νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 150
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    νεα διαγνωση-διπολικη διαταραχη

    μολις γυρισα απο εναν πολυ αξιολογο ψυχιατρο ο οποιος μου διεγνωσε δ.δ. καταθλιπτικου τυπου.εκτος απο μια ντουζινα φαρμακα που περνω τωρα θα περνω και λαμικταλ.
    περναω βαρια καταθλιψη.θα περασει αραγε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εννοειται
    θα πας στο αλλο ακρο
    ενημερωσου για την ασθενεια σου
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    ο γιατρος μου μου ειπε οτι οσο περνω το αντιψυχωτικο μου(ζυπρεξα) δεν εχω φοβο να παω στο αλλο ακρο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Τωρα ειδα το ποστ σου Ferro. Χαιρομαι που βρισκεις το νεο σου γιατρο πολυ αξιολογο. Καμια φορα πρεπει να πετυχεις το σωστο γιατρο για να κανει τη σωστη διαγνωση και με τα καταλληλα φαρμακα (και οχι μονο) να σε βοηθησει. Ειμαι βεβαιος οτι αν ακολουθησεις τις οδηγιες του ολα θα πανε κατευχη. Btw Το περνω και γω το Zyprexa...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    παιδια δεν αντεχω αλλο.εχω φτασει στα ορια μου.δεν αντεχω σας λεω.οι γονεις μου με βριζουν που παρατησα τη σχολη.παω και τους εκλυπαρω να με στηριξουν και εκεινοι με βριζουν.μου λενε οτι θελω να ειμαι αρρωστη.κανω εμετους καθε μερα.ειμαι σε αθλια κατασταση και δεν με καταλαβαινουν.χρειαζομαι ενα στηριγμα επιγοντως.αργοπεθενω μερα με τη μερα...βοηθηστε με σας παρακαλω.
    υγ.ο καυγας μας εγινε χειροτερος οταν τους ειπα οτι μπορει να βρω δουλεια ως ατομο με ειδικες αναγκες.δεν το δεχτηκαν με τιποτα.εξοργιστηκαν.η αδερφη μου εχει ψυχωση και εμενα παντα με θεωρουσαν το δυνατο παιδι.το παιδι που δεν εχει δικαιωμα ουτε στην αρρωστια....ειμαι σε αδιεξοδο.θελω να γινω καλα και δεν με βοηθουν καθολου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Δυστυχώς (ή ευτυχώς) κανένας δεν μπορεί να υποκαταστήσει τους γονείς σου και ότι αυτοί σημαίνουν για σένα.
    Κανείς και ότι και αν πεί δεν θα ακουστεί στα αυτιά σου σαν να το είπε η οικογένειά σου. (δυστυχώς ή ευτυχώς).
    Βέβαια ίσως να πλησιάσει σε αυτό ένας μοναδικός άνθρωπος που θα τον επιλέξεις για τον άνθρωπό σου.
    Κάπου εκεί (κοντά σε αυτό που μπορεί να σου προσφέρει η οικογένειά σου) είναι και αυτό που μπορούν να σου δώσουν οι φίλοι σου......... Κάπου εκεί (και ίσως λίγο πιο μακριά ακόμα) είναι και αυτό που μπορείς να πάρεις από τους συμμετέχοντες σε αυτό το φόρουμ.
    Από όπου μπορείς να βρείς βοήθεια λοιπόν θέλω να πώ ακούμπα εκεί. Εστω και αν είναι για λιγότερο από όσο θα ήθελες ή θα μπορούσες να έχεις.

    Από την άλλη αν δε βρίσκεις βοήθεια από εκεί που θα σου ήταν ότι πιο εύκολο να την δεχτείς αλλά αντίθετα βρίσκεις το ακριβώς αντίθετο (και αφού συνιδητοποιήσεις ότι όσο εύκολο είναι να σε βοηθήσουν και μάλιστα πολύ άλλο τόσο εύκολο είναι να σε πληγώσουν και μάλιστα πολύ) μπορείς να προσπαθήσεις να \"βουλώσεις\" λίγο τα αυτιά σου ώστε να μη περνάει τόσο μέσα σου ότι σε πληγώνει. Αν θέλεις ακόμα πιο σωστό θα ήταν να σου πώ να μείνεις στην πρόθεσή τους και όχι στο αποτέλεσμα των πράξεών τους. Είμαι σίγουρος ακόμα και εγώ ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να σε βοηθήσουν. Μείνε σε αυτό. Στην πρόθεσή τους. Μην αναλώνεσαι στο πως θα ήθελες να ήταν η κατάσταση μεταξύ σας.
    Το αν με τον δικό τους τρόπο (ο οποίος για αυτούς είναι ο σωστός αλλά για σένα και ίσως και αντικειμενικά είναι λάθος) σε βοηθούν ουσιαστικά, δεν είναι στο χέρι σου.


    .................................................. .................................................. .................................................. ..............
    Ναι, όλα θα πάνε καλά,,,,,, αλλά η Αθηνά θέλει και λίγο βοήθεια από το χέρι μας.
    .................................................. .................................................. .................................................. ..............
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ferro οταν λες παρατησες τη σχολη εννοεις πηρες διαγραφη ή απλως δεν μπορεις να παρακολουθησεις αυτη τη χρονικη περιοδο?
    Μην κανεις βεβιασμενες κινησεις επειδη εισαι στα κατω σου τωρα...οσο το να βρεις δουλεια σαν ατομο με ειδικες αναγκες μη το νομιζεις ευκολο...εγω προσωπικα δεν βρηκα τιποτα σαν ατομο με ειδικες αναγκες και εχω τελειωσει και ενα σωρο πραγματα συμπεριλαμβανομενου σχολης.
    Ανησυχουν για το μελλον σου γιατι ξερουν οτι παρολη την αρωστια σου θα πρεπει να παλεψεις σε αυτη τη ζωη...κανεις δεν σου χαριζεται.
    Σιγουρα θες βοηθεια απο ειδικο ωστε να μπορεσεις να αντεπεξελθεις αλλα μην το βαλεις κατω...και μη φοβασαι τον αγωνα που εχεις να δωσεις...εχει και τα ωραια του.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    ferro θα συμφωνήσω με τον justme.Προσπάθησε να κλείνεις τα αυτιά σου σ\'αυτά που σου λένε οι γονείς σου και σε κάνουν χειρότερα.Δεν είναι εύκολο,το ξέρω.Ειδικά όταν τους χρειάζεσαι.Αλλά δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να αλλάξουν οι απόψεις τους.Εκείνοι νομίζουν ότι αν σου φωνάζουν και σου μιλάνε έτσι θα σε ταρακουνήσουν και θα κάνεις το \"σωστό\".
    Εχω περάσει τέτοιες καταστάσεις με τους γονείς μου πάρα πολλές φορές.Να νιώθω ότι δεν αντέχω άλλο,να θέλω να πεθάνω κι εκείνοι να συνεχίζουν να προσπαθούν να μου επιβάλλουν τις απόψεις τους και να με κατηγορούν.Αλλά πλέον δεν έχω την απαίτηση να με καταλαβαίνουν απόλυτα.Ξέρω ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει.Και έχω βαρεθεί να προσπαθώ να τους εξηγώ τα πάντα που μου συμβαίνουν.Καταλαβαίνουν μέχρι ένα σημείο.Από κει και πέρα προσπαθώ να μην τους αφήνω να με στεναχωρούν περισσότερο όταν τους έρχεται να μου κάνουν κριτική.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Σου έστειλα και u2u ferro μου.Κοίταξέ το αν θέλεις.
    φιλιά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη ποιο ειναι κατα τη γνωμη σου το \"σωστο\" Dalia να παρατησεις τη σχολη επειδη σου ετυχε η ασθενεια...και να το μετανοιωνεις ισως για το υπολοιπο της ζωης σου?Να κλεινεις τα αυτια σου?
    Δεν νομιζω...το οτι αισθανεσαι ασχημα οφειλεται στην ασθενεια σου και οχι για το τι λεει ο καθε ενας κατα κυριο λογο χωρις να ειμαι απολυτος γιατι δεν ξερω τους γονεις σου.
    Κατα τη γνωμη μου εμπιστευσου καποιον ειδικο...μην κλεισεις καμμια πορτα προς το παρον...και με ποιο καθαρο μυαλο σκεψου αργοτερα το τι θες να κανεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σορρυ για το \"επιθετικο\" ποστ αλλα νομιζω οτι απανταω πρακτικα για το τι πρεπει να γινει και οχι συναισθηματικα σαν συμπαρασταση απλως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εννοώ αυτό που πιστεύουν οι γονείς ότι είναι το σωστό για το παιδί τους.Εχουν συνήθως κάτι στο μυαλό τους και θέλουν οπωσδήποτε το παιδί να κάνει αυτό που λένε.Νομίζω ότι ο καθένας ξέρει καλύτερα ο ίδιος τι είναι καλύτερο γι\'αυτόν.Αφού νιώθει ότι δεν μπορεί να συνεχίσει πρέπει να σεβαστούν την απόφασή της και να τη στηρίξουν.Και άλλωστε δεν το κάνει από τεμπελιά αλλά γιατί δεν νιώθει καλά,γιατί υποφέρει.Αξίζει η σχολή όσο η ψυχική της υγεία?Και αν θυμάμαι καλά από κάποιο άλλο ποστ της,δεν της αρέσει κι όλας ιδιαίτερα η σχολή της (sorry αν κάνω λάθος σ\'αυτό).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ασε που με το ζόρι και με την πίεση δεν γίνεται τίποτα.Συνήθως φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υποφερει τωρα...αλλα στο μελλον?Τωρα χτιζεται το μελλον...ας μην κλεισει καμια πορτα...μην κανει κατι οριστικο που δεν θα μπορει να το παρει πισω...και εγω τελειωσα την σχολη μου σε 10 χρονια με αυτο που μου ετυχε...και εχω μια καποια α ποιοτικη δουλεια τωρα αλλιως θα ειχα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και κατι ακομα...συμβουλη...επειδη θα ψηφιστει μαλλον το καινουργιο νομοσχεδιο που θετει ορια στην φοιτηση...αν θες να διακοψεις για ενα διαστημα παρε...αναστολη φοιτησης ή οπως λεγεται αυτο δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •