Πανικός!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Πανικός!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176

    Πανικός!

    Υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει περάσει απο διαταραχή πανικού? Δηλαδή ας πούμε , πάτε κάπου με το αμάξι και φοβάστε να περάσετε απο κάποιο δρόμο στον οποίο παλαιότερα είχατε πάθει ξανά κρίση. Και όλα αυτά να συνδέονται με ιδεοληψίες? Με το που σας μπαίνει η ιδέα , το ξαναπαθαίνετε? Τι συμπτώματα είχατε ακριβώς?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι, αν και οι περισοτερροι την αποκαλουν κριση πανικου, γιατι ερχεται ενα αποτομο αγχος που σε πιανει τρομος και πανικοβαλλεσαι...αλλα οχι για καποιο κομματι του δρομου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Ναι η διαταραχή έχει σχέση και με το τι θα πουν και οι άλλοι , οι φίλοι σας για παράδειγμα , έχει ένα αγοραφοβικό στοιχείο όταν εμφανίζεται!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αν καταλαβα καλα, εννοεις οτι οταν καποιος ειναι σε ''κριση πανικου'' θελει απλα να αποφυγει τον κοσμο για να μην τον δουν την λαχταρα που περναει...λογικο ειναι, αφου ειναι δυσαρεστη εμπειρια! Απλα προσεξε στο τελος απο τον ιδιο τον φοβο, πιανεσαι λαυρακι, απλα μονο και μονο γιατι φοβασαι να μην το παθεις, το παθαινεις...ειναι αυτο που λεμε φαυλος κυκλος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    To θεμα ειναι menis οτι καθε μερα σκεφτομαι την επομενη , και ροκανιζω τον χρονο , σαν να ειναι ο τελευταιος μου , σκεφτομαι μη με πιασει κατι δαιμονικο και γινω ρεζιλι σε φιλους και ξενους ! Το κακο ειναι οτι δεν αισθανομαι φυσιολογικος και μολις παω να αισθανθω το ξαναχανω ! Καθε μερα ειναι σαν να περναω το ιδιο γολγοθα , σκεφτομαι την επομενη !

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αυτην η φοβια σου ειναι που στα προκαλει ολα αυτα, βυθισεζαι απο μονος σου στον φαυλο κυκλο του να μην σε πιασει κατι και πρεπει να τρεξεις π.χ. για να μην γινεις ρεζιλι μπροστα τους...και οσο το σκεφτεσαι τοσο πιο πολυ το φοβασαι, και τοσο αγχωνεσαι να μην συμβει... μονο που πρεπει να αλλαξεις τον τροπο σκεψης σου...εισαι αρκετα εγκλωβισμενος σε μια ιδεα ολο και ολο, πνιγεσαι σε μια τρυπα απο νερο...μονο που τρυπα στο νερο δεν μπορει να υπαρξει, οποτε και αυτο που σκεφτεσαι δεν θα γινει ποτε!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Υποτιθεται οτι παιρνω prozac stedon μισο xanax ,γινεται να εχω ακομα συνεχομενες κρισεις πανικου ?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    και οχι μονο...εδω για μενα ειναι το 1,5Mg ζαναξ το οριο για να μην με πιανουν κρισεις πανικου!! και σε πληροφορω το ζαναξ ειναι το πιο ειδικο φαρμακο για ατομα με πανικες διαταραχες!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    menis64 συγνώμη για την καθυστέρηση , μαζί με αυτά , νιώθω ότι το σώμα μου αιωρείται , πως είναι όταν πέφτεις στον ύπνο σου , σαν εξωσωματική εμπειρία! Τα συμπτώματα μόνα τους με στέλνουν στον δαιμονισμό! Δεν νιώθω ότι πατάω στα πόδια μου , αν μου κάνεις ένα μπου , θα πέσω και θα τρομάξω! Δεν ξέρω ρε παιδιά , ο τρόμος είναι διαφορετικός απο το τρέμουλο?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αυτο με το σωμα να αιωρειται δεν το εχω ξανακουσει...εισαι σιγουρος? Μηπως ηθελες να πεις οτι νοιωθεις να πεφτεις σε κενο καπως??? βασικα και ο τρομος και ο πανικος προκαλουν τρεμουλο...οποτε, αν και δεν ειναι σχεδον το ιδιο, εχουν την ιδια συμπτωματολογια, δηλαδη το τρεμουλο...

  11. #11
    Στις ποσες μερες ληψης αγωγης εισαι ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Aυτό με το σώμα να αιωρείται ίσως είναι σύμτπωμα αποπροσωποίησης-αποπραγματοποίησης. Αν συμβαίνει αυτό είναι από το υπερβολικό άγχος. Υποχωρεί όταν αντιμετωπιστεί η αιτία της στρεσογόνου κατάστασης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Πεφτω σε κενο το εθεσε ωραια ο menis ! Σας εχει τυχει στον υπνο ας πουμε να νιωθετε οτι πεφτετε ! Εγω το νιωθω παντα στον ξυπνιο και μετα ακολουθει ταραχη !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Το ladose apo miso olokliro edw kai mia vdomada to ena giati me 1misi anevainw to zyprexa eperna twn 5 mou to ekopse o giatros sto 2,5 edw kai 1 vdomada , kai to stedon to pairnw 2 vdomades to vrady! M prothese miso xanax to prwi kai opote me pianei panikos miso tou misou ! Niwthw kalytera alla oxi teleiws leitoyrgikos!

Similar Threads

  1. Πανικός
    By gl08 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 22
    Last Post: 13-08-2016, 02:23
  2. ΠΑΝΙΚΟΣ...ΠΑΝΙΚΟΣ... ΠΑΝΙΚΟΣ...
    By thura7 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 252
    Last Post: 24-08-2015, 22:23
  3. πανικος!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-02-2012, 09:20
  4. καταθλιψη/πανικος
    By giota in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-04-2009, 14:27
  5. πανικός
    By jison in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-07-2008, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •