[εκπομπή για τη Σχιζοφρένεια] Μαζί με την Ελίτα στο ΡΙΚ, 7/6/2016
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    [εκπομπή για τη Σχιζοφρένεια] Μαζί με την Ελίτα στο ΡΙΚ, 7/6/2016

    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ευχαριστουμε!! Ηδη το παρακολουθω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ενδιαφέρον!!!θα το δω κάποια στιγμή ολοκληρωμένο....είδα πολύ λίγο!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Την ειδα την εκπομπη! εξαιρετικα ενδιαφερουσα!
    Μου αρεσει πολυ η τοποθετηση της συγγραφεως η οποια εχει προσωπικα βιωματα ζωντας κοντα σε ατομο του οικογενειακου της περιβαλλοντος με σχιζοφρενεια. Εγραψε αυτο εδω το βιβλιο http://iwrite.gr/bookstore/%CE%B1%CE...1%CE%AD%CE%BD/

    Τονισε οτι μια μεγαλη δυσκολια στη συνυπαρξη με τη σχιζοφρενη συγγενη της ηταν το στιγμα, ο χλευασμος, η κοροϊδια, και η ελλειψη κατανοησης του κοινωνικου περιβαλλοντος.

    Ο ψυχιατρος που παρεστη στην εκπομπη, ηταν κατατοπιστικος πιστευω, για το μεσο θεατη, που δεν εχει ιδεα τι σημαινει σχιζοφρενεια.
    Το μονο που με ξενισε ηταν το εξης:
    του ετεθη η ερωτηση σε περιπτωση εξαρσης ενος επεισοδιου σχιζοφρενειας, παραληρηματος, τι πρεπει να κανει το περιβαλλον? να συμφωνησει με οσα λεει ο ψυχωσικος ή να του πει οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα, κανει λαθος?

    και απαντα ο γιατρος
    ουτε να συμφωνησει γιατι τοτε επιβεβαιωνει την ψυχωση ουτε να διαφωνησει γιατι επιτεινει την ενταση του συναισθηματος του ψυχωσικου.
    Μαλιστα.... τα λογια ειναι ωραια, η δεοντολογια ιδανικη, η θεωρια τελεια!
    ας βρεθει κι αυτος αντιμετωπος με σχιζοφρενη συγγενη του σε φαση παραληρηματος να δουμε αν θα τηρησει οσα παπαγαλισε στα μαθηματα του. Να αντιμετωπισει κι αυτος σαν συγγενης (και οχι με την ψυχρη λογικη και την αποσταση του επαγγελματια) αυτη την ακραια ενταση, τη γαϊδουρινη επιμονη και την κατρακυλα της σκεψης του σχιζοφρενη κι αν μπορει να κρατησει την ψυχραιμια του και να πει <<ουτε ετσι ουτε γιουβετσι>>, εγω παω πασο...
    Η αποψη μου, σαν παιδι σχιζοφρενους μητερας, ειναι οτι μενεις οσο ψυχραιμος γινεται (που οκ ειναι αθλος) και στρεφεις την προσοχη του αλλου, σε αλλο θεμα! (αν το καταφερεις, επισης ειναι αθλος!)
    αν εχει κολλησει με λυσσα στο παραληρημα και δεν ξεκολλαει με την καμια, εγω προσωπικα εμπαινα στη διαδικασια να αποδειξω με τη λογικη οτι αυτα που λεει ειναι λαθος. Αλλα δεν το συστηνω, απλα το μοιραζομαι. Οι ψυχιατροι λενε οτι ειναι λαθος τακτικη... Ναι, μου εβγαινε το λαδι. Μπορει να ελεγα 100 φορες το ιδιο επιχειρημα, και να το αποδεικνυω με 100 διαφορετικους τροπους, και να μην πειθεται, με τιποτα!!!. Μπορει να χρειαζομουν μια-δυο μερες για να την κουλαντραρω, οχι να την ηρεμησω, για να ηρεμησει επαιρνε μηνες. Ομως εγω ημουν παιδι -δεν μπορουσα να την παρω απο το χερι και να την παω σε γιατρο...
    Η καλυτερη λυση ειναι φαρμακευτικη αγωγη, παρακολουθηση απο καλο ψυχιατρο, ισως και νοσηλεια. Και πανω απο ολα γνησιο και ειλικρινες ενδιαφερον απο το οικογενειακο περιβαλλον !!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    [QUOTE]
    [ουτε να συμφωνησει γιατι τοτε επιβεβαιωνει την ψυχωση ουτε να διαφωνησει γιατι επιτεινει την ενταση του συναισθηματος του ψυχωσικου.
    /QUOTE]
    δηλαδη αυτο συμπιπτει με αυτο που ελεγα οτι το υπερτατο αξιωμα ειναι να τα παιρνεις ολα στο ντουκου ΝΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΠΑΘΗΣ και να λες οσα πανε και οσα ερθουν

    απλως για να γινω πειστικος πρεπει να υποδυομαι συνεχως τον τεφτερτζη που μιλα μεσα απο ατακες αλλων και κρυβεται αυτος απο πισω τους.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Σχετικά με τα φάρμακα τα ωραιοποίησε πολύ νομίζω.Και υπνηλία παρουσιάζεις και σεξουαλική δυσλειτουργικότητα και εξωπυραμιδικά απλά μειώνονται με το που τα συνηθίσει ο οργανισμός και μειωθεί ίσως η δόση ή με την χορήγηση κάποιου άλλου φαρμάκου.
    Είχα παρακολουθήσει μια ομιλία στο Ted talks και παρομοίασε την χορήγηση ψυχοφαρμάκων με το να μη έχει η μηχανή λάδια και αντί να τοποθετήσουμε λάδι στο καρτερ το περιχύνουμε σε όλο το αμάξι.

    https://www.youtube.com/watch?v=D9xJl4S6NsM
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Similar Threads

  1. Ευχή για το 2016!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 07-02-2016, 05:01
  2. Χρονια Πολλα και Καλο 2016
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2016, 21:28
  3. 2016!!!
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 28-12-2015, 17:01
  4. Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ 2016 Version
    By turtle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 28-12-2015, 07:11
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΕΚΠΟΜΠΗ
    By dora-agxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 26-01-2014, 00:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •