πολύ καλό βιβλίο για κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    πολύ καλό βιβλίο για κατάθλιψη

    Τίτλος βιβλίου:" Μην το σκέφτεσαι... Ζήσε!" του Ρίτσαρντ Κάρλσον, εκδόσεις Καστανιώτη.
    Ακόμη: Βιβλία για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης

    Last edited by Aeon; 15-09-2020 at 23:05.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    σε βοηθησε να απαλλαγεις απο την καταθλιψη? ή απλα ειναι ενα βιβλιο συμβουλευτικο-ψυχαναλυτικο? εχω διαβασει αρκετα βιβλια για την καταθλιψη αλλα δυστυχως δεν σε βοηθουν να βγεις απο φαυλο κυκλο της καταθλιψης...θελω να βγω απο την καταθλιψη αλλα δεν μπορω να θυμηθω απο που μπηκα!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Feeling Good: The New Mood Therapy ...apo Dr. Burns.......polu wraio!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Εγώ πιστεύω πως τα περισσότερα βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά, το μόνο που μπορούν να σου κάνουν είναι να σου δώσουν μια μικρή ανάσα και μια μικρή ανακούφιση από αυτόν τον Γολγοθά που ακούει στο όνομα κατάθλιψη!
    Δεν θα σε κάνουν να ξεμπερδέψεις οριστικά και αμετάκλητα από αυτό. Μόνο κοντά σε ειδικό θα το λύσεις μια για πάντα!

    Και αν θες μια χρηστική λύση από εμένα: Θετική Σκέψη, Vera Peiffer, Εκδόσεις Διόπτρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Εγώ πιστεύω πως τα περισσότερα βιβλία που κυκλοφορούν στην αγορά, το μόνο που μπορούν να σου κάνουν είναι να σου δώσουν μια μικρή ανάσα και μια μικρή ανακούφιση από αυτόν τον Γολγοθά που ακούει στο όνομα κατάθλιψη!
    Δεν θα σε κάνουν να ξεμπερδέψεις οριστικά και αμετάκλητα από αυτό. Μόνο κοντά σε ειδικό θα το λύσεις μια για πάντα!

    Και αν θες μια χρηστική λύση από εμένα: Θετική Σκέψη, Vera Peiffer, Εκδόσεις Διόπτρα.
    Symfono mazi sou. Ta biblia me exoune bohthisi se duskoles stigmes sth zwh mou, alla den boro na pw oti einai h lusi mou kai sothika. O kathenas antimetopizi kai aisthanete diaforetika th katathlipsi. Meriki bohthiounte mono me to biblio kai meriki xriazonte pio polla.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Symfono mazi sou. Ta biblia me exoune bohthisi se duskoles stigmes sth zwh mou, alla den boro na pw oti einai h lusi mou kai sothika. O kathenas antimetopizi kai aisthanete diaforetika th katathlipsi. Meriki bohthiounte mono me to biblio kai meriki xriazonte pio polla.
    Με ένα ποτήρι νερό κανείς δεν ξεδίψασε για μια ζωή!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εχω παρει αρκετα βιβλία για την καταθλιψη ενα καλό ειναι το "αισθανθειτε καλά" αλλα όχι πως με απάλλαξαν κιολας απο την καταθλιψη μου, τιποτα ουσιαστικα απλα μια στιγμιαια ανακούφιση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by cina View Post
    Τίτλος βιβλίου:" Μην το σκέφτεσαι... Ζήσε!" του Ρίτσαρντ Κάρλσον, εκδόσεις Καστανιώτη. Το έχει σίγουρα το Public.
    Aυτό διαβάζω τώρα ..Άλλες προτάσεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    εχω κανει και γω το λάθος να πάρω βιβλία με οδηγιες χρήσης και δεν έχουν βοηθήσει...
    μηπως koritsi83 να διαβαζες κατι πιο κλασικό; Β.Ραιχ, Ε.Φρομ..
    εμένα πάλι αυτό που μου αρέσει είναι ότι πολλοί ψυχολόγοι όταν τους ρωτάς τι να διαβάσουμε από αυτά τα βιβλία αποφεύγουν να προτεινουν κατι, γιατί δεν το θεωρούν καλό για τη θεραπεία που κάνεις. Το θέμα είναι ομως οτι τα βιβλία τα γραφουν.... ψυχολόγοι. Βρείτε τα μεταξύ σας πρώτα ρε παιδια και μετα κάντε κουμάντο |ο|

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    εχω κανει και γω το λάθος να πάρω βιβλία με οδηγιες χρήσης και δεν έχουν βοηθήσει...
    μηπως koritsi83 να διαβαζες κατι πιο κλασικό; Β.Ραιχ, Ε.Φρομ..
    εμένα πάλι αυτό που μου αρέσει είναι ότι πολλοί ψυχολόγοι όταν τους ρωτάς τι να διαβάσουμε από αυτά τα βιβλία αποφεύγουν να προτεινουν κατι, γιατί δεν το θεωρούν καλό για τη θεραπεία που κάνεις. Το θέμα είναι ομως οτι τα βιβλία τα γραφουν.... ψυχολόγοι. Βρείτε τα μεταξύ σας πρώτα ρε παιδια και μετα κάντε κουμάντο |ο|
    O kathe giatros pistevi ta dika tou .....kai o kathenas exei ta dika tou provlimata. Pistevo oti ama den exeis kali sxesh me to giatro (kai ta idia/paromeia pistevo) einai ligo duskolo na sou protini kati pou tha se bohthisi, giati h kathe periptosi einai ksexoristi....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ' O μυθος της ψυχικης νοσου ' , του πατ. Φιλοθεου Φαρου , μην παει ο νους σε σας σε παπαδιστικα , καμμια σχεση , πολυ καλο .....κι εγω εχω διαβασει 4 βιβλια αυτοβοηθειας , δεν με βοηθησε κανενα , αυτο ναι .........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μακ ότι λέει το βιβλίο αυτά πιστεύω κι εγώ διάβασα την υπόθεση αυτή ακριβώς είναι η ζωή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Δεν μου αρεσε του Φαρου το συγκεκριμένο πολυ πολυ σε βαζει στην πραγματικότητα σε μπάζει άγρια ! Οχι σιγά σιγά και με όνειρα! Ενα καλό είναι το " αυτοθεραπεία κατάθλιψη χωρίς χάπια" απο τους μοντέρνους καιρούς το καλύτερο που διάβασα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ένα άλλο βιβλίο που διάβασα πρόσφατα:
    Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko, Ανακαλύπτωντας ξανά τη ζωή σας, Εκδόσεις Πατάκη
    Μέρος της σειράς: Βιβλιοθεραπεία.
    Οι συγγραφείς είναι Αμερικανοί ψυχολόγοι-ψυχοθεραπευτές, κάτοχοι Διδακτορικών.

    Έχει μέσα πραγματικές ιστορίες, τα αίτια των προβλημάτων, εκείνων που έκαναν ψυχοθεραπεία και τους τρόπους με τους οποίους θεραπεύτηκαν.
    Το θέμα είναι ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικές ιστορίες, αλλά οι κατευθυντήριες γραμμές που δίνει έχουν αποτέλεσμα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Ακόμα και ένα βιβλίο να έχεις στα χέρια σου για την κατάθλιψη και όσο καλά και να το έχεις διαβάσει δεν μπορείς να θυμάσαι τέλεια και να εφαρμόζεις τις συμβουλές του στην καθημερινότητά σου. Όπως προείπε και ο PositiveMember πριν "Με ένα ποτήρι νερό κανείς δεν ξεδίψασε για μια ζωή!" Χρειάζεται διαρκής επανάληψη των όσων πραγματεύεται ένα βιβλίο καθώς και διαρκής και ειλικρινής προσπάθεια εφαρμογής των όσων γράφει μέσα. Θα παραθέσω κι εγώ τέσσερα πολύ καλά βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου και τα έχω κάνει "έγχρωμα" από τις υπογραμμίσεις και τα σχόλια:

    Κατάθλιψη - Όσα πρέπει να ξέρουμε - δρ. Melvyn Lurie Εκδόσεις ΣΚΑΪ
    Ξεπερνώντας την Κατάθλιψη - Paul Gilbert - Εκδόσεις Πεδίο
    Κατάθλιψη - Τί την προκαλεί και πως να την ξεπεράσετε - Dr Paul Hauck - Εκδόσεις Καστανιώτη
    Κατάθλιψη - Αυτοθεραπεία Χωρίς Χάπια - Lara Honos-Webb Ph.D - Εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί

    Γενικώς τα περισσότερα βιβλία αυτοβοήθειας είναι βασισμένα στην γνωσιακή / συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 14-08-2016, 15:09
  2. πολυ καλο για να ειναι αληθινο...
    By makedreams in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-03-2013, 01:24
  3. ενα καλο βιβλιο!!!!
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 20-07-2012, 04:22
  4. S.O.S ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ;
    By peaceoff in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 6
    Last Post: 11-07-2012, 11:25
  5. ενα πολυ ωραιο βιβλιο
    By Lef in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2010, 20:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •