Άγχος κατά τη διάρκεια εξετάσεων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13

    Άγχος κατά τη διάρκεια εξετάσεων

    Κατά τη διάρκεια μιας πολύ σημαντικής εξέτασης για εμένα άρχισαν ξαφνικά να σφίγγονται τα πόδια μου και τα χέρια μου ενώ το κεφάλι μου το ένοιωθα σαν να ήταν 100 κιλά.Όλο αυτό κράτησε σχεδόν κατά τη διάρκεια όλης της εξέτασης με αποτέλεσμα να φύγω πολύ νωρίτερα.Να σημειώσω ότι παλαιότερα πέρασα ένα στάδιο κρίσεων πανικού με αγοραφοβία το οποίο εν τέλει αντιμετώπισα ως ένα βαθμό με ψυχολόγο.Όλο αυτό με γυρνά πίσω ξανά και με κάνει να ανησυχώ.Λέτε να είναι από το άγχος εν τέλει?Και τι κάνουμε πλέον?Μερικές φορές νοιώθω ότι δεν έχω δύναμη να πάω να ξαναδώσω και πρέπει να πάω ξανά την άλλη εβδομάδα.Πλέον εκτός από τη δυσκολία της εξέτασης γιατί πρέπει να έχω να αντιμετωπίσω και αυτό?Έχω απελπιστεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Φίλε, και εγώ φοιτητής είμαι έχω αγχωθεί πολλές φορές, παράλογα.
    Όλα είναι στο μυαλό, αρχικά. Αν πιστέψεις δίχως σταματημό πως θα τα πας καλά, στο τέλος καλά θα τα πας (λειτουργεί σαν είδος αυτοεκπληρούμενης προφητείας)!
    Σε πρώτη φάση, χαλάρωσε! Πάρε βαθιές αναπνοές και εκπνοές.
    Να κοιμάσαι καλά, να μην τρως σκουπιδοτροφές (είναι το Α και το Ω), φρούτα και λαχανικά όσο γίνεται, καλή ενυδάτωση με νερό και προς Θεού, κομμένη η καφεΐνη, η ζάχαρη και γενικά ότι σε κάνει να μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο!
    Όσο καλό θα σου κάνει ο πρώτος καφές, άλλο τόσο κακό θα σου κάνει ο δεύτερος.
    Και βγες μια βολτίτσα, βάλε ακουστικά στα αυτιά με την αγαπημένη σου μουσική και θα τα καταφέρεις!

    Ελπίζω να μην σου φανούν κλισέ όσα λέω.
    Η μικρή μου εμπειρία όμως, αυτό λέει.

    Υ.Γ. : 12 ώρες πριν την εξέταση, μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ που να έχει να κάνει με εξέταση. Το πιο σημαντικό απ΄όλα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Δεν είναι καθόλου κλισέ αυτά που λες ίσα ίσα...Και για να πω την αλήθεια πριν τις εξετάσεις κάνω εντελώς τα ανάποδα από αυτά που λες.Δεν ξέρω ίσως ο φόβος της αποτυχίας με κάνει να αγχώνομαι τόσο και να ξημεροβραδιάζομαι.Απλά φοβήθηκα πολύ με τα συμπτώματα αυτά εκείνη τη στιγμή και πανικοβλήθηκα τι να πω...Γύρισα πολύ πίσω.όπως και να χει σε ευχαριστώ και πάλι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by panagiotis21 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Δεν είναι καθόλου κλισέ αυτά που λες ίσα ίσα...Και για να πω την αλήθεια πριν τις εξετάσεις κάνω εντελώς τα ανάποδα από αυτά που λες.Δεν ξέρω ίσως ο φόβος της αποτυχίας με κάνει να αγχώνομαι τόσο και να ξημεροβραδιάζομαι.Απλά φοβήθηκα πολύ με τα συμπτώματα αυτά εκείνη τη στιγμή και πανικοβλήθηκα τι να πω...Γύρισα πολύ πίσω.όπως και να χει σε ευχαριστώ και πάλι.
    Εγώ πάλι όταν έγραφα Πανελλήνιες (τεχνολογική ήμουν, έδινα το τρισκατάρατο ΑΟΔΕ), είχα ξυπνήσει την μέρα της εξέτασης στις 2.30 το βράδυ και άρχισα να πανικοβάλλομαι. Ξέρεις τι έκανα; Έσκισα το βιβλίο, τις σημειώσεις, τα πάντα!
    Είπα στον εαυτό μου: Σήμερα το μάθημα αυτό το δίνεις για τελευταία φορά στη ζωή σου!
    Και ναι, έτσι έγινε!
    Last edited by PositiveWave; 05-09-2016 at 18:36.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Εγώ πάλι όταν έγραφα Πανελλήνιες (τεχνολογική ήμουν, έδινα το τρισκατάρατο ΑΟΔΕ), είχα ξυπνήσει την μέρα της εξέτασης στις 2.30 το βράδυ και άρχισα να πανικοβάλλομαι. Ξέρεις τι έκανα; Έσκισα το βιβλίο, τις σημειώσεις, τα πάντα!
    Είπα στον εαυτό μου: Σήμερα το μάθημα αυτό το δίνεις για τελευταία φορά στη ζωή σου!
    Και ναι, έτσι έγινε!
    Ναι καταλαβαίνω.Απλά και γω μάλλον σκέφτομαι τι θα γίνει αν αποτύχω και στη συνέχεια φέρνω τη καταστροφή με αποτέλεσμα να γίνεται και το διάβασμα αλλά και η επίδοση μου σε χαμηλά επίπεδα.Είμαι αρκετά μεγάλο έτος και αντί να χαίρομαι που έχω την υγεία μου και προσπαθώ καταστρέφω τον εαυτό μου μόνος μου ειδικά τώρα που κοντέυω να τελειώσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by panagiotis21 View Post
    Ναι καταλαβαίνω.Απλά και γω μάλλον σκέφτομαι τι θα γίνει αν αποτύχω και στη συνέχεια φέρνω τη καταστροφή με αποτέλεσμα να γίνεται και το διάβασμα αλλά και η επίδοση μου σε χαμηλά επίπεδα.Είμαι αρκετά μεγάλο έτος και αντί να χαίρομαι που έχω την υγεία μου και προσπαθώ καταστρέφω τον εαυτό μου μόνος μου ειδικά τώρα που κοντέυω να τελειώσω.
    Α, επίσης καλό είναι να δίνεις στο μέτρο του δυνατού μια μικρή επιβράβευση στον εαυτό σου, σε κάθε επιτυχία που κάνεις.
    Και ειδικά, όταν θα ορκιστείς και θα φορέσεις την τήβεννο!

    Να σκέφτεσαι ότι είσαι ικανός και θα τα καταφέρεις. Να γίνει εμμονή και αδιαπραγμάτευτη σκέψη σου!
    Οτιδήποτε άλλο, δεν θα σε βοηθήσει.

    Οι αρνητικές σκέψεις, θέλουν ΤΡΟΦΗ. Όσο τις τρέφεις τόσο γιγαντώνονται!
    Και οι θετικές σκέψεις όμως, δεν διαφέρουν! Γι' αυτό σκέψου θετικά και να έχεις στο μυαλό σου εσένα με τον πάπυρο παραμάσχαλα!

    Καλή επιτυχία φίλε μου!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά.Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by panagiotis21 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά.Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα.
    Να'σαι καλά! Χαίρομαι που σε βοήθησα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ ένα που έχω δει είναι όταν παίρνουν όλοι τα θέματα, κάθονται και τα διαβάζουν όλα! Εγώ το απέφευγα αυτό, για το λόγο ότι αν έβλεπες τίποτα παλούκια , που κάπου είναι και αναμενόμενο, ίσως αγχωθεις ... καλύτερα σιγά σιγά.... Και κάτι άλλο μου με εκνεύριζε, λίγο πριν τις εξετάσεις μες στις αιθουσες ήταν η κουβεντούλα για το μάθημα, τι διάβασε ο κάθε ένας κλπ, δεν έβγαζαν τον σκασμό, μόνο άγχος είναι αυτά, τίποτα άλλο....καλύτερα να κλείνουμε τα αυτιά μας...........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ ένα που έχω δει είναι όταν παίρνουν όλοι τα θέματα, κάθονται και τα διαβάζουν όλα! Εγώ το απέφευγα αυτό, για το λόγο ότι αν έβλεπες τίποτα παλούκια , που κάπου είναι και αναμενόμενο, ίσως αγχωθεις ... καλύτερα σιγά σιγά.... Και κάτι άλλο μου με εκνεύριζε, λίγο πριν τις εξετάσεις μες στις αιθουσες ήταν η κουβεντούλα για το μάθημα, τι διάβασε ο κάθε ένας κλπ, δεν έβγαζαν τον σκασμό, μόνο άγχος είναι αυτά, τίποτα άλλο....καλύτερα να κλείνουμε τα αυτιά μας...........
    Αυτό πραγματικά μου σπάει τα νεύρα. Γι' αυτό, καλό να είμαστε λίγο απομονωμένοι την μέρα της εξέτασης από άλλους συνεξεταζόμενους.
    Είναι τοξικό να έρχεσαι σε επαφή με ανθρώπους που σπέρνουν τον πανικό, το άγχος, την ώρα που εσύ ψάχνεις μια στιγμή ηρεμίας!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εγώ ένα που έχω δει είναι όταν παίρνουν όλοι τα θέματα, κάθονται και τα διαβάζουν όλα! Εγώ το απέφευγα αυτό, για το λόγο ότι αν έβλεπες τίποτα παλούκια , που κάπου είναι και αναμενόμενο, ίσως αγχωθεις ... καλύτερα σιγά σιγά.... Και κάτι άλλο μου με εκνεύριζε, λίγο πριν τις εξετάσεις μες στις αιθουσες ήταν η κουβεντούλα για το μάθημα, τι διάβασε ο κάθε ένας κλπ, δεν έβγαζαν τον σκασμό, μόνο άγχος είναι αυτά, τίποτα άλλο....καλύτερα να κλείνουμε τα αυτιά μας...........
    Χαχα και εγώ αυτό κάνω οπότε πριν καν βάλω το στυλό να γράψω μου έχω βγάλει και βαθμό.Τι να πω όλα ίσως είναι απόρροια των ενοχών που νοιώθω ότι καθυστέρησα να ολοκληρώσω τις σπουδές μου παρόλο που όλο αυτό το διάστημα δούλευα(δεν ζούσα σε βάρος των γονιών μου)και ζούσα μακρυά από το τόπο της σχολής μου.Θα προσπαθήσω να το δω διαφορετικά γιατί πέρα από αυτά τα συμπτώματα που έχω και τις αντιξοότητες συνεχίζω να θέλω να τελειώσω και είμαι κοντά,οπότε θα το παλέψω χωρίς να λέω αν δε τα καταφέρεις τώρα δε θα τα καταφέρεις ποτέ.Η μόνη επιλογή είναι η επιμονή.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Μα λες ότι πέρασες φάσεις αγοραφοβίας και δούλευες κιόλας!!! Ε λογικό να καθυστερήσει το πτυχίο σου....
    Γιατί να έχεις τόσες απαιτήσεις από τον εαυτό σου?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Μα λες ότι πέρασες φάσεις αγοραφοβίας και δούλευες κιόλας!!! Ε λογικό να καθυστερήσει το πτυχίο σου....
    Γιατί να έχεις τόσες απαιτήσεις από τον εαυτό σου?
    Έλα ντε....ίσως ένα αίσθημα ντροπής για το τι θα πει ο κόσμος.Δεν ξέρω.Θέλω να τελειώσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα πάντως για να μπορέσω να ηρεμήσω και να πετύχω το στόχο μου.Η αγοραφοβία η αλήθεια είναι με πήγε αρκετά πίσω.Θυμάμαι χαρακτηριστικά ενώ είχα έξαρση των συμπτωμάτων είχα πάει να δώσω(μέρος της θεραπείας μου ήταν να πάω και να κάτσω όσο το δυνατόν περισσότερο)και θυμάμαι έκανα όσο το το δυνατόν γρηγορότερα για να φύγω.Αποτέλεσμα να περάσω το μάθημα και να είμαι στενοχωρημένος λόγω των συμπτωμάτων μου.Ειρωνία?Απλά για αυτό μου ήρθαν πάλι στο μυαλό όλα αυτά και είπα όχι πάλι όχι τώρα τη πιο κρίσιμη στιγμή!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ο κόσμος να μάθει επιτέλους να το βουλώνει
    Και εγώ καθυστέρησα λόγω παρουσιάσεων που απέφευγα...
    Υγεία πάνω από όλα!!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    13
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το κουράγιο.Ειλικρινά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 26-03-2015, 01:45
  2. κατα την διαρκεια θεραπειας εχω δυσφοριες
    By mary115 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-01-2015, 01:01
  3. Η εξέλιξη της ψυχικής νόσου κατά την διάρκεια της ανθρώπινης ιστορίας
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2011, 17:35
  4. Κρίσεις πανικού κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
    By Ουρανία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 03-06-2011, 14:16
  5. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ
    By fotini2009 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 16-10-2009, 18:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •