ηλιοθεραπεια, θεραπεια της καταθλιψης με ηλιο!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555

    ηλιοθεραπεια, θεραπεια της καταθλιψης με ηλιο!!!

    Για μενα αλλα και για ολους εσας που εχετε καταθλιψη, εχετε δοκιμασει την ηλιοθεραπεια? και οταν λεω ηλιοθεραπεια δεν σημαινει να ειμαι απλως κατω απο το φως του ηλιου, επειδη παω απεναντι στο περιπτερο, ή επειδη περιμενω στην σταση το λεωφορειο.... Αλλα επιτηδες να καθομαι κατω να με βλεπει ο ηλιος!!! Με πονο σας ανακοινωνω, πως ολο το καλοκαιρι δεν εβαλα μπρος να βγω σε μια παραλια και να καθομαι στον ηλιο...οχι επειδη δεν το ηθελα αλλα επειδη δεν ημουν στην ψυχολογικη θεση!!! Τωρα μερικες μερες μετα το περας το καλοκαιριου, αισθανθηκα πως εχασα το πολυτιμοτερο αντιδοτο της καταθλιψης...Ηλιε μου και τρεις-ηλιε μου!!!! Αναμφισβητατα, η ηλιοθεραπεια (κοινως μαυρισμα) ειναι μια απο τις καταλληλοτερες θεραπειες για την καταθλιψη...Απορω πως δεν εχει ανοιχτει καποιο παρομοιο θρεντ που καποιος να συνιστα την ηλιοθεραπεια (καλο ειναι να υπαρχει και καποιο αντηλιακο για προστασια) ως θεραπεια της καταθλιψης...μα και η ιδια η λεξη, σε φωναζει πως θεραπευει!! Θα ηθελα να ακουσω γνωμες σας, πανω στο θεμα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    βεβαιοτατα!! ανεβαινει η βιταμινη D, η βιταμινη του ηλιου!!!!
    και 10 λεπτα ειναι αρκετα για τις ανοιχτοχρωμες επιδερμιδες.
    Γενικα η επαφη με τη φυση ειναι θεραπευτικη και χαλαρωτικη!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Μόνο αν η καταθλιψη σου οφείλεται σε έλλειψη βιταμίνης D θα δεις διαφορά...
    Κάτι που στην Ελλάδα είναι σπάνιο καθώς όλοι εκτιθόμαστε στον ήλιο και επίσης τρώμε και αρκετό ψάρι που επίσης έχει βιταμίνη D.

    Αλλά όπως λέει και η Μάρα η επαφή με την φύση αυτή καθ αυτή σίγουρα μας βοηθά λίγο :-)

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    να δεις διαφορα οταν η καταθλιψη σου οφειλεται στην ελλειψη βιταμινης D? ...Χμμμμ!!!!! απλα συνδεω δυο παραγοντες, η καταθλιψη σε προκαλει να τα βλεπεις ολα μαυρα, οποτε καθε αυτου οταν εκτιθεσαι στον ηλιο, καπου αυτην η μαυριλα αρχιζει να σπαει και γινεσαι πιο αισιοδοξος, πιο θετικος!!! Δεν ειναι περιεργο που σε μερικες χωρες (βορειοτερες κυριως) χρησιμοποιουν τεχνητο φως, οπου βαζουν τους καταθλιπτικους για καποια ωρα να το κοιτουν....για να δουν βελτιωση στην καταθλιψη τους!!! οσες φορες βρεθηκα περα απο το τσιμεντο, δηλαδη στην φυση, εβλεπα να καλμαζουν καπως τα συναισθηματα μου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω οταν περναω την καταθλιψαρα μου..δεν θελω να με βλεπει ουτε ο ηλιος ΚΑΙ κλεινω κ τα παντζουρια μαλιστα γιατι ο ηλιος νιωθω οτι με αναστατωνει..οποτε καταληγω στο κρεβατι με κλειστα παντζουρια..θελω μονο να εχω ενα μικρο φωτακι στο δωματιο μου..
    ειλικρινα με ενοχλει παρα πολυ ο ηλιος οταν εχω καταθλιψη..
    σε σημειο απεχθειας..νιωθω οτι αν με δει ο ηλιος θα λυποθημισω.με ενοχλει αφανταστα κ ανυπομονω να νυχτωσει.

  6. #6
    http://thesecretrealtruth.blogspot.c...post_2075.html


    Οποιος θελει μπορει να το διαβασει , αν κι ειναι λιγο μεγαλο κειμενο .
    Λεει για τον ηλιο .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Παίζει ρόλο σίγουρα ο Ήλιος στην διάθεσή μας.
    Τυχαίο είναι ότι σε χώρες που τον Ήλιο τον βλέπουν μόνο σε καρτ-ποστάλ, όπως η Φινλανδία και η Λιθουανία, υπάρχουν υψηλά ποσοστά κατάθλιψης, αλκοολισμού και αυτοκτονιών;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω οταν περναω την καταθλιψαρα μου..δεν θελω να με βλεπει ουτε ο ηλιος ΚΑΙ κλεινω κ τα παντζουρια μαλιστα γιατι ο ηλιος νιωθω οτι με αναστατωνει..οποτε καταληγω στο κρεβατι με κλειστα παντζουρια..θελω μονο να εχω ενα μικρο φωτακι στο δωματιο μου..
    ειλικρινα με ενοχλει παρα πολυ ο ηλιος οταν εχω καταθλιψη..
    σε σημειο απεχθειας..νιωθω οτι αν με δει ο ηλιος θα λυποθημισω.με ενοχλει αφανταστα κ ανυπομονω να νυχτωσει.
    Βρε , κι εμενα το ιδιο , με αντιγραφεις νομιζω ...................εισαι η μονη που εχει αυτην την ιδιομορφια , σαν την δικη μου , αλλα αν δεν βγω , κοπαναω και μια D3 , 3-4.000 διεθνεις μοναδες , καλου κακου ......αλλα οπως λενεκο οι προλαλησαντες , 20-30 λεπτα στον ηλιο , οχι ολο το σωμα , αρκουν για να συνθεσουν την απαιτουμενη βιταμινη D ....................τον χειμωνα , ειμαι καλυτερα που δεν εχειτοσο φως , αλλα το βραδυ , ειναι η ωρα μου , εχεικατι το αποκοσμο , μυστηριωδες .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Παίζει ρόλο σίγουρα ο Ήλιος στην διάθεσή μας.
    Τυχαίο είναι ότι σε χώρες που τον Ήλιο τον βλέπουν μόνο σε καρτ-ποστάλ, όπως η Φινλανδία και η Λιθουανία, υπάρχουν υψηλά ποσοστά κατάθλιψης, αλκοολισμού και αυτοκτονιών;
    Σε αυτες τις χωρες , τις πλουσιες , Νορβηγια , Σουηδια , Φινλανδια , εχουν ενα μηχανημα , μεγεθος ντουλαπας , 15.000 $ κοστιζει , και αυτο μιμειται ακριβως το ηλιακο φως , και την βγαζουν καμμια ωριτσα κει μεσα .....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    βεβαιοτατα!! ανεβαινει η βιταμινη D, η βιταμινη του ηλιου!!!!
    και 10 λεπτα ειναι αρκετα για τις ανοιχτοχρωμες επιδερμιδες.
    Γενικα η επαφη με τη φυση ειναι θεραπευτικη και χαλαρωτικη!!
    Με την φυση , ναι , αλλα οπως κι η ανξιους , εμενα μενοχλει το φως του ηλιου , προτιμω το βραδυ ....νυκτοβιος τυπος ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε αυτες τις χωρες , τις πλουσιες , Νορβηγια , Σουηδια , Φινλανδια , εχουν ενα μηχανημα , μεγεθος ντουλαπας , 15.000 $ κοστιζει , και αυτο μιμειται ακριβως το ηλιακο φως , και την βγαζουν καμμια ωριτσα κει μεσα .....
    Καλά, δεν το ήξερα αυτό! Απίστευτο! Μόλις το διάβασα νόμιζα ότι είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας!
    Ξέραμε για τους τρελαμένους τους εμίρηδες κάτω στην Αραβία που έχουν αίθουσες με τεχνητό χίονι, για να παίζουν χιονοπόλεμο μεταξύ τους, τώρα έχουμε και τους Βίκινγκς!
    Σε εργατικές γειτονιές, σε γειτονιές μεταναστών, σίγουρα κάτι τέτοιο φαντάζει πολυτέλεια! Εξ' ου και εκτός όλων των άλλων προβλημάτων που πιθανόν να έχουν να αντιμετωπίσουν στην καθημερινότητά τους, έχουν άλλο ένα: Έλλειψη ηλιακών ακτίνων!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Παιδια, να κανετε αιματολογικη να τσεκαρετε τη D σας, πολυ σημαντικη βιταμινη! και για τα ψυχολογικα μας, και για τα κοκαλακια μας, για ολα!!
    Δημιουργειται απο την επαφη με τον ηλιο, ενα δεκαλεπτο αρκει!
    αλλιως συμπληρωμα... εννοειται ρωτηστε το γιατρο σας πρωτα!!

    Εγω επειδη ειμαι ξανθια, με ανοιχτοχρωμα δερμα, δεν κανει να καθομαι στον ηλιο, οποτε παιρνω συμπληρωμα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Με την φυση , ναι , αλλα οπως κι η ανξιους , εμενα μενοχλει το φως του ηλιου , προτιμω το βραδυ ....νυκτοβιος τυπος ...
    πρωι??
    πχ 7 το πρωι??
    αν μπορεις να ξυπνησεις, μια βολτα τετοια ωρα ειναι απολαυση!!!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω οταν περναω την καταθλιψαρα μου..δεν θελω να με βλεπει ουτε ο ηλιος ΚΑΙ κλεινω κ τα παντζουρια μαλιστα γιατι ο ηλιος νιωθω οτι με αναστατωνει..οποτε καταληγω στο κρεβατι με κλειστα παντζουρια..θελω μονο να εχω ενα μικρο φωτακι στο δωματιο μου..
    ειλικρινα με ενοχλει παρα πολυ ο ηλιος οταν εχω καταθλιψη..
    σε σημειο απεχθειας..νιωθω οτι αν με δει ο ηλιος θα λυποθημισω.με ενοχλει αφανταστα κ ανυπομονω να νυχτωσει.
    περιεργο, το ιδιο παθαινει και η μανα μου οταν ειναι στα κατω της, και δεν μπορω να το καταλαβω....!!! Με κανει ακομα εντυπωση....!! Πως γινετε οταν εισαι κακοδιαθετος να μην θελεις να δεις μια υπεροχη ηλιολουστη μερα? Βασικα η μονη ερμηνεια που θα μπορουσα να δωσω και δεν ξερω αν σας φαινεται ενταξει, ειναι μηπως στον χαρακατηρα σας γενικα να κοιμαστε αργα και να ξυπνατε αργα? Αν ναι τοτε δικαιολογηται ως ενα βαθμο, γιατι ξερω καποιοι ανθρωποι οταν δεν εχουν κατι την αλλη μερα, εστω δουλεια, να καθονται αργα...και καποιοι αλλοι που τους αρεσει να κοιμουνται νωρις για να ξυπνανε νωρις!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by γαλαζιο14 View Post
    http://thesecretrealtruth.blogspot.c...post_2075.html


    Οποιος θελει μπορει να το διαβασει , αν κι ειναι λιγο μεγαλο κειμενο .
    Λεει για τον ηλιο .
    απιθανο κειμενο το διαβασα ολο....θα παραθεσω το ακολουθο κομματι γιατι εχει γινει πολυ φασαρια γυρω απο αυτην την ουσια!!
    Η σερετονίνη είναι μία ακόμα ορμόνη νευροδιαβιβαστής, που ρυθμίζεται ακολουθώντας την κίνηση τού Ήλιου, όταν εκείνος μεσουρανεί κατά το μεσημέρι και όταν οι ακτίνες του εισέρχονται στον οργανισμό μας. Η σερετονίνη ρυθμίζει το θυμό, τη θλίψη, τη νευρικότητα, την ψυχική διάθεση, τη θερμοκρασία τού σώματος, τον ύπνο, την λίμπιντο, την όρεξη, την πέψη, το μεταβολισμό και πολλές ακόμα λειτουργίες. Παίζει ρόλο στην ανάπλαση των ηπατικών κυττάρων και δρα ως μιτογόνο (διεγείρει τη μίτωση - γέννηση των νέων κυττάρων) σε όλο το σώμα. Η αποτυχημένη κυτταρική διαίρεση αποτελεί κύρια αιτία καρκίνου. Ο Ήλιος και οι υπεριώδεις ακτίνες του είναι ο βασικός ρυθμιστής τής ορμόνης αυτής. Σκεφτείτε λοιπόν, τι συμβαίνει μέσα μας όταν μπλοκάρονται οι λειτουργίες όλων αυτών των ορμονών, λόγω της έλλειψης ηλιακής ακτινοβολίας και πόσο σημαντική τελικά είναι η έκθεση του σώματός μας στην ηλιακή ακτινοβολία…
    Σε αντίθεση με την πραγματικότητα, η βιομηχανία αντιηλιακών, γυαλιών και φαρμάκων εκμεταλλεύεται στο έπακρο την κινδυνολογία, που σκορπούν οι εντολοδόχοι της «ειδικοί» και τα παπαγαλάκια τους στις μάζες, για τη δήθεν επικινδυνότητα τής ηλιοθεραπείας. Ουσιαστικά, η παθολογία δημιουργείται αρχικά από τα γυαλιά ηλίου με το μπλοκάρισμα της υπόφυσης και των ορμονών της και μετά επιδεινώνεται από τις αντηλιακές κρέμες και τα φάρμακα, με την γενική τοξίνωση του οργανισμού. Κι επειδή όλα στο εμπόριο είναι αλυσίδα: οι εταιρείες καλλυντικών δασκαλεύουν και χρηματίζουν τούς γιατρούς (δερματολόγους, αλλεργιολόγους κ.ά.), οι γιατροί τα υπογράφουν ως «ειδικοί», οι δημοσιογράφοι τα ανακοινώνουν στα Μ.Μ.Ε. ετοιμάζοντας τις μάζες, οι μάζες υπνωτισμένες τα καταναλώνουν και αρρωσταίνουν χωρίς να γνωρίζουν το γιατί, οι γιατροί των λοιπών ειδικοτήτων παραλαμβάνουν τούς νέους πελάτες τους, για ν΄ ακολουθήσουν εξετάσεις επί εξετάσεων, εισαγωγές σε νοσοκομεία, φαρμακευτικές θεραπείες, ακτινοβολίες, χειρουργικές επεμβάσεις κ.ά..

    Το διαβάσαμε από το: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. Η διαχρονική δαιμονοποίηση τού Ήλιου και τής ηλιοθεραπείας από τα κέντρα εξουσίας τού πλανήτη μας. http://thesecretrealtruth.blogspot.c...#ixzz4JPPO6JyW
    Το διαβάσαμε από το: Η ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ. Η διαχρονική δαιμονοποίηση τού Ήλιου και τής ηλιοθεραπείας από τα κέντρα εξουσίας τού πλανήτη μας. http://thesecretrealtruth.blogspot.c...#ixzz4JPMlqayy
    Last edited by menis_64; 05-09-2016 at 21:49.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. λιθιο και ηλιοθεραπεια κολυμπι και γυμναστικη
    By kosto30 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2014, 20:02
  2. αγχος φαρμακα και ηλιοθεραπεια
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-06-2014, 01:46
  3. Καψιμο από τον ηλιο. SOS!!!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 25-07-2011, 01:28
  4. ηλιοθεραπεια
    By carrot in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-11-2010, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •