Ακουσιος εγκλεισμος-ripserdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    2

    Ακουσιος εγκλεισμος-ripserdal

    Καλησπερα,

    Πριν απο περιπου 3 μηνες νοσηλευτηκα με τη βια σε ψυχιατρειο.Διαγνωστηκα χωρις κανενα ψυχικο νοσημα.Ο ιδιος ο γιατρος μου μου στο τελος ειπε οτι αν συγγενικα μου προσωπα επιχειρησουν ξανα κατι τετοιο, θα το αποτρεψει.
    Εχω λιγο καταθλιψη μαζι με στρες κατι που ποτε δεν ειπα στους γιατρους.

    Κατα τη διαρκεια της νοσηλειας μου ομως αναγκαστηκα να παρω 2mg risperdal για 14 μερες και 4mg για 2 μερες.
    Βγαινοντας αρχισα να διαβαζω για αυτο το φαρμακο και τις καταστρεπτικες συνεπειες που δημιουργει.
    Μπορει αυτη η δοση και η περιοδος που το παιρνα να μου δημιουργησει προβληματα μακροπροθεσμα η βραχυπροθεσμα,λαμβανοντας υπ οψιν και οτι δεν υπηρχε λογος για να το παρω?

    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κατσε..περιμενε..
    πως γινεται να σε πηγαν εκει περα χωρις να εχεις τιποτα?
    δλδ? ειχαν χαρτι απο εισαγγελεα αλλα με ποια δικαιολογια?ετσι ξαφνικα ενω καθοσουν σε πηγαν μεσα?
    κατι θα εκανες..δεν γινεται αυτο..
    για να σε κλεισουν εκει πρεπει να υπαρχει χαρτι απο εισαγγελεα..
    εξηγησε μας ακριβως..
    επιπλεον τα φαρμακα ολα αποβαλλονται απο τον οργανισμο...τι βλαβη να εκαναν? δεν ειναι ecstasy να σου εκαψαν τα κυτταρα..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    2
    Ναι εγινε εισαγγελικη εις βαρος μου
    anxious4ever εισαι παλιο και εμπειρο μελος οποτε μου φαινεται περιεργο οτι δεν εχεις ακουσει για τα προβληματα που αφηνουν τα ψυχοτροπα φαρμακα και ιδιαιτερα τα αντιψυχωτικα (οπως το risperdal) που ειναι τα πιο βαρια απ ολα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν γνωριζω φιλε μου τιποτα απολυτως σχετικα με αντιψυχωτικα.δεν εχω παρει ποτε κ δεν εχω καμια επαφη με ατομα που παιρνουν γιατι δεν εχει τυχει.
    ειμαι παλιο μελος αλλα ασχολουμαι με τις αγχωδης διαταραχες κ την καταθλιψη απο τα οποια πασχω.
    αν ειχαν αφησει καποια βλαβη τα φαρμακα που σου εδωσαν δεν θα ειχες ηδη δει κατι?υποθετω πως ναι..
    επιπλεον δεν μου απαντησες...ετσι χωρις να κανεις τιποτα ηρθαν κ σε πηραν μεσα?
    δλδ κ γω ετσι οπως καθομαι εδω στο γραφειο μου..παιζει να μου συμβει αυτο?
    να ερθουν 2 μπατσοι κ να με βαλουν μεσα?
    δεν πρεπει να εχω κανει κατι πρωτα?

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    31
    Νομίζω πως ακούω σενάριο για ταινία του Κάφκα. Πού στηρίχτηκε η Εισαγγελική εντολή; Τι συμφέρον είχαν οι δικοί σου να σε εγκλείσουν δια της βίας στο ψυχιατρείο; Προηγήθηκε κάποιο επεισόδιο; Κατέστης επικίνδυνος για τον εαυτό σου ή και τους γύρω σου; Μήπως θα πρέπει να συμβουλευτείς δικηγόρο; Πονοκέφαλος με έπιασε με αυτά που ακούω. Πάω να πάρω το algon μου να συνέλθει το κεφάλι μου. Σου εύχομαι να ξεμπλέξεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Similar Threads

  1. Εκούσιος Εγκλεισμός
    By iraklis1 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2015, 19:24
  2. Εγκλεισμός σε μοναστήρι
    By nikiii in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 27-03-2015, 22:49
  3. Εκούσιος εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 04-08-2014, 14:18
  4. εγκλεισμος σε ψυχιατρειο
    By PYR in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2010, 21:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •