
    χωρίς να το θέλεις έπιασες το θέμα που με τρώει αυτό τον καιρό.
    (ή μήπως εδώ και δέκα χρόνια? :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by insento
    Originally posted by liberchild

    Βρες αυτή τη στιγμή, πιάσε τη απ τα μαλλιά, και μη την αφήσεις ποτέ. Νάσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνει κι ο άλλος. Οσο δύσκολο κι αν ακούγεται, η υπέρβαση είναι έρωτας κι ο έρωτας υπέρβαση.
    Εκεί είναι μου έχω τις αντιρρήσεις μου Liberchild. Στην πράξη πιστεύω ότι απάξ και αρχίσει ...ο αγώνας πάντα συνεχίζεται :-(
    Γιατί συχνά μέσα στης μέθη του έρωτα, παραβλέπουμε βασικές ανάγκες του εαυτού μας - και ο άλλος μαθαίνει να το βλέπει αυτό σαν δεδομένο.

    Και η μόνη λύση είναι -συνειδητά πλέον- τουλάχιστον ένας εκ των δύο, να μάθει να κάνει το \"μ....α\"

    Καθόλου. Εδώ μιλάμε για θέλω. Αυτά προυποτίθεται ότι μπαίνουν εξ αρχής. Το δύσκολο είναι να τα διατηρήσεις. Η μόνη περίπτωση γι αυτό είναι να ξαναβρείς τον καλύτερο καθρέφτη του εαυτού σου. Να προσπαθείς να είσαι ο καλύτερος εαυτός σου χωρίς τη βοήθεια πια του άλλου. Να αφήσεις το χεράκι βοηθείας, νάσαι the best of you.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    Εγω θα ελεγα ειναι λογικο να νοιωθετε καταπιεσμενοι γιατι τα \"θελω σας\" ποτε δεν θα εκπληρωθουν στο σημειο που εσεις θελετε.Συμβιβαστειτε.
    Ξερω κλισε αλλα ετσι ειναι...η προταση του τιτλου δεν εχει καμμια λογικη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by keep_walking
    Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    Εγω θα ελεγα ειναι λογικο να νοιωθετε καταπιεσμενοι γιατι τα \"θελω σας\" ποτε δεν θα εκπληρωθουν στο σημειο που εσεις θελετε.Συμβιβαστειτε.
    Ξερω κλισε αλλα ετσι ειναι...η προταση του τιτλου δεν εχει καμμια λογικη.

    Εχει τη λογική του οτι αναγνωρίζω στον άλλο αυτά που αναγνωρίζω για τον εαυτό μου και του τα παραχωρώ, όπως τα παραχωρώ στον εαυτό μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Εμένα δε μου συμβαίνει έτσι, τα θέλω μου φωνάζουν από την αρχή και με τον καιρό αρχίζουν και αμβλύνονται.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τωρα λες κατι αλλο...αλλα και σε αυτη την περιπτωση πολλες φορες προκειται για μια συγκρουση...δηλαδη να μην γινεται να παραχωρησεις ταυτοχρονα στον εαυτο σου κατι...και να το παραχωρησεις και στον αλλο.
    Γιατι? Γιατι μπορει να θελετε στη συγκεκριμενη περιπτωση ακρως αντιθετα πραγματα.
    Ισορροπουν τα θελω στη συγκεκριμενη περιπτωση...σαν συμβιβασμος...αλλα φυσικο ειναι να νοιωθουν και οι δυο μια καταπιεση (καταπιεση=αντιθετο της ελευθεριας,κανω οτι γουσταρω).
    Μοιραιο ειναι να ισοροπησουν τα \"θελω\" αν δεν θελουμε να επελθει ο χωρισμος με διαδοχικους συμβιβασμους...οποτε καταπιεση και εκ των δυο πλευρων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω παντως μια ζωη καταπιεσμενος ειμαι...:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμένα δε μου συμβαίνει έτσι, τα θέλω μου φωνάζουν από την αρχή και με τον καιρό αρχίζουν και αμβλύνονται.
    Και εγω νομιζω καπως ετσι ειμαι θελω...θελω...θελω...στην αρχη.....και μετα τρωω στην μαπα την πραγματικοτητα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking
    Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    Εγω θα ελεγα ειναι λογικο να νοιωθετε καταπιεσμενοι γιατι τα \"θελω σας\" ποτε δεν θα εκπληρωθουν στο σημειο που εσεις θελετε.Συμβιβαστειτε.
    Ξερω κλισε αλλα ετσι ειναι...η προταση του τιτλου δεν εχει καμμια λογικη.

    Ετσι εμαθες κηπ ετσι πραττεις.
    Οχι οτι ετσι μονο μπορει να γινει.
    Το ποτε ειναι μια λεξη που αμα θες μπορεις να τν διαγραψεις απο το λεξικο,
    δεν υπαρχει δεν μπορω - υπαρχει δεν θελω.

    Κανενας συμβιβασμος στα θελω μας, κανενας περιορισμος στα ονειρα μας.....

    Για αρχη λοιπον αμα σε ενδιαφερει,
    - περιορισε τον εγωισμο σου
    - μαθε να σκεπτεσαι μπαινοντας στο μυαλο του αλλου και οχι με το δικο σου
    - μαθε να ακους και οχι παντα με τα δικα σου αυτια
    - μετεδωσε πραγματικα αυτο που σκεπτεσαι και μην δινεις στον αλλον αυτα που θελει μονο να ακουσει.


    Και φυσικα υπαρχουν καμποσα ακομα, αλλα η αρχη ειναι αυτα.

    Η προταση του τιτλου εχει απολυτη λογικη και εχω ακομα πολλα να προσθεσω εφοσον σε ενδιαφερει.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by keep_walking

    και μετα τρωω στην μαπα την πραγματικοτητα.

    η πραγματικοτητα ειναι αυτη που εσυ οριζεις σαν τετοια.
    Παιζει φυσικα να αφηνεσαι και να συμβει το αντιθετο.
    Σε καθε περιπτωση η επιλογη ειναι δικη σου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by krino
    ........

    Κανενας συμβιβασμος στα θελω μας, κανενας περιορισμος στα ονειρα μας.....

    Για αρχη λοιπον αμα σε ενδιαφερει,
    - περιορισε τον εγωισμο σου
    .....
    Νομίζω ότι εδώ είναι όλο το ζουμί.
    ΑΛΛΟ το θέλω, το όνειρο, και ΑΛΛΟ ο εγωισμός.
    (όπως και άλλο το βρίσκω κάποιον να ανέχεται ότι εγωιστικά απαιτώ από αυτόν και καθυσυχάζω τον εαυτό μου ότι και ο άλλος ειναι αρκετά μαζοχιστής για να είναι ικανοποιημένος .......... αλλά ας μην επεκταθώ άλλο)

    Ποτέ σε μία σχέση που έχει χτιστεί (και εξακολουθεί να χτίζεται κάθε μέρα) το θέλω του ενός δεν παλεύει με το θέλω του άλλου. Αυτό που παλεύει είναι ο εγωισμός του ενός με τον εγωισμό του άλλου όταν αρχίζουμε και βάζουμε ως προτεραιότητα τον εγωισμό.
    Γιαυτό η όλη κατάσταση είναι αναστρέψιμη όταν μπορέσει να κάνει κανείς αυτό που λέει η liber
    Originally posted by liberchild
    ........
    Βρες αυτή τη στιγμή, πιάσε τη απ τα μαλλιά, και μη την αφήσεις ποτέ. Νάσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα κάνει κι ο άλλος. Οσο δύσκολο κι αν ακούγεται, η υπέρβαση είναι έρωτας κι ο έρωτας υπέρβαση.
    Όταν μπορέσεις να θυμηθείς πως ήταν τότε που θα έκανες τα πάντα για την άλλη και αυτή τα πάντα για εσένα. Τότε ο εγωισμός πάει πάλι πίσω στη γωνιά του.
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •