Περι αδικίας στη ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Περι αδικίας στη ζωή

    Για όσους δεν με ξέρουν πάσχω από ψύχωση.
    Οποιαδήποτε μορφή ασθένειας πέφτει πάνω μας σαν μαύρο σύννεφο που τα σκεπάζει όλα.
    Κάποιοι από μας νιώθουμε αδικημένοι από την ζωή.Προσωπικά κοιτιέμαι στον καθρέφτη,βλέπω την ομορφιά μου και λέω αδικία να μη έχεις και υγιές μυαλό.
    Και τότε σκέφτομαι το παρακάτω απόφθεγμα:
    ''Πριν νιώσεις αδικημένος από την ζωή,αναλογίσου την αδικία που προκάλεσες στον εαυτό σου και στους άλλους''
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    η ζωη συνεχιζετε μη το βαζεις κατω
    Last edited by den_katalavenw...; 18-08-2016 at 23:04.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Κάποιοι από μας νιώθουμε αδικημένοι από την ζωή.
    Σειριε, να εκτιμας αυτα που εχεις !! και να τα απολαμβανεις!! αυτη ειναι η προκληση!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Σειριε, να εκτιμας αυτα που εχεις !! και να τα απολαμβανεις!! αυτη ειναι η προκληση!!
    Καλα παλαβη εισαι ? τι ναπολαυσει ο ανθρωπος ? να το φιλοσοφησει προσπαθει ..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Απόλαυσε τις καλές στιγμές.. Κι εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα serios
    και εγω ψυχωση εχω οπως ξερεις..
    υπαρχουν και χειροτερα απο τα δικα μας παντα. προσπαθησε να μη συγκρινεις τον εαυτο σου με τους αλλους οσο μπορεις.μην βαζεις τον εαυτο σου στο περιθορειο λογω της ψυχωσης.εισαι ικανος για τα παντα.απλα ισως σε καποια πραγματα χρειαζεσαι να προσπαθησεις πολυ περισσοτερο απο τους αλλους για να πετυχεις τους στοχους σου.προσωπικα ωρες ωρες αισθανομαι πιο δυνατη απο τους αλλους κι αυτο γιατι καταφερνω πραγματα που αλλοι στη θεση μου δε θα μπορουσαν.να νιωθεις δυνατος.πραγματικα εισαι ικανος για τα παντα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ξερω τι ειναι η ψυχωση , αλλα εχω εμπιστοσυνη στον serios , εχει την ικανοτητα να ξεπερασει καταστασεις ....ειναι θετικος ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    αν εσυ νιωθεις αδικημενος εγω τινα πω 10 χρονια βαρυα ναρκομανης και με το που εκοψα βγηκε ψυχωση και αντικοινωνικες συμπεριφορες....δεν εχω παρει ανασα το αντιλαμβανεσαι αυτο;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by serios View Post
    ''Πριν νιώσεις αδικημένος από την ζωή,αναλογίσου την αδικία που προκάλεσες στον εαυτό σου και στους άλλους''
    Σωστό είναι αυτό...
    Η αλήθεια είναι ότι αν ρωτήσεις οι περισσότεροι θα σου πουν ότι έχουν αδικηθεί από την ζωή, είτε τους έχει τύχει κάτι μικρό είτε κάτι μεγάλο.....
    αλλά υπαρχει αδικία, κακοτυχία όπως θες πες το..........

  10. #10
    kavkaz ναι αλλα τι πραγματα εχεις δει και εχεις κανει ? πραγματα που στους περισοτερους δεν μας περνανε καν απ τη φαντασια μας..... οποτε κερδισες σε εμπειρια....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν θεώρησα τον εαυτό μου αδικημένο.Όχι ότι δεν υπάρχουν στιγμές που αναρωτιέσαι πως θα ήταν τα πράγματα αν δεν είχες το πρόβλημα.
    Προσπάθησα να το φιλοσοφήσω και θεωρώ μεγαλύτερη αδικία την κακή μας συμπεριφορά προς τον εαυτό μας και τους άλλους από αυτά που φέρνει η ζωή που μπορεί να είναι και αποτέλεσμα της δικής μας αδικίας.

    @kavkaz το ότι έγινες ναρκωμανής ήταν κάτι που δεν ήθελες;;Ή ήταν κάτι που δεν γνώριζες τις συνέπειες;;Βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα αντικοινωνικής συμπεριφοράς πολλά άτομα οδηγούνται στα ναρκωτικά για να ξεφύγουν από τον πόνο.Όλοι μας όμως κάνουμε τις επιλογές μας και κάθε επιλογή έχει και συνέπειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Για όσους δεν με ξέρουν πάσχω από ψύχωση.
    Οποιαδήποτε μορφή ασθένειας πέφτει πάνω μας σαν μαύρο σύννεφο που τα σκεπάζει όλα.
    Κάποιοι από μας νιώθουμε αδικημένοι από την ζωή.Προσωπικά κοιτιέμαι στον καθρέφτη,βλέπω την ομορφιά μου και λέω αδικία να μη έχεις και υγιές μυαλό.
    Και τότε σκέφτομαι το παρακάτω απόφθεγμα:
    ''Πριν νιώσεις αδικημένος από την ζωή,αναλογίσου την αδικία που προκάλεσες στον εαυτό σου και στους άλλους''
    Άποψη μου είναι ότι υπάρχει αδικία στη ζωή. Ναι μεν δεν πρέπει να μοιρολατρούμε αλλά ρε παιδιά είναι άδικο να γεννιούνται παιδιά με αναπηρίες και γενικότερα να ταλαιπωρούνται άνθρωποι ψυχικά ή σωματικά. Και βλέπεις άλλους που κάνουν μια ζωή ωραία και λες γιατι?? Και σε πολλούς από αυτούς δεν αξίζει. Δεν θέλω να αναφέρω παραδείγματα και δεν είμαι κακεντρεχής προς θεού αλλά επιμένω είναι άδικη η ζωή για κάποιους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τι ναπολαυσει ο ανθρωπος ?
    Να απολαυσει το οτι εχει την υποστηρικτικη οικογενεια και το περιβαλλον που εχει.
    Να χαρει το οτι εχει κατακτησει τη γνωση που εχει κατακτησει, ενω εχει ψυχωση.
    Να χαρει τον αγωνα που κανει.

    Σειριε η ζωη ειναι ταξιδι για ολους μας. Εισαι μοναδικος, το μυαλο σου ειναι μοναδικο. Να το ξερεις αυτο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Άποψη μου είναι ότι υπάρχει αδικία στη ζωή. Ναι μεν δεν πρέπει να μοιρολατρούμε αλλά ρε παιδιά είναι άδικο να γεννιούνται παιδιά με αναπηρίες και γενικότερα να ταλαιπωρούνται άνθρωποι ψυχικά ή σωματικά. Και βλέπεις άλλους που κάνουν μια ζωή ωραία και λες γιατι?? Και σε πολλούς από αυτούς δεν αξίζει. Δεν θέλω να αναφέρω παραδείγματα και δεν είμαι κακεντρεχής προς θεού αλλά επιμένω είναι άδικη η ζωή για κάποιους.
    Συμφωνω , Δημητρα , η ζωη δεν ειναι δικαιη , ας ειμαι απ τους ευνοημενους , αλλες φορες ομως φταινε οι επιλογες μας , τις περισσοτερες , και λιγοτερες η κακη τυχη οσον αφορα ασθενειες , για ολα ταλλα , κυριως ειμαστε εμεις οι υπευθυνοι , αυτοι που εχουν ' πετυχει ' , λενε , ο καθενας φτιαχνει την τυχη του , οι ' αποτυχημενοι , ' ολα ειναι γραμμενα' , οτι βολευει τον καθενα , η αληθεια ειναι καπου σστην μεση ...........................

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post

    Σειριε η ζωη ειναι ταξιδι για ολους μας. Εισαι μοναδικος, το μυαλο σου ειναι μοναδικο. Να το ξερεις αυτο.
    Αυτο μου θυμιζει κατι βιβλια αυτοβοηθειας , που λενα μεσα τετοια χαζα ( οχι οτι εσυ εισαι χαζη ) , για να δωσουν παρηγορια , εγω δεν τα χαβω , διαβαζα πολλα νεωτερος ,τωρα πουμεγαλωσα , βλεπω οτι η πραμτικοτητα , ειναι πολυ σκληροτερη , αλλα αυτη ειναι, ας την ζησουμε οσο μπορουμε καλυτερα .......................θυμαμαι κατι σεμιναρια τετοιου τυπου στην Αμερικη , πουλεγαν τετοια , και ολοι βγαιναν μενα χαμογελο καρφωμενο στο προσωπο τους , που δεν θα κραταγε για πολυ φυσικα , αφου ξαναγυρναγαν στον πλανητη γη ....................κακα τα ψεμματα , αμα εισαι αρρωστος , εισαι αρρωστος , δεν μπορεις να χαρεις οπως ενας υγιης , οχι οτι οι ' υποτιθεμενοι ' υγεις ' ειναι καλυτεροι , ολα ειναι θεμα οπτικης γωνιας , αλλα να χαιρεσαι το οτι αγωνιζεσαι ολημερις για να χαρειςκατι που αλλοι τοχουν δεδομενο , δεν θα συμφωνησω , μιλω για την υγεια .....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Περί αμφιφυλοφιλίας
    By foufoutos32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-06-2021, 19:55
  2. Περί φιλίας
    By Delmem080319a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 22-04-2015, 23:19
  3. περι χασις...
    By nickrahm in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2014, 02:11
  4. Περι χαζομάρας μου!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-2012, 22:10
  5. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •