Δεν υπαρχει λόγος να ζω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3

    Δεν υπαρχει λόγος να ζω

    Καλησπέρα,

    Θα μπω Κατευθυαν στο ψητό.
    Με λένε Γιάννη ειμαι 18 χρόνων κ ο μεγαλύτερος εκ των 2 αδερφών ,οι γονείς μου δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα στις μικρές επιχειρήσεις του,και σπουδάζω τουριστικά-πηγαίνω σε επαλ ( στην 3η θα,αν)

    Εκτος απο ολο το χειμώνα που εχω σχολειο εχω ολο το καλοκαίρι την υποχρέωση κ καλα να βοηθάω τους γονείς μου,ακομα και έχοντας υπαλλήλους μιας και ζω σε τουριστική περιοχή.

    Δεν περνάω καθόλου χρόνο με την οικογένεια μου.
    Δεν εχω παει ποτε διακοπές,εκτος κατι τριήμερα

    Ειμαι 6 μήνες με μια κοπέλα που ζει σε απόσταση 250~300χλμ αλλα σπουδάζει εδω ..
    Ζήτησα λοιπόν μετα απο τόση δουλειά που ρίχνω ολο το καλοκαίρι,το αυτοκίνητο το οποίοι η μητέρα μου χρησιμοποιεί σπάνια...να παω ενα τριήμερο με την "αγκαλίτσα μου" μολις τελειώσει η φούρια αρχές Σεπτέμβρη.η απάντηση ηταν οχι και δε θελω και και και...έχοντας διανύσει σε λιγότερο απο 1 χρόνο ακομα καο χωρις διπλωμα πριν το βαλω πανω απο 30.000χλμ

    Της εξηγώ οτι το να αλλάξω 3 λεοφωρεια και να δώσω 65€ σε αυτά ειναι κοροϊδία αφού εχω το αυτοκίνητο...ειναι κατηγορηματική στο ΟΧΙ και δε στμφωνι ο πατέρας σου κλπ κλπ..

    Ακομα ζω σε ενα χωριο που ολοι ξέρουν να κρίνουν τα παντα καο να εκφράζουν τη ζήλεια τους με τον χειρότερο τροπο αποκαλώντας σε κακομαθημένο πλούσιο επειδη δουλεύεις σαν άνθρωπος καο γενικά θελει να βγάλει ο ένας τα μάτια του άλλου...

    Και ερωτώ:

    Ποιο το νόημα για ενα 18 χρόνο
    Να μην εχει προσωπική ζωή
    Να ειναι το τσιράκι των γωνιών του ...εχω θάλασσα στα 150μετρα και δεν παω διότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να με πάρουν τηλ για δουλειά...εχω παει 2 φορές
    Να με εχουν για ολες τις δουλειές
    Να με βρίζει η μάνα μ οταν ειναι πολυ Νευριασμενη
    Να εχω το Σεπτέμβρη φροντιστήρια(αν ζω)
    Να ζω σε μια κωλο περιοχή που ολοι με κατακρίνουν επειδη κάνω μια καλη ζωή
    Να αρνούνται να παω διακοπές
    Να ξερω οτι ζω σε μια Ελλάδα χωρις μέλλον
    Και οτι δουλεύουν οι δικοί μ ολο το χρόνο για να πληρώνουμε ενα κωλο κράτος...

    Αποψε μπορεί να ειναι η τελευταία μου βραδιά...

    Σκέφτηκα πολλα να παρω απλα το αμαξι κ να φυγω κ να γυρίσω κυρίως
    Σκέφτηκα μιας καο εχω πρόσβαση σε ολους τους λογαριασμούς των γονέων μπυ να τους αδειάσω κ να εξαφανοστω μια κ εξω
    Να αυτοκτονήσω
    Να χαπακωθω με τα χάπι των γιαιαδων μου (πχ λεξοτανίλ) και να σβήσω μια για παντα;
    Να χτυπήσω με το αυτοκίνητο οσο πιο δυνατά μπορώ και να μη με ξανα δει ποτε κανένας αρτιμελή
    Να αυτοπυρπολήθω με το κυνηγετικό όπλο μας...τι να κάνω δε ξερω

    Εχω να πω 2 πραγματα το μονο που με κρατάει στη ζωή αυτη τη στιγμή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ η 4ων μηνών ξαδέρφουλα μου καο η κοπέλα μπυ που προσπαθεί να με στηρίξει αλλα δε μπορεί...

    Αποψε μπορεί να ειναι η τελευταία μπυ νυχτα ...να απαλλαγούμε ολοι απ αυτο το βάσανο ...εμενα...σας παρακαλώ βοηθήστε με

    Αν δεν πείσω τους γονείς μου να μου δώσουν το αμαξι να παω διακοπές και να ξεφύγω απ τη δουλειά που ειμαι σαν κινέζο εργάτη εργοστασίου με σπαστό ωράριο θα δώσω τέλος στη ζωή μου ...


    Το ξερω οτι μπορεί να ακουστεί παράλογο καο ανούσιο,αλλα θελω να παω και πιο εξω,διακοπές ήσυχα..ουτε λεφτά ζήτησα ουτε τίποτα..

    Απλα θα σας πω πως 2 μερες έμεινα χωρις αυτοκίνητο και έτρεμα..ειναι η μοναδική μου ασχολεία...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Το θέμα είναι η δουλειά σου ή το αμάξι, που δεν σε αφήνουν ?
    Εχεις δίπλωμα τώρα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    Βέβαι και εχω ...ολα μαζι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ωραία άσε το αμάξι άμα δεν στο δίνουν και τρέχα με λεωφορείο...δείξε κατανόηση και θα δείξουν και εκείνοι, τους γονείς σου δεν είπες βοηθάς? είσαι απαραίτητος στη δουλειά? αν είσαι απαραίτητος , τι να κάνεις? υπομονή....η κοπέλα σου γιατί δεν έρχεται?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    Δεν αντέχω το λεοφωρειο οταν ξερω οτι μπορώ να οδηγήσω.θα έρθει το θεμα ειναι θελω να παω διακοπές μαζι της δε μπορώ βα ειμαι στα ίδια και τα ίδια..

    Αν δε Ζήσω τωρα,ποτε ..ναι ειμαι απαραίτητος ...4 ατομα καο δε προλαβαίνουμε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Η μεγαλυτερη βλακεια ειναι η αυτοκτονια για οποιοδηποτε θεμα δεν πρεπει καν να σου περναει απο το μυαλο εγω σου προτυνο να μηλισης ευθαιος πως στους γονει σου τι νιωθεις αυτα που εγραψες εδω να τους τα δειξεις να τα διαβασουν πηγαινε και συμβουλεψου πες τα σε καποιον ειδικο τι να πω μην σκεφτεσαι τετοια πραγματα ημαρτον καλο ξημερωμα!! Η αυτοκτονια ειναι κατι που δεν διορθωνεται ειναι χαζομαρα μπορεις να απευθυνθης και στην εκκλησια η πιστη σωζει (εξομολογηση) στο προτυνω αλλα βγαλε αυτο απο το μυαλο σου δεν θες να δουλεψεις φυγε κανε αυτο που σου αρεσει και μη σε νοιαζει τι λενε η αλλη καλο ξημερωμα!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ρε φίλε 18 χρονών είσαι , οι παππούδες δεν αντέχουν τα λεωφορεία...εντάξει για κανέναν δεν είναι το καλύτερο αλλά συμβιβάζεσαι.......
    Το άλλο δεν το κατάλαβα, αν το λες ειρωνικά, μίλα στους γονείς σου να σε αφήσουν ....
    ή ζήτα το αμάξι για καμιά μονοήμερη......
    αλλά δεν μπορείς να τα ζητάς όλα και αμάξι και πολλές μέρες θα γκρινιάζουν και αυτοί......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρε συ Κιουμπ , απορω με την υπομονη σου .......

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Γειά σου φίλε μου! :)

    Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις (μιας και είμαστε κοντά στην ηλικία) με αυτή την υπερπροστασία απο τους γονείς σου. Γνωρίζω πως σου έρχεται το να εχεις δίπλωμα, δικό σου αυτοκίνητο κτλ και να μη μπορείς να το πάρεις. Και η δική μου γνώμη είναι να πάρεις το λεωφορείο και να πας με την κοπέλα σου διακοπές! Απλά κάνε θετικές σκέψεις και φτιάξε το πρόγραμμα των διακοπών σου. Εξάλλου γι'αυτο πάμε διακοπές, να ξεφύγουμε απο τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας ;)

    Εγω θα έλεγα να μιλήσεις στους γονείς σου χύμα. Όπως τα έγραψες εδω κατα κάποιο τρόπο. Να καταλάβουν πόσο σε ενοχλεί ολο αυτό!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρε συ Κιουμπ , απορω με την υπομονη σου .......
    Α δεν ξέρεις τι πάει να πει υπομονή μου φαίνεται.............

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Α δεν ξέρεις τι πάει να πει υπομονή μου φαίνεται.............
    Οντως , δινεις αλλη διασταση σην λεξη αυτη ................

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Είσαι απλά κακομαθημένος.Ακου να αυτοκτονήσεις επειδή δε σου δίνουν το αμάξι τους οι δικοί σου για να πας διακοπές.Δέχομαι ότι δουλεύεις πολλές ώρες αλλά άμα δε σου αρέσει μπορείς να πας να βρεις αλλού δουλειά σε ξένο εργοδότη που θα δουλεύεις λιγότερες..
    Απο τη μια λες πως δουλεύεις πολλές ώρες σαν τον κινέζο εργάτη αλλά απο την άλλη έχεις κοπέλα και η μοναδική σου ασχολεία είναι το αυτοκίνητο.Τελικά δουλεύεις ή ασχολείσαι μόνο με το αυτοκίνητο? Και αφού το πρόβλημα δεν είναι όπως λες τα λεφτά γιατί δεν μαζεύεις λίγα να πάρεις ένα δικό σου μτχ και να το έχεις όποτε θες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με τον admoforall , αντε συμμαζεψου ............

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Κάτι τέτοιους μαλάκες διαβάζουν μερικοί και καταντάει γελοία η συζήτηση περί αυτοκτονίας ή κατάθλιψης...
    Ρε φίλε μην αυτοκτονήσεις για την ξετσίπωτη ψευτοπαρθενα... Σκέψου ότι άμα δεν είχες λεφτά θα σε είχε γραμμένο στα φανταστικά @@ της... Ελπίζω να σε παρηγόρησα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Johnnym, μια μέρα θα γελάς με όσα μας γράφεις!
    Γιατί πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως όσα περνάς θα σε βοηθήσουν να ανταπεξέλθεις μελλοντικά.
    Φαντάσου ανθρώπους όπως τους ΑμεΑ. Με την λογική σου θα έπρεπε να μην έχουν κίνητρο να ζουν.
    Κι όμως, μερικοί από αυτούς έχουν τόσο κίνητρο να ζουν, όσο 100 υγιείς άνθρωποι!
    Είσαι νέος, υγιής, θα τα καταφέρεις και θα με θυμηθείς!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. περι εμφανισης ο λογος
    By lena86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 31-08-2016, 00:44
  2. Λόγος για να μην με κάνουνε παρέα.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 26-09-2014, 21:33
  3. Περι καταθλιψης ο λογος.
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-01-2013, 22:21
  4. Περι ομοιοπαθητικης ο λογος...
    By WeakbutPowerfull in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 3
    Last Post: 08-03-2011, 09:22
  5. Λόγος χωρισμού?
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-03-2009, 13:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •