Φοβάμαι ότι τρελάθηκα!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 51
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aν σταματάς και ξεκινάς όποτε εσύ κρίνεις σωστό τα φάρμακα λογικό να μη βλέπεις αποτέλεσμα.Δώσε μια ευκαιρία σε αυτά.Αν είχες καρδιά θα τα έπαιρνες όποτε θυμόσουν με κίνδυνο να πάθεις έμφραγμα;;
    Μπορείς να δεις αποτελέσματα μέσα σε μερικές βδομάδες.Συνέχισε την αγωγή για 1 μήνα τουλάχιστον και δες πως πηγαίνει.Συνήθως μέσα σε 2 βδομάδες φαίνονται κάποιες μικρές αλλαγές.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Επίσης η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία βοηθάει στην περιπτωση σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Ευχαριστώ πολύ serios , επίσης η θολούρα στο μυαλό , που την έχω μόνιμα και αντανακλά στα μάτια , θα φτιάξει με το zyprexa? Δεν μπορώ να εστιάσω , ειδικότερα αν υπάρχουν πολλά άτομα μαζί , με πιάνει εκνευρισμός! Νιώθω σαν να πιέζω τον εαυτό μου να μιλήσει , να εστιάσει όλη την ώρα. Το έχεις νιώσει αυτο?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ίσως είναι παρενέργεια του φαρμάκου.Όσο περνάει ο χρόνος το μυαλό θα καθαρίζει και θα επανέλθεις στα φυσιολογικά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Σήμερα το γύρισα απο seroquel σε zyprexa , για να δούμε! Ξέρεις μήπως πότε πιάνει?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eλπίζω να πηγαίνεις με βάση τις οδηγίες του γιατρού σου.
    Δώσε 2 βδομάδες τουλάχιστον για να δεις κάποια αποτελέσματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Και 'γω πιστεύω ότι δεν είσαι δαιμονισμένος απλά έχεις εμμονές. Η διάγνωση σου ποια ήταν;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @ποκεμονγκοου το ζυπρεξα είναι από τα λίγα φάρμακα που δεν έχω πάρει. Ομως για την θολούρα λογικά ευθύνεται αυτό! Και γω είχα πολύ θολούρα με το ρισπερνταλ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Gypsy Cello , η διάγνωση μου ήταν παλιότερα ιψδ! Το θέμα είναι ότι ταλαιπωρούμαι καιρό , και έφτασα σε σημείο όλες τις ιδέες μου , να τις κουλαντρίσω. Η ιδέα περί δαιμονισμου΄, μοιάζει όμως τόσο αληθινή , γιατί νιώθω ένα βάρος στο σώμα μου , σαν να μην είμαι φυσιολογικός , μια ανεξήγητη κατάθλιψη με αυτοκαταστροφικές σκέψεις (δεν είχα ποτέ), μια αίσθηση ότι κάτι κινείται μέσα ου , και η αποπροσωποποιήση έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις , σε βαθμό που νιώθω ότι μιλάει άλλος , με ελέγχει άλλος, δεν είμαι εγώ. Φοβάμαι μην πάθω επιληψία. Είχα 3 βράδια σαν εφιάλτες , ψευδαισθήσεις , ότι με κηνυγάνε πνεύματα , και ότι πρέπει να πάω στην εκλησία επειγόντως! Επίσης έχω φτιάξει ένα σενάριο ότι είμαι καταδικασμένος και δεν σώνομαι με τίποτα! Πράγματα που με ευχαριστούσαν , όπως να βγαίνω έξω με φίλους , με την κοπέλα μου , δεν μου κάνουν αίσθηση πια και τα αποφεύγω. Οι φίλοι μου , μου λένε , άλλαξες ξαφνικά . Έπαιρνα το seroxat κάποιο καιρό , αλλά χειροτέρευα , και μόλις το έκοψα , σαν να διαλύθηκαν όλα! Νόμιζα ότι ήταν στερητικά , αλλά αποδυκνείεται ότι δεν είναι! Σαν να ανεβάζω μανία νιώθω , με αυτοκαταστροφικές τάσεις. Πήρα σήμερα το zyprexa το βράδυ , κοιμήθηκα μια χαρά , αλλά το επόμενο πρωί , νιώθω σαν να μεταμορφώνομαι. Κατα την διάρκεια της ημέρας , αυτό ησυχάζει , αλλά τα πρωινά με το που ξυπνάω διαβάζω τις ευχές του Αγίου Κυπριανού. Σαν να παίρνεις μια μαγνητική βελόνα νιώθω και μένει κολλημένη σε ένα σημείο. Δε ξεκολλάει. Και η φάση είναι ότι γεμίζω απο καταναγκασμούς. Κάτι δεν πάει καλά με τον εγκέφαλο μου! Σαν να νιώθω παγιδευμένη την ψυχή μου. Έχω περάσει ιδέες: μη πέσω στα ναρκωτικά , μην επιτεθώ σε μένα και στους δικούς μου με μαχαίρι , μήπως έχω aids , υποχονδρίαση, ότι μπορεί να φανταστεί το μυαλό σου , αλλά δεν αισθανόμουν τόσο αβοήθητος και αποδιοργανωμένος! Τώρα αυτές οι τάσεις απελπισίας και αυτοκαταστροφής δεν ξέρω πως προέκυψαν!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    εσωτερική , το zyprexa χθες το πήρα , αυτό το έχω καιρό! Ειδικά τα πρωινά , ξυπνάω μέσα στη σύγχυση , σαν να βίωσα κάτι την προηγούμενη μέρα , και ψάχνω πως να προφυλαχτώ . Όσο περνάει η ώρα , αυτό φεύγει και επανέρχεται ξανά τα πρωινά δυνατότερο! υ.γ: Το μισό stedon , και το zyprexa των 2,5 τα παίρνω βράδυ!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Μια ερώτηση ρε παιδιά , ένας δαιμονισμένος μπορεί να φοράει άνετα τον σταυρό του , και να πηγαίνει στην εκκλησία , και να κάθεται να ακούει άνετα εξορκισμούς? Αυτό με καθησυχάζει! Απο την άλλη δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι είναι ψυχολογικό , γιατί η ανορεξία που οφείλεται? Η ξαφνική καταστροφολογία μέσα στην μέρα! Το γεγονός ότι φοβάσαι κάθε μέρα τι θα γίνει την επόμενη? Το να νιώθεις ότι κάτι είναι μέσα στην πλάτη σου , και να σε ελέγχουν , δεν είναι παραίσθηση! Νίωθω το μυαλό μου , σαν μια ferrari , που πατάς το γκάζι συνεχόμενα , και το αφήνεις ανεξέλεγκτο να σκοτωθεί! Πάει σε άλλο tempo!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν ξέρω πως είναι να είσαι δαιμονισμένος. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι τέτοιο.Συνήθως είναι διαταραχές όπως επιληψία,ψύχωση ή κάτι άλλο που επηρεάζει τον εγκέφαλο και όσοι δεν έχουν γνώσεις για αυτές τις παθήσεις τις ονομάζουν δαιμονισμό. Οι προλήψεις πάνε παρέα με την άγνοια.
    Ξέρω όμως πως είναι να σε σαμποτάρει το μυαλό σου.Την απόγνωση που δημιουργεί και την δυστυχία.Πιστεύω πως η διάγνωση σου είναι σωστή και όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού.Αν αισθάνεσαι τόσο μπερδεμένος και σε σύγχυση λογικό είναι να χάσεις το κίνητρο σου για έξοδο,σεξ,φαγητό. Είσαι απασχολημένος με τις εμμονές σου αυτή την στιγμή που καταναλώνουν όλη την ενέργεια σου. Το μυαλό είναι μυστήριο πράγμα.
    Εμπιστεύσου έναν γιατρό και ακολούθησε την αγωγή.Προσπάθησε να είσαι συνεπής χωρίς να την διακόπτεις.Τα φάρμακα δεν φέρνουν την λύση αλλά μόνο ανακούφιση.Γι'αυτό πρέπει να είσαι προσεκτικός με την χρήση τους.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    serios , το βράδυ θα πάω στο γιατρό . Ειδικά τα πρωινά δεν μπορώ να σταθώ σε ένα σημείο . Υπάρχουν στιγμές που πάω να σταθώ και θέλω να πάω αλλού . Υποψιάζομαι ότι ανεβάζω μανία! Τώρα ας πούμε γράφω γρήγορα , σαν να με πιέζει ο χρόνος. Οπότε και η ολανζαπίνη βοηθάει σε αυτό απο ότι ξέρω . Νιώθω σαν εκκρεμές! Ανεβαίνω τέρμα και ντοπάρω , και την ίδια στιγμή , κουράζομαι και με πιάνουν αυτοκαταστροφικές σκέψεις! Μου χε πει ο γιατρός στο παρελθόν με το prozac , ότι ανέβασα υπομανία . Οι σκέψεις τρέχουν ανεξέλεγκτα. Τώρα λέω , να κάτσω εδώ , να βγώ έξω , να πάρω το αμάξι ? Δεν ξέρω πως να γεμίσω και αν θέλω να γεμίσω τον χρόνο μου!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τότε ο λόγος που σου έβαλε το zyprexa είναι ίσως το ότι βρίσκεσαι σε μανία.Αν σου τοποθετούσε αντικαταθλιπτικό θα γινόσουν πύραυλος.Το αντιψυχωσικό είναι και για τις μανίες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Για δαιμονομανία το κόβω! Εχεις δίκιο! Άντε να δούμε!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως τρελάθηκα;!;
    By trelo24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 17-04-2015, 15:12
  2. φοβαμαι...........
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-11-2014, 00:26
  3. φοβαμαι!!! :(
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-09-2013, 23:42
  4. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •