Πανικος, φοβιες κτλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Πανικος, φοβιες κτλ

    Γεια σας σε ολους!

    Θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας σας παρακαλω πολυ..Πριν περιπου 10 χρονια επαθα την πρωτη μου κριση αγχους οπου διαπιστωθηκε σε νοσοκομειο αφου ειχα παει εντρομη πως κατι εχω και πεθαινω....μετα απο αυτο το γεγονος αρχισα να κλαιω χωρις λογο ολη μερα και αφου περασε μια εβδομαδα επισκεφθηκα εναν ψυχολογο. Ξεκινησα να κανω καποιες συνεδριες για την διαχειρηση των κρισεων πανικου κτλ...υπεφερα τοτε λιγο και απο καταθλιψη οπου εως τοτε δεν ειχα συνηδειτοποιησει...και μετα εμφανιστηκε και η αγαπητη μας αγοραφοβια καθως και αλλες φοβιες μαζι οπως αρρωστοφοβια, υψοφοβια, κλειστοφοβια και γενικως απεφευγα να κανω οτιδηποτε μπορει να αυξησει τους παλμους της καρδιας μου που αυτοματως τα συνεδεα με κριση πανικου στο μυαλο μου...Μετα απο πολυ δουλεια προσωπικη κτλ αρχισα να εξαλειφω ολες αυτες τις φοβιες και τις εφερα σε ενα καπως μετριο επιπεδο καθιστωντας με καπως λειτουργικη τον περισσοτερο καιρο.
    Τον τελευταιο εναμιση μηνα αντιμετωπιζοντας μια στρεσσογονα κατασταση στην οικογενεια μου με μια αλφα χρονικη διαρκεια και επειτα απο μια κουβεντα της αδερφης μου του τυπου.. "Δεν θελω να καταντησω σαν εσενα" τη στιγμη που ημουν στρεσσαρισμενη με επιασαν ολα τα ψυχολογικα μου και εγινα χαλι μαυρο... Εδω και ενα μηνα περιπου μου καρφωνονται συνεχως ιδεες στο μυαλο οτι ειμαι χειροτερα ψυχολογικα, μηπως εχω παλι καταθλιψη, μηπως πανω στην απελπισια μου και τον πανικο μου βγει ενας αλλος εαυτος και με βλαψω, μηπως εχω τασεις αυτοκτονιας ασυνηδειτες και δεν το καταλαβαινω τωρα κτλ
    Εφτασα και στο σημειο να τσεκαρω τον εαυτο μου αν οντως εχω τετοιες τασεις και εντρομη μιλησα με δυο ψυχιατρους οπου μου ειπαν πως ανθρωποι με τετοιες παθησεις, δηλαδη διαταραχες αγχους και φοβιες τους περνανε τετοιες ιδεες απο το μυαλο και μπαινουν στην διαδικασια να τεσταρουν τους εαυτους τους ή εχουν εμμονες και επηρεαζονται απο καθε λογου μαυρες σκεψεις οπως αρρωστιες σωματικες ή ψυχικες κτλ.
    Θα επισκεφθω σε δυο μερες ψυχολογο και θα δω τι θα μου πει περι αυτου να αρχισω συνεδριες για την καταπολεμηση των φοβιων κτλ. Ρωταω λοιπον ολους εσας που ταλαιπωρηστε σαν εμενα απο αυτα αν ειχατε παρομοιες σκεψεις και φοβιες και αν οντως αυτη η ριμαδα κατασταση ξεπερνιεται μια και καλη να γινω ανθρωπος που θα χαιρομαι την ζωη μου χωρις βλακειες καρφωμενες στον εγκεφαλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλησπέρα! Οι φοβίες που έχεις για τον εαυτό σου, δλδ μην τυχόν πάθεις κάτι απο αρρώστια και τα σχετικά, δείχνει οτι αγαπάς τη ζωή σου οπότε δε θα σκεφτόσουν και να την βλάψεις. Απομάκρυνε τέτοιες σκέψεις διότι δεν αφορούν το δικό σου θέμα!! και γω διακατέχομαι απο κρίσεις πανικού και απο σωματοποιημένο άγχος. Μεγάλη αλλαγή είδα απο γυμναστική τύπου yoga!! Ελπίζω να βρεις κι εσύ ίαση στο θέμα σου!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Pari View Post
    Ρωταω λοιπον ολους εσας που ταλαιπωρηστε σαν εμενα απο αυτα αν ειχατε παρομοιες σκεψεις και φοβιες και αν οντως αυτη η ριμαδα κατασταση ξεπερνιεται μια και καλη να γινω ανθρωπος που θα χαιρομαι την ζωη μου χωρις βλακειες καρφωμενες στον εγκεφαλο
    Αναζητάς να βρεις πώς θα λύσεις αυτά τα προβλήματα. Έχω την εντύπωση ότι καλύτερα είναι να ψάξεις το γιατί. Πάντως ο περισσότερος κόσμος ψάχνει το πώς.

    > Τον τελευταιο εναμιση μηνα αντιμετωπιζοντας μια στρεσσογονα κατασταση στην οικογενεια
    > μου με μια αλφα χρονικη διαρκεια και επειτα απο μια κουβεντα της αδερφης μου του
    > τυπου.. "Δεν θελω να καταντησω σαν εσενα" τη στιγμη που ημουν στρεσσαρισμενη με
    > επιασαν ολα τα ψυχολογικα μου και εγινα χαλι μαυρο...

    Να ένα παράδειγμα κατά τη γνώμη μου. Υπάρχει σχέση με την αδελφή σου? Νομίζω πως όχι αυτή τη στιγμή. Οι περισσότεροι άνθρωποι διαχωρίζουν τον εαυτό τους από τους άλλους. Έτσι, με αυτό το σκεπτικό, και εμείς πρέπει να βρούμε ανθρώπους που να μην το κάνουν αυτό, αλλά και εμείς να μην διαχωρίζουμε τον εαυτό μας από τους άλλους και να μην "φεύγουμε" εύκολα από ανθρώπους και καταστάσεις.

Similar Threads

  1. ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...
    By thura7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 252
    Last Post: 24-08-2015, 22:23
  2. Πανικός άγχος ανασφάλεια και φοβίες θανάτου
    By intense in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2012, 17:32
  3. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20
  4. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44
  5. Πανικός φοβίες και σπουδές
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •