Τρανς και ορμονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    2

    Τρανς και ορμονες

    Γεια σας,
    ειμαι τρανς κοριτσι και θα γινω 18 σε 2 περιπου μηνες (για οσους δεν ξερουν εχω γεννηθει αγορι αλλα απο τοτε που αρχισε η εφηβεια ηθελα να γινω κοριτσι).Δεν ξερω αμα αυτο ειναι το καταλληλο μερος για το θεμα μου αλλα φαινοταν πιο καταλληλο απο τα αλλα τουλαχιστον.Ειμαι στην ντουλαπα και κανεις απο την πραγματικη ζωη μου δεν ξερει οτι ειμαι τρανς και ισως χρειαστει να κρυβομαι για και αλλο χρονικο διαστημα καθως δεν νομιζω η οικογενεια μου που ειναι θρησκευομενη να το επαιρνε καλα..η μητερα μου θα ελεγε οτι απετυχε ως μητερα και οι υπολοιποι θα ελεγαν τι κακο μας βρηκε και θα προσευχονταν να αλλαξω μπλα μπλα..Ειμαι σε δυκολη κατασταση και μισω τον ευατο μου οσο ζω ως αρσενικο και κανοκικα νομιζω οτι χρειαζεσαι συνταγη γιατρου για να παρεις ορμονες και Testosterone blockers οταν θες να αλλαξεις φυλο.Υπαρχει λοιπον κανενας τροπος να παρω ορμονες χωρις συνταγη γιατρου;Ειναι αδυνατον να παω σε γιατρο,ψυχολογους,ενδοκριν ολογους και ο τι αλλο ειναι απαραιτητο για το transition που λεμε χωρις να καταλαβουν οι δικοι μου..η μητερα μου τουλαχιστον γιατι με αυτην ζω.Ξερω οτι δεν ειναι και η πιο εξυπνη ιδεα αλλα η απελπισια σε φερνει σε περιεργες αποφασεις.Δεν μπορω αλλο να με βλεπω να σαπιζω ως αρσενικο και πραγματικα θελω να κανω κατι για αυτο.Συγγνωμη αμα ειναι το λαθος μερος για το ποστ η αμα εχω κανει καμια βλακεια.

  2. #2
    Καλησπέρα! Η γνώμη μου είναι οτι θα ήταν καλό πριν πάρεις τέτοιες αποφάσεις, να αλλάξεις το σώμα σου, να συμβουλευόσουν πρώτα κάποιον ψυχολόγο και οπωσδήποτε γιατρούς.
    Ίσως είναι νωρίς ακόμη για να ξέρεις πραγματικά τί θέλεις και οι ορμόνες δεν είναι "παίξε-γέλασε", να ξέρεις. Οπωσδήποτε θα συμβουλευτείς ειδικό γιατρό που γνωρίζει αν και πότε, σε ποιά ηλικία δηλαδή μπορείς να τις αρχίσεις.
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα, εγώ που έκανα ορμονοθεραπεία δύο χρόνια για κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα είχα τρομερές επιπτώσεις στην διάθεση και ήμουν ψυχολογικά σε κακά χάλια για το διάστημα των 2 ετών που έκανα την θεραπεία.
    Και βέβαια θα πρέπει να είσαι σίγουρος γι αυτό που πας να κάνεις γιατί μερικά πράγματα δεν διορθώνονται μετά. Γι αυτό λέω να συζητήσεις με έναν ψυχολόγο πρώτα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Ψυχολογικά πώς αισθάνεσαι τώρα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    συμφωνώ με Κασσάνδρα, πρέπει να μίλησεις με ψυχολόγο πρώτα γιατί αυτού του του είδους οι αλλάγες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    παρχει φορουμ για τρανς ψαξε λιγακι
    εδω ενα με μια προχειρη αναζητηση
    http://www.queers.gr/forum/

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    2
    Ειμαι εντελως χαλια.Μετα απο λιγο που εκανα αυτο το ποστ πρεπει η μητερα μου να εψαξε στον υπολογιστη μου χωρις να με ρωτησει και νομιζω βρηκε ενα ποστ στο ρεντιτ που ειχα κανει και εξηγουσα τι μου συμβαινει πανω κατω..ελπιζω να καταλαβες τι συνεβη
    μετα.Ηταν λες και ηταν ετοιμη να πεθανει και ελεγε πολλα πραγματα αλλα απο το σοκ δεν θυμαμαι τα περισσοτερα.Μου ελεγε ομως οτι ειμαι ενα φυσιολογικο παλικαρι και ολα ειναι στο κεφαλι μου και αναγκαζομουν να συμφωνω σε ολα..μου ελεγε οτι αμα κανω τιποτα 'περιεργο' θα καταστρεψω την οικογενεια μου και θα ειναι εγωιστικο αυτο που θα κανω.Δεν ξερω τι να πρωτοσκεφτω ειναι η αληθεια,χρειαζομαι ψυχολογο αλλα αμα της πω παλι οτι θελω να παω σε ψυχολογο θα με ρωταει γιατι και θα ξαναεπανελθουμε στο παραπανω περιστατικο..Πραγματικα ειμαι χαλια αλλα προσποιουμαι για να μην παθει τιποτα.Δεν εχω ομως δικαιωμα στην ζωη και εγω;Θελω να ζησω οπως θελω εγω αλλα δεν νομιζω να συμβει αυτο κοντα στην οικογενεια μου.Συγγνωμη αμα σε κουραζω απλα πρεπει να πω καπου αυτα που μου συμβαινουν,εστω και μεσω υπολογιστη..
    Edit: αυτο ηταν reply στην κασσανδρα αλλα και εκανα λαθος απο'τι φαινεται.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    αδέρφια έχεις; πως τα πας μαζί τους; τους έχεις αναφέρει ότι θέλεις ν' αλλάξεις φύλο;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλό δεν είναι αυτό που έγινε? Δηλαδή να αρχίζουν να καταλαβαίνουν κάποια πράγματα....
    Εσύ έτσι και αλλιως ενηλικιώνεσαι, οικονομικά θα εξαρτάσαι από αυτούς?
    Δεν υπάρχει κανένα άτομο να τον έχεις σύμμαχο ?
    Μπορείς να περιμένεις και λίγο, να βρεις μια κάποια κατανόηση από την μητέρα σου με τον καιρό.....ούτε 18 δεν είσαι ..όλη η ζωή μπροστά σου.........

  8. #8
    Aν εισαι πολυ και 100% σιγουρη γιαυτο που λες σε προτρεπω να το κανεις.
    Το να κανεις αλλαγη φυλου η αν θες καλυτερα να το πω διορθωση φυλου δεν ειναι καθολου εγωιστικο και δεν θα χαλασεις την οικογενεια σου αυτα ειναι χαζομαρες.
    Η οικογενεια σου οφειλει (αν το μαθει η αν εμαθε) να σε αποδεχτει , σιγουρα αρχικα θα παθουν σοκ θα κλαινε κτλ αλλα οφειλουν να σε αποδεχτουν και να σεβαστουν την επιλογη σου και να δεχτουν εσενα οχι οχι αυτο που φαινεσαι στην επιφανεια επειδη δεν ειναι το αληθινο.
    Ελπιζω η αγαπη τους για εσενα να ειναι ισχυροτερη απο τα πιστευω τους , τους φοβους τους και τον εγωισμο τους.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι δε σε συμφαιρει αυτο γιατι μπορει να αντιμετωπισεις τοσο μεγαλο ρατσισμο στη συνεχεια που να αλαξεις γνωμη μετα..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το θεμα ειναι οτι δε σε συμφαιρει αυτο γιατι μπορει να αντιμετωπισεις τοσο μεγαλο ρατσισμο στη συνεχεια που να αλαξεις γνωμη μετα..
    Ε δεν είναι έτσι, γιατί μετά μια ζωή δυστυχισμένη θα ναι....καλύτερα να αρέσεις στον εαυτό σου και σε ένα δυο ακόμα.....τους άλλους τι τους θες?......

Similar Threads

  1. τρανς θεμα/η μητερα της θελει να μας χωρισει
    By stefan in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2015, 23:29
  2. ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2011, 21:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •