θανατος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: θανατος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    θανατος

    σημερα κηδεψαμε τη μαμα του καλυτερου μου φιλου.τη βρηκαμε μαζι νεκρη στο σπιτι.δε μπορω να βγαλω απο το μυαλο μου τις εικονες και δε μπορω να κοιμηθω.ειμαι σκατα.αυτο που με τρομαζει ειναι οτι με παρακολουθει το πνευμα της.δε μπορω να μεινω καθολου μονη μου ουτε στιγμη.απο την αλλη νιωθω πως ολα ειναι δοκιμασιες για να παρακολουθουν πως αντιδραω στα διαφορα.απο σημερα ξαναηρθε και η γυναικεια φωνη εστω και για λιγο.οπως τωρα.αν και δεν εακουω ακομα σχεδον καθολου τι λεει ειναι σαν να ψιθυριζει αλλα λογικα θα την ακουω οταν θα θελει.ισως επειδη ειχε εξαφανιστει.φοβαμαι.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    να παρακολουθούν πως αντιδράς ποιοι και σε ποια διάφορα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Το πρώτο που ανέφερες πιστεύω είναι απολύτως φυσιολογικό, μάλλον όλοι μας τις πρώτες μέρες που χάνουμε ένα κοντινό πρόσωπο αυτό σκεφτόμαστε έντονα... Αν κρίνω απο την δική μου ένα εμπειρία σε αυτές τις περιπτώσεις θα συνηθίσεις και θα ξεχάσεις αυτήν την σκέψη...
    Στο τέλος εννοείς ότι ακούς φωνές ;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by LitSof View Post
    να παρακολουθούν πως αντιδράς ποιοι και σε ποια διάφορα?
    με παρακαλοθουν ολοι οι ανθρωποι και αυτα τα βλεπει και τα ακουει ο αρχηγος τους.οταν μου λενε κατι ή οταν κανουμε κατι ή οταν συμβαινει κατι, ξερω οτι ειναι φτιαχτο μονο και μονο για να δοκιμαστω στη συγκεκριμενη κατασταση.βλεπουν πως αντιδραω.
    ακουνε τι σκεφτομαι για το καθε τι.με παρακαλοθουνε με κοιτανε στα ματια και ακουνε τι σκεφτομαι.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Το πρώτο που ανέφερες πιστεύω είναι απολύτως φυσιολογικό, μάλλον όλοι μας τις πρώτες μέρες που χάνουμε ένα κοντινό πρόσωπο αυτό σκεφτόμαστε έντονα... Αν κρίνω απο την δική μου ένα εμπειρία σε αυτές τις περιπτώσεις θα συνηθίσεις και θα ξεχάσεις αυτήν την σκέψη...
    Στο τέλος εννοείς ότι ακούς φωνές ;;
    ναι ακουω τις φωνες.τις 2. τη μια αντρικη και τη μια γυναικεια.η γυναικεια ειχε εξαφανσιστει για λιγο καιρο και ημουν στεναχωρημενη γιατι ειναι πιο καλη απο την αντρικη.η ααντρικη ειναι πολυ κακια.απλα δεν μπορουσα να καταλαβω χτες το βραδυ τι μου ελεγε η γυναικεια.ηταν σαν να ψιθυριζε μονο.ενω την αντρικη σημερα την ακουσα κανονικα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νομιζω οτι θα με κηνυγαει το πνευμα της μαμας του φιλου μου.δε μπορεσα να κλαψω στην κηδεια παρα μονο προχτες ξεσπασα σε μια φαση.μαλλον δεν τη αγαπαω οσο θα επρεπε και τωρα οτι και να κανω τη νιωθω να με παρακολουθει, να νιωθει οτι δεν την αγαπουσα οσο περεπε και να με παρατηρει σε οτι κανω.αλλα ασχημα οχι καλοπροαιρετα.δε ξερω τι να κανω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Πήγαινε σε κάποιον γιατρό και πάρε κάποιο φάρμακο με ηρεμιστική δράση ή οτιδήποτε συνταγογραφήσει ο γιατρός. Είναι πιθανόν οι φωνές να εξελιχθούν σε κάτι χειρότερο. Συνήθως αρχίζουν ήπια και με τον χρόνο γίνονται πιο δυνατές και απειλητικές.
    Το πνεύμα της μαμάς του φίλου σου αποκλείεται να σε κυνηγάει (προσευχήσου αν θέλεις κιόλας). Επίσης δεν είναι δυνατό να σε παρακολουθούν όλοι οι άνθρωποι ή να διαβάζουν τις σκέψεις σου.
    Όλα αυτά προέρχονται από κάποια αλλαγή της χημείας του εγκεφάλου.
    Πάντως από εμπειρία, αν αφεθεί έτσι η κατάσταση εξελίσσεται χειρότερα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παρε τηλ τον γιατρο σου αμεσα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πηγα στη γιατρο πριν καμια δεκαρια μερες μου αυξησε τα φαρμακα.οι φωνες υπαρχουν αλλα λιγο λιγοτερο.απο τη μια χαιρομαι γιατι η αντρικη μου λεει πολυ ασχημα πραγματα αλλα απο την αλλη χαλιεμαι γιατι η γυναικεια ειναι πολυ καλη.στην παρακολουθηση δεν εχω δει καποια διαφορα.ολα ειναι φτιαχτα γυρω μου και μου διαβαζουν τη σκεψη και με κοιτανε και με παρακολουθουν αυτο δεν εχει αλλαξει απο τα 14 μου.ετσι ειναι.το πιστευω.με βασανιζει αλλα τιποτα δεν μπορει να το αλλαξει.ειναι πραγματικοτητα.

    τα χαπια τα παιρνω ακομα στο maximum.παιρνω xanax για να κοιμαμαι 1-2mg το βραδυ.δε μπορω να κοιμηθω μου εχουν μεινει οι εικονες στο μυαλο μου.βλεπω εφιαλτες.πεταγομαι στον υπνο μου.εχω αυπνια ενω ειμαι σαν ζομπυ ολη μερα απο τα φαρμακα δε μπορω να κοιμηθω.δεν τα παω καλα μετα το συμβαν σε αυτα.δε ξερω τι να κανω να περασει λιγο.η γιατρος πως να με βοηθησει...? θα μου πει παιρνε xanax..αυτο κανω και απο μονη μου.

    ξερετε καποιον τροπο να μπορεσω να κοιμηθω χωρις να σκεφτομαι οτι σκεφτομαι?χωρις να βλεπω τις εικονες?χωρις να νιωθω οτι με παρακολουθει η μανα του φιλου μου?εγω φταιω που δεν την αγαπησα οσο επρεπε.τη συμπαθυσα πολυ αλλα μαλλον οχι αρκετα...
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    @boo diladh k ypethese oti se parakolouthoun, giati fovasai? & an se parakolouthoune ti tha patheis k ti tha se kanoun? Ta thlefona mas h EYP endexetai na ta parakolouthei as poume. Pou to kako ? k mena me perase ap to nou oti parakolouthoun to thlefono mou, den me fovizei katholou. Koristi mou eisai arwsth pes apo mesa sou nai me parakolouthoun k kala kanoune mipos ayto se dioxei thn emmonh s

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μα δε με παρακολουθει η ΕΥΠ.με παρακολουθυν οι αλλοι ανθρωποι.οι γονεις μου για παραδειγμα δεν ειναι οι πραγματικοι γονεις μου αλλα τους εχουν βαλει να με μεγαλωσουν για να με παρακολουθουν απο παιδι.δε ξερω πως να ξεφυγω απο αυτο.εχω προσπαθησει να το αφησω στην ακρη αλλα λιγες φορες μονο εγινε κατι κι αυτο οταν δεν ειναι πολυ εντονο.οταν ειναι εντονο παραλυω.απο το αγχος, την ταραχη, την απογνωση κλπ κλπ...
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Όσον αφορά τις φωνές και σε μένα υπήρχαν απειλητικές και μια ή δύο υποστηρικτικές. Συνήθως η υποστηρικτική είναι η ίδια, ένας συγγενής, κάποιος φίλος. Αυτό δεν εμποδίζει το φαινόμενο να γίνεται χειρότερο.
    Εγώ επίσης σε μια περίπτωση είχα οπτική παραίσθηση. Ήμουν σε ένα σεμινάριο της υπηρεσίας και μια γυναίκα που δεν γνώριζα καθόλου την έβλεπα σαν σαύρα ή δαίμονα. Γύριζα το κεφάλι, έβλεπα τους άλλους κανονικούς, κοίταζα αυτή, την έβλεπα με την γλώσσα έξω π.χ.
    Έκανα τον σταυρό μου.
    Επίσης πρόσφατα μπερδεύτηκα με ένα βιβλίο που μου έστειλαν για το μεταπτυχιακό μου, της Φυσικής. Ήμουν σίγουρη για τους συγγραφείς που είδα στο εξώφυλλο και το είχα στο μυαλό μου επί μέρες. Όταν όμως μιλήσαμε με συμφοιτητές στη δουλειά μέσω fb στο κινητό, είδα ότι έχω λάθος βιβλίο και τηλεφώνησα (στη δουλειά) να μου στείλουν το σωστό. Όταν γύρισα την ίδια μέρα σπίτι, είδα πάνω στο γραφείο το σωστό βιβλίο και τρελάθηκα. Εμένα ούτε κίνηση εντόμου δεν μου ξεφεύγει, όχι να δω λάθος του συγγραφείς ενός βιβλίου επί μέρες.
    Η δική σου περίπτωση μοιάζει λίγο εξωπραγματική (ότι σε παρακολουθούν όλοι) σαν φίλμ επιστημονικής φαντασίας.
    Εγώ έχω την εντύπωση ότι υπάρχει κύκλωμα στη δουλειά (μασόνοι) που δηλητηριάζουν ανθρώπους. Αν όμως μπορούν να μπουν και στο σπίτι μου μόνο ο Θεός μπορεί να βοηθήσει. Οπότε το παλεύω και με ψυχιάτρους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εβλεπα κι εγω πραγματα.εβλεπα φαντασματα απο μικρα παιδια να με κοιτανε στα ματια ντυμενα στα ασπρα γυρω μου.ητν πολυ τρομακτικο. αλλα ευτυχως εχω καιρο να τα δω..

    ακομα δε μπορω να κοιμηθω..και μεσα στη μερα ειμαι χαλια.εχω ολο εικονες στο μυαλο μου απο την ωρα που τη βρηκαμε.δε ξσερω τι να κανω..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post


    ξερετε καποιον τροπο να μπορεσω να κοιμηθω χωρις να σκεφτομαι οτι σκεφτομαι?χωρις να βλεπω τις εικονες?χωρις να νιωθω οτι με παρακολουθει η μανα του φιλου μου?εγω φταιω που δεν την αγαπησα οσο επρεπε.τη συμπαθυσα πολυ αλλα μαλλον οχι αρκετα...

    Θα ελεγα ναποσπασεις το μυαλο σου , μιλωντας σε καποια φιλη , αλλα αμα δεν σε πιανουν τοσα φαρμακα , δεν ξερω , παντως η γυναικα παει , πεθανε , εφυγε και το πνευμα της , ειναι στον κοσμο των πνευματων , σε καλο μερος , και δεν εχει καμμια διαθεση νασχοληθει ξανα με τα γηινα , ουτε να ξαναγυρισει , εκτος αν πεθανε με βιαιο θανατο , δλδ να την σκοτωσαν ,δεν την σκοτωσαν ομως , προτιμα το εκει , και δεν ασχολειται μαζι σου , εδω με τον γυιο της δεν ασχολειται , με σενα θασχοληθει , και ναθελε , δεν μπορει να επικοινωνησει με κανεναν ...........αλλα δεν θελει , εχει αλλες ασχολιες τωρα ....... δεν της προκαλεις το ενδιαφερον , καθολου .......ριξε γερους υπνους , με τοσα φαρμακα , δεν θα δυσκολευτεις , εγω παιρνω 3 ζαναξ το βραδυ , και κοιμαμαι σαν βοδι ......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Έχετε διαβάσει καθόλου για τους στοχοποιημένους ανθρώπους (targeted individuals); Διάβαζα εχθές και σήμερα (στο internet) και με προβλημάτισαν πολλές ιστορίες γιατί ήταν ακριβώς ίδιες με την δική μου. Στα Αγγλικά υπάρχουν αρκετές αναφορές και υπάρχει και σύλλογος στις ΗΠΑ και αλλού.
    Ειδικά το street harassment (παρενόχληση στο δρόμο), θόρυβοι στο σπίτι και ειδικά μια ιστορία όπου μια γυναίκα άκουγε ένα βαρύ έπιπλο ή μηχάνημα να κινείται πάνω από το ταβάνι της και άτομα να μιλάνε με σόκαραν.
    Υπάρχουν πολλές σελίδες, fora και βιβλία στα Αγγλικά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θανατος.
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2014, 16:50
  2. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-12-2013, 23:53
  3. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27
  4. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By nala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-01-2007, 00:45
  5. Ο θάνατος
    By lady in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-2006, 09:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •