θεραπεία με ηλεκτροσοκ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 80
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το κοστος της καθε συνεδρειας για ηλεκτροσοκ ποσο σε ειπαν εσενα κοριτσι83? Εγω ρωτησα σε ιδιωτικη κλινικη γιατι δεν υπαρχει σε δημοσια και μου ειπαν γυρω στα 100Ε μαζι με τον αναισθησιολογο...Και πρεπει να κανεις 12 συνολικα σε αριθμο, τοσες λεει το ταδε πρωτοκολλο μου αναφερει...!!! Στην αρχη κανεις 6 σε ενα μικρο διαστημα π.χ. 2 βδομαδων και κοιτας αν υπαρχει βελτιωση, αν ναι κανεις αλλες 6 και τελειωνεις, αν οχι δεν υπηρξε βελτιωση τοτε σταματας! Και οντως συμφωνω τα χαπια δεν εχουν βαθμο βελτιωσης ανω του 30-40%...ενω αυτην η θεραπεια βαθμο βελτιωσης 80%



    σωστός θα πρέπει να ξεκινήσετε με 12 θεραπείες.
    τότε κάθε άτομο διαρκεί χωρίς θεραπεία ένα διαφορετικό χρόνο....Κάποιοι για δύο εβδομάδες...και μερικοί άνθρωποι ακόμη και μέχρι έξι εβδομάδες..Εξαρτάται από το πρόσωπο...€ 100 δεν είναι πολλά για κάθε πέντε ή έξι εβδομάδες...αλλά για κάθε 2-3 εβδομάδες είναι πολλά χρήματα για εκείνους που δεν εργάζονται...και δεν έχουν καθόλου χρήματα.
    Το μόνο που μπορώ να πω είναι να μην φοβάστε..Η θεραπεία γίνεται σε όλο τον κόσμο, δεν είναι τρομακτικό..Και έχει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας από τα φάρμακα.
    Καλή τύχη σε όποιον αρχίζει τη θεραπεία.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Για μένα πάντα θα αποτελεί την τελευταία επιλογή γιατί όντως δεν ξέρουμε τι μακροπρόθεσμες συνέπειες μπορεί να έχει στον εγκέφαλο μας - όχι πως ξέρουμε για τα ssri's.
    Συμφωνω μαζι σου.Συνήθως είναι η τελευταία λύση.......Αλλά αν έχετε δοκιμάσει SSRI's, SNRI's, TCA's, kai MAOI's χωρίς κανένα όφελος ......Το κάνεις είναι η τελευταία ελπίδα.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Καλή τύχη σε όποιον αρχίζει τη θεραπεία.
    εσυ την εχεις δοκιμασει? Για πες μας εντυπωσεις? Ξερεις κοσμο που την εχουν κανει και εχουν μιλησει σε σενα για αυτην την μεθοδο?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    εσυ την εχεις δοκιμασει? Για πες μας εντυπωσεις? Ξερεις κοσμο που την εχουν κανει και εχουν μιλησει σε σενα για αυτην την μεθοδο?
    Prin arxiseis na kaneis auti th therapia tha prepi na exeis dokimasi polla xapia (apo sxedon oles ths katigories) Etsi kserw apo atoma pou thn exoune kani auti th therapia. Apo tous pio pollous pou gnorisa eitane euxaristimeni me auth th therapia. Alla eipame ama einai na to kaneis kathe 2-3 ebdomades pou tha breis ta 100euro kathe fora. O kathe anthropos einai diaforetikos... Eixa gnorisi enan andra pou to ekane kathe 6 ebdomades. Alli kathe 4 ebdomades, kai alli distixos h8ele kathe 3 ebdomades ..

    Yparxoune kai atoma omos pou kanane th therapia kai den alakse tipota sth zwh tous. Den tous bohthise katholou... Pantos to mono sigouro pou kserw kai exo diavasi sto Internet, kai exo rotisi psixiatrous einai oti einai pio apotelesmatikh apo ta xapia. To mono oti isos yparxei provlima meta, isos ksexnas pio eukola, ktl....Alla auto einai diaforetiko gia kathe anthropo..

    Den tha me xalage na dokimaso , alla ta 100euro (ean ontos einai 100euro) einai polla. Kai exo kai provlima me to anxos pou den bohthaei se auto h therapia distixos.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν ξερω αλλα παντως το να γνωριζεις ανθρωπους που το κανανε ειναι καπως δυσκολο...Επειδη ειναι κατι που δεν το λες σε αλλους γενικα...Εκτος και αν ειναι κοντινος σου φιλος ή συγγενης ας πουμε...Ακομα και εδω στο φορουμ δεν βρεθηκαν πολλοι ανθρωποι που να εγραψαν για οτι δοκιμασαν αυτην την θεραπεια, παρολο που το φορουμ ειναι ανωνυμο...Πραγματικα, δεν μπορω να υπολογισω τον αριθμο ατομων που εκαναν μια τετοια θεραπεια...Βασικα, οταν βγαινω και κυκλοφορω εξω, οι ανθρωποι μου μοιαζουν πιο ευτυχισμενοι απο οτι ειμαι εγω ο ιδιος...Και κανα δυο γιατρους που αλλαξα και ρωτησα, μου ειπαν εσυ δεν εχεις τοσο καταθλιψη ωστε να την κανεις...ειναι να εισαι ας πουμε στο μπαλκονι και να φωναζεις απο κατω θα πεσω να αυτοκτηνω και να σε λενε οι δικοι σου μην το κανεις θα δεις φως...και μετα σε παιρνουν να σε πηγαινουν να σε νοσηλεψουν στην κλινικη και εκει να ζητησουν απο τον γιατρο να στην εφαρμοσει...παρολα αυτα, εγω με τα αντικαταθλιπτικα ισα-ισα κρατιεμαι, οριακα...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν ξερω αλλα παντως το να γνωριζεις ανθρωπους που το κανανε ειναι καπως δυσκολο...Επειδη ειναι κατι που δεν το λες σε αλλους γενικα...Εκτος και αν ειναι κοντινος σου φιλος ή συγγενης ας πουμε...Ακομα και εδω στο φορουμ δεν βρεθηκαν πολλοι ανθρωποι που να εγραψαν για οτι δοκιμασαν αυτην την θεραπεια, παρολο που το φορουμ ειναι ανωνυμο...Πραγματικα, δεν μπορω να υπολογισω τον αριθμο ατομων που εκαναν μια τετοια θεραπεια...Βασικα, οταν βγαινω και κυκλοφορω εξω, οι ανθρωποι μου μοιαζουν πιο ευτυχισμενοι απο οτι ειμαι εγω ο ιδιος...Και κανα δυο γιατρους που αλλαξα και ρωτησα, μου ειπαν εσυ δεν εχεις τοσο καταθλιψη ωστε να την κανεις...ειναι να εισαι ας πουμε στο μπαλκονι και να φωναζεις απο κατω θα πεσω να αυτοκτηνω και να σε λενε οι δικοι σου μην το κανεις θα δεις φως...και μετα σε παιρνουν να σε πηγαινουν να σε νοσηλεψουν στην κλινικη και εκει να ζητησουν απο τον γιατρο να στην εφαρμοσει...παρολα αυτα, εγω με τα αντικαταθλιπτικα ισα-ισα κρατιεμαι, οριακα...
    Exo milisi se anthropous se alla forums, exo gnorisi kosmo se nosokomeia, pantos nai o giatros sou exei dikio, den einai therapia na ti kaneis ama kratiese me ta xapia. Sinithos ginete se autous pou ta exoune dokimasi ola kai den eidan diafora, kai den antexoune kai opos eipes theloune na autoktonisoune giati den kratiounte. Kapos etsi eimai kai ego, makari na mporousa na kratithw me ta xapia alla osa exo dokimasi den mou kanane tipota..

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Exo milisi se anthropous se alla forums, exo gnorisi kosmo se nosokomeia, pantos nai o giatros sou exei dikio, den einai therapia na ti kaneis ama kratiese me ta xapia. Sinithos ginete se autous pou ta exoune dokimasi ola kai den eidan diafora, kai den antexoune kai opos eipes theloune na autoktonisoune giati den kratiounte. Kapos etsi eimai kai ego, makari na mporousa na kratithw me ta xapia alla osa exo dokimasi den mou kanane tipota..
    το θεμα με μενα ειναι πως τα αντικαταθλιπτικα εχουν μικρο βαθμο ποσοστου επιτυχιας, και υστερα απο παρατεταμενη περιοδο ληψης του ιδιου αντικαταθλιπτικου σκευασματος η επιδραση του μειωνεται για να μην χρησιμοποιησω καλυτερα τον ορο ''σταματα'' και γινω υπερβολικος...ετσι, εχω δοκιμασει τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα που υπαρχουν και παρολα αυτα δεν γινομαι οσο καλα θελω... να σημειωσω πως αυτα τα χρονια δεν ειμαι ενεργος, δηλαδη τελειωνοντας απο τα φοιτητικα μου χρονια δεν ειχα καποια δουλεια..δηλαδη δουλεια μου βρεθηκε, εγω δεν ημουν στην θεση να τα ενταπεξελθω...οποτε παραιτηθηκα..Τελος, απο τοτε δεν κανω κατι ουσιαστικο απλα κανω μεσα στην μερα οσα μπορω, μερικες δουλειες, ψωνια κτλ. Οποτε θα ηθελα να την δοκιμασω την μεθοδο, παρολα αυτα και αν δεν την κανω δεν εχω σκοπο να τα τιναξω...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το θεμα με μενα ειναι πως τα αντικαταθλιπτικα εχουν μικρο βαθμο ποσοστου επιτυχιας, και υστερα απο παρατεταμενη περιοδο ληψης του ιδιου αντικαταθλιπτικου σκευασματος η επιδραση του μειωνεται για να μην χρησιμοποιησω καλυτερα τον ορο ''σταματα'' και γινω υπερβολικος...ετσι, εχω δοκιμασει τα περισσοτερα αντικαταθλιπτικα που υπαρχουν και παρολα αυτα δεν γινομαι οσο καλα θελω... να σημειωσω πως αυτα τα χρονια δεν ειμαι ενεργος, δηλαδη τελειωνοντας απο τα φοιτητικα μου χρονια δεν ειχα καποια δουλεια..δηλαδη δουλεια μου βρεθηκε, εγω δεν ημουν στην θεση να τα ενταπεξελθω...οποτε παραιτηθηκα..Τελος, απο τοτε δεν κανω κατι ουσιαστικο απλα κανω μεσα στην μερα οσα μπορω, μερικες δουλειες, ψωνια κτλ. Οποτε θα ηθελα να την δοκιμασω την μεθοδο, παρολα αυτα και αν δεν την κανω δεν εχω σκοπο να τα τιναξω...

    Αν κατάλαβα καλά τα φάρμακα δεν λειτουργούν σωστά για σενα...Περνάω την ημέρα μου στο σπίτι......Δεν έχω κανένα μέλλον.....
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα.....τελευταία ελπίδα μου είναι to MAOI .....και στη συνέχεια αυτή η θεραπεία..Ελπίζω ότι θα με βοηθήσει ....γιατί έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα.....και δεν μπορώ να ζήσω έτσι πια

  9. #39
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    σε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Κασσανδρα...λογικα θα βρηκες να την κανεις καπου Αθηνα, κανω λαθος? Απο οτι φαινεται ειναι θεραπεια που απευθυνειται σε κοσμο ευκαταστατους που εχουν χρηματα να δαπανησουν για την υγεια τους... εμεις με 500Ε μισθο δεν ειμαστε για τετοια...Αλλα βασικα θα πρεπει να κανουμε κανενα συλλαλητηριο διαμαρτηριας, ολοι μαζι, ωστε να βαλουν ενα μηχανημα σε καθε ενα δημοσιο νοσοκομειο και να ειναι η θεραπεια προσιτη σε καθε εναν πολιτη....Αυτην ειναι εμενα η γνωμη μου!
    Ναι, στην Αθήνα πηγαίνουμε, σε νευρολόγο. Υπάρχουν και άλλα 2 ιατρικά κέντρα στην Αθήνα που κάνουν αυτήν την θεραπεία.
    Δυστυχώς, ενώ σε άλλες χώρες (π.χ. Αυστραλία) καλύπτεται η θεραπεία αυτή από τα Ταμεία και γίνεται και στα νοσοκομεία, στην Ελλάδα δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο.
    Δεν έχει σε όλους τους ασθενείς ίδια αποτελέσματα όμως, απ ότι μας είπε και ο νευρολόγος. Απλά, μια βελτίωση όλοι την έχουν αρκεί να γίνουν οι απαιτούμενες για κάθε περίπτωση συνεδρίες.

  10. #40
    ...........

  11. #41
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Αν κατάλαβα καλά τα φάρμακα δεν λειτουργούν σωστά για σενα...Περνάω την ημέρα μου στο σπίτι......Δεν έχω κανένα μέλλον.....
    Έχω παρόμοιο πρόβλημα.....τελευταία ελπίδα μου είναι to MAOI .....και στη συνέχεια αυτή η θεραπεία..Ελπίζω ότι θα με βοηθήσει ....γιατί έχω δοκιμάσει όλα τα άλλα.....και δεν μπορώ να ζήσω έτσι πια
    Πάντως μια χαρά ελληνικά γράφεις. Τα γκρίκλις δεν διαβάζονται εύκολα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πάντως μια χαρά ελληνικά γράφεις. Τα γκρίκλις δεν διαβάζονται εύκολα.
    Ευτυχώς υπάρχει to google. Δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους που προσπάθησαν της θεραπεία rTMS....αλλά είμαι χαρούμενh που βοήθησε eσας.....

  13. #43
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Ευτυχώς υπάρχει to google. Δεν ξέρω πολλούς ανθρώπους που προσπάθησαν της θεραπεία rTMS....αλλά είμαι χαρούμενh που βοήθησε eσας.....
    Ευχαριστώ πολύ Koritsi83! Αυτό που θέλουμε να δούμε τώρα είναι πώς θα εξελιχθεί μακροπρόθεσμα το αποτέλεσμα αυτής της θεραπείας, αν δηλαδή θα έχει διάρκεια στο χρόνο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    black_adder διαβασα το σχολιο σου πριν την παραθεση των πληροφοριων που βρηκες στο ιντερνετ, αλλα να σε διορθωσω πως κατα την γνωμη μου τα συναισθηματα και οι αρνητικες σκεψεις ειναι τοσο εντονα λογο της καταθλιψης...μετα την καταθλιψη δεν θα εχεις κανεναν λογο να σκεφτεσαι αρνητικα, ουτε να εχεις τοσο εντονα συναισθηματα οπως οταν ειχες καταθλιψη...οχι οτι θα γινεις αναισθητη και δεν θα σε αγκιζει τιποτα, αλλα για ποιον λογο να υπαρχουν αυτα εφοσον θα εισαι καλα? καπου η επειχηρηματολογια σου δεν ειναι ακριβεις!!! και ξερεις κατι...μπορει για το ρευμα να μην εχουν υπαρξει ακριβως πληροφοριες για το πως ακριβως λειτουργει στον εγκεφαλο και επιδρα θετικα στην καταθλιψη, οπως το ιδιο ισχυει και για τα αντικαταθλιπτικα φαρμακα... Αλλα αν εχεις βρεθει ποτε στην δυσαρεστη θεση, να σε χτυπησει το ρευμα κατα λαθος, να δεις πως τιναζεσαι και αμεσως ξυπνα...! οποτε στην ουσια το ρευμα στον εγκαφαλο ετσι καπως λειτουργει, μονο που επειδη θα εισαι αναισθητος δεν θα καταλαβεις τιποτα!! Δεν ξερω για ποιον λογο εισαι τοσο αρνητικη σε αυτην την μεθοδο εφοσον κανεις λαμβανει εκουσια τις αποφασεις του...
    ξεκινάμε απο διαφορετικές αφετηρίες γι αυτό. Εσυ ξεκινάς οτι η κατάθλιψη έχει βιολογική προέλευση. Εγω δεν θεωρώ η κατάθλιψη προκαλείται λόγω επιπέδων σεροτονίνης και έπονται οι αρνητικές σκέψεις κλπ...
    Δεν είναι βιολογικό το ζήτημα. Δεν είναι σωματική αρρώστια.
    Ακόμα και οι ψυχίατροι (και αυτοί που έχουν φτιάξει το έκτρωμα του DSM) κατα δήλωση τους δεν γνωρίζουν την προελευση της, ούτε και την θεραπεία της.
    Οι αρνητικές σκέψεις έχουν να κάνουν με το περιβάλλον και τις συνθήκες που ζούμε και πιστεύω ότι αυτές δεν διορθωνονται με ηλεκτροπληξία.
    Ναι με εχει χτυπήσει ρεύμα και επίσης αν έχεις προσέξει αφού σε έχει χτυπήσει και σένα θα γνωρίζεις οτι παθαίνεις και εγκαυματα. Λες να μην συμβαίνει το ίδιο στον εγκέφαλο;
    Μήπως να είμαστε τότε υπερ της καθήλωσης και της λοβοτομής επειδή κάποιοι γιατροί επιχειρηματολογουν ότι "έχει αποτελέσματα" ;
    Αλήθεια οι ψυχίατροι που τα εφαρμόζουν, το κάνουν ύστερα από προσωπική εμπειρία;
    Οι αρνητικές σκέψεις και τα συναισθηματα εχουν να κάνουν με την ψυχή. Και Η ψυχή δεν διορθώνεται ούτε με ηλεκτρικό ρεύμα ούτε και με ψυχοτρόπα φάρμακα. Αυταπατάται όποιος νομίζει κάτι τέτοιο.
    Ο μόνος δρόμος είναι η αυτογνωσία και η συνεχής βελτίωση. Και αυτό θέλει κόπο, πόνο και χρόνο. Δεν είναι κάτι εύκολο...
    Θα έλεγα ότι αν υπάρχουν κάποιοι που θα μπορούσαν να δώσουν κάποια κατευθυνση είναι οι φιλόσοφοι και όχι οι ψυχίατροι.
    Οπως είπα σε άλλο ποστ για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα, γνωρίζω άνθρωπο που έχει κάνει δια της βίας και δεν τον έχει βοηθήσει.
    Αλίμονο menis να εξαρταται η θεση για το θέμα αυτό από την εκούσια απόφαση καποιου. Αυτοκαθοριζομαστε δεν ετεροκαθοριζόμαστε.
    Όποιος ψήνεται να ψηθεί να το κάνει. Δικιά του η απόφαση όπως και οι συνέπειες. Προσωπικά προτιμώ να ψήσω κανένα μπιφτέκι
    Last edited by black_adder; 16-09-2016 at 16:34.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Ευχαριστώ πολύ Koritsi83! Αυτό που θέλουμε να δούμε τώρα είναι πώς θα εξελιχθεί μακροπρόθεσμα το αποτέλεσμα αυτής της θεραπείας, αν δηλαδή θα έχει διάρκεια στο χρόνο.
    https://www.psychologytoday.com/blog...hs-the-options

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριζει κανεις την νευροηλεκτρική θεραπεία(Ν.Ε.Τ.)ηλεκτροσοκ δλδη,για ψυχοθεραπειες?
    By giorgos panou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 14-09-2016, 19:40
  2. ηλεκτροσοκ ναι ή οχι????????
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2016, 23:00
  3. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 03:20
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 20:43
  5. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •