Φαυλος κυκλος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21

    Φαυλος κυκλος...

    καλησπερα!!Ειμαι 20 χρονων φοιτητης και εδω και 1 χρονο εχω διαγνωστει με ψυχωτικη καταθλιψη και σωματοδυσμορφικη διαταραχη.Ολα ξεκινησαν οταν ενιωθα πολυ μεγαλη στεναχωρια και ταλαιπωρουμουν απο πολλες σκεψεις και επιπονες αυπνιες επειδη πιστευα οτι δεν προκειται να βρω ποτε κοπελα λογω ασχημης εμφανισης και βαρετης προσωπικοτητας..να σημειωσω οτι μεχρι τωρα δεν ειχα καμια σεξουαλικη επαφη με καμια κοπελα!Υστερα απο λιγο καιρο επισκεφτηκα ψυχιατρο και αφου μου διεγνωσε τα παραπανω ακολουθησα φαρμακευτικη αγωγη με ladose των 20 και zyprexa των 5 μεχρι πριν απο ενα μηνα που σταματησα το zyprexa λογω βελτιωσης του υπνου..επισης επισκεφτομαι ψυχολογο συστημενη απο τον ψυχιατρο επειδη χρειαζομαι γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.ολα αυτα με εχουν βοηθησει λιγο απο την τραγικη κατασταση που ημουν πριν την επισκεψη στον ψυχιατρο αλλα και παλι δεν νιωθω το ιδιο χαρουμενος και λειτουργικος οσο παλια.νιωθω πως κατι μου λειπει και αυτο πιστευω πως ειναι η συντροφικοτητα μιας κοπελας αλλα πιστευω οτι λογω ντροπαλου χαρακτηρα και πολυ χαμηλης αυτοπεποιθησης ειναι αδυνατο να βρω για πολλα χρονια ακομα..ολοι οι φιλοι μου εχουν επιτυχιες σε αυτον τον τομεα ενω εγω εχω μεινει μονος ολα αυτα τα χρονια και ολη αυτη η κατασταση με στεναχωρει με αποτελεσμα να με πιανει ακομα 1 βαρυ καταθλιπτικο επεισοδιο στον 1-1,5 μηνα.Το ladose των 20 μπορεις να το παρεις μεχρι και 3 φορες την ημερα και εγω παιρνω μονο ενα χαπι.λετε να προτεινω στον ψυχιατρο να μου ανεβασει την δοση?πως μπορω να προσεγγισω μια κοπελα που να μου αρεσει?μου φαινεται το πιο δυσκολο πραγμα στο κοσμο..
    Σας ευχαριστω που με διαβασατε!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Τί σχέσεις έχεις με τους γονείς σου;
    Γιατί πρέπει να βρεις κοπέλα ενώ είσαι μόνο 20 ετών; Εγω είμαι 34 και από 20 χρονών δεν έχω καμία σχέση.
    Γιατι λες ότι είσαι άσχημος; Εχεις περάσει από κριτική επιτροπή και έχει βγει το πόρισμα;

    Η ψυχωτική κατάθλιψη είναι μία μόνιμη ασθένεια;
    Δεν μπορείς να προσεγγίσεις καμμία κοπέλα με αυτή την ψυχολογία....
    Τα υπόλοιπα με τα φάρμακα θα τα συζητήσεις με τον γιατρό σου!

    Αλλά τα φάρμακα δεν είναι λύση-μόνο όταν είναι άκρως απαραίτητα είναι μία κάποια λύση!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21
    Οι γονεις μου ειχαι χωρισμενοι αλλα αυτο δεν πιστευω πως αποτελει προβλημα γιατι ηταν κοινη συναινεσει το διαζυγιο και ολοι ειμαστε προς το καλυτερο.Με ολους στην οικογενεια εχω πολυ καλες σχεσεις αλλα εχω μια αδυναμια στην γιαγια και μαμα το παραδεχομαι...Η ψυχωτικη καταθλιψη ειναι μια μορφη καταθλιψης που περιεχει συμπτωματα ψυχωσης και παρανοιας..δηλαδη εγω πιστευα οτι ολοι στο δρομο οταν δεν με κοιταζουν το κανουν επιτηδες λογω της ασχημιας μου ενω οταν με κοιταζαν πιστευα πως με κοροιδευουν λογω της ασχημιας μου.Επισης οταν ολα τα μελη της οικογενειας μου και οι φιλοι μου μου ελεγαν πως ειμαι μια χαρα και οτι ειμαι ενα φυσιολογικο παιδι δεν του πιστευα γιατι νομιζα πως ολοι ειχαν συννενοηθει κρυφα πισω απο την πλατη μου για να μου λενε ψεματα ωστε να μου ανυψωσουν το ηθικο.Σκετη παρανοια δηλαδη.Αλλα τωρα αυτες οι σκεψεις εχουν υποχωρησει τελειως και μου εχει μεινει μονο το κομματι της καταθλιψης.Και σε αυτο τον παραγοντα εχω δει βελτιωση αλλα οχι σημαντικη.τo ladose με εχει βοηθησει αλλα δεν ειναι η λυση του προβληματος.ειμαι ακομα αρκετα στεναχωρημενος και πιστευω πως δεν θα βρω ποτε κοπελα...αυτο ειναι το επομενο σταδιο της ψυχοθεραπειας αλλα δεν πιστευω να μπορει με βοηθησει η ψυχολογος γιατι μου ειναι αδυνατο να αποβαλλω τα αισθηματα κατωτερωτητας μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    Οι γονεις μου ειχαι χωρισμενοι αλλα αυτο δεν πιστευω πως αποτελει προβλημα
    Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα

    ειμαι ακομα αρκετα στεναχωρημενος και πιστευω πως δεν θα βρω ποτε κοπελα...αυτο ειναι το επομενο σταδιο της ψυχοθεραπειας αλλα δεν πιστευω να μπορει με βοηθησει η ψυχολογος γιατι μου ειναι αδυνατο να αποβαλλω τα αισθηματα κατωτερωτητας μου
    Να ξέρεις ότι και μόνο η κατάθλιψη δημιουργεί συναισθήματα κατωτερότητας και με την κατάθλιψη δεν υπάρχει σαφης αντίληψη της πραγματικότητας!
    Για να σταμάτησες το Zyprexa σημαίνει ότι το φάσμα της ψύχωσης το ξεπέρασες και σου μένει το κομμάτι της κατάθλιψης...ευχαριστα τα νέα λοιπόν!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    καλησπερα!!Ειμαι 20 χρονων φοιτητης και εδω και 1 χρονο εχω διαγνωστει με ψυχωτικη καταθλιψη και σωματοδυσμορφικη διαταραχη.Ολα ξεκινησαν οταν ενιωθα πολυ μεγαλη στεναχωρια και ταλαιπωρουμουν απο πολλες σκεψεις και επιπονες αυπνιες επειδη πιστευα οτι δεν προκειται να βρω ποτε κοπελα λογω ασχημης εμφανισης και βαρετης προσωπικοτητας..να σημειωσω οτι μεχρι τωρα δεν ειχα καμια σεξουαλικη επαφη με καμια κοπελα!Υστερα απο λιγο καιρο επισκεφτηκα ψυχιατρο και αφου μου διεγνωσε τα παραπανω ακολουθησα φαρμακευτικη αγωγη με ladose των 20 και zyprexa των 5 μεχρι πριν απο ενα μηνα που σταματησα το zyprexa λογω βελτιωσης του υπνου..επισης επισκεφτομαι ψυχολογο συστημενη απο τον ψυχιατρο επειδη χρειαζομαι γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.ολα αυτα με εχουν βοηθησει λιγο απο την τραγικη κατασταση που ημουν πριν την επισκεψη στον ψυχιατρο αλλα και παλι δεν νιωθω το ιδιο χαρουμενος και λειτουργικος οσο παλια.νιωθω πως κατι μου λειπει και αυτο πιστευω πως ειναι η συντροφικοτητα μιας κοπελας αλλα πιστευω οτι λογω ντροπαλου χαρακτηρα και πολυ χαμηλης αυτοπεποιθησης ειναι αδυνατο να βρω για πολλα χρονια ακομα..ολοι οι φιλοι μου εχουν επιτυχιες σε αυτον τον τομεα ενω εγω εχω μεινει μονος ολα αυτα τα χρονια και ολη αυτη η κατασταση με στεναχωρει με αποτελεσμα να με πιανει ακομα 1 βαρυ καταθλιπτικο επεισοδιο στον 1-1,5 μηνα.Το ladose των 20 μπορεις να το παρεις μεχρι και 3 φορες την ημερα και εγω παιρνω μονο ενα χαπι.λετε να προτεινω στον ψυχιατρο να μου ανεβασει την δοση?πως μπορω να προσεγγισω μια κοπελα που να μου αρεσει?μου φαινεται το πιο δυσκολο πραγμα στο κοσμο..
    Σας ευχαριστω που με διαβασατε!!!
    Καλησπέρα Μιχάλη! Καλώς όρισες στο club! Κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και είμαι (άκουσον άκουσον) 25! Κι εγώ δεν έχω όρεξη για τίποτα! Σιχάθηκα την ζωή μου πραγματικά! Είναι δύσκολο γενικά κάποιος να ρίξει γυναίκα! Για την ακρίβεια, από δύσκολο ως ΑΔΥΝΑΤΟΝ! Ειδικά άμα δεν το έχει ο άντρας, γ_μησέ τα! Μιλάω εκ πείρας φυσικά... Είμαι ο ορισμός της αποτυχίας στον γκομενικό τομέα! Ότι προσπάθεια που έχω κάνει, πήγε χαμένη εννοείται! Έχω απελπιστεί, δεν το κρύβω, και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω!

    Οι γονείς σου πριν πόσα χρόνια έχουν χωρίσει; Ανέφερες για την εξωτερική εμφάνισή σου. Τι εννοείς ακριβώς; Πως είσαι εμφανισιακά; Άμα θες, δε χρειάζεται να μου απαντήσεις το τελευταίο...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    21
    Οι γονεις μου χωρισαν το 2006.Οπως ειπα το διαζυγιο των γονιων μου ηταν κοινη αποφαση και απο τους δυο και πιστευω ηταν για καλο ολων.τοσο ο ψυχιατρος οσο και η ψυχολογος μου υστερα απο διεξοδικη αναλυση καταληξανε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι αυτο η πηγη του προβληματος αλλα η χαμηλη αυτοπεποιθηση.αλλα αυτο δεν ξερω πως να το βελτιωσω και αν θα το καταφερω ποτε.Η αποπειρα προσεγγισης μιας κοπελας που μου αρεσει μου φανταζει το πιο δυσκολο πραγμα αυτη τη στιγμη,πιο δυσκολο και απο τα μαθηματα της σχολης μου.Πραγματικα θαυμαζω ολους τους φιλους μου με τι ανεση και ευκολια μπορουν να προσεγγισουν μια κοπελα ανεξαρτητους αποτελεσματος..Οσο για την εμφανιση μου:ειμαι 1,92 υψος και 74 κιλα δηλαδη αρκετα αδυνατος για το υψος μου,μελαχρινος,με αρκετα γενια,δεν θα με ελεγα γυμνασμενο παροτι οπως μου λενε πολλοι εχω προδιαγραφες για πολυ καλο σωμα αν γυμναστω(εχω μολις ξεκινησει γυμναστηριο),εχω γενικα αρκετες ελιες στο σωμα μου και στο προσωπο και συγγενεις και φιλοι μου λενε πως εχω ωραιες γραμμες στο προσωπο και ωραιο χαμογελο αν και εγω δεν μπορω να το διακρινω..(στις αρχες της καταθλιψης τα θεωρουσα αποκρουστικα,τωρα τα θεωρω απλως αδιαφορα..)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Mixalhs View Post
    Οι γονεις μου χωρισαν το 2006.Οπως ειπα το διαζυγιο των γονιων μου ηταν κοινη αποφαση και απο τους δυο και πιστευω ηταν για καλο ολων.τοσο ο ψυχιατρος οσο και η ψυχολογος μου υστερα απο διεξοδικη αναλυση καταληξανε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι αυτο η πηγη του προβληματος αλλα η χαμηλη αυτοπεποιθηση.αλλα αυτο δεν ξερω πως να το βελτιωσω και αν θα το καταφερω ποτε.Η αποπειρα προσεγγισης μιας κοπελας που μου αρεσει μου φανταζει το πιο δυσκολο πραγμα αυτη τη στιγμη,πιο δυσκολο και απο τα μαθηματα της σχολης μου.Πραγματικα θαυμαζω ολους τους φιλους μου με τι ανεση και ευκολια μπορουν να προσεγγισουν μια κοπελα ανεξαρτητους αποτελεσματος..Οσο για την εμφανιση μου:ειμαι 1,92 υψος και 74 κιλα δηλαδη αρκετα αδυνατος για το υψος μου,μελαχρινος,με αρκετα γενια,δεν θα με ελεγα γυμνασμενο παροτι οπως μου λενε πολλοι εχω προδιαγραφες για πολυ καλο σωμα αν γυμναστω(εχω μολις ξεκινησει γυμναστηριο),εχω γενικα αρκετες ελιες στο σωμα μου και στο προσωπο και συγγενεις και φιλοι μου λενε πως εχω ωραιες γραμμες στο προσωπο και ωραιο χαμογελο αν και εγω δεν μπορω να το διακρινω..(στις αρχες της καταθλιψης τα θεωρουσα αποκρουστικα,τωρα τα θεωρω απλως αδιαφορα..)
    Κι εγώ τα ίδια μ'αυτήν την αυτοπεποίθηση! Δεν έχω καθόλου, ούτε για δείγμα! Και η αυτοπεποίθηση δυστυχώς δεν είναι σαν τα λάδια αυτοκινήτου που πας και συμπληρώνεις, η τ'αλλάζεις και καθάρισες! Και'μένα φίλε είναι πακέτο να προσεγγίσω γυναίκα! Γ_μ_σέ τα! Δεν μπορώ με την καμία! Δεν ξέρω τι να πω!

    Πιο εύκολα μπορώ να μιλήσω στον Πρόεδρο της Αμερικής παρά να προσεγγίσω κοπέλα! Για την εμφάνισή σου, για να πάρεις κιλά, θα πρέπει να τα πάρεις σωστά. Δηλαδή, θα πρέπει να πας σε διατροφολόγο να γράψει διατροφή για να το κάνεις αυτό...
    Last edited by rolen; 07-09-2016 at 04:42.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    παιδιά σαν κοπέλα απαντώ κ προτείνω ότι απλά πηγαίντε κ μιλήστε σε όποια σας γυαλίσει κ οχι μόνο ισως σε μια κοπελα απο μια παρεα που τη βλεπετε φιλικα. απλά πιάστε φιλική κουβέντα εστω, σαν να γνωρίζετε ενα αγόρι. δεν χρειάζεται να το παιξετε μαγκες ή γκόμενοι απλά δείξτε αυτό που είστε, μιλήστε για εσάς, για τα χόμπι σας για οτιδήποτε σας ερχεται στο μυαλο. καθε αρχη κ δυσκολη αλλα όσο γκρινιαζετε κ περιμενετε απ τους αλλους να σας χαιδευουνε τα αυτια δεν θα γινει τπτ. προσπαθηστε κ χυλοπιτα που λεμε να φατε, που δν νομιζω ειλικρινά, παρτε το σαν μαθημα κ ξαναπαλι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by LitSof View Post
    παιδιά σαν κοπέλα απαντώ κ προτείνω ότι απλά πηγαίντε κ μιλήστε σε όποια σας γυαλίσει κ οχι μόνο ισως σε μια κοπελα απο μια παρεα που τη βλεπετε φιλικα. απλά πιάστε φιλική κουβέντα εστω, σαν να γνωρίζετε ενα αγόρι. δεν χρειάζεται να το παιξετε μαγκες ή γκόμενοι απλά δείξτε αυτό που είστε, μιλήστε για εσάς, για τα χόμπι σας για οτιδήποτε σας ερχεται στο μυαλο. καθε αρχη κ δυσκολη αλλα όσο γκρινιαζετε κ περιμενετε απ τους αλλους να σας χαιδευουνε τα αυτια δεν θα γινει τπτ. προσπαθηστε κ χυλοπιτα που λεμε να φατε, που δν νομιζω ειλικρινά, παρτε το σαν μαθημα κ ξαναπαλι
    Καλησπέρα LitSof! Δυστυχώς δεν είναι καθόλου εύκολο αυτό όσο ακούγεται στη θεωρία... Εγώ ας πούμε, δεν πλησιάζω άγνωστη να μιλήσω λόγω ότι δε μου βγαίνει λέξη... Άλλα και που δοκίμάσα να μιλήσω έτσι σε άγνωστη (πάνω από 20 φορές), τι κατάλαβα; Όχι απλά απορρίψεις έφαγα, άλλα και ταπεινωτικές! Το πως ξενέρωσαν όλες, δεν περιγράφεται! Μου γυρνάγανε την πλάτη τους, ούτε που με κοιτάζανε, και άλλα ακόμα... Όχι, δεν είπα σε καμία απ'αυτές τίποτα χυδαίο ή ωμό. Απλά δεν τό'χω με το καμάκι εγώ... Δεν έχω λέγειν και αυτοπεποίθηση και είμαι πάρα πολύ αντικοινωνικός με τις γυναίκες συγκεκριμένα, όχι γενικά.

    Δεν είναι λύση αυτός ο τρόπος για έναν αρχάριο σαν κι εμένα... Είναι σαν να πάω να παίξω ξύλο με δάσκαλο του kickbox... Γίνεται; Όχι φυσικά. Θα πεθάνω! Γι'αυτό λέω, έτσι και δε βρω εξεζητημένη βοήθεια πάνω σ'αυτό το θέμα, θα φτάσω 40 χρονών μπακούρης! 100% αυτό! Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν 20 και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα τότε, έλεγα ότι θα φτάσω 25 χρονών στην ίδια κατάσταση χωρίς ν'αλλάξει κάτι! Και νά'μαι εδώ, απόλυτα δικαιωμένος! Είμαι παράδειγμα προς αποφυγή στον ερωτικό τομέα!
    Last edited by rolen; 10-09-2016 at 00:58.

  10. #10
    Rolen σιγά σιγά προσεγγιζε όσο μπορείς ...χρειάζετε και κουράγιο και θράσος και τύχη και όλα.-όπως λένε - και μην υποτιμάς τον εαυτό σου και νομίζεις οτι οι άλλοι ειναι καλύτεροι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by drjai View Post
    Rolen σιγά σιγά προσεγγιζε όσο μπορείς ...χρειάζετε και κουράγιο και θράσος και τύχη και όλα.-όπως λένε - και μην υποτιμάς τον εαυτό σου και νομίζεις οτι οι άλλοι ειναι καλύτεροι...
    Τό'χω περάσει αυτό το στάδιο... Δε βγαίνει τίποτα. Δεν έχω το κοινωνικό επίπεδο για άγνωστες κοπέλες... Κοινώς, είμαι αντικοινωνικός με τις γυναίκες! Ξέρω επίσης ότι οι γυναίκες απωθούνται από αντικοινωνικούς...

    Εγώ δεν τό'χω με το φλερτ, και γενικά, δε με γουστάρουν ερωτικά οι γυναίκες, σύμφωνα πάντα με τα αποτελέσματά μου! Τι να κάνω, δεν περνάει η μπογιά μου! Να διευκρινίσω κάτι πολύ σημαντικό: Δεν έχω λέγειν, αυτοπεποίθηση, γλώσσα σώματος, κλπ. Δεν είναι λύση τώρα να πάω να μιλήσω σε άγνωστη... Θα τρώω τα μούτρα μου μόνιμα, όπως γίνεται τώρα! Απ'τη στιγμή που ανοίγω το στόμα μου και πέφτουν τούβλα, τι να το κάνω που πήγα και μίλησα; Για να λέω ότι μίλησα;

    Δεν μπορεί κάποιος νέος εκπαιδευόμενος οδηγός που δεν έχει οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο στη ζωή του να οδηγήσει μια Ferrari! Πρέπει να βρω κάτι να κάνω που είναι στα μέτρα μου... Σταδιακά όλα αυτά...
    Last edited by rolen; 11-09-2016 at 00:26.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ρε κοιτα να δεις τι παθαινει κανεις....θα ειρωνευτω λιγο, αλλα ρε κοριτσια και εσεις δεν πατε πισω...κοιταξτε ειστε η πηγη του προβληματος καθε αντρα ή μαλλον να διορθωσω καποιων αντρων...και μιλαμε για σχεση...και εγω βαρεθηκα να σας προσεγγιζω και στο τελος να φευγω με αδεια τα χερια!!! Για βοηθηστε και εσεις λιγο, να δουμε...ψαχνετε τον αντρα τον ονειρων σας, μονο που δεν βλεπετε κανεναν αλλον μεχρι να ερει αυτος που ονειρευεστε!!

Similar Threads

  1. Φαυλος κυκλος!!!!!!!
    By weirdthings in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-2014, 12:11
  2. Φαυλος κυκλος
    By Clementine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 02:58
  3. Φαύλος Κύκλος
    By 19876 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2014, 15:58
  4. Φαύλος κύκλος !
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2013, 20:05
  5. ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2013, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •