Μα... Τι θα πει ο κόσμος;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38

    Μα... Τι θα πει ο κόσμος;;

    Καλησπέρα σε ολους και ολες!

    Εγω πάσχω απο κοινωνική φοβία αν και τωρα τελευταία μεσα απο μια ψυχοθεραπεία και με φαρμακευτική αγωγή αρχίζω και χαλαρώνω στο θέμα αυτο. Μακάρι να κρατήσει! Καθόμουν ναι σκεφτόμουν για ποιο λόγο οι άνθρωποι δίνουμε τοσο πολυ βάση στο τι θα πει ο κόσμος για μας; Πχ θελουμε να κανουμε κατι, και αυτόματα μπαίνει η σκέψη τύπου "και τι θα νομίσουν για μενα αν..." Κτλ.

    Σιγουρα μερικα ατομα που σκέφτονται ετσι ειναι εξαιτίας κοινωνικής φοβίας αλλα υπάρχουν και ατομα που βάζουν τον "κόσμο" πάνω απο τα δικά τους θελω.

    Γιατι πιστεύετε γίνετε αυτο; Για ποιο λόγο να μας νοιάζει πως θα μας κρίνουν οι άλλοι; Εσάς σας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος;

    Εγω εχω καταλήξει πως αν σε νοιάζει η γνώμη του κόσμου δεν πρόκειται να ζήσεις ποτε μια ευτυχισμένη προσωπικη ζωη!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Νομίζω ότι φτιάχνουμε μια εικόνα για τον εαυτό μας και δεν θέλουμε να έρθει κάποιος να μας πει ''είσαι βλάκας'' γιατί νομίζουμε ότι χάνουμε την αξία μας, έχουμε αμφιβολίες ότι τελικά δεν είμαστε έξυπνοι ή ενοχλούμαστε γιατί νομίζουμε ότι δεν είμαστε βλάκες και μας αδικούν.... Ιδανικά αν ξέρεις την αξία σου, όχι να υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, ούτε και να αμφιβάλλεις για αυτόν δεν επηρεάζεσαι...αλλά και αυτό λάθος μπορεί να είναι γιατί οι άλλοι θα σου δείξουν ποιος είσαι, αλλά έχουν σωστή κρίση? Σε κρίνουν για καλό ή για να θρέψουν και αυτοί το δικό τους εγώ ? Με δυο λόγια πιάσ το αυγό και κούρευ το.............

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eιναι αδυνατον νδιαφορεις πληρως για την γνωμη των αλλων για σενα , αλλο μονον γι αυτους που σενδιαφερουν , που εκτιμας , ειναι στην ανθρωπινη φυση ................τοχω κανει στην κοινωνιολογιια , γκουγκλαρε ' ιεραρρχηση των ανθρωπινων αναγκων κατα τον Maslow ' , και θα δεις στην πυραμιδα των ανθρωπ. αναγκων , καπου στην μεση , οτι εχουμε την αναγκη να γινομαστε αποδεκτοι .......................βεβαια , αμα σε νοιαζει η γνωμη ολονων , εκει πλεον μιλαμε για ελλειψη αυτοπεποιθησης ...........δλδ προβλημα .....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,691
    Εγγυημένα ότι και να κάνεις όσο καλό ή μαλάκια να κάνεις πάντα θα υπάρχει ο μαλακάσ που θα κάνει και θα πει τι μαλάκια του νόμος όποτε κανε ότι θες αφού στο τέλος θα τα ακούσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Αν αυτά που κάνεις,ακόμα και να αποκλίνουν από τον μ.ο είναι κατά κανόνα κοινωνικά αποδεκτα,τότε δε νομίζω ότι θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τόσο η γνώμη των άλλων!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εγγυημένα ότι και να κάνεις όσο καλό ή μαλάκια να κάνεις πάντα θα υπάρχει ο μαλακάσ που θα κάνει και θα πει τι μαλάκια του νόμος
    όποτε κανε ότι θες αφού στο τέλος θα τα ακούσεις
    Οντως.....
    ειτε ετσι ειτε αλλιως, ΠΑΝΤΑ υπαρχει καποιος ακυρος που θα σε βγαλει φαουλ σε αυτη την παλιοκοινωνία !
    Νομιζω το θεμα ειναι ποσο ελευθεροι μπορουμε να ειμαστε μεσα στον κυκλο που κινουμαστε, γιατι εκει παίζουν αλλες ισορροπιες, δεν μπορουμε να αποκλειστουμε τελειως. Εκτος αν αλλαξουμε κυκλο...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Όταν λεω πως σκέφτομαι τι θα πει ο κόσμος, το σκέφτομαι σε απλα και καθημερινά πράγματα που κάνουν όλοι. Δεν κάνω κάτι παράνομο ώστε να πρέπει να με ενδιαφέρει. Φυσικά σε μένα μπαίνει και η κοινωνική φοβία στη μέση! (ναι παραδέχομαι πως δεν είναι φυσιολογικό να με ενδιφέρει η γνώμη του κόσμου σε τέτοιο βαθμό).

    Φυσικά ο ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν γίνετε να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Οπότε για πολλά πράγματα που κάνεις θα σε κρίνουν αρνητικά (με βάση τη δικιά τους λογική πάντα). Εσείς σκεφτόσασταν ποτέ τι θα πει για σας ο κόσμος; Αν ναι, πως το διακόψατε;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by olpr View Post
    Όταν λεω πως σκέφτομαι τι θα πει ο κόσμος, το σκέφτομαι σε απλα και καθημερινά πράγματα που κάνουν όλοι. Δεν κάνω κάτι παράνομο ώστε να πρέπει να με ενδιαφέρει. Φυσικά σε μένα μπαίνει και η κοινωνική φοβία στη μέση! (ναι παραδέχομαι πως δεν είναι φυσιολογικό να με ενδιφέρει η γνώμη του κόσμου σε τέτοιο βαθμό).

    Φυσικά ο ΚΑΘΕ άνθρωπος είναι διαφορετικός και δεν γίνετε να συμφωνούν όλοι μαζί σου. Οπότε για πολλά πράγματα που κάνεις θα σε κρίνουν αρνητικά (με βάση τη δικιά τους λογική πάντα). Εσείς σκεφτόσασταν ποτέ τι θα πει για σας ο κόσμος; Αν ναι, πως το διακόψατε;
    Πράγματα όπως?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by olpr View Post

    Γιατι πιστεύετε γίνετε αυτο; Για ποιο λόγο να μας νοιάζει πως θα μας κρίνουν οι άλλοι; Εσάς σας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος;

    Εγω εχω καταλήξει πως αν σε νοιάζει η γνώμη του κόσμου δεν πρόκειται να ζήσεις ποτε μια ευτυχισμένη προσωπικη ζωη!
    Νομιζω οτι η κοινωνικη φοβια δεν εχει να κανει μονο με το να σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος ή τι γνωμη θα βγαλουν οι αλλοι για σενα. Ειναι και αυτο, αλλα και πολλα παραπανω απο αυτο!
    Εχεις φαει απορριψη, τη χλαπάτσα και το bullying με το κιλο. Εχεις κατακριθει, εχεις υπαρξει ο αδυναμος κρικος, έχεις φαει ξεφτιλικια απο ψευτομαγκες και ψευτοκαργιολιτσες, εχουν γελασει μαζι σου, εχεις νιωσει τρελο φοβο για την ακεραιοτητα σου, το καλο σου ονομα, την αξιοπρεπεια σου και οοοοοοοοοολο αυτο το πακετο απο τα παιδικα-εφηβικα-μαθητικα χρονια σου δημιουργει το βαρυ φορτιο της κοινωνικης φοβιας.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να τρεμεις να πεις μια καλημερα γιατι νιωθεις σιγουρος οτι θα σε κοροιδεψουν, θα ξεφτιλιστεις και θα γελανε μαζι σου!
    Κονωνικη φοβια σημαινει να τρεμεις να πας πχ στην εκκλησία του χωριου γιατι ξερεις οτι μολις μπεις μεσα όλοι θα γυρισουν να σε κοιτανε απο την κορυφη ως τα νυχια.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να πας να πιεις ενα ποτο με μια παρεα, και απο το φοβο σου επειδη δεν εχεις ξαναπιει και φοβασαι μην αποκαλυφθει η απειρια σου, στην 1η γουλια πνιγεσαι και βηχεις...
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να παρεις το λογο πχ σε μια επαγγελματικη ομαδα για μια παρουσιαση και απο το φοβο της αποτυχιας και της ξεφτιλας να βραχνιασεις.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να σε βριζουν πισωπλατα και να τα καταπινεις γιατι φοβασαι οτι δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να καρφωνεις τα αδυναμα σου σημεια, ενω οσοι εχουν αυτοπεποιθηση προωθουν στο μεγιστο βαθμο τα δυνατα τους σημεια και κρατανε στο σκοταδι τις αδυναμιες τους...
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να σκυβεις το κεφαλι και να τρως τις καρπαζιες - κυριολεκτικά και μεταφορικά - του παλικαρα που καμαρωνει οτι ειναι Ο γυναικας! και εσυ εισαι ο μακακας ή γκει, που δεν σε πλησιαζει καμια ή της καργιολίτσας που καμαρωνει οτι εχει όποιον γουσταρει, και εσυ εισαι η αγ@μητη που δεν τη γουσταρει κανεις ή λεσβια...

    Η Κοινωνικη φοβια δεν ειναι απλα να με νοιαζει τι λεει ο κοσμος... είναι οτι σκυβω το κεφαλι γιατι ετσι εχω προγραμματιστει, στο παιχνίδι εξουσιας και επιβολης που καποιοι παλικαραδες παιζουν.
    Και ναι, θελει τεραστιο αγωνα να ξεμαθεις αυτη την υποτακτικοτητα, να βγεις απο το καβουκι σου, να ανεβασεις τα ρολα της ψυχης σου και να δεις λιγο φως εξω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    κοινωνικη φοβια θα πει πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση.
    ολα τα υπολοιπα ειναι αποτελεσμα αυτης.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Πιο πολύ μοιάζει με χαμηλή αυτοπεποίθηση, τώρα από τι είναι η χαμηλή αυτοπεποίθηση και αν προκύπτει από αυτοεκτίμηση ...............

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Νομιζω οτι η κοινωνικη φοβια δεν εχει να κανει μονο με το να σε νοιαζει τι θα πει ο κοσμος ή τι γνωμη θα βγαλουν οι αλλοι για σενα. Ειναι και αυτο, αλλα και πολλα παραπανω απο αυτο!
    Εχεις φαει απορριψη, τη χλαπάτσα και το bullying με το κιλο. Εχεις κατακριθει, εχεις υπαρξει ο αδυναμος κρικος, έχεις φαει ξεφτιλικια απο ψευτομαγκες και ψευτοκαργιολιτσες, εχουν γελασει μαζι σου, εχεις νιωσει τρελο φοβο για την ακεραιοτητα σου, το καλο σου ονομα, την αξιοπρεπεια σου και οοοοοοοοοολο αυτο το πακετο απο τα παιδικα-εφηβικα-μαθητικα χρονια σου δημιουργει το βαρυ φορτιο της κοινωνικης φοβιας.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να τρεμεις να πεις μια καλημερα γιατι νιωθεις σιγουρος οτι θα σε κοροιδεψουν, θα ξεφτιλιστεις και θα γελανε μαζι σου!
    Κονωνικη φοβια σημαινει να τρεμεις να πας πχ στην εκκλησία του χωριου γιατι ξερεις οτι μολις μπεις μεσα όλοι θα γυρισουν να σε κοιτανε απο την κορυφη ως τα νυχια.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να πας να πιεις ενα ποτο με μια παρεα, και απο το φοβο σου επειδη δεν εχεις ξαναπιει και φοβασαι μην αποκαλυφθει η απειρια σου, στην 1η γουλια πνιγεσαι και βηχεις...
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να παρεις το λογο πχ σε μια επαγγελματικη ομαδα για μια παρουσιαση και απο το φοβο της αποτυχιας και της ξεφτιλας να βραχνιασεις.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να σε βριζουν πισωπλατα και να τα καταπινεις γιατι φοβασαι οτι δεν μπορεις να κανεις αλλιως.
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να καρφωνεις τα αδυναμα σου σημεια, ενω οσοι εχουν αυτοπεποιθηση προωθουν στο μεγιστο βαθμο τα δυνατα τους σημεια και κρατανε στο σκοταδι τις αδυναμιες τους...
    Κοινωνικη φοβια σημαινει να σκυβεις το κεφαλι και να τρως τις καρπαζιες - κυριολεκτικά και μεταφορικά - του παλικαρα που καμαρωνει οτι ειναι Ο γυναικας! και εσυ εισαι ο μακακας ή γκει, που δεν σε πλησιαζει καμια ή της καργιολίτσας που καμαρωνει οτι εχει όποιον γουσταρει, και εσυ εισαι η αγ@μητη που δεν τη γουσταρει κανεις ή λεσβια...

    Η Κοινωνικη φοβια δεν ειναι απλα να με νοιαζει τι λεει ο κοσμος... είναι οτι σκυβω το κεφαλι γιατι ετσι εχω προγραμματιστει, στο παιχνίδι εξουσιας και επιβολης που καποιοι παλικαραδες παιζουν.
    Και ναι, θελει τεραστιο αγωνα να ξεμαθεις αυτη την υποτακτικοτητα, να βγεις απο το καβουκι σου, να ανεβασεις τα ρολα της ψυχης σου και να δεις λιγο φως εξω...
    Γειά σου Mara.Z, διαβάζοντας ότι έχεις γράψει στο μήνυμα σου ("Εχεις φαει απορριψη, τη χλαπάτσα και το bullying με το κιλο. Εχεις κατακριθει, εχεις υπαρξει ο αδυναμος κρικος, έχεις φαει ξεφτιλικια απο ψευτομαγκες και ψευτοκαργιολιτσες, εχουν γελασει μαζι σου, εχεις νιωσει τρελο φοβο για την ακεραιοτητα σου, το καλο σου ονομα, την αξιοπρεπεια σου και οοοοοοοοοολο αυτο το πακετο απο τα παιδικα-εφηβικα-μαθητικα χρονια σου δημιουργει το βαρυ φορτιο της κοινωνικης φοβιας. ") ήταν σαν να είδα σε βίντεο οτι εχω ζήσει στο παρελθόν μου. Πραγματικά καθόμουν το διάβαζα και το ξανα διάβαζα...

    Τα περισσότερα παραδείγματα απο αυτά που έδωσες σχετικά με την κοινωνική φοβία τα εχω και εγω. Πχ, πάω σε ενα μαγαζί να αγοράσω κάτι και με το που μπαίνω μέσα νιώθω πως όλοι με κοιτάνε και με κρίνουν αρνητικά.

    Σχεδόν σε κάθε αλληλεπίδραση με κάποιον αλλο άνθρωπο, απο το να πω απλα μια "καλημέρα" όπως λες μέχρι μια διαφωνία (που πάντα προσπαθώ να ξεφύγω απο μια συζήτηση που διαφωνώ) πιστεύω πως θα με κοροιδεύουν.

    Βγαίνω με φίλους και όταν γυρνάω σπίτι, σκέφτομαι "πάλι δε θα πέρασαν καλά μαζί μου και θα με κοροιδεύουν αυτη τη στιγμή, θα γελάνε εις βάρος μου κτλ..." Και αααλλα πολλα....!!!!

    Η "πλάκα" είναι πως αν με ρωτήσεις σκέψου 2-3 λόγους που πιστεύεις οτι για τους οποίους σε κοροιδεύουν, δεν μπορώ να βρώ! Αλλα υποσεινήδητα (η καλύτερα συνειδητά) καταλαβαίνω πως εγω ο ίδιος εχω σχηματίσει μια κακή είκονα για τον εαυτό μου και πιστεύοντας πως και οι αλλοι εχουν την ίδια γνώμη, μπαίνω σε ενα φαύλο κύκλο!! Δε μπορώ αλλο, εχω βαρεθεί πλέον!

    Επειδή απο αυτά που γράφεις βλέπω πως κατέχεις πολύ καλά το θέμα της κοινωνικής φοβίας, θα ήθελα (αν θέλεις βέβαια) να μου πεις ποιος πιστεύεις είναι ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγεί κάποιος (οσο γίνεται βέβαια) απο αυτό; Υπάρχουν φορές που πρέπει να πάω σε μέρη με κόσμο για διάφορες δουλειές και απλά δε μπορώ! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο επηρεάζει την καθημερινότητα!! (η μάλλον μπορείς πολύ καλά!!!!)

    Αυτή η πεποίθηση που εχουν τα άτομα με κοινωνική φοβία και είναι σχεδόν σίγουροι οτι γελάν μαζί τους, τους κοροιδεύουν κτλ, χωρίς να μπορούν να αποδείξουν γιατί, πιστεύεις είναι μια μορφή ψύχωσης;;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Πράγματα όπως?
    Γειά σου cube. Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα. Είμαι 21,5 και θέλω να κάνω μερικά πράγματα στη ζωή μου (πιο παλιά είχα κατάθλιψη και δεν είχα όρεξη για τίποτα. Το εχω ξεπεράσει ως επι το πλείστον με φαρμακευτική αγωγή κτλ).

    Σκέφτομαι να παω για σπουδές στο εξωτερικό αλλα αυτόματα μπαίνουν οι σκέψεις όπως "θα σε κοροιδεύουν που θα πας να σπουδάσεις εξω.." αν με ρωτήσεις γιατί πιστεύω πως θα κοροιδέψουν, πραγματικά δε ξέρω αλλα είμαι πεποισμένος οτι θα το κανουν! Αυτο είναι το τραγικό!

    Ήθελα φέτος να πάω διακοπές με κάποιους φίλους αλλα δεν κανόνισα τίποτα λόγο του οτι θα με κρίνουν αρνητικά διάφοροι γνωστοί οταν το μάθουν.

    Ξέρω μπορεί να τα διαβάζεις και να γελάς διότι αυτά τα πράγματα οι περισσότεροι απλά τα κάνουν χωρίς να σκεφτούν τίποτα απολύτως, είναι αυτονόητα.
    Δυστυχώς δεν ξέρω πλέον τι να κάνω για να απεγκλωβιστώ απ΄'ολο αυτό! Είναι ενα μαρτύριο που μάλλον βάζεις εσυ ο ίδιος στον εαυτό σου αλλα δεν μπορείς να βρείς λύση!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Εχεις φαει απορριψη, τη χλαπάτσα και το bullying με το κιλο. Εχεις κατακριθει, εχεις υπαρξει ο αδυναμος κρικος, έχεις φαει ξεφτιλικια απο ψευτομαγκες και ψευτοκαργιολιτσες, εχουν γελασει μαζι σου, εχεις νιωσει τρελο φοβο για την ακεραιοτητα σου, το καλο σου ονομα, την αξιοπρεπεια σου ...
    Kαλε Μαρα , εσυ τον βριζεις , κανονικα...............ηρεμησε..... .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Αγαπητέ macgyver η mara έχει γράψει το ποστ της δεκαετίας για όποιον πάσχει απο κοινωνική φοβία.Δεν τον βρίζει καθόλου.Ισα-ισα που περιγράφει ακριβώς όπως έχουν τα πράγματα και αυτό το ξέρουμε πολύ καλά μόνο όσοι το έχουμε νιώσει και βιώνουμε αυτή την κατάσταση.
    Εσύ με την τεράστια αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση που σε διακρίνει,δεν μπορείς να καταλάβεις πως είναι να είσαι στην "άλλη" πλευρά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τί θα πει ο κόσμος;
    By valor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-11-2015, 16:39
  2. Οι ψυχασθενείς και ο κόσμος
    By dimoskon in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22
    Last Post: 21-07-2014, 15:58
  3. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 11:17
  4. Ο κόσμος που ζούμε
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-02-2009, 23:18
  5. μοναξιά-τί θα πεί ο κόσμος
    By jader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 23-04-2006, 19:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •