Αυτη η φοβια με σκοτωνει,βοηθεια !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Αυτη η φοβια με σκοτωνει,βοηθεια !

    Καλησπερα σας.Ειμαι 19 χρονων.Εδω και πολλους μηνες φοβαμαι τις εμβοες.Δλδ αποφευγω να πηγαινω σε μερη με πολυ θορυβο οπως club,συναυλιες κτλ γτ φοβαμαι οτι θα χαλασω την ακοη μου και θα μου μεινουν εμβοες.Επισης χθες το βραδυ ξυπνησα στον υπνο μου και ακουγα μεσα στο αυτι μου εναν ηχο ακριβως σαν κουνουπι και τρομοκρατηθηκα,επαθα κριση πανικου.Μετα ο ηχος εφηγε,μετα ξαναηρθε και μετα ξαναεφηγε.Σημερα ολη μερα επικεντρωνω την προσοχη μου σε αυτο και φοβαμαι οτι θα ξαναρθει.Το ειχα παθει και πριν κατι μηνες να ξυπνησω στον υπνο μου και να ακουω στο αυτι μου τον ιδιο ηχο σαν κουνουπι αλλα την επομενη μερα το πρωι εφηγε.Παιδια δεν ξερω τι να κανω.Φοβαμαι παρα πολυ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Καλησπερα σας.Ειμαι 19 χρονων.Εδω και πολλους μηνες φοβαμαι τις εμβοες.Δλδ αποφευγω να πηγαινω σε μερη με πολυ θορυβο οπως club,συναυλιες κτλ γτ φοβαμαι οτι θα χαλασω την ακοη μου και θα μου μεινουν εμβοες.Επισης χθες το βραδυ ξυπνησα στον υπνο μου και ακουγα μεσα στο αυτι μου εναν ηχο ακριβως σαν κουνουπι και τρομοκρατηθηκα,επαθα κριση πανικου.Μετα ο ηχος εφηγε,μετα ξαναηρθε και μετα ξαναεφηγε.Σημερα ολη μερα επικεντρωνω την προσοχη μου σε αυτο και φοβαμαι οτι θα ξαναρθει.Το ειχα παθει και πριν κατι μηνες να ξυπνησω στον υπνο μου και να ακουω στο αυτι μου τον ιδιο ηχο σαν κουνουπι αλλα την επομενη μερα το πρωι εφηγε.Παιδια δεν ξερω τι να κανω.Φοβαμαι παρα πολυ !
    Γεια σου! Εφοσον σου εχει συμβει αυτο στην υπνο σου καλο ειναι να πας σε καποιο γιατρο να το κοιταξεις. Πρεπει πρωτα να αποκλειουμε τα παθολογικα αιτια οταν δεν αισθανομαστε καλα και αν ειναι ολα καλα εκει τοτε στρεφομαστε στο ψυχολογικο κομματι. Να χασεις την ακοη σου δυσκολο. Το ξερω πως δεν μπορω να σε πεισω γιατι εχει ριζωθει καλα μεσα σου. Μπορει να το καταλαβαινεις ''λογικα'' πως δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο αλλα δεν μπορεις να το καταλαβεις ''συναισθηματικα''. Απο τη στιγμη που σιγουρευτεις οτι δεν εχεις τιποτα παθολογικο το αποδεχεσαι και πας παρακατω. Αν ομως εξακολουθεις να φοβασαι πολυ μπορεις να επισκεφτεις καποιον ψυχολογο να το συζητησετε. Θα σε βοηθησει πολυ με τη φοβια σου και σιγουρα θα αισθανθεις καλυτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Όταν λες το αποδέχομαι ? Να αποδεχτω κάτι που έχει συμβεί πριν μια μέρα για μια ζωή?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Όταν λες το αποδέχομαι ? Να αποδεχτω κάτι που έχει συμβεί πριν μια μέρα για μια ζωή?
    Οχι οχι εννοω αποδεχεσαι οτι δεν εχεις τιποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,669
    Εγώ ρε μεγάλε όταν ήμουν στην ηλικία σου έφευγα από τα μπαρ το ξημέρωμα κι ακόμα έπαιζε μουσική στα αυτιά μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Καλησπέρα και απο εμένα..
    Εδώ θα βρείς πολλούς ανθρώπους που ο κάθε ένας έχει τις φοβίες του.. άλλος με μούδιασμα στο ένα άκρο και φοβάται οτι θα παραλύσει, άλλος φοβία μην τυφλωθεί επειδή θολώνει συνέχεια, εσύ μην χάσεις την ακοή απο τις εμβοές, άλλος οτι χάνει τα λογικά του, άλλος οτι έχει καρδιά, και πάει λέγοντας .. τι έχουν όλοι κοινό? την φοβία.. γιατί τι είναι όλα αυτά? όπως και εσύ το είπες φοβία! κανείς απο όλους αυτούς δεν έχασε ουτε το ποδι του οττε την οραση του ουτε επαθε εμφραγμα ουτε τρελαθηκε κτλ κτλ..
    Αυτό που σου είπε η Κατερίνα σε κάθε περίπτωση κάνεις τις ανάλογες εξετάσεις για να επιβεβαιωθείς οτι δεν είναι κάτι παθολογικό και εφόσον δεν υπάρχει κάτιπαθολογικό πρέπει να συνεισητοποιήσεις οτι όλο αυτό είναι μέσα στο μυαλό σου και να σταματήσεις να του δίνεις σημασία όσο ενοχλητικό και δύσκολο αν είναι.
    Οσο κολάμε και σκεφτόμαστε ένα πράγμα συνέχεια έτσι δημιουργείται και η μόνιμη βασανιστική φοβία. Πρέπει να βρεις τον τροπο που θα δουλέψει σε σένα που θα σε καθυσηχάσει και θα σου δείξει οτι άδικα ανυσηχείς και πως σιγά σιγα όσο λιγότερη σημασία του δίνεις θα σταματήσει να σε κυριεύει. Μπορει να υπάρχει μια ενόχληση αλλά δεν θα υπάρχει ο φόβος οτι μπορεί να κουφαθείς.
    Πχ ίσως βοηθήσει να βάζεις ακουστικά και να ακούς μουσική γιόγκα, ή να πάρεις μάσκα και αναπνευστήρα και να χαζεύεις τον βυθό σε αυτή την απόλυτη ηρεμία, η να παίξεις ένα παιχνίδι στο κινητό ..υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι πρέπει να βρεις καποιον που θα βοηθήσει εσένα όταν αρχίζει πχ αυτός ο ήχος με το κουνούπι.
    Όσο επικεντρώνεσαι σε αυτό τόσο θα του δίνεις τροφή και θα σε οδηγεί σε κρίση πανικού.. Είσαι τόσο νέος για να αποκτας τέτοιες φοβίες.. είναι άδικο για τον εαυτό σου.. πήγενε σε ένα ιατρό να σε εξετάσει και εφόσον δεις οτι όλα είναι καλά μετά βρες οτι εγωισμό και πίσμα έχεις μέσα σου να μην το αφήνεις να ελέγχει την ψυχούλα σου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    360
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγώ ρε μεγάλε όταν ήμουν στην ηλικία σου έφευγα από τα μπαρ το ξημέρωμα κι ακόμα έπαιζε μουσική στα αυτιά μου
    Θεός ο elis <3 <3 lol

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,669
    Καλά οι νέοι σήμερα ούτε διασκεδάζουν ούτε διαβάζουν ούτε δουλεύουν μισή ζωή ζούνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Καλά οι νέοι σήμερα ούτε διασκεδάζουν ούτε διαβάζουν ούτε δουλεύουν μισή ζωή ζούνε
    Καλα νομιζεις.για το διαβασμα δεν ξερω αλλα ολα τα υπολοιπα τα κανουνε.και ζουνε τη ζωη τους πιο πολυ απο τι ειχαμε ζηση εμςις στην ηλικια τους και καλα κανουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Μιας και σε βρηκα επειδη το εχω απορρια, και οι φιλοι μου ειδικα τωρα το καλοκαιρι πηγαινουν συνεχεια σε κλαμπ,καφετεριες,συναυλιες ,αλλες κοπελες δουλευουν μαλιστα σε καφετεριες-κλαμπ και κανεις μα κανεις δεν εχει αναφερει οτι βουιζουν τα αυτια του,εσυ ειχες ποτε τετοιο θεμα νεος μιας και λες οτι πηγαινες σε μπαρ ως το ξημερωμα?
    Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, δεν φοβαμαι μην χασω την ακοη μου,φοβαμαι τις εμβοες απλα.Και για λεμε την αληθεια,ολη αυτη η φοβια ξεκινησε μια φορα πριν μηνες οταν διαβασα στο ιντερνετ τυχαια για τις εμβοες.Απο τοτε επικεντρωνω την προσωχη συνεχεια να δω αν εχω κατι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Βασικα προτειμω να εχω οτιδηποτε αλλο παρα να εχω εμβοες,δεν ξερω σαν ιδεα και μονο τρεμω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι νεοι,εγω παντος για να λεμε την αληθεια καθε καλοκαιρι τεμπελιαζω και δεν το λεω με καμαρι φυσικα.Αλλοι φιλοι μου πχ δουλευουν,αλλοι κανουν δημοσιες σχεσεις και μπαρ,κλαμπ,καφετεριες,αλλο� � πανε ολοι μαζι διακοπες.Εγω μεχρι και διακοπες βαριεμαι να πηγαινω :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,669
    μπραβο τεκνο μου με τοσο που επινα τι περιμενεσ να γινει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Παιδιά, θυμάστε που σας έλεγα ότι ακούω έναν ήχο σαν κουνούπι ? Πήγα σήμερα σε ωρλ και, εξέτασε τα αυτιά και την μύτη και μου είπε ότι έχω πρόβλημα με ένα σωληνάκι που συνδέει την μύτη με τα αυτιά και μου εδωσε ένα σπρέι για μια βδομάδα, το έχει πάθει ποτέ κανείς σας αυτό ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Παιδιά, θυμάστε που σας έλεγα ότι ακούω έναν ήχο σαν κουνούπι ? Πήγα σήμερα σε ωρλ και, εξέτασε τα αυτιά και την μύτη και μου είπε ότι έχω πρόβλημα με ένα σωληνάκι που συνδέει την μύτη με τα αυτιά και μου εδωσε ένα σπρέι για μια βδομάδα, το έχει πάθει ποτέ κανείς σας αυτό ?
    Παιδιά αν μπορείτε απαντήστε γτ έχω αγχωθει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έχει κανείς άλλος αυτή τη φοβία?
    By Mary93 in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 35
    Last Post: 01-03-2017, 03:24
  2. Θελω βοηθεια σχετικα με μια φοβια
    By Psarontoufekas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-07-2011, 14:29
  3. εχει καποιος αυτη την φοβια?
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-08-2010, 11:47
  4. ΑΓΧΟΣ - ΦΟΒΙΑ -ΒΟΗΘΕΙΑ :)
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 06-09-2009, 18:33
  5. Replies: 7
    Last Post: 06-09-2006, 09:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •