Χάνοντας τη μαμά - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    διαβασα αρκετα ατομα για τον πονο που νοιωθουν απο το χαμο ενος κοντινου ατομου.Να προτεινω ενα διαφορετικο τροπο σκεψης?Αν εισασταν η μανα και φευγατε απο αυτο τον κοσμο πως θα νοιωθατε αν βλεπατε το παιδι σας να βασανιζεται ετσι.Δεν θα θελατε να ειναι ευτυχισμενο?Ναι,φυγατε απο αυτο τον κοσμο αλλα δεν ηταν στο χερι σας,στεναχωριεστε που το αφησατε μονο χωρις να μπορειτε να δωσετε πλεον την αγαπη σας αλλα αυτα ειναι μεσα στη ζωη.Τι θα μπορουσατε να πειτε στο παιδι σας για να παψει να ειναι δυστηχησμενο?νοιωθει μονο του,νοιωθει πως το στηριγμα του εφυγε και δεν μπορειτε να του ξαναδωσετε αυτη την αισθηση σιγουριας και θαλπωρης.Πως θα μπορουσατε να το κανετε να καταλαβει πως πλεον πρεπει να συνεχισει μονο του,οσο δυσκολο και να ειναι αυτο.Να παψει να νοιωθει ενοχο οταν δεν σας σκεφτεται η οταν νοιωθει καποια χαρα.Μηπως θα επρεπε να το μεγαλωσετε διαφορετικα?Να μη το κανετε να δεθει τοσο μαζι σας?Αυτες τις απαντησεις πρεπει να δωσετε στον εαυτο σας.Και αν ειναι δυσκολο να το κανετε για σας,καντε το για την μητερα σας,για να ειναι χαρουμενη.καντε οτι μπορειτε για να ειναι χαρουμενη,καντε το για αυτην.Ειμαι λιγο σκληρος το ξερω,αλλα παντα προσπαθω να βλεπω την ζωη καταματα,οσο μπορω τουλαχιστον και εχει πολλες ασχημιες η ατιμη.αλλοτε μπορουμε να τις αντιμετωπισουμε και αλλοτε δυσκολευομαστε.Αρκει να μην το βαζουμε κατω,βλεπουμε παντα μπροστα,παντα μπροστα.Συγνωμη αν σε δυσκολευω θεοφανεια,αν νομιζεις πως ειμαι πολυ σκληρος μπορεις να μου το πεις,δεν θα το παρω στραβα .
    \"τι ειπε το σπιρτο στη οδοντογλυφιδα
    -καιγομαι για σενα
    \"τι απαντησε η οδοντογλυφιδα στο σπιρτο\"
    -αντε βρε κεφαλα

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μαρία, δεν ξέρω επειδή από τότε που έχασα το μπαμπά μου το έβγαλα με κάθε προσπάθεια από μέσα μου νιώθω πιο ελεύθερα να το εκφράσω...Όχι πως στην καθημερινή μου ζωή μου είναι τόσο εύκολο ή ότι δε με ρίχνει...Ειδικά αυτή την περίοδο σκέφτομαι πάρα πολλές αναμνήσεις συνεχώς που μου φέρνουν δάκρυα πολλά...

    Συμφωνώ σε όλα όσα λες Εμπνευστή...
    Ένα μόνο θα προσθέσω. Νομίζω ότι ένας άνθρωπος που βιώνει την απώλεια ίσως αν βεβιασμένα - είτε παρακινημένος από τους άλλους είτε από τον εαυτό του - περάσει κατευθείαν στο τελευταίο στάδιο του πένθους που περιγράφεις θα έχει ένα μικρό σημαδάκι στην ψυχούλα του που δε θα τον κάνει να νιώθει και τόσο γιατρεμένος από τον πόνο της απώλειας...

    (Στάδια: Άρνηση, Θυμός, Διαπραγμάτευση, Κατάθλιψη, Αποδοχή)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    θα συμφωνησω μαζι σου ανωνυμη ....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by Empneustns
    διαβασα αρκετα ατομα για τον πονο που νοιωθουν απο το χαμο ενος κοντινου ατομου.Να προτεινω ενα διαφορετικο τροπο σκεψης?Αν εισασταν η μανα και φευγατε απο αυτο τον κοσμο πως θα νοιωθατε αν βλεπατε το παιδι σας να βασανιζεται ετσι.Δεν θα θελατε να ειναι ευτυχισμενο?Ναι,φυγατε απο αυτο τον κοσμο αλλα δεν ηταν στο χερι σας,στεναχωριεστε που το αφησατε μονο χωρις να μπορειτε να δωσετε πλεον την αγαπη σας αλλα αυτα ειναι μεσα στη ζωη.Τι θα μπορουσατε να πειτε στο παιδι σας ....
    μα που τις βρισκετε ολες αυτες τις βεβαιοτητες!!!!!
    απορω αλλα και σας θαυμαζω ειλικρινα....
    οτι μας βλεπουν \"μετα\"...οτι κανουν σκεψεις, εχουν επιθυμιες, μας στελνουν μηνυματα, επικοινωνουν η μας κατευθυνουν....
    απορω τι σας βγαζει απ το μυαΛΟ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ και πειθεστε για το αγνωστο...
    το προφανες....οτι ολα αρχιζουν και τελειωνουν εδω, μπορει να τελειωνουν με ηρεμια η οχι με χρεη ηοχι, με ανοιχτους λογαριασμους (συνηθως) η οχι, αλλα τελειωνουν..
    αντιλαμβανομαι οτι ειναι πολυ πιο ανακουφιστικο να ειναι τα πραγματα οπως τα πιστευετε και σας ζηλευω γι αυτο, ειλικρινα, αλλα για να καταλαβω....το ανακουφιστικο ειναι και το αληθινο?
    οτι μας βολευει ειναι η αποδειξη οτι ειναι αληθινο?>

    ζηστε οτι εχετε ακομα οπως μπορειτε καλυτερα γιατι αν ειναι αλλιως τα πραγματα ,μπορει να μεινετε στην αναμονη....

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Remedy, είτε υπάρχει κάτι πέρα από εδώ είτε όχι, έχεις απόλυτο δίκιο. Δε χρειάζεται να αναβάλλουμε τίποτα ή να φοβόμαστε να ζήσουμε κάτι σκεφτόμενοι το τι υπάρχει πέρα από εδώ...

    Το θέμα όμως που λέει ο εμπνευστής κατά τη γνώμη μου είναι τελείως διαφορετικό. Έχει σχέση με την αίσθηση που έχει κάποιος όταν χάνει ένα αγαπημένο του πρόσωπο. Αν τον/την έβλεπε, όπως λέει και ο εμπνευστής.

    Επίσης ένα άλλο θέμα.
    \"απορω τι σας βγαζει απ το μυαΛΟ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ και πειθεστε για το αγνωστο...\"

    Ποιο είναι το προφανές; Υπάρχουν αποδείξεις γι\'αυτό; Απ\'ότι ξέρω δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε για το \"προφανές\" ούτε και για ότι υποστηρίζει η κάθε θρησκεία.
    Αν με ρωτήσεις προσωπικά δε ξέρω να απαντήσω που πιστεύω πιο πολύ, στο \"προφανές\" ή στο \"άγνωστο\". Οπότε δε σου απαντάω ως οπαδός καμίας πεποίθησης. Απλά αυτό που νιώθω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πλάσει για τον ευατό του τη δική του πίστη, που μπορεί να είναι είτε μηδενιστική είτε εντελώς διαφορετική. Εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις για καμία παντελώς πεποίθηση δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ο άλλος που έχει διαφορετική πεποίθηση είναι λάθος ή αφελής ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και ναι, η πίστη (μηδενιστική ή μη) είναι ίσως ότι βολεύει τον καθένα, αφού δεν υπάρχουν αποδείξεις για τίποτα.
    Και η μηδενιστική νομίζεις ότι δε βολεύει;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by anwnimi
    .......Ποιο είναι το προφανές; Υπάρχουν αποδείξεις γι\'αυτό; Απ\'ότι ξέρω δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε για το \"προφανές\" ούτε και για ότι υποστηρίζει η κάθε θρησκεία.
    Αν με ρωτήσεις προσωπικά δε ξέρω να απαντήσω που πιστεύω πιο πολύ, στο \"προφανές\" ή στο \"άγνωστο\". Οπότε δε σου απαντάω ως οπαδός καμίας πεποίθησης. Απλά αυτό που νιώθω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πλάσει για τον ευατό του τη δική του πίστη, που μπορεί να είναι είτε μηδενιστική είτε εντελώς διαφορετική. Εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις για καμία παντελώς πεποίθηση δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι ο άλλος που έχει διαφορετική πεποίθηση είναι λάθος ή αφελής ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Και ναι, η πίστη (μηδενιστική ή μη) είναι ίσως ότι βολεύει τον καθένα, αφού δεν υπάρχουν αποδείξεις για τίποτα.
    Και η μηδενιστική νομίζεις ότι δε βολεύει;
    εγω δεν μιλησα για δικαιωματα...
    φυσικα και ειναι δικαιωμα του καθενος να πιστευει σε οτι θελει.
    αντιθετως οχι μονο εχει δικαιωμα να το πιστευει αλλα δηλωσα οτι τον ζηλευω! και δεν ειρωνευομαι.πραγματικα το ζηλευω αλλα ταυτοχρονα δεν μπορω να μη δω, οτι βρισκω εξαιρετικα βολικο το να μη τελειωνει εδω και να φανταζομαστε οτι οσα δεν καταφεραμε , οσα δεν ζησαμε θα εχουμε την ευκαιρια να τα συνεχισουμε κι οτι κανεις δεν χανεται γιατι θα τον ξαναβρουμε...τι πιο βολικο και ανακουφιστικο απο αυτο?????....

    και ΟΧΙ δεν ειναι βολικη η μηδενιστικη οπτικη...καθολου μαλιστα....και στο λεω εγω που την ασπαζομαι οτι ειναι εξαιρετικα βασανιστικη...για πες εσυ που εχεις αντιθετη αποψη σε τι ειναι βολικη ....να το δεχτω οτι θα μπορουσε να ειναι βολικο για κανεναν σφαγεα που θεωρει οτι δεν θα εχουν ποτε συνεπειες οι πραξεις του αρκει να μη συλληφθει...αλλα δεν ειναι η περιπτωση μου, ξερεις....

    οσο για το ποσο προφανες ειναι το προφανες και αν υπαρχουν αποδειξεις, θεωρω οτι ειναι αρκετα προφανες...υπαρχουν πολλες ενδειξεις και αποδειξεις οταν υφισταται οτι ειναι γνωστο ως \"ζωη\" ...διεργασιες ειτε απλα αντιληπτες ειτε με ανιχνευτες αντιληπτες....ολα αυτα σταματουν με το τελος της ζωης..σταματουν αποδεδειγμενα....το αν υπαρχει κατι αλλο απο αυτες κι αν κατι απο αυτα που δεν ειναι ανιχνευσιμα συνεχιζει να υπαρχει ειναι το αγνωστο και το απολυτως αναποδεικτο...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Remedy ισως βολικο για ορισμενους ειναι να τελειωνουν ολα εδω,το βολικο ειναι διαφορετικο για τον καθενα αλλα
    1)ο καθενας εχει τα πιστευω του αναλογα με το τι νοιωθει οποτε δεν υπαρχει νοημα να κανουμε μια τετοια αναλυση εδω,
    2)δεν νομιζω πως ειναι αυτο το θεμα μας αυτη τη στιγμη.

    Αν θελεις να κανουμε καποια συζητηση υπαρξιακου περιεχομενου σε ενα αλλο τοπικ ευχαριστως

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by Remedy
    .......
    οσο για το ποσο προφανες ειναι το προφανες και αν υπαρχουν αποδειξεις, θεωρω οτι ειναι αρκετα προφανες...υπαρχουν πολλες ενδειξεις και αποδειξεις οταν υφισταται οτι ειναι γνωστο ως \"ζωη\" ...διεργασιες ειτε απλα αντιληπτες ειτε με ανιχνευτες αντιληπτες....ολα αυτα σταματουν με το τελος της ζωης..σταματουν αποδεδειγμενα....το αν υπαρχει κατι αλλο απο αυτες κι αν κατι απο αυτα που δεν ειναι ανιχνευσιμα συνεχιζει να υπαρχει ειναι το αγνωστο και το απολυτως αναποδεικτο...
    Ο Ουμπέρτο Εκο πάντως είχε όχι μία αλλά εφτά αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός (και κατεπέκταση μεταθανάτια ζωή αλλά η μικρότητα του εγκεφάλου μου αδυνατεί να θυμηθεί έστω και μία από αυτές. Πάντως νομίζω ήταν στο δεύτερο ελάχιστο ημερολόγιο)
    Η δική μου λογική πάντως λέει πως το προφανές είναι ότι δεν υπάρχει προφανές μιας και δεν υπάρχει καμία απόδειξη ούτε για το αν υπάρχει ζωή (ζωή με διάφορες εκφάνσεις) μετά θάνατον ούτεν για το αν δεν υπάρχει.
    Κάτι σαν την κβαντομηχανική και τις πιθανότητες. Και αφού δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί ως απόλυτη κάποια πιθανότητα τότε όλες μπορούν να συμβούν.
    Δεχόμενος λοιπόν ότι μπορεί και να υπάρχει, μπορεί και να μην υπάρχει έχω καλυμένα τα .. οπίσθιά μου..... προσπαθώντας να συμπεριφέρομαι σε αυτή την ζωή που ζώ σύμφωνα με την ανωτέρο παραδοχή.....
    Και στην τελική το ίδιο είναι. Γιατί και να υπάρχει θέλω να έχω εξασφαλίσει μία \"καλή θέση\" οπότε αναλόγως κινούμαι τώρα. Και να μην υπάρχει πάλι οι τωρινές μου κινήσεις κατευθύνονται από το τωρινό μου συμφέρον (το οποίο μακροπρόθεσμα δεν μπορεί να υπάρχει εις βάρος άλλων)

    Κλείνω την παρένθεσή μου στην κουβέντα σας λέγοντας ότι ναι δεν έχω υπογράψει και κανά συμβόλαιο ότι μόλις πεθάνω ξεκινάει κάτι άλλο... αλλά δεν έχω ούτε κανά λόγο να μην πιστεύω ότι όντως ξεκινάει κάτι άλλο.

    ΥΓ άγνωστο και απολύτως αναπόδεικτο ήταν πριν μερικά χρονάκια το ότι η Γη γύριζε γύρω από τον ήλιο και δεν ήταν το κέντρο του σύμπαντος, αλλά αυτό το άγνωστο και το αναπόδεικτο δεν σήμαιναν και ότι είχε λάθος όποιος πίστευε ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον Ηλιο.
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #54
    Παιδιά, καταρχήν σας ευχαριστώ για τις αναλύσεις σας, είναι φοβερά βοηθητικές για μένα σε όλα τα επίπεδα. Δεν απαντώ, όχι γιατί δεν έχω τι να πω, αλλά είμαι στο χωριό της μαμάς μου, (με τη μαμά της), και όπως καταλαβαίνετε δίνω αγώνα για να επιβιώσω. Όταν γυρίσω θελω πάρα πολύ να τα συζητήσουμε όλα αυτά......

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κράτα γερά Θεοφανία μου...
    για μενα είναι πολύ δύσκολο κ να πάω επίσκεψη ύστερα απο τόσα χρόνια, αλλά ορισμένα πρέπει να γίνονται

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    θεοφανια να ξερεις πως παρολο που δεν γνωριζομαστε,ειμαστε νοερα μαζι σου και συμπασχουμε.Μακαρι να μπορουσαμε να σε βοηθησουμε παραπανω

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    just me
    ημουν πολυ προσεκτικη στις εκφρασεις μου.
    ειπα οτι οι αποψεις μου προερχονται απο \"οτι μας ειναι γνωστο ως ζωη\"... αυτο σημαινει με τα μεχρι σημερα δεδομενα....για τα αυριανα, υποθεσεις δεν μπορουμε να κανουμε ουτε και βγαζουν πουθενα κατα τη γνωμη μου, διοτι μπορει να εχουμε ηδη ανακαλυψει οτι θα μπορουσε να μας φωτισει απο τον \"φυσικο κοσμο\" η μπορει και να ειμαστε ακομα πολυ μακρια...
    γι αυτο και τα ερωτηματα περι του ΑΝ και ΙΣΩΣ μου φαινονται εντελως ματαια...
    και για να συνοψισω,οπως εχει πει και ο συγχρονος πνευματωδης σοφος Woody Allen, το ερωτημα ειναι εαν υπαρχει ζωη πριν τον θανατο......

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Μετακίνησα τη συνομιλία μας σε ξεχωριστό τόπικ, αν συμφωνείτε ελάτε εκεί.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Θεοφανια ...
    τι δυσκολο, να σε κατατρεχουν τα δικα σου και να βιωνεις και τα; συναισθηματα της γιαγιας σου.
    Ειμαστε εδω να τα ακουσουμε, ολα.
    Κουραγιο!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •