Δυναμη της Θέλησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Δυναμη της Θέλησης

    Η δύναμη της Θέλησης είναι βασικός παράγοντας για να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια και να ξεκολλήσεις από έναν βάλτο βολέματος ίσως.
    Στην σκέψη όλοι θέλουμε μια όμορφη ζωή. Η σκέψη γίνεται όνειρο. Πολλές φορές όμως δεν γίνεται θέληση και στόχος. Παραμένουμε καθηλωμένοι και στάσιμοι ίσως γιατί δεν ξέρουμε τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για να φτάσουμε σ'αυτόν τον στόχο. Νιώθουμε χαμένοι, συμβιβασμένοι και χρησιμοποιούμε αμέτρητες δικαιολογίες ίσως.

    Λέω πως έχω την θέληση να ξεπεράσω το πρόβλημα. Γνωρίζω επίσης ότι είμαι βολεμένος και εξαρτώμενος από άλλους. Θέλει τεράστια θέληση, προσπάθεια και αγώνα να ξεπεράσεις τον κακό σου ευαυτό. Αν τον παρατηρήσεις θα δεις ότι χρησιμοποιεί κάθε είδους μέθοδο να σε κρατήσει σε ένα σημείο ''μη αλλαγής''. Θα σε μειώνει,θα σου βάζει τρικλοποδιές , θα χρησιμοποιεί κάθε είδους δικαιολογίες για να μένει στο ίδιο σημείο.

    Πιστεύετε ότι έχετε αρκετή θέληση μέσα σας;;
    Γράψτε για στιγμές που φτάσατε σε ένα σημείο με την δύναμη της θέλησης είτε ξεπεράσατε ένα εμπόδιο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Θέληση φοβάμαι ότι δεν έχω αρκετή, έχω φάει πικρές απογοητεύσεις στην (σύντομη) ζωή μου...Βέβαια κατάφερα τουλάχιστον να επιτυχω ένα σημαντικό στόχο μου, να περάσω στην σχολή που ήθελα με κόπο αλλά και την αξία μου, ήταν μάλλον η πρώτη φορά που το όνειρο μετατράπηκε σε ισχυρή θέληση...Τώρα για να αρχίσω να τα βγάζω πέρα με τα διάφορα εμπόδια που υπάρχουν μάλλον χρειάζομαι και άλλη πολύ θέληση...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πιστεύετε ότι έχετε αρκετή θέληση μέσα σας;;
    Γράψτε για στιγμές που φτάσατε σε ένα σημείο με την δύναμη της θέλησης είτε ξεπεράσατε ένα εμπόδιο.
    Πεστο θεληση ,σθενος , ψυχικη αντοχη , νομιζω οτι εχω πιο πολυ ψυχικες αντοχες , αντεξα 8 χρονια χωρις να βγω εξω με ανθρωπο , ουτε για καφε , και καταφερα και εκοψα το αλκοολ ιδαις δυναμεις χωρις ποτε να παραπονεθω ......μπορουσα και καλυτερα με την κτθλψη , αλλα καπου ειχα βαλτωσει , τωρα ειμαιμακραν κακλυτερα ......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    48
    Ναι αν θελουμε κατι παρα πολυ πιστευω οτι κανουμε τα αδυνατα - δυνατα για να το καταφερουμε... Ισως ειμαστε βολεμενοι οπως λες, θελουμε οι αλλαγες να ερθουν με καποιο μαγικο τροπο μονες τους,-με λιιιιιγη μονο βοηθεια δικη μας -αλλα ουσιαστικα αυτο που καταλαβα ειναι πρεπει να θελω κατι ΠΟΛΥ για να το επιδιωξω... διαφορετικα τεμπελιαζω, γκρινιαζω, βαλτωνω κλπ. Ημουν φανατικη καπνιστρια - ελεγα οτι ποτε δεν θα κοψω το τσιγαρο γιατι το αγαπω - κ τελικα το εκοψα εδω κ 3 μηνες κ δεν μου λειπει κιολας!!! Εκανα λιστα με αυτα που επονται για να γινουν πραξεις... κ θα ειμαι απαραδεκτη αν δεν τα πραγματοποιησω....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Sagittarius View Post
    Εκανα λιστα με αυτα που επονται για να γινουν πραξεις... κ θα ειμαι απαραδεκτη αν δεν τα πραγματοποιησω....
    Μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις για το πως τοποθετούμε στοχους για να είναι επιτεύξιμοι. Εγώ συνέχεια λέω θα το κάνω κ το αναβάλλω.
    Μη τα βάζεις με τον εαυτό σου. Ας είμαστε καλοί μαζί του. Δεν φταίμε αν έχουμε τρελές απαιτήσεις και στόχους που ίσως είναι μη ρεαλιστικοί πολλές φορές. Γι'αυτό ίσως πρέπει να ελέγξεις και να σπάσεις ίσως τους στόχους σου σε μικρότερα κομμάτια ώστε να είναι ρεαλιστικοί και επιτεύξιμοι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις για το πως τοποθετούμε στοχους για να είναι επιτεύξιμοι. Εγώ συνέχεια λέω θα το κάνω κ το αναβάλλω.
    Μη τα βάζεις με τον εαυτό σου. Ας είμαστε καλοί μαζί του. Δεν φταίμε αν έχουμε τρελές απαιτήσεις και στόχους που ίσως είναι μη ρεαλιστικοί πολλές φορές. Γι'αυτό ίσως πρέπει να ελέγξεις και να σπάσεις ίσως τους στόχους σου σε μικρότερα κομμάτια ώστε να είναι ρεαλιστικοί και επιτεύξιμοι.
    Εχεις δικιο στο να ειμαστε καλοι με τον εαυτο μας γενικα, ΑΛΛΑ στα συγκεκριμενα που περιμενω να ξεκουνηθει για να τα κανει πραξεις θα ειμαι αυστηρη... μη φανταστεις τιποτα εξωπραγματικοι στοχοι - να βρω δουλεια , να αρχισω δραστηριοτητες που να μ ενδιαφερουν, να αρχισω να ερχομαι σε επαφη με ατομα ( γιατι πολλη απομονωση επεσε κ δεν την αντεχω ...) Για αρχη αν καταφερω αυτα, θα ειμαι μια χαρα!! :)

  7. #7
    favvel
    Guest
    εγώ παλιά πριν πάρω φάρμακα και πριν πάθω ό,τι έπαθα διάβαζα πάρα πολύ(για το σχολείο)..
    και είχα θέληση και επιμονή..κάτι με τραβούσε και δεν το έβαζα κάτω..
    από τότε που τελείωσα το σχολείο χάθηκα..
    παίρνω φάρμακα όλα αυτά τα χρόνια και μέσα στη μέρα μου δεν έχω υπομονή να κάνω τίποτα..
    το πολύ να διαβάσω μια ώρα τη μέρα και αν..
    συνήθως δε διαβάζω καθόλου αλλά αν πω ότι θα διαβάσω,πάνω από μια ώρα δεν κάθομαι..
    επιμένω με το διάβασμα γιατί αυτό θέλω να κάνω σε όλη μου τη ζωή..
    θέλω απ'το πρωί μέχρι το βράδυ να διαβάζω για να καταλάβω λίγο παραπάνω τι παίζει με αυτόν τον κόσμο..
    δε με ενδιαφέρει τίποτε άλλο..ούτε να βγαίνω ούτε να χαζεύω ούτε να ξακουράζομαι..
    το θέμα είναι ότι μόνο αυτά κάνω..χαζεύω,βγαίνω καμιά φορά και συνήθως βαριέμαι και δεν κάνω τίποτα..
    ζω τον χειρότερο εαυτό μου..τον πιο βαλτώδη..με έχει κουράσει αυτό αλλά δεν ξέρω πώς να το αλλάξω..
    εγώ σίγουρα δεν έχω αρκετή θέληση..καθόλου θα έλεγα..κάποτε όμως είχα..μέχρι τα 18 μου..
    από τα 18 και πέρα έχω γίνει άλλος άνθρωπος..η χειρότερη εκδοχή του εαυτού μου..
    αυτά..

Similar Threads

  1. Η δύναμη του σεξ...
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 17-02-2013, 21:07
  2. που να βρω δυναμη??
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-2012, 02:09
  3. Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
    By Thorp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-02-2009, 19:57
  4. Η δυναμη της θελησης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-12-2008, 16:58
  5. Καλή δύναμη
    By erwtokritos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-07-2006, 23:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •