εντομοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    εντομοφοβια

    Πριν λίγο μπήκε μέσα στο παντελόνι μου μία τεράστια σαρανταποδαρούσα...ήμουν σε μπαλκόνι με παρέα στο χωριό...πεταχτηκα σαν τρελλη!ούρλιαζα...έχασα εντελώς επαφή με ο.τι μου έλεγαν...ακουγα ομιλίες κ δν καταλαβαινα...ανατριχιαστι� �ό,ιδρωσα επαθα υστερία κ θέλω να γυρίσω Αθήνα...
    Από τότε εδώ κ καμια ωρα με ακουμπούν τα μαλλιά μου κ τρομαζω...θέλω μα πάρω ηρεμιστικό τόσο πολύ....ανεβήκα στο τραπέζι κ εκλαιγα δεν ήθελα να κατεβω,μετα παγωσα κ καθόμουν ακίνητη κ ορθια...τι είναι αυτό το πράμα που παθαινω με τα έντομα ρε παιδιά;;αλλά μόνο με τα πολύ σπάνια οχι με.μυγες κ μυρμήγκια...με όλα τα υπόλοιπα όμως τα χάνω...δςνπορω να κοιμηθώ...νιώθω παράξενα.θελω να φυγωωω!

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις.
    Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να πω,επειδή αγαπάς τα ζώα,όπως έχεις πει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αγαπώ όλα τα ζώα ακόμα κ τα φίδια... παιδιά όμως με τα έντομα παθαινω υστερία...δεν τα σκοτώνω..
    Ζητάω από κάποιον να τα απομακρύνει...παιδιά είμαι ακόμα ανατριχιασμενη...

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Αγαπώ όλα τα ζώα ακόμα κ τα φίδια... παιδιά όμως με τα έντομα παθαινω υστερία...δεν τα σκοτώνω..
    Ζητάω από κάποιον να τα απομακρύνει...παιδιά είμαι ακόμα ανατριχιασμενη...
    Θα χαλαρώσεις αργότερα,πιστεύω.
    Αν έχεις λίγη παρέα μαζί σου να σε ηρεμήσει,λογικά θα το ξεχάσεις σύντομα.
    Κάνε κάτι που σε ευχαριστεί,μήπως και ξεχαστείς λιγάκι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Πφφφ κάνω κάνω...προσπαθώ να χαλαρωσω τώρα αν κ δε με βλέπω να κοιμάμαι..μου ρχεται στο μυαλό μου ή εικόνα του κ τρελλαινομαι!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    κι μενα , αν εμπαινε μια τεραστια σαρανταποδαρουσα στο παντελονι μου , θα πανικοβαλλομουν στην αρχη , μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει , διοτι αυτες ειναι δηλητηριωδεις , δεν ειναι ακακες , θα την αφηνα να βγει , αμα δεν την πειραξεις , δεν σε πειραζει , οπωςκαι τα φιδια , τα οποια ουδολως φοβαμαι , αλλα σαρανταποδαρουσα, ξερωγω , σιχαμερο εντομο ειναι οχι φιδι , και μενοχλει να περπατα στο ποδι μου , πως να το κανουμε , σαραντα ποδια ειναι αυτα , στρατος ολοκληρος ..........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ξέρεις πόση ώρα ήταν στο πόδι μου;γτ ένιωθα τσιμπήματακια κ όλο επιανα τα διάφορα μέρη του ποδιού μου κ έλεγα στους άλλους μα γτ νιώθω έτσι; τουλάχιστον μία ώρα..
    Μέχρι που κάποια στιγμή το επιασα από μέσα με το χέρι μου κ πεταχτηκε το γαμηδι.ηταν 15 εκατοστά κ δεν υπερβαλλω...αφού κ οι άλλοι έπαθαν σοκ.ετρεχε σαν τρελλό..το αστείο είναι ότι ήμουν Φολέγανδρο μία βδομάδα πριν κ όλοι έλεγαν προσέξτε τις σκολοπενδρες...έτσι τις λένε αυτοί.εγβ λοιπόν κάθε βράδυ ελεγχα τα σεντόνια κ δεν έκλεινε μάτι ...άγχος..φόβος
    ..φεύγω από Φολέγανδρο κ ήρθα στο χωριό μου...κ μου κάτσε εδω πέρα!!Εχτες μου στείλε ένας φίλος σκολόπενδρα (φωτό)που περπάτησε πάνω του κ είναι ακόμα Φολέγανδρο κ γω φρικαρα κ που την είδα στη φωτό.σκαω χωριό κ το συζηταω με την νύφη μου κ μου λέει,"α κ εδώ έχω βρει γτ είναι πέτρινο το σπίτι"..πάω σήμερα σπίτι τους κ έτυχε αυτό..τελικά ο.τι φοβάσαι σου τυχαίνει...αυτό βλέπω...κ εγώ μιλάμε έχω σοβαρή φοβία με τα αρθρόποδα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eνταξει , 15 εκατοστα ειναι μεγαλο πραμα , καλα που δεν σε τσιμπησε , τυχερη εισαι , αν και δεν τσιμπανε , αν δεν απειληθουν ........................οποτε φοβασαι οτιδηποτε εχει ανω των 6 ποδιων ,ε ? και σειχα για θαρραλεα..............σε μερικες περιπτωσεις, δεν χωραει φιλοζωια , κι εγω ειχα βρει στο δωματιο στο χωριο του κολλητου μου , Στυλιδα , μι οχια , 60 ποντους , ε , δεν καθησα να διαπραγματευτω την αποχωρηση της , την αποκεφαλισα μενα τσαπι , κι εληξε το θεμα ..........εδω δεν ισχυει οτι φοβασαι σου τυχαινει , χωριο ειναι , εχει τετοια , δεν συνομωτησε το συμπαν ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    χα χα ολοι μας τα ιδια θα παθαιναμε αν εμπαινε κατι τετοιο στο παντελονι μας
    η διαφορα μας ειναι οτι εσυ θεωρεις πως εχεις εντομοφοβια

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εντομοφοβια? Χμμ...ναι ορισμενα εντομα ειναι απαισια, τυπου κατσαριδες αλλα τα καημενα τα μυρμηγκακια ειναι τοσο αθωα!!!

Similar Threads

  1. Εντομοφοβία...
    By Ylenthia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 14-02-2008, 16:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •