πως να σταματησω τις φοβιες μου???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    πως να σταματησω τις φοβιες μου???

    καλημερα σε ολους

    εχω ενα θεματακι το οποιο τον τελευταιο καιρο γινεται ολο και πιο εντονο.Συγκεκριμενα, εδω και χρονια οταν μπαινω σε αυτοκινητο ή κτελ εχω την αισθηση οτι θα τρακαρουμε και θα πεθανω.εχω αποκτησει υψοφοβια, δε μπορω να βγω σε μπαλκονι γιατι φοβαμαι οτι θα πεσει και θα σκοτωθω.Δε μπορω να ανοιξω το πετρογκαζ γιατι νομιζω οτι θα ανατιναχτουμε.. Τελευταια χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο μου ερχεται ολο στο μυαλο πως πεθαινει καποιος απο τους γονεις μου και αγχωνομαι, περα απο τη στεναχωρια που με πιανει εκεινη την ωρα, για το τι θα απογινουμε αν συμβει κατι τετοιο.

    Μου χαλανε πολυ τη διαθεση αυτα και με ριχνουν και με αγχωνουν και μου δημιουργουν μεγαλη δυσφορια. Μπορρει να ακουγονται χαζα αλλα δε μπορω να λειτουργησω οταν συμβαινουν αυτα και συμβαινουν πολυ συχνα, μπορει και καθε μερα..
    Δε ξερω πως να αποβαλω αυτες τις φοβιες. Εχετε καμια ιδεα για το πως να το ξεπερασω?Κατι που να μπορω να κανω? Απο τι μπορει να προερχονται ολα αυτα?Αγχος?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειναι να ταξιδεψω σε 1-2 ωρες.Η αποσταση δεν ειναι μεγαλη.Γυρω στη μιση ωρα.Αλλα αγχωνομαι απο τωρα οτι κατι μπορει να συμβει και να τρακαρουμε και να σκοτωθω.Δεν εχω και xanax και με πιανει πανικος........
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχεις αφησει και καμμια φοβια απ εξω , δεν ξερω τι ναπω ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Ναι αστα οσο περναει ο καιρος προστιθενται κι αλλες φοβιες. Γι αυτο εχουν μαζευτει τωρα 4-5 διαφορετικες.

    Χτες παλι στο αυτοκινητο το βραδυ παλι τα ιδια σκεφτομουν..οτι θα τρακαρουμε και θα σκοτωθω. Δε ξερω γιατι συμβαινει αυτο.Δε ξερω τι να κανω..

    Απο τι προερχονται οι φοβιες?Θελω να βρω την αιτια για να το διορθωσω ολο αυτο οριστικα.
    Εχει κανεις αναλογη εμπειρια και αν ναι τι εκανε?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δύσκολο ζήτημα.Είναι ολόκληρο φιλοσοφικό ζήτημα το συγκεκριμένο.
    Νομίζω οι σκέψεις δημιουργούν τον φόβο.Δημιουργούν κάτι φανταστικό που πιστεύουμε σαν πραγματικότητα.Σκέφτεσαι το χειρότερο πιθανό σενάριο.Σκέψου ποια πιθανότητα υπάρχει να γίνει ατύχημα;;Σίγουρα είναι μια πιθανότητα όσο είναι και το να σου πέσει γλάστρα από ένα μπαλκόνι.Το βέβαιο είναι ότι είναι αρκετά πιο ασφαλές.Πολλά μπορούν να συμβούν αλλά δεν μπορούμε να ζούμε με τα χειρότερα σενάρια.Η ζωή είναι απρόβλεπτη αλλά εμείς επιλέγουμε κάποια πράγματα.
    Μετά είναι και μέρος της πάθησης μας ο φόβος.
    Η έκθεση είναι ένας καλός τρόπος να αντιμετωπίσεις τον φόβο.Δηλαδή αν τώρα φοβάσαι να μη γίνει ατύχημα καλό θα ήταν να μη αναβάλεις το ταξίδι.
    Από κει και πέρα αν πω πως έχω γνώσεις για την αντιμετώπιση του θα έλεγα ψέματα.
    Και εγώ έχω αρκετές φοβίες που κυρίως πηγάζουν από την δυσλειτουργικότητα μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Νομίζω οι σκέψεις δημιουργούν τον φόβο.Δημιουργούν κάτι φανταστικό που πιστεύουμε σαν πραγματικότητα.Σκέφτεσαι το χειρότερο πιθανό σενάριο..................
    Μετά είναι και μέρος της πάθησης μας ο φόβος.

    Και εγώ έχω αρκετές φοβίες που κυρίως πηγάζουν από την δυσλειτουργικότητα μου.
    Σειριε το ποστ σου ειναι εξαιρετικο!
    Να προσθεσω οτι χρειαζεται μια εκπαιδευση στη διαχειριση των φοβων αυτων, ενας <<διαλογος>> με τις φοβιες. Η εκθεση μονη της, χωρις διαχειριση, μπορει να κανει τα πραγματα χειροτερα...
    Να σε ρωτησω, τη δυσλειτουργικοτητα που λες την ειχες προ ψυχωσης ή σου δημιουργηθηκε εξαιτιας της ψυχωσης?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Να σε ρωτησω, τη δυσλειτουργικοτητα που λες την ειχες προ ψυχωσης ή σου δημιουργηθηκε εξαιτιας της ψυχωσης?
    Φοβίες είχα από παιδί.Ίσως είχα κοινωνική φοβία που είχε σαν αποτέλεσμα την απομόνωση.Δεν είμαι σίγουρος αν όλα αυτά ήταν αποτέλεσμα της πρόδρομης φάσης της ψύχωσης.Σε ορισμένους η πρόδρομη φάση κρατάει αρκετά χρόνια και αν λάβουμε υπόψη ότι έχω αποδιοργανωμένη ψύχωση ή αλλιώς ηβηφρένεια ίσως να ξεκίνησε σε μικρή ηλικία.
    Βασικά πάντα κάτι δεν πήγαινε καλά με το μυαλό μου.Ήμουν ντροπαλός,τα κρατούσα μέσα μου,δεν μιλούσα πολύ,υπήρχαν πολλές συγκρούσεις που δεν μπορούσα να κατανοήσω σε εκείνη την ηλικία.
    Από μια ηλικία και μετά υπήρχε πτώση στις ακαδημαικές επιδόσεις και στην λειτουργικότητα.Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στα 16 μου φοβόμουν να δώσω παραγγελία γιατί αισθανόμουν το μυαλό μου σταματημένο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Eιχες μεινει πχ στην ιδια ταξη? ή απλα δεν ησουν το ιδιο καλος μαθητης??
    Να σε ρωτησω, δεπυ δεν ειχες ουτε στο φασμα του αυτισμου ε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Με κατα μέτωπο επίθεση. Μόνο έτσι!

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γιατί δεν μιλάς σε έναν ψυχολόγο?
    Πιστεύω θα βοηθήσει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Eιχες μεινει πχ στην ιδια ταξη? ή απλα δεν ησουν το ιδιο καλος μαθητης??
    Να σε ρωτησω, δεπυ δεν ειχες ουτε στο φασμα του αυτισμου ε?
    Στο δημοτικό δεν είχαν διαγνωστεί μαθησιακές δυσκολίες ή κάποιο πρόβλημα.Είχα πάντως άγχος.Μια ψυχολόγος είπε πως ήταν από την σχέση μου με την μητέρα μου.Υπήρχε σύγκρουση εκείνη την περίοδο με ξύλο κάπως άσχημο θα έλεγα.
    Μέχρι Β' Γυμνασίου ήμουν καλός μαθητής του 18.Τα μαθηματικά έριχναν κατα πολύ τον βαθμό.Μετά από κει αδιαφορούσα για τα μαθήματα γιατί νομίζω ένιωθα την ζωή μου άδεια και βαρετή.Δεν έβρισκα κίνητρο.Ένιωθα δυστυχισμένος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αρα υπηρχε κακοποιηση...
    Στο γυμνασιο για την πτωση μετα υπηρχε συγκεκριμενη αφορμη για την ελλειψη κινητρου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αρα υπηρχε κακοποιηση...
    Στο γυμνασιο για την πτωση μετα υπηρχε συγκεκριμενη αφορμη για την ελλειψη κινητρου?
    Δεν ξέρω αν υπήρχε συγκεκριμένη αφορμή.Είχα παρατήσει την παλιά μου παρέα.Ήμουν κυρίως μόνος και δεν έβγαινα.Γενικά υπάρχουν κάποια στοιχεία που τείνουν σε πρόδρομη φάση.Οι καθηγητές έλεγαν πως είμαι κάπως αφηρημένος.Θυμάμαι πως με δυσκόλευε η γυμναστική γιατί δεν είχα ενέργεια και δύναμη.Υπήρχε φόβος.Μια μέρα απλά είπα βαρέθηκα αλλά δεν έκανα κάτι να αλλάξω την κατάσταση απλά παραιτήθηκα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δηλαδη οι φοβιες αυτες μπορει να προερχονται απο τη ψυχωση?
    προσπαθω να μη σταματαω την καθημερινοτητα μου εξαιτιας τους αλλα δεν υπαρχει αποτελεσμα.απλα συμβαινουν χωρις να μπορω να το περιορισω να το κοντρολαρω.ειναι ψυχοφθορο.παρατηρω οτι καθε φοβια εχει το δικο της χρονο μεσα σε καθε μερα.δηλαδη ας πουμε ο φοβος της απωλειας καποιου συγγενικου προσωπου μου συμβαινει κυριως το βραδυ οταν ξαπλωνω.
    τι θα πει οτι πρεπει να κανω διαλογο με τις φοβιες μου?
    ακουγονται γελοια το καταλαβαινω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τι θα πει οτι πρεπει να κανω διαλογο με τις φοβιες μου?
    ακουγονται γελοια το καταλαβαινω
    σε μενα δεν ακουγονται γελοια πιστεψε με!
    ειχα μαμα ψυχωσικη... :)

    θα σου πω το ακολουθο παραδειγμα :
    πχ φοβαμαι να μπω στο υπεραστικο γιατι θα τρακαρει και θα σκοτωθουμε>>> ειναι αυτη η σκεψη στο μυαλο σου.

    Εκπαιδευεις τη λογικη σου να αντιταξει σε αυτη τη φοβια οτι τοσα λεωφορεια κινουνται καθημερινα, oι οδηγοι ειναι προσεκτικοι κλπ.

    Δηλαδη εκπαιδευεις τη σκεψη σου να αντιτασσεται στη φοβια σου! αμα εξασκηθεις λιγο, πιανει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω...please help!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 22-11-2013, 13:24
  2. 5 χρονια seropram και θελω να τα σταματησω!
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-12-2012, 01:34
  3. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  4. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11
  5. Τι να κανω για να σταματησω να ξερναω?
    By apogoiteumenh in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 16
    Last Post: 05-11-2007, 21:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •