Φοβάμαι ότι τρελάθηκα!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 51 of 51
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Με αγχώνει το ''δαιμονικό'' αλλά απο την άλλη και ένας που έχει αποπροσωποποιήση μπορεί να νιώθει ''δαιμονισμένος'' κατά κάποιον τρόπο. Πιεζόσουνα τότε να μιλήσεις, δε σου έβγαινε αυθόρμητα ο λόγος? Εντάξει το zyprexa των 5 κάνει μια δουλίτσα, απλά το γεγονός ότι ζεί κάποιος άλλος στο σώμα μου δεν ξέρω αν είναι απο την αποπροσωποποιήση η απο την ασθένεια που έχω!

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    5
    Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον δικό μου γολγοθά... λοιπόν είμαι γυναίκα, 26 χρονων, και πρόσφατα πήρα και το πτυχίο μου από ΑΕΙ. Το 2008 διαγνώστηκα με καλοήθη όγκο στην κάτω γνάθο, έγινε χειρουργείο και αφαιρέθηκαν κάποια δόντια με αποτέλεσμα να φοράω μασελακι εκτοτε.. Ήμουν οκ ψυχολογικα, τώρα στο υποσυνείδητο δεν ξέρω τι συνέβαινε. Και άριστη μαθήτρια ήμουν, και διάβαζα, και τις παρέες μου είχα. Να σημειωθεί ότι από μικρή ήμουν ένα παχουλό παιδί. Το 2014 κάνω διατροφή και χάνω 30 κιλά περίπου, έγινα καλλονή. Βρήκα και αγόρι.. Το 2016, έπαθα ένα αυτοάνοσο με αποτέλεσμα να πάρω πολληηηηη κορτιζόνη (+ανοσοκατασταλτικά) με αποτέλεσμα μέσα σε 2 χρόνια να πάρω οοολα τα κιλά που είχα καταφέρει να χασω. Και παλι όμως ήμουν σχετικά καλά ψυχολογικα, πέρα από το ότι ξεκίνησα να ψάχνω ασθενειες στο Ίντερνετ. Τέλος του 2017 ξεκίνησα και πρακτική! Ήμουν πολύ καλή κλπ. Το 2018 έγινε μια παρεξήγηση με την παρεα μου και κόψαμε, είχα όμως το αγόρι μου.. ξεκίνησα και αγγλικά για να πάρω το πτυχίο που έπρεπε να πάρω τόσα χρόνια. Να σημειωθεί πως είχα ένα θέμα με τον υπνο, ξυπνούσα μετά τις 12 το μεσημέρι, αλλά κοιμόμουν αργά το βράδυ γύρω στις 2. Ερχόμαστε στο 2019, όπου δίνω και τα τελευταία μαθήματα στη σχολή το καλοκαίρι και πάω διακοπές με το αγόρι μου. Στις διακοπές είχα κι θλίψη, σα να μην περνάω καλά. Θυμάμαι ήμασταν σε μια ταβέρνα το βράδυ και ήθελα να φύγω! Ένιωθα ότι δε με ευχαριστεί τίποτα! Γυρνάμε από τις διακοπές και είχα ξεκινήσει μαθήματα οδήγησης... Φοβερό άγχος, για κάποιο λόγο φοβόμουν την ΟΔΗΓΗΣΗ. Θυμάμαι στο πρώτο μάθημα πορειας πηγαίνοντας, ένιωσα να χάνω τον κόσμο, ήμουν στα πρόθυρα λιποθυμίας, κάθομαι κάπου, παίρνω τηλ τη μάνα μου. Με τα πολλά ηρεμώ και πάω. Μετά από καμία βδομάδα, Σάββατο ήταν θυμάμαι, πάμε με το αγόρι μου να φάμε. Πήρα κι ένα κοκτέιλ.. καθίσαμε μια ώρα, κι άρχισα να νιώθω πολύ περίεργα, ήθελα να φύγω αμέσως από εκεί. Νόμιζα πως θα λιποθυμήσω. Φεύγουμε, αρχίζω να κλαίω και την επόμενη μέρα λεω στη μητέρα μου η οποία είχε θέμα με αγχώδη διαταραχή και πήγαινε σε ψυχίατρο, δε μπορώ της λεω θέλω να πω κι εγω! Πάω, του λεω τι και πως, και με ξεκίνησε με βαλεριανα. Εγω όμως ένιωθα χάλια, ένιωθα πως όλα ήταν μάταια δεν είχα όρεξη για τίποτα. Γύρω στον Οκτώβρη του λεω δε μπορώ, δε μπορώ να κοιμηθώ καλά, έχω συνέχεια ταχυκαρδίες, είμαι συνεχώς στην τσίτα. Μου ξεκινάει ζαναξ. Να παίρνω 0,25 πριν τον υπνο κάθε μέρα. Κάπως έφτιαξαν τα πράγματα. Μια μέρα τον Νοέμβρη θα ερχόταν κοπέλα στο σπιτι μου για νύχια και λίγο πριν έρθει είχα φοβερη ένταση, μετράω παλμουσ κι είχα φτάσει 127! Φθάνει η κοπέλα και της λέει η μητέρα μου έπαθε κρίση πανικού, έλα άλλη στιγμή.Στην ΟΔΗΓΗΣΗ τα ίδια. Δε μπορούσα να πάω στην θεωρια γιατί ήταν κι αλλά άτομα κι ένιωθα άβολα. Δε μπορούσα να μπω μόνη μου σε μετρο, για κάποιο λόγο έμπαινα στα λεωφορεία, είχα μια ταραχή αλλά έμπαινα. Φτάνουμε στο Φλεβάρη, ορκιζομαι στο ΑΕΙ. Κουμπώνω 1 ζαναξ κι ήμουν σχετικά καλά. Θολουρα φοβερη αλλά οκ. Τον Μάρτιο πριν την καραντίνα μια κοπέλα που προτείνει δουλειά σε ιατρείο που εργαζεται. (Η πρώτη μου δουλειά). Να σημειωθεί ότι είχα πάει σε κάτι συνεντευξεις, αλλά φοβάμαι πολύ τη δουλεια. Φοβάμαι ότι δεν είμαι αρκετή, ότι θα κάνω λάθη, ότι είμαι μεγάλη σε ηλικία. Τεσπα, παω στη δουλειά, είχα πολύ άγχος στο μετρο που ήμουν μόνη μου και φυσικά έπαιρνα τα ζαναξ. Επίσης είχα αρχίσει και είχα φόβους με τα μαχαίρια, ένιωθα ότι μπορεί να βλέπω καποιον. Ότι μπορεί να είμαι σε κόσμο και να αρχίσω να βρίζω χωρίς λόγο. Η αδερφή της μητέρας μου είχε διπολική διαταραχή, και π γιος της σχιζοφρένεια, και είχα αρχίσει να πιστεύω ότι κι εγω τρελαινομαι. Κοιμόμουν και ξυπνούσα μ αυτόν τον φόβο, ότι θα τρελαθώ κι εγω. Πάω ψυχίατρο του λεω δε μπορώ άλλο, άρχισα να κλαίω. Μου ξεκινάει τον Μάρτιο epilyd 0,50mg. Τις πρώτες 3 εβδομάδες ήμουν χάλια. Μετά σιγά σιγά άρχισα να κοιμάμαι τέλεια! Να έχουν φύγει αυτές οι εμμονές! Κι ήμασταν και εν μέσω καραντίνας. Δουλειά δεν ξαναπήγα λόγω καραντίνας. Τώρα, έχω ξεκινήσει γυμναστική μόνη μου, κάνω διατροφή κι έχω χάσει 5 κιλά, αλλά εδώ και κάτι μέρες αυτή εμμονή της τρέλας έχει επιστρέψει. Να φταίει που δεν έχω να κάνω κάτι μέσα στην ημέρα μου; Βέβαια, εδώ και ένα μήνα έχω ξεκινήσει και καθαρίζω το σπιτι των αδερφών μου, βοηθάω τη μαμά μου.παρακολουθω σεμινάρια στο αντικείμενο μου. Οι παλμοί μου επίσης κυμαίνονται από 68-88. Υπάρχει περίπτωση να πάθω ψύχωση ρε παιδιά;;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις και οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 28-10-2021 at 17:14.

  4. #49
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by pokemongo View Post
    Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για τα απανωτά μηνύματα στο φόρουμ. Είμαι 30 ετών και πάνω στην πιο δημιουργική περίοδο της ζωής μου περνάω πράγματα που ούτε φανταζόμουνα! Στην αρχή ξεκίνησε ως φοβία , μην δαιμονιστώ , και πλέον θα σας ακουστεί αστείο , αρχίζω να το πιστεύω πολύ έντονα. Μέχρι πριν ένα μήνα ήμουν ένας άνθρωπος , λειτουργικός , που έκανε τα ιδιαίτερα μου χωρίς φοβίες , με την κοπέλα μου , με τους φίλους μου. Ήμουν κοινωνικός , και σιγά σιγά άρχιζα να αναπτύσσω μικροφοβίες όπως , κρίσεις πανικού στο αμάξι , μου είχε μείνει 15 φορές , μόνο σε μένα , όχι στην οικογένεια μου . Πριν δύο χρόνια είχα δει , στον τοίχο του σπιτιού μου , που είναι βαμμένος με μπογιά , ένα είδωλο , που έχει σχηματιστεί με γραμμές . Σκέφτηκα στην αρχή τα μάγια , αλλά μετά το έψαξα στο internet , λέω , παρειδωλία θα είναι. Θα παίζει παιχνίδια η φαντασία μου. Το καταπίνω και αυτό , αλλά απο τον φόβο μου άλλαξα δωμάτιο! ''Ακόμα και τώρα όταν πάω το βλέπω''. Δεν με επηρέαζε παρόλα αυτά στην λειτουργικότητα μου , και το μεταπτυχιακό μου το έβγαλα και τα μαθήματα μου τα έκανα , όλα ήταν μια χαρά , και λάμβανα φαρμακευτική αγωγή. Το καλοκαίρι εμφάνισα κρίσεις πανικού ξαφνικές , αίσθηση μαγγώματος στα νεύρα , και την έντονη φοβία μήπως τα μάγια πέρασαν σε άλλο στάδιο και ''δαιμονίστηκα'' . Άρχισά να σκέφτομαι , ότι θα ταλαιπωρήσω τους γονείς μου, όλα θα καταστραφούν , δεν θα έχω ποτέ ξανά φυσιολογική ζωή. Τον τελευταίο καιρό δεν βγαίνω με τους φίλους μου ( το αποφεύγω) , έχω συνεχόμενα όνειρα περί καταδίωξης απο δαίμονες , και παραμελώ τον εαυτό μου. Το σημαντικότερο είναι ότι νιώθω ότι άλλαξε η προσωπικότητα μου '' δεν νιώθω εγώ'' και νιώθω ότι κάτι υπάρχει μέσα στο σώμα μου και κινείται! Κάθε πρωί , ξυπνάω με σύγχυση , και με έντονη την παρόρμηση να πάω στην εκκλησία να κάνει κάτι γιαυτό . Δεν ήμουν ποτέ μου σχιζοφρενής , έγινα ξαφνικά? Πως τότε ήμουν λειτουργικός? Μήπως τελικά όντως δαιμονίστηκα? Και αν ναι , τι να κάνω γιαυτό ? Εν τω μεταξύ , είμαι συνέχεια σε μια κατάσταση , που όλα πρέπει να γίνουν γρήγορα , και σαν να είμαι λοβοτομημένος , και αυτο συνοδεύεται με ανορεξία έντονη! Το seroquel των 25 παίρνω ( δε βλέπω να κάνει τίποτα) , μισό στεντόν , έκοψα πρόσφατα το seroxat , και ο γιατρός με πήγε στο ζυπρέξα των 2,5 . Και τρέις μέρες νιώθω μια αβουλία , έλλειψή κινήτρου , απάθεια και σύγχυση, σαν να μην επικοινωνώ με το περιβάλλον. Είχα ασχοληθεί παλιά με μεταφυσικά , δίνοντας την ημερομηνία γέννησης , για να μάθω το μέλλον μου. Λέτε να έχω δαιμονιστεί? Συγνώμη για όλα αυτά τα παρανοικά πράγματα , αλλά η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο , και σε λίγο καιρό ξεκινάω δουλειά , και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ έτσι όπως σκέφτομαι και θα καταλήξω σε ψυχιατρικό ίδρυμα. Επίσης νιώθω μια έλλειψη σεξουαλικότητας! Θέλω τον εαυτό μου πίσω! Σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα , και γενικά με όλα αυτά που γράφω! Με συγχωρείτε εκ των προτέρων!

    Όσο πιο πολύ ασχολείσαι με τους δαίμονες τόσο αυτοί έρχονται πιο κοντά σε εσένα μην το κάνεις κράτα το μυαλό σου απασχολημένο σε κάτι άλλο κι να σου πω κάτι δεν υπάρχουν δαίμονες θες και το πιστεύεις δεν χρειάζεται όμως

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    17
    Το seroxat φιλε εχει πολυ εντονες παρενεργειες αποσυρσης...

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    6
    Το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις και οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 28-10-2021 at 17:15.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Μήπως τρελάθηκα;!;
    By trelo24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 17-04-2015, 15:12
  2. φοβαμαι...........
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-11-2014, 00:26
  3. φοβαμαι!!! :(
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 08-09-2013, 23:42
  4. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36
  5. φοβαμαι
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •