πως να σταματησω τις φοβιες μου??? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Υπήρχε φόβος.Μια μέρα απλά είπα βαρέθηκα αλλά δεν έκανα κάτι να αλλάξω την κατάσταση απλά παραιτήθηκα.
    και το ψυχωσικο επεισοδιο πως εκδηλωθηκε? τι ενιωθες? τι σκεφτοσουν??

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι αλλα τοσα ατυχηματα συμβαινουν και μαλιστα πολλες φορες εκπλησομαστε κιολας γιατι λεμε πως γινεται να συναιβη αυτο και εντος και εκτος σπιτιου ατυχηματα.γι αυτο φοβαμαι πολυ και αγχωνομαι.
    προσπαθησα χτες βραδυ να κοιμηθω ηρεμα, αλλα παλι σκεφτομουν τι θα γινει αν πεθανει ενας απο τους γονεις.και πηρα xanax που με ηρεμει και μου φερνει υπνηλια.αλλα αυτο δεν ειναι λυση.
    ειναι αυτο που ειπε και ο serios σκεφτομια ολο τα χειροτερα σεναρια.απο φοβο.δε μπορω να χαρω ετσι γιατι ολα αυτα μου τριβελιζουν το μυαλο ολη μερα.
    μηπως φταιει η ψυχωση? ή το οτι ακουω φωνες?μηπως τα αγχολυτικα σε μονιμη βαση, κι οχι σαν πυροσβεστικη λυση μονο, βοηθανε?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τα αγχολυτικά μπορεί να γίνουν εθιστικά.Εγώ ευτυχώς δεν κατέφυγα ποτέ σε αυτά.
    Η ψύχωση είναι μεγάλος παράγοντας.Είσαι ανασφαλής αυτή την στιγμή.Ίσως νιώθεις αβοήθητη και σε απόγνωση.Έτσι το μυαλό πηγαίνει στο κακό πιο εύκολα γιατί δεν πατάς καλά στα πόδια σου.Δεν νιώθεις εμπιστοσύνη στο περιβάλλον σου και στην κατάσταση σου.Γι αυτό ίσως σου έρχονται σκέψεις για θάνατο των γονιών σου που δείχνει ότι νιώθεις μοναξιά και αβοήθητη.Είναι τα πρόσωπα που έχουμε ανάγκη σε δύσκολες στιγμές και όταν είμαστε ανασφαλείς δημιουργούμε σενάρια.

    Το σκεφτόμουν λίγο σήμερα αυτό με τον φόβο.Το φαντάστηκα σαν ένα σενάριο ταινίας.Ανάλογα με την διάθεση δηλαδή όπως πας και επιλέγεις ορισμένες φορές σε ένα dvd club άλλες φορές θριλερ και άλλες φορές κωμωδία,άλλες φορές δράση έτσι κάπως το φαντάστηκα.Είναι σαν να επιλέγω το σενάριο της ζωή μου.Προς το παρόν με βοήθησε αυτή η σκέψη γιατί κατάλαβα ότι όλα είναι σενάρια του μυαλού και έχω την δυνατότητα επιλογής. Από δω και πέρα θα προσπαθήσω να επιλέγω κυρίως δράση και κωμωδία :p άλλωστε τα θρίλερ έχουν πολλά στερεότυπα για εμάς τους σχιζοφρενείς και μου τη σπάνε χοχοχο
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι το ξερω..τα αγχολυτικα ειναι εθιστικα και στο σωμα και στο μυαλο..αλλα δε ξερω τι αλλο να κανω οταν μπλοκαρω.

    ειναι επακολουθο ή και προγουμενο των ψυχωτικων επεισοδιων οι φοβιες και το αγχος?ναι νιωθω πολυ αγχος και στεναχωρια για τα ψυχωτικα δε θελω να ξανακανω επεισοδιο βαρυ.

    εχεις δικιο στα συναισθηματα, επεσες μεσα.αβοηθητη και σε απογνωση γιατι τα ψυχωτικα δε λενε να τελειωσουν παρολο που παιρνω φαρμακα.και η ζωη προχωραει κι εγω μενω στο ιδιο σημειο, μενω πισω.οι υποχρεωσεις τρεχουν και δε μπορω να ανταπεξελθω σε αυτα που πρεπει να κανω.δε νιωθω εμπιστοσυνη προς τους δικους μου γιατι δε μπορουν να με βοηθησουν με καποιο τροπο, το εχουν αποδειξει στο παρελθον.γιατι ομως ενω δε με βοηθανε φοβαμαι τι θα απογινω χωρις αυτους?ειναι αντιφατικο.

    απο οτι καταλαβαινω απο αυτα που λες φταιω ή ειναι δικια μου ευθυνη το τι σεναρια κανω.τι πρεπει να κανω δηλαδη για να αλλαξω σεναρια?γινονται απο μονες τους οι φοβιες εκτος αν φταινε το αγχος και η καταθλιψη.το μονο που σκεφτομαι ειναι να ξαναπαρω αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικα, αλλα φοβαμαι πως η γιατρος δε θα δωσει σημασια σε αυτα.αλλα κι αυτα εχουν παρενεργειες που με ενοχλουν ακομα και να μου εδινε κι αλλα φαρμακα.και μετα θα επρεπε να βρω και καποια δικαιολογια προς στους δικους μου για να δικαιολογησω γιατι αυξανουμε παλι φαρμακα.

    σκεφτομαι πολλες φορες να δωσω τερμα σε ολα αυτα μια και καλη.το μονο που με σταματαει ειναι οτι θα απογοητευσω την μικρη μου αδερφη.

    πρεπει εκεινη την ωρα να κανω μια θετικη σκεψη για να αλλαξω σεναρια οπως λες αν καταλαβαινω καλα.θα το προσπαθησω κι αυτο απο σημερα κιολας μιας και παιζει να πρεπει να μπω σε αυτοκινητο το απογευμα.μακαρι να τα καταφερω.θελω πολυ

    παντως πριν που μου ειπε η μανα μου να βγω στο μπαλκονι να μαζεψω κατι ρουχα δε τολμησα.βλεπεις μπορει να πεσει το μπαλκονι..
    Last edited by boo; 21-08-2016 at 15:14.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ίσως πέρα από την ψύχωση που δημιουργεί το αίσθημα του φόβου γιατί γκρεμίζεται η πραγματικότητα και ο κόσμος όπως τον ήξερες το θέμα της ανασφάλειας να είναι η αιτία για τους τωρινούς σου φόβους.
    Ίσως νιώθεις πως πρέπει να σε προσέξουν με κάποιον τρόπο και φυσικά υπάρχει τεράστια ανασφάλεια.

    Το να βιάζεσαι δεν θα φέρει αποτέλεσμα.Είναι μια αργή διαδικασία και πρέπει να καταλάβεις πως κάποια πράγματα θέλουν τον χρόνο τους.Το να πιέζεσαι συνεχώς δεν ξέρω αν θα έχει θετικά αποτελέσματα.Οι υψηλές προσδοκίες στην αρχή δεν είναι κάτι θετικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    αυτη η τεχνικη λεγεται προκληση κανεις μια σειρα απο ερωτησεις στον εαυτο σου και τις απαντας μια μια

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εδω και 10 μερες οι φοβιες γιναν παλι θερια.
    ξεκινησε με αγχος και αγωνια χωρις προφανη λογο.ειχα ολοκληρη τη χρονια φοβιες οπως οταν ανοιξα το θεμα περυσι.τωρα φουντωσαν παλι.σε μια περιοδο που ειμαι χαλαρη απο εξωγενεις παραγοντες αγχους.
    μια ψυχολογος που συμβουλευτηκα μου ειπε εκεινη την ωρα που με πιανουν να λεω στοπ και να κανω μια πραγματικη ή ψευτικη ομορφη σκεψη.το προσπαθω αλλα δε βλεπω αποτελεσματα γιατι ολα γινονται ακαριαια και η εκταση της φοβιας απλωνεται και δε συμαζευεται.
    οταν κατι ξεφευγει απο το προγραμμα που εχω στο κεφαλι μου π.χ. αν αργησει καποιος 10-15 λεπτα παει ο νους μου στο κακο.
    νιωθω πολυ ασχημα.συμβαινει πολλες φορες μεσα στη μερα.κανω ασχημες σκεψεις και φοβαμαι τα παντα.μηπως παθω κατι εγω, η οικογενεια, ενας φιλος, τα ζωακια μου...
    η γιατρος μου ειπε να παρω xanax για το αγχος και την αγωνια για 1 μηνα 1mg σε δοσεις μεσα στη μερα.
    δεν εχουμε συζητησει γι αυτες τις φοβιες.το xanax με βοηθαει ελαχιστα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Αδερφέ θεωρώ ότι μόνο ο ψυχολόγος και η ομάδικη ψυχοθεραπεία μπορούν να σε βοηθήσουν . Με τα φάρμακα αυτά δεν λύνονται με τίποτα . Ισα ισα που θεωρώ ότι με τα φάρμακα πολλαπλασιάζονται . Ψάξε κάποιον καλό θεραπευτή και μην χάνεις χρόνο γιατί ταλαιπωρείσαι άδικα . Λύση υπάρχει σίγουρα .

    Τώρα απο που προέρχονται δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει εδώ μέσα διότι δεν ξέρει το ιστορικό σου . Λογικά είναι ανασφάλεια που έχει συσωρευτεί τόσα χρόνια .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι οτι εχει σημασια αλλα κοπελα ειμαι βρε..!
    οπως ειπα συμβουλευτηκα ψυχολογο και μου ειπε αυτο που εγραψα να κανω.αλλα δε μπορω να το πετυχω.
    ξερει κανεις κανεναν τροπο αντιμετωπισης γιατι κραταει χρονια αυτη η κολονια και χαλιεμαι?
    δεν υπαρχει κανα χαπι για φοβιες?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Χαχα συγνώμη , δεν ξέρω γιατί αλλά απάντησα απευθείας λες και μιλάω σε άντρα . Δεν ξέρω γιατι αυτόματα σε πέρασα για άντρα .
    Χάπια για φοβίες δεν έχω υπόψιν μου . Φαντάζομαι τα ηρεμιστικά χάπια θα κάνουν κάποια αντίστοιχη δουλειά αλλά σοβαρά δεν στα προτείνω . Πανικούς έχεις ή έχεις μόνο φοβίες ;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σχιζο εχω.παιρνω αρκετα φαρμακα κι εχω δοκιμασει επισης αρκετα.
    θα το συζητουσα με τη γιατρο μου αλλα θα την ξαναδω μεσα στο σεπτεμβρη.ως τοτε τι κανω?
    παλιοτερα δεν ειχα φοβιες.τα τελευταια χρονια με εχουν πιασει τοσο εντονα.
    κριση πανικου εχω να παθω 3-4 χρονια
    απο αγχολυτικα παιρνω xanax 1mg
    α και αυτο που παρατηρω οταν με πιανουν αυτες οι φοβιες απο το φοβο και το αγχος νιωθω ενα εσωτερικο καψιμο σε ολο το σωμα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Το xanax δεν σε εχει βοηθήσει καθολου οσον αφορα τις φοβιες σου ;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το xanax μου διωχνει καπως το αγχος απο τις φοβιες αλλα αυτες συνεχιζουν να υπαρχουν και με κανουν και νιωθω πολυ ασχημα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #29
    Οι φοβίες φεύγουν με το να εκτίθεσαι στις φοβίες, με το να κάνεις δλδ αυτα που φοβάσαι να κάνεις. Το να υπερβαίνεις δλδ τις σκέψεις σου, δλδ να τις παραγνωρίζεις και να πράττεις. Τα ηρεμιστικά απλά σε ηρεμούν αλλά δεν αλλάζουν τον τρόπο σκέψης, απλά συμβάλλουν στο να γίνεται πιο εύκολα το βημα που λέγεται υπέρβαση.
    γιάννης

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω παρατηρησει οτι περα απο φοβιες του στυλ..
    δε μπορω να βγω σε μπαλκκονι γιατι θα πεσει,
    δεν αναβω πετρογκαζ γιατι θα ανατιναχτουμε
    αν αργησει καποιος σκεφτομαι οτι κατι πολυ κακο εγινε οπως ενα ατυχημα
    φοβαμαι να μπω σε αυτοκινητο ή κτελ γιατι φτιαχνω στο μυαλο μου σεναρια οτι θα τρακαρουμε
    δε πρεπει να προεξεχει ουτε λιγο απο το στρωμα στο κρεβατι χερι ή ποδι γιατι κατι θα μου ορμηξει και θα με κατασπαραξει
    κλπ που δε μου ερχονται ολα τωρα..
    χτυπαω ξυλο ολη μερα για να διωξω και καλα τις ασχημες σκεψεις μην τυχον συμβει κατι

    πρακτικα σε αυτες τις φοβιες τι μορω να κανω?
    περισσοτερο με ενοχλουν οι σκεψεις στα αυτοκινητα και το μην τυχον παθει κανεις κατι.πως να εκτεθω σε αυτα?εκτιθεμαι αλλα μονο το αγχος μου φουντωνει
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...please help!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2013, 12:24
  2. 5 χρονια seropram και θελω να τα σταματησω!
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-12-2012, 00:34
  3. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 12:12
  4. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 13:11
  5. Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
    By apogoiteumenh in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-11-2007, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •