Φοβάμαι ότι τρελάθηκα!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Τελικά μου ανέβασε το ζυπρέξα στα 5 και το στεντόν στο 1! Και θα ψάξει ένα καλό αντικαταθλιπτικό μου είπε !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να ξέρεις ότι γενικά θα γίνονται αρκετές δοκιμές στα φάρμακα μέχρι να βρεθεί το κατάλληλο.Οπλίσου με υπομονή και να είσαι ειλικρινής για κάθε σύμπτωμα και σκέψη σου και για κάθε παρενέργεια που προκαλεί το φάρμακο ώστε να ξέρει πως να σε χειριστεί.
    Μη κόβεις τα φάρμακα αν δεν ενημερώσεις τον γιατρό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    serios , να σε ρωτήσω κάτι , ένας ψυχωτικός πες ας πούμε ότι είχε καταληφθεί απο δαίμονα, και το έλεγε , αλλά δεν τον πιστέυανε, θεωρείς ότι είναι καταδικασμένος? Θέλω να συζητήσω αυτή την ιδέα υπο το πρίσμα ενός ανθρώπου , που είχε μια μορφή ψύχωσης!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ξεκαθάρισε το λίγο αυτό γιατί μπερδεύτηκα.
    Πρώτον πρέπει να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας αν υπάρχει κατάληψη από δαιμόνια.Αυτό το υποστηρίζει η εκκλησία και γενικά οι θρησκείες. Η επιστήμη δεν νομίζω να έχει αυτή την άποψη.
    Δεν έχω γνώσεις για το μεταφυσικό και γενικά δεν πιστεύω στα δαιμόνια,στο μάτι και στα μάγια.

    Λες ένας ψυχωσικός που καταλήφθηκε απο δαίμονα.Πως το εννοείς αυτό;; Ήταν το παραλήρημα του τέτοιο που έλεγε πως έχει 40 δαίμονες μέσα του και του μιλάνε ή πιστεύεις πως θα ήταν όντως δαιμονισμένος. Βασικά δεν υπάρχει ψυχωσικός που καταλαμβάνεται από δαίμονα. Μόνο παραλήρημα και ψευδαισθήσεις με περιεχόμενο θρησκευτικό.

    Πως εννοείς το καταδικασμένος;; Περι μεταθανάτιας ζωής;; Η ψύχωση είναι ασθένεια του εγκεφάλου και οι γνώσεις μας γι'αυτήν είναι σε νηπιακό στάδιο. Τα φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν τον πάσχοντα να έχει μια το κατα δυνατόν φυσιολογική ζωή. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να καταφέρει πολλά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει , τι παιχνίδια μπορεί να παίξει το μυαλό! Εγώ ας πούμε επειδή ταλαιπωρούμε χρόνια απο όποια ασθένεια είναι αυτή , σε διάφορες μορφές της , θεωρώ ότι μπορεί να είναι κάτι κακό , και να είμαι απο τους λίγους γκαντέμηδες στη γη αυτή που μπορεί και να το περνάει! Μπορεί να περνάω και κάποιου είδους θρησκευτικό παραλήρημα. Η επιστήμη πως θα εξηγούσε όμως τις γραμμές που δημιουργούν μια προσωπογραφία σε έναν βαμένο τοίχο ? Ως παρειδωλία το σκέφτομαι , αλλά αν ήταν αποκύημα της φαντασίας , θα σταμάταγα να το βλέπω με τα φάρμακα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Είναι αρκετά βασανιστικός και ο ψυχαναγκαστικός , μη νομίζεις :p

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στους τοιχους πολλά σχήματα μπορείς να σχηματίσεις αν επικεντρωθείς σ'αυτόν. Μπορεί να είναι απλά υγρασία. Η φαντασία μπορεί να το μεταμορφώσει σε είδωλο και η εμμονή σε κάτι μεταφυσικό.

    Αν έχεις μια διάγνωση μπορείς να δεις τα συμπτώματα της και τον τρόπο θεραπείας της και να ενημερωθείς σχετικά με αυτή.
    Δεν είσαι μόνος σ'αυτό πίστεψε με. Εκατομμύρια άτομα νοσούν από κάποια πάθηση του εγκεφάλου καθημερινά. Μάλιστα τυχερός είσαι που το πρόβλημα σου είναι στην κατηγορία των αγχωδών διαταραχών και όχι των ψυχώσεων πχ. Αφού μπορείς και δουλεύεις πάλι καλά να λες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Υποσυνείδητα μπορεί να το πιστεύω κιόλας! Αυτό είναι που με τρομάζει!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πϊστεψε με καταλαβαίνω τον πόνο που δημιουργεί η πάθηση σου και δεν ήθελα να την υποτιμήσω φυσικά. Είναι βασανιστικό να σε εξουσιάζει το ίδιο σου το μυαλό. Οι επιπτώσεις σε τέτοιες παθήσεις επηρεάζουν όλο το φάσμα της ζωής μας.

    Διάβασα πως η θεραπεία διαρκεί κάπου στα 2 χρόνια στην IΔΨ. Σε συμβουλεύω να κάνεις υπομονή με τα φάρμακα γιατί μπορεί να γίνουν αλλαγές και να έχεις και παρενέργειες. Όπως είπα δεν πρέπει να κάνεις του κεφαλιού σου σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί θα βασανίζεσαι για χρόνια. Από ότι είδα μετά τα 2 χρόνια μπορεί να μειωθεί η δόση. Φυσικά αυτό είναι ανάλογα με το άτομο. Σε κάθε περίπτωση έχεις το δικαίωμα να ρωτήσεις αν τα φάρμακα θα είναι εφ'όρου ζωής ή έχεις πιθανότητες να τα διακόψεις. Νομίζω επιβάλεται όμως αν τα κόψεις με σύμφωνη γνώμη γιατρού να είσαι σε παρακολούθηση κάποιες φορές τον χρόνο ακόμα και μετά την διακοπή.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Να σε καλά serios , είμαι 30 το έχω απο τα 18 μου , με εξάρσεις και υφέσεις! Όπως και να χει , αυτή η κατάσταση μου θυμίζει όταν ήμουν 18 και ξεπεράστηκε με 300 mg dumyrox απο τον πρώτο μου γιατρό , και μια ατάκα ''Μόνο ο θεός μπορεί να τον βοηθήσει''.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Να κάνω μια ερώτηση? Έχει περάσει κανένας απο εσάς , αποπροσωποποίηση, αποπραγμάτωση έντονης μορφής! Και πως το ξεπεράσατε? Τι φάρμακα χρησιμοποιήσατε?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω ειχα αποπροσωποποιηση, εχω χρονια να το παθω πλεον.επαιρνα αγχολυτικα.επαιρνα κι αλλα φαρμακα ομως για αλλη παθηση αλλα το αγχολυτικο νομιζω ηταν αυτο που εκανε τη δουλεια.
    και οταν με επιανε και δεν εφευγε για πολυ ωρα/ες εκανα βολτες στη γειτονια για να αποσπαστει λιγο η προσοχη μου.το περπατημα βοηθαει, ειχα ρωτησει ψυχολογο και μου το ειχε προτεινει και οντως επιασε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    eyxaristw boo για την απαντηση σου , εγώ περπατάω , αλλά κοιτάω αλλού , είμαι σαν μεθυσμένος. Μου μιλάει κάποιος , γουρλώνω τα μάτια , και τον ρωτάω τι είπες? Δεν μπορώ να κάνω κουβέντα άνω του ενός λεπτού. Ο γιατρός μου μου είπε ότι θα περάσει! Μόνο όταν κοιμάμαι δεν το νιώθω! Όλα μοιάζουν ψέυτικα, και νιώθω πως χάνω τον εαυτό μου. Το zyprexa και το stedon , όντως μια μέρα βοήθησαν στις καταναγκαστικές , αυτοκαταστροφικές σκέψεις που είχα, αλλά το μεθύσι μένει! Ο γιατρός μου είπε , έχεις έντονη κατάθλιψη! Υπάρχουν φάρμακα που να πολεμάνε μόνο την αποπροσωποποιηση και την αποπραγμάτωση. Άσε που με έπιασε ευαισθησία στο τι θα πούνε οι άλλοι! Πάντα έβγαζα την εικόνα του τέλειου προς τα έξω , του χαβαλέ!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Και τους υποσχέθηκα μάλιστα σε όλους τους φίλους ότι θα επιστρέψει ο παλιός καλός εαυτός μου σύντομα! Νομίζω ότι το σύντομο δεν υπάρχει πλέον! Θα με αφήσει η κοπέλα μου, δεν κάνει υπομονή! Οι κολλητοί μου μου λένε ''δεν σε αναγνωρίζουμε''. Τώρα που ξεκινάω και δουλεια , πως θα επικοινωνω? με καπνούς?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    περπατουσα γρηγορα σχεδον τρεχοντας οπως μου ειχε πει η ψυχολογος.περπατα και κοιτα τις βιτρινες να αποροφηθει η προσοχη σου καπου αλλου.το αγχος προκαλει αυτο το πραγμα.πρεπει να βρεις τι σου προκαλει ομως το αγχος για να το ξεπερασεις.εχει γινει κατι στρεσογονο στη ζωη σου πριν σε πιασει αυτο?μην δινεις στον εαυτο και στους φιλους σου και στη σχεση σου προθεσμιες για το ποτε θα γινεις καλα.πρεπει να χαλαρωσεις.δωσε χρονο.προσπαθησε να παρεις την αγωγη σου οπως ακριβως σου εχει πει ο γιατρος.τα χαπια σε αυτη την κατασταση βοηθανε πολυ να φυγουν τα συμπτωματα αλλα αν θελεις να ξεμπερδευεις μια και καλη βρες τι σε αγχωνει.ξερω πως οταν το παθαινεις αγχωνεσαι πολυ γιατι δε ξερεις πως να βγεις απο αυτο και φρικαρεις ακομα περισσοτερο.περναει ομως..γι αυτο να εισαι σιγουρος/η
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως τρελάθηκα;!;
    By trelo24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 17-04-2015, 15:12
  2. φοβαμαι...........
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-11-2014, 00:26
  3. φοβαμαι!!! :(
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-09-2013, 23:42
  4. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •