Εγκυμοσύνη και διάθεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    38

    Εγκυμοσύνη και διάθεση

    Βρίσκομαι στο τέλος του δεύτερου μήνα κύησης. Ο λόγος για τον οποίο γράφω είναι γιατί δεν ξέρω τι να κάνω όσο αφορά την συμπεριφορά του άντρα μου.
    Από τα 20 (τώρα είμαι 26) έμαθα πως έχω πρόβλημα με τον θυρεοειδή μου και ήταν και ήταν ο λόγος που είχα παρα πάνω κιλά. Μετά από αγωγή και διατροφή + άσκηση ήρθα στα φυσιολογικά επίπεδα.
    Πρίν 3 χρόνια επειδή είχα μείνει άνεργη αναγκάστηκα να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και ενώ έπαιρνα θυροξίνη 100 ο γιατρός δεν μου την μείωσε μου την έκοψε μαχαίρι χωρίς να αναφέρω κάποιο πρόβλημα (σε αυτό το διάστημα είχα αρραβωνιαστεί). Πήρα αρκετά κιλά τα οποία πάλι τα έχασα αφού πήγα σε άλλο γιατρό πήρα φάρμακο ξανά και έκανα διατροφή και άσκηση. Έμαθα οτι είμαι έγκυος στις 5 εβδομάδες κύησης. Ο γυναικολόγος μου είπε τι να προσέξω όσο αφορά την διατροφή μου δηλαδή να μην υπάρχουν υπερβολές, μικρά συχνά γεύματα κτλ. . Στο στάδιο που βρίσκομαι έχω ξεκινήσει να έχω κατακρατήσεις ενώ έχω αναγούλες και ζαλάδες. 'Οταν μπορώ να φάω που είναι συνήθως λίγο γιαούρτι ή ένα πιάτο μακαρόνια κάτι μαλακτικό για να μην κάνω εμετούς αρχίζει ''πάλι θα χοντρίνεις και ήδη έχεις αρχίσει και κάτι τέτοια. Όπως είναι φυσικό υπάρχουν τσακωμοί και αρχίζω να κλαίω και να ξεσπάω. Δεν θεωρώ ότι για εμένα και πιό πολύ το παιδί μου είναι όλο αυτό σωστό και ανησυχώ πάρα πολύ. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό και για αυτό γράφω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο πως μπορώ ν'αντιμετωπίσω αυτή την κατάσταση. :(

  2. #2
    Απο την στιγμη που ηδη εισαι εγγυος μαζι του,δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.Με το παιδι στην μεση και το γαμο περιπλεκονται πολυυυ τα πραγματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σορρυ..αλλα τι ηλιθιος!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    η συμπεριφοτα του ηταν ετσι κ πριν??
    μα τι μ@λακας!!!

  5. #5
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    η συμπεριφοτα του ηταν ετσι κ πριν??
    μα τι μ@λακας!!!
    Συμπεριφορα ανθρωπου που θα ναι πατερας την ανοιξη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λυπαμαι πολυ το γλυκο μωρακι..τι φταιει το καιμενουλι?
    ισα ισα τωρα που ειναι εγκυος θα πρεπε να την ταιζει κ στο στομα..
    τι κριμα ρε γμτ!!:(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοίταξε απο την ανδρική πλευρά είναι σωστό αυτο που σου λέει, η ερωτική φλόγα πρεπει να διατηρείται στο γάμο και κατα κανόνα τα υπέρβαρα σώματα δεν θεωρούνται ελκυστικά. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που στο λέει, αλλωστε το να χάσεις βάρος είναι κατι πολυ δύσκολο και δεν μπορεί να γίνει αμεσα, σε μια μέρα. Πες τι σου λέει ακριβώς να σου προτείνω τι να απαντάς. Οσο για το πρακτικό κομμάτι εγω θα σου πρότεινα να κόψεις οσο μπορείς τη ζάχαρη και οχι τοσο τα λιπαρά και εννοώ τη ζάχαρη σε ολες τις μορφές της και την κρυφή ζάχαρη, να δεις μήπως τρως απο συναισθηματική πεινα και αμα θες και για άσκηση έχω να σου προτείνω.

  8. #8
    Κερασι,εισαι ο αρραβωνιαστικος της μηπως ρε? :cool:

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    38
    Κεράσι όλα αυτά που τα λές είναι σωτστά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όμως εγώ δεν είμια υπέρβαρη ούτε ποτέ είχα φτάσει σε αυτό τοσημείο άλλο 10 κιλά παραπάνω και άλλο 20. 1,60 60 κιλά είμαι και βρίσκομαι σ' εγκυμοσύνη. Όσο αφορά τα λιπαρά και την ζάχαρη δεν τρώω καθόλου από αυτά γιατί τα έχω κόψει από την δίαιτα που έκανα και πόσο μάλλον τώρα που είμαι έγκυος. Αυτό που γύρισε και μου είπε και το είπα εχτές στον γυναικολόγο και τον έκραξε είναι το εξής εκεί που καθόμουν ήρεμη μετά την δουλειά και έβλεπα τηλεόραση αρχίζει έχεις παχύνει και πως είσαι έτσι και φαντάσου πως θα γίνεις μέχρι το τέλος να τρώς μόνο φρούτα και τέτοια. Πρώτα απ' όλα τρώω κοτόπουλο και άπαχο μοσχάρι για πρωτεϊνη για το παιδί γιατί τώρα σχηματίζει κόκαλα και νεύρα (μόνο γάλα πλήρες πίνω). Όλα αυτά συνοδεύονται με λαχανικά ατμού ή με μια κούπα ρύζι δεν μπορώ να φάω άλλο γιατί αν και σε δίαιτα το στομάχι μου είναι κλειστό. Εγώ κάθε πρωϊ ξεκινόντας για την δουλειά παίρνω από το σπίτι φρούτα (2 ροδάκινα, 3 βανίλιες κτλ). Βασικά ακολουθώ σε μέσες άκρες το διαιτολόγιο που είχα πριν αλλά εάν θέλω να φαω και ένα φρούτο παρά πάνω ή μια μαύρη σοκολάτα 30 γρ λόγω υπογλυκεμίας θα το φάω. Δεν κάνω υπερβολές γιατί και το στομάχι μου σε αυτή την φάση είναι πλυντήριο. Γενικά ο άντρας μου ακόμα και στον εαυτό του είναι της υπερβολής δλδ είναι υπέρμαχος της γυμναστικής και ιδιαίτερα του αρέσει να νιώθει δυνατός πάει κάθε μέρα γυμναστήριο και κάνει βάρη με αποτέλεσμμα να έχει πολύ ωραία χέρια και πόδια αλλά η κοιλιά του είναι τούμπανο και όταν μου λέει εμένα για κιλά του αναφέρω για την κοιλιά του και δεν του αρέσει αλλά δεν μπορώ μια ζωή να κάνω αυτό το ανώριμο μία σου και μία αμου σου 'πα μου 'πες. Έρχεται ένα παιδί και δεν θέλω τέτοιες παραστάσεις και διαλόγους. Επειδή αγαπώ πολύ τον άντρα μου ποτέ δεν θα ήθελα να είμαι δίπλα του σαν μια μπάλα από λίπος. Αλλά από την άλλη δεν μπορώ να έχω και ένα μωρό στην κοιλιά που χρειάζεται ένα σωρό συστατικά για να γεννηθεί υγειές και να μου λέει φάω μόνο φρούτα. Για πές και για άσκηση μου μ'ενδιαφέρει

  10. #10
    1,60 με 60 κιλα ειναι πολυ,θα επρεπε να εισαι γυρω στα 50.Θα με λυντσαρουν πολλες χρηστριες αλλα ειναι η αληθεια.
    Ομως τωρα εισαι εγγυος οποτε οσα κιλα και να παρεις δικαιολογεισαι.Τωρα σημασια εχει να τρεφεσαι σωστα για το παιδι οχι να εισαι ωραια.
    Αν δεν το καταλαβαινει αυτο ο αντρας σου,και γενικα δεν καταλαβαινει τις θυσιες που θελει ενα παιδι,τοτε δεν κανει για πατερας.

    Πες του να κανει γραμμωση στην κοιλια για σπασιμο :D

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    38
    ο σκοπός ήταν να πέσω κάτω από τα 60 αλλά έμεινα έγκυος και έπρεπε να σταματήσω όσο αφορά την απώλεια βάρους και κυρίως τα επεξεργασμένα ''light'' προϊόντα. Του είπα ό,τι σε λίγο δεν θα φτάνει να δέσει τα κορδόνια του.:) πραγματικά όταν του το είπα ένιωσα μια δόση λύτρωσης.

  12. #12
    Θα κανω την ιδια ερωτηση που εκανα πριν λιγο σε ενα αλλο θεμα:Τι του βρηκες αυτου του ανθρωπου?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    38
    Στην αρχή 3 χρόνια είμασταν φίλοι όχι κολλητοί απλά μιλάγαμε βγαίναμε που και που. Αργότερα ήρθαμε πιο κοντα επείδή γνωρίζαμε ο ένας τον άλλον είμασταν καλά. Αλλά αυτό το πράγμα και την εμμονή που έχει με την γυμναστική δεν το είχε σε αυτό τον βαθμό γυμναζόταν αλλά τον τελευταίο χρόνο λες και έχει πάθει τραλαλα. Βασικά πήγαμε στον γιατρό την προηγούμενη φορά και όσο περιμεναμε έξω ήταν μια κοπέλα η οποία ήταν παχύσαρκη και είχε μείνει έγκυος. Όταν μιλάμε όμως για παχύσαρκη μιλάμε δεν μπορούσε να περπατήσει καλά και είμασταν και οι δύο κοντα στον 2ο μήνα και μιλούσε με την βοηθό του γιατρού και τις έλεγε ότι θα πρέπει να κάνει ενέσεις κορτιζόνης και θα γεννήσει με καισαρική γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Λέω μήπως φοβήθηκε αλλά έχουμε και τ'άλλο κακό μόλις του πώ π.χ.ζαλίζομαι ή κάτι που έχει σχέση με την εγκυμοσύνη θα ρωτήσει κάποιον συνάδελφο ή φίλο του που είναι ήδη γονιός αν η γυναίκα του είχε τα ίδια. :mad: Δεν ξέρω πως του έχει καρφωθεί στο μυαλό αλλά εγώ στο τέλος της εγκυμοσύνης μου θα είμαι όρκα και θα έχω και μια επιλόχειο κατάθλιψη. 'Εχω την εντύπωση ό,τι κάτι έχει ακούσει και έχει φοβηθεί. Τί να πω;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοίταξε είναι μεγάλη ευθύνη, θα χει φοβηθεί κι αυτος, μπορεί γι' αυτο να τα λέει. Τωρα για ασκήσεις τι να σου πω, πες στον άνδρα σου να σου βγάλει πρόγραμμα!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    38
    Καλά όταν του είπα για το θέμα πρόγραμμα γυμανστικής ξέρεις τι μου απάντησε;;;; Ότι η Jodie Marsh στην τηλεοπτική εκπομπή Jodie Marsh Is Making Babies δείχνει πως είναι έγκυος και κάνει κανονικά προπόνηση body building.
    Στεναχωρήθηκα πάλι! Αλλά πήρα το αίμα μου πίσω πηγαίνοντας στον γιατρό μαζί του μπροστά και στους δύο είπα τι μου λέει ο άντρας μου και ο γιατρός του είπε σοβαρά; και περιμένεις με αυτά τα πράγματα να κάνεις γερό παιδί και η γυναίκα σου να είναι καλά; και απαντάει ο άντρας μου κάποτε οι γυναίκες δούλευαν στα χωράφια κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Νευρίασε ο γιατρός και του είπε θα γυμνάζεται όσο αντέχει και χωρίς πίεση. Εγώ δεν της είπα να πεθάνει στην πείνα της είπα να προσέχει την διατροφή της για να μην πάρει πολλά κιλά και ταλαιπωρηθεί. Τέσπα από εκείνη την ώρα και μετά ηρέμησαν τα πράγματα. Είμαστε οκ ούτως η άλλως δεν μπορώ να τρώω πολύ γιατί αν πιεστώ αυτόματα έρχονται αναγούλες και όλα τα παρελκόμενα. Πάντως σας ευχαριστώ γιατί δεν είχα που να μιλήσω και το έβγαλα από μέσα μου.
    :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η εγκυμοσυνη και αυτος..
    By kapakapa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 16-07-2016, 10:45
  2. Εγκυμοσυνη και φαρμακα
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 30-12-2015, 19:02
  3. εγκυμοσυνη-χαπια
    By kath in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-06-2011, 19:56
  4. Διπολικότητα και εγκυμοσύνη
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-05-2010, 19:53
  5. εγκυμοσυνη κ αντικαταθλιπτικα
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2008, 19:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •