Ολες οι διαταραχες μαζι? help!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6

    Ολες οι διαταραχες μαζι? help!

    Hi

    θελω την αποψη σας για κατι ισως περιεργο που με απασχολει! εχω την εντυπωση οτι εχω βιωσει αρκετες απο τις διαταραχες που αναφερονται εδω μεσα.

    - κοινωνικο αγχος (αδυναμια να μιλησω μπροστα σε πολυ κοσμο ιδρωτας,τρεμουλο και αλλα σχετικα μου συνεβει προτη φορα περισι)

    - ψυχαναγκαστικες διαταραχες (στυλ τελετουργιες...πρεπει να κανω αυτο με συγκεκριμενο τροπο αλλιος κατι δεν θα παει καλα! καποιες φορες ειναι τοσο εντονο που μου δυσκολευει την καθημερινοτητα μου, το εχω παρατηρησει αρκετα χρονια.)

    - κρισεις πανικου (μου συνεβει μια φορα σε λεωφοριο και με δυσκολια κρατουσα τον εαυτο μου σε ηρεμια, ειχα την αισθηση οτι απο καπου κινδυνευω, επισεις μου εχει συμβει 2-3 φορες να νομιζω οτι θα γινει σεισμος χωρις να δικαιολογηται κατι τετοιο και παλυ με δυσκολια κρατιομουν σε ηρεμια)

    - νοσοφοβια, σωματοποιητικη διαταραχη (οταν ακουω για καποια ασθενεια με πιανουν ανησυχιες, ψαχνομαι αν ποναω καπου η αν με ενοχλει κατι, τον τελευταιο καιρο εχει ξεκινησει και ειναι εντονο)


    - κλειστοφοβια (ποτε στην ζωη μου δεν ειχα προβλημα με μικρους χωρους ασανσερ και παταρια και προσφατα που χρειαστηκε να ανεβω σε ενα παταρι λογω δουλειας ενιωθα
    ενα αισθημα πανικου και σαν να πνιγομουν εκει πανω!)


    θα νομιζεται οτι σας δουλευω ομως δεν ειναι ετσι! ολλα αυτα τα εχω βιωσει τα περισοτερα σε ηπια μορφη,ορισμενα ειναι προσφατα και αλλα αρκετα παλιοτερα πως ειναι δυνατον?!
    δεν εχω παει σε γιατρο για τα παραπανω που αναφερω ειναι απο την συμπτοματολογια που εχω διαβασει στο ιντερνετ.
    Να κανω εξορκισμο και μετα ευχελαιο? ή προτα ευχελαιο και μετα εξορκισμο? το ριχνω στην πλακα γιατι δεν ξερω τι να πω!

    κατα τα αλλα νορμαλ λεει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    φιλε μου ολοι παθαινουμε κολληματα... οκ
    ...απο την στιγμη που τα ξεπερασεσ...δεν εχεισ κανενα απολυτοσ προβλημα...

    ειναι σαν να λεσ πωσ θελεισ να κανεισ εξορκισμο..επειδη κρυωσεσ..ανεβασεσ πυρετο...πηρεσ αντιβιοση και μετα εγεινεσ καλα.

    ζησε την ζωη σου και μην ανυσηχεισ..

    και πανω απ ολα χαλαρωσε!!!!!!

    και δωσε σημασια σε πραγματα που αξιζουν... ομορφα πραγματα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    netrin πόσο χρονών εισαι?ποσο καιρό εσθανεσαι ολα αυτα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Από αυτά που αναφέρεις φαίνεται ότι ψυχολογικά είσαι μια χαρά, πολύ περισσότερο από όλους τους άλλους ανθρώπους.
    Πόσοι άνθρωποι νομίζεις δεν παθαίνουν τρακ όταν είναι να μιλήσουν μπροστά σε μεγάλο κοινό; 20% και πολύ θα έλεγα.
    Ψυχαναγκαστικές διαταραχές μπορούμε να ονομάζουμε πολλά πράγματα, από την τελετουργία του καφέ το πρωί αλλιώς δε θα μας πάει καλά η μέρα μέχρι το παίξιμο μιας μπούκλας σε ώρες άγχους, το κάπνισμα, τον έλεγχο της κουζίνας μήπως είναι ανοιχτό κανένα μάτι κλπ. Ε, όλο και κάτι θα έχει ο οποιοσδήποτε.
    Αφού σου συνέβει μια φορά κρίση πανικού που είναι το πρόβλημα; Ξέρεις πόσοι άνθρωποι θα βιώσουν κρίση πανικού έστω και μια φορά στη ζωή τους; Το άλλο με το σεισμό είναι φοβία, εμένα πάλι με πιάνει συχνά, αφού μένω σε σεισμογενή περιοχή, ιδιαίτερα αν έχει γίνει σχετικά πρόσφατα σεισμός.
    Νοσοφοβία έχουν πάλι οι περισσότεροι (κι εμένα με έχει πιάσει τα τελευταία χρόνια αν ακούω κάποιον να αναφέρεται σε πόνο στα χέρια). Σκέψου να ήσουν και υποχόνδριος, δηλαδή χωρίς να έχεις ακούσει τίποτα να αρχίσεις να ψάχνεσαι για το αν έχεις μία αρρώστεια (αυτό με έχει πιάσει ανά περιόδους).
    Κλειστοφοβία πάλι μια φορά που σε έπιασε δεν είναι τίποτα. Εγώ ποτέ δεν είχα αλλά όσο μεγαλώνω τόσο αλλάζω άποψη.

    Όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι σημάδια που ανησυχούν, είναι φυσιολογικά. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάτι σου δημιουργεί τέτοια ανησυχία και προβλήματα που δε μπορείς να ζήσεις φυσιολογικά χωρίς φόβο και άγχος. Μη δημιουργείς πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει επειδή επηρεάστηκες με αυτά που διάβασες εδώ μέσα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν μου φαίνεται περίεργο να έχεις περάσει όλα αυτά που αναφέρεις.Κι εγώ έχω πολλά από αυτά,τα περισσότερα δηλαδή.Και κάποια επιπλέον.Εχω μαζέψει κι εγώ πολλές διαταραχές δηλαδή.Αλλά νομίζω ότι κάποια από αυτά πάνε μαζί,ή το ένα φέρνει το άλλο.
    Καλύτερα μην ψάχνεις και πολύ στο ίντερνετ για όλα αυτά γιατί θα βρεις ένα σωρό προβλήματα που υπάρχουν και θα αγχώνεσαι για το αν τα έχεις ή όχι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by Dalia
    Καλύτερα μην ψάχνεις και πολύ στο ίντερνετ για όλα αυτά γιατί θα βρεις ένα σωρό προβλήματα που υπάρχουν και θα αγχώνεσαι για το αν τα έχεις ή όχι.
    πολυ σωστο αυτο! ειχα παει στο δερματολογο πριν κανα τετραμηνο γιατι νομιζα οτι ειχα παθει καποιο αφροδιδιο νοσημα αφου πρωτα διαβασα κατι στο ιντερνετ που λιγο πολυ ταιριαζε στην περιγραφη που εδινε (αν δεν το διαβαζα δε θα πηγαινα πουθενα ουτε θα ανυσηχουσα). Τελικα δεν ηταν τιποτε, μια αλλεργια απο αντιβιωση ηταν και μου λεει η δερματολογος: \'\'τζαμπα πανικοβληθηκες, πολυ κακος συμβουλος για την υγεια το ιντερνετ\'\'.
    και ειχε δικιο, το ιντερνετ ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να κανεις διαγνωσεις μονος σου για την υγεια σου, ειτε σωματικη, ειτε ψυχολογικη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Dalia
    Δεν μου φαίνεται περίεργο να έχεις περάσει όλα αυτά που αναφέρεις.Κι εγώ έχω πολλά από αυτά,τα περισσότερα δηλαδή.Και κάποια επιπλέον.Εχω μαζέψει κι εγώ πολλές διαταραχές δηλαδή.Αλλά νομίζω ότι κάποια από αυτά πάνε μαζί,ή το ένα φέρνει το άλλο.
    Καλύτερα μην ψάχνεις και πολύ στο ίντερνετ για όλα αυτά γιατί θα βρεις ένα σωρό προβλήματα που υπάρχουν και θα αγχώνεσαι για το αν τα έχεις ή όχι.
    Συμφωνώ απόλυτα Ντάλια...Πολλές διαταραχές συνυπάρχουν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by susperia

    πολυ σωστο αυτο! ειχα παει στο δερματολογο πριν κανα τετραμηνο γιατι νομιζα οτι ειχα παθει καποιο αφροδιδιο νοσημα αφου πρωτα διαβασα κατι στο ιντερνετ που λιγο πολυ ταιριαζε στην περιγραφη που εδινε (αν δεν το διαβαζα δε θα πηγαινα πουθενα ουτε θα ανυσηχουσα). Τελικα δεν ηταν τιποτε, μια αλλεργια απο αντιβιωση ηταν και μου λεει η δερματολογος: \'\'τζαμπα πανικοβληθηκες, πολυ κακος συμβουλος για την υγεια το ιντερνετ\'\'.
    και ειχε δικιο, το ιντερνετ ειναι ο χειροτερος συμβουλος για να κανεις διαγνωσεις μονος σου για την υγεια σου, ειτε σωματικη, ειτε ψυχολογικη.
    Α καλά,πολλές φορές το έχω πάθει αυτό.Οχι μόνο από το ίντερνετ αλλά και από την τηλεόραση και από κάτι που θα ακούσω από κάποιον γνωστό μου ότι είχε πάθει.Και αμέσως το συγκρίνω με κάτι που μπορεί να έχω,κάποιο σύμπτωμα δηλαδή και βγάζω τη δικιά μου διάγνωση.Μου είπε κι εμένα ο παθολόγος μου να μην ψάχνω στο ίντερνετ και ότι καλύτερα να παίρνω τον ίδιο τηλ και να τον ρωτάω παρά να ψάχνω μόνη μου τι έχω και να αγχώνομαι.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    δεν φανταζομουν οτι ολα αυτα θα μπορουσαν να συνυπαρχουν, υπαρχει ομως αιτια που εμφανιζονται ολλα μαζι?

    Aphelia καλα τα λες ομως δεν εχει τυχει ποτε να μου αναφερει κανεις οτι εχει παθει ολα αυτα, θα ηθελα ατομα που παρουσιαζουν παρομοια συμτωματα (δηλαδη πολλες διαταραχες μαζι) να επικοινωνησουν μαζι μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν έχει τύχει να σου τα αναφέρει κάποιος γιατί οι άνθρωποι δεν τα συνδέουν και δε τα θυμούνται όλα μαζί, άσε που δεν τα θεωρούν άξια λόγου ή δε θεωρούν ότι χρειάζεται οι άλλοι να ξέρουν τέτοιες πληροφορίες.
    Εγώ άμα κάτσω να θυμηθώ όλα αυτά που μου έχουν συμβεί από ψυχολογικά αίτια θα σου βρω και πολλά άλλα, παρ\' όλα αυτά θεωρώ τον εαυτό μου μια χαρά.

    Για μένα είναι σα να λέει κάποιος \"Όταν ήμουν μικρός πέρασα ιλαρά, στα 17 μου έβγαλα τον σκωλικοειδίτη, 1 φορά το χρόνο έχω αμυγδαλές, παθαίνω γρίπη 3 φορές το χρόνο, έχω χρόνια φαρυγγίτιδα, έχω πρόβλημα με τη μέση μου και τελευταία έπαθα μια μόλυνση και βγάζω το συμπέρασμα από όλα αυτά ότι σωματικά δεν είμαι καλά και ανησυχώ\".

    Πρόσφατα η ξαδελφούλα μου πέρασε την πρώτη της κρίση πανικού και της έκανε καλό ότι κατά τη διάρκεια μίλαγε με εμένα και τον αδελφό της όλο το βράδυ που την καθησυχάζαμε γιατί τα έχουμε περάσει κι εμείς. Και ότι άλλο ψυχολογικό την πιάνει (από νεύρωση στομάχου μέχρι διαταραχή περιόδου) παίρνει τηλέφωνο εμένα, τη μητέρα μου, τον αδελφό της (αλλά και άλλους γνωστούς και φίλους γιατί όλο και κάτι αντίστοιχο έχει περάσει κάποιος)

    Αν κάτσω να σκεφτώ πόσοι άνθρωποι στη ζωή μου έχουν περάσει κάτι ψυχολογικό (από παιδιά 5 χρονών μέχρι ηλικιωμένους 85) τότε σε ήπια μορφή έχει περάσει (ή γνωρίζω) το 90% και σε πιο βαριά μορφή το 50%.
    Στο περιβάλλον μου δεν υπάρχει γυναίκα πάνω από 50 χρονών που να μη παίρνει τα χαπάκια της και να μην επισκέπτεται ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    Αυτά που αναφέρεις είναι πολύ ήπια (με εξαίρεση την κρίση πανικού αλλά την έπαθες μόνο μια φορά και πάλι σε ήπια μορφή γιατί συνήθως οι άνθρωποι που το παθαίνουν την πρώτη φορά το νιώθουν τόσο έντονα που συνήθως πάνε κατευθείαν νοσοκομείο ή θέλουν να επισκεφτούν γιατρό γιατί είναι σίγουροι ότι έχουν κάτι σοβαρό και με το ζόρι τους συγκρατείς).

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Κι εγώ όσα κι η Netrin... Και μαζεμένα και χώρια.
    Αντε, βγάλε έξω την κειστοφοβία και βάλε καποια άλλα αντ\'αυτής.
    Μετά τη netrin, μπορώ να έχω κι εγώ ένα ευχέλαιο? :-)

    Προφανώς είναι θέμα του πόσο συχνά σου συμβαίνει και πόσο σε ακινητοποιούν. Υποκειμενικό έεε? Υποκειμενικότατο!.

    Υποψιάζομαι ότι αν όλη η ανθρωπότητα συμπληρώσει τα κλασσικά ερωτηματολόγια των διαταραχών, πολύ λίγοι θα τη ...γλυτώσουν. Και μάλλον θα\' ναι αυτοί που δεν ξέρουν που τους παν τα τέσεερα :-)

    Παρεπιπτόντως ρίξτε μια ματιά και σε τούτο:
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=583731

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    netrin σου έστειλα u2u μήνυμα.Κοίταξέ το αν θέλεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    εχεις u2u dalia...

    Originally posted by insento
    Παρεπιπτόντως ρίξτε μια ματιά και σε τούτο:
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=583731
    Το 1998 είχαν ξεθάψει ένα άλλο σύνδρομο, το SAD (Social Anxiety Disorder!!!), «μια μορφή παθολογικής δειλίας».

    παθολογικης δειλιας?????? ετσι οπως το λεει ακουγεται πολυ ασχημο.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •