θεραπεία με ηλεκτροσοκ - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 81
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Ναι με εχει χτυπήσει ρεύμα και επίσης αν έχεις προσέξει αφού σε έχει χτυπήσει και σένα θα γνωρίζεις οτι παθαίνεις και εγκαυματα. Λες να μην συμβαίνει το ίδιο στον εγκέφαλο;
    κοιταξε δεν μπορω να σου απαντησω εν τελη, αν η καταθλιψη οφειλεται μονο στα χαμηλα επιπεδα σεροτονινης στα οποια στοχευουν τα αντικαταθλιπτικα σκευασματα, αλλα το σιγουρο ειναι υπαρχει καποια συσχετιση μεταξυ των δυο...και εγω πηρα αντικαταθλιπτικα και ειδα εν μερη βελτιωση...αλλα οχι ολικη θεραπεια...δεν ξερω ειναι μεγαλο το θεμα που ανοιγεις γιατι εκει θα πρεπει να ανακατεψουμε και ουσιες που ειναι πολυ πιο δυνατες απο τα κοινα αντικαταθλιπτικα, οπως οι αμφεταμινες που και αυτες δρουν στην σεροτονινη και την ντοπαμινη...και εκει δεν μπορεις να πεις οτι δεν σε κανουν να νοιωθεις τελειως καλα...!!!!
    ακομη θα ηθελα να σε διορθωσω καθως τα θερμικα εγκαυματα τα οποια και οφειλονται στο ηλεκτρικο ρευμα, εχει σημασια να τονισουμε οτι για το εαν θα τα παθεις ή οχι, παιζει μαγαλη σημασια η ενταση του ρευματος που θα σε χτυπησει....οποτε δεν μπορεις να πεις οτι καιγονται εγκεφαλικα κυτταρα, καθως η ενταση του ρευματος που χρησιμοιειται στην ηλεκτροσπασμοθεραπεια ειναι αρκετα χαμηλη για τετοιες βλαβες...................

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    κοιταξε δεν μπορω να σου απαντησω εν τελη, αν η καταθλιψη οφειλεται μονο στα χαμηλα επιπεδα σεροτονινης στα οποια στοχευουν τα αντικαταθλιπτικα σκευασματα, αλλα το σιγουρο ειναι υπαρχει καποια συσχετιση μεταξυ των δυο...και εγω πηρα αντικαταθλιπτικα και ειδα εν μερη βελτιωση...αλλα οχι ολικη θεραπεια...δεν ξερω ειναι μεγαλο το θεμα που ανοιγεις γιατι εκει θα πρεπει να ανακατεψουμε και ουσιες που ειναι πολυ πιο δυνατες απο τα κοινα αντικαταθλιπτικα, οπως οι αμφεταμινες που και αυτες δρουν στην σεροτονινη και την ντοπαμινη...και εκει δεν μπορεις να πεις οτι δεν σε κανουν να νοιωθεις τελειως καλα...!!!!
    ακομη θα ηθελα να σε διορθωσω καθως τα θερμικα εγκαυματα τα οποια και οφειλονται στο ηλεκτρικο ρευμα, εχει σημασια να τονισουμε οτι για το εαν θα τα παθεις ή οχι, παιζει μαγαλη σημασια η ενταση του ρευματος που θα σε χτυπησει....οποτε δεν μπορεις να πεις οτι καιγονται εγκεφαλικα κυτταρα, καθως η ενταση του ρευματος που χρησιμοιειται στην ηλεκτροσπασμοθεραπεια ειναι αρκετα χαμηλη για τετοιες βλαβες...................
    καταλαβαίνω τι λες, και γω παίρνω φάρμακα, αλλά θεραπεία με ουσίες δεν γίνεται, μόνο ανακούφιση κάποιων συμπτωμάτων. Συσχετισμός μπορεί να υπάρχει αλλά ακόμα και αν θεωρήσουμε οτι φταίνε τα επίπεδα σεροτονίνης (μετά είπαν της ντοπαμίνης, της νοραδρεναλίνης) αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κατι βιολογικό. Μπορεί να γίνει και από στρεσογόνα και δυσάρεστα γεγονότα της ζωής. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά τα ζητήματα της ψυχής μόνο με αυτοβελτίωση λύνονται. Και όχι πάντα... Ακόμα και έτσι, έχουν ενσωματωθεί τόσο βαθιά μέσα μας που νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε απλά περισσότερο λειτουργικοί (κάνοντας συμβουλευτική ή ψυχοθεραπεία).
    Quote Originally Posted by menis 64
    αμφεταμινες που και αυτες δρουν στην σεροτονινη και την ντοπαμινη...και εκει δεν μπορεις να πεις οτι δεν σε κανουν να νοιωθεις τελειως καλα...!!!
    οι οποίες προκαλουν εξάρτηση... το ίδιο και η κοκαίνη... αυτο δεν σημαίνει ότι όποια ουσια δημιουργει ευφορία την παίρνουμε...
    Να με διορθώσεις όσο θες ,αλλά μπορώ να πω οτι αυτές είναι και οι "διορθώσεις" των επιστημόνων υποστηριχτών της ηλεκτροπληξίας του εγκεφάλου...
    "Ρεύμα πού διοχετεύεται αρχίζει από τα 70 και φτάνει στα 150 βολτ" και δεν το καις; δεν νομιζω... το σίγουρο είναι οτι δεν κοίταξες καθόλου το κειμενο της Κίνησης για τα Δικαιώματα των «ψυχασθενών». Αλλά δεν πειράζει...
    Πάντως το ωραίο με τους ψυχίατρους είναι ότι στις θεραπείες που προτείνουν ποτέ μα ποτέ δεν λένε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια "θεραπεία" Και πως να το κάνουν αφού οι αμοιβες εξαρτώνται από τις "θεραπείες".

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Πάντως το ωραίο με τους ψυχίατρους είναι ότι στις θεραπείες που προτείνουν ποτέ μα ποτέ δεν λένε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια "θεραπεία" Και πως να το κάνουν αφού οι αμοιβες εξαρτώνται από τις "θεραπείες".
    Τι να πει κανεις και τι να μην πει....? Οχι για τους ψυχιατρους τοσο, αλλα κυριως για τις φαρμακοβιομηχανιες που παραγουν ολα αυτα τα φαρμακα...Ποσες ερευνες κανουν και απλα της αφηνουν στο σκοταδι απλα μονο και μονο για να καλυψουν παρενεργειες τυχων που δημιουργουνται απο την μακροχρονια χρηση των αντικαταθλιπτικων τους? Ισως, εν τελη, η βοηθεια που θα παρει κανεις απο αυτα τα φαρμακα ειναι ανιση, με τις δυσλειτουργειες που προκαλει στο σωμα μακροχρονιας χρησης, συγκρινοντας την με την βοηθεια που θα παρει κανεις με το ηλεκτροσοκ και τις ''οποιες'' δυσλειτουργειες που αυτο θα προκαλεσει....

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    τις όποιες σε εισαγωγικά; και η πρακτική του ηλεκτροσοκ προτιμότερη από τη φαρμακοθεραπεία; σιγά... στο τέλος θα ακούσουμε οτι η ηλεκτροπληξία του εγκεφάλου αποτελεί και εναλλακτική θεραπεία!!!
    Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, οι ψυχίατροι στο σύνολο τους έχουν άμεση ή έμμεση σχέση με τις φαρμακοβιομηχανίες. Ο διαχωρισμός μεταξύ κακών εταιριών και καλών γιατρών για να δικαιολογηθεί το καλο ηλεκτροσοκ είναι άκυρος. Οσοι γιατροί και κλινικές υπερασπιζονται και εφαρμόζουν τέτοιες βάρβαρες πρακτικές πρέπει να στιγματίζονται!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Οσοι γιατροί και κλινικές υπερασπιζονται και εφαρμόζουν τέτοιες βάρβαρες πρακτικές πρέπει να στιγματίζονται!
    Μα γιατι να στιγματιστει η μεθοδος? Ο καθενας εαν θελει την εφαρμοζει...Δεν σε υποχρεωνει κανεις...Υπαρχουν ανθρωποι με βαρια καταθλιψη που δεν βοηθουνται ουτε απο τα φαρμακα, ουτε απο πουθενα...Ειναι καλυτερα να στιγματιστει η μεθοδος και ο αλλος να αυτοκτονησει??? Οχι δα, η μεθοδος για αυτο ειναι!!! Τωρα αν εσυ θελεις να επιμενεις οτι βλαπτει και οτι πρεπει να αποτραπει σαν μεθοδος να εφαρμοζεται σε ασθενεις, που σε πληροφορω οτι και οι οικειοι του αρρωστου στον οποιο θα εφαρμοστει, θα υπογραψουν και χαρτι οτι συμφωνουνε να γινει..τοτε καλυτερα πηγαινε να κανεις τα παραπονα σου στον Υπουργο Υγειας......

    Υστερογραφο: εγω σταματω το θεμα εδω........

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Πάντως το ωραίο με τους ψυχίατρους είναι ότι στις θεραπείες που προτείνουν ποτέ μα ποτέ δεν λένε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μια "θεραπεία" Και πως να το κάνουν αφού οι αμοιβες εξαρτώνται από τις "θεραπείες".
    Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου , αυτο το θεμα θιγω στο τελευταιο μου θρεντ ' ο μαγικος αυλητης ' , οπου η κεντρικη ιδεα , εθιναι οτι ακολουθουμε τυφλα τις επιταγες του γιατρου , ως μαγικου αυλητου , ενω πρεπει να περναμε απο κοσκινο αυτα που μας επιτασσει , το οποιο ομως χρειαζεται νασαι καχυποπτος , να διαβαζεις οτι πεφτει στα χερια σου για την παθηση σου , και ναχεις βασικες γνωσεις περι θεραπειων , η φαρμακων , και οχι να κρινεις εκ του αποτελεσματος ..................μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου , ουδεν λαθος αναγνωριζεται ..................

  7. #52
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω σου επαναφέρει τα συναισθήματα η ηλεκτροσπασμοθεραπεία; Δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα και επίσης έχω κατι περίεργους πόνους στους κροτάφους και στην κορυφή της κεφαλής.. Αν ναι να πάω να την κάνω κ γω...

  8. #53
    Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by sidmanners View Post
    Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω σου επαναφέρει τα συναισθήματα η ηλεκτροσπασμοθεραπεία; Δεν νιώθω καθόλου συναισθήματα και επίσης έχω κατι περίεργους πόνους στους κροτάφους και στην κορυφή της κεφαλής.. Αν ναι να πάω να την κάνω κ γω...
    Καλημέρα sidmanners,

    Μετά από περίπου 4 χρόνια φαρμακευτικής αγωγής (Escitalopram ως επί το πλείστον και για λίγους μήνες προς το τέλος Effexor) σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικά το Φεβρουάριο. Ενώ ήμουν λειτουργικός το πρώτο δίαστημα μετά τη διακοπή, έχω πέσει σε σοβαρό καταθλιπτικό επεισόδιο εδώ και 1μιση μήνα και βιώνω πλήρη έλλειψη συναισθημάτων. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το rTMS ως λύση αν και είμαι επιφυλακτικός γιατί πληροφορήθηκα για αυτή τη μέθοδο πολύ πρόσφατα και δε θέλω να προβώ σε βιαστικές κινήσεις, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.

    Η αλήθεια είναι ότι η απάθεια με έχει κάνει να χάσω τη θέληση και το κίνητρο να σηκώνομαι κάθε μέρα από το κρεβάτι και η κατάσταση μου είναι δύσκολη. Μένω στη βόρεια Ελλάδα και οι επιλόγες για rTMS δεν είναι πολλές. Επισκέφθηκα πρόσφατα το Ιατρικό Ψυχοθεραπευτικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης και μίλησα με έναν ψυχίατρο που εφαρμόζει τη μέθοδο του rTMS, και που πρότεινε να το αρχίσω άμεσα και ότι θα ανακουφιστώ από τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

    Έχω ραντεβού με αυτόν το γιατρό ξανά αύριο και ίσως ξεκινήσουμε και τη θεραπεία. Αλλά πραγματικά αν δε βοηθήσει και αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω.

  9. #54
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Καλημέρα sidmanners,

    Μετά από περίπου 4 χρόνια φαρμακευτικής αγωγής (Escitalopram ως επί το πλείστον και για λίγους μήνες προς το τέλος Effexor) σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικά το Φεβρουάριο. Ενώ ήμουν λειτουργικός το πρώτο δίαστημα μετά τη διακοπή, έχω πέσει σε σοβαρό καταθλιπτικό επεισόδιο εδώ και 1μιση μήνα και βιώνω πλήρη έλλειψη συναισθημάτων. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το rTMS ως λύση αν και είμαι επιφυλακτικός γιατί πληροφορήθηκα για αυτή τη μέθοδο πολύ πρόσφατα και δε θέλω να προβώ σε βιαστικές κινήσεις, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.

    Η αλήθεια είναι ότι η απάθεια με έχει κάνει να χάσω τη θέληση και το κίνητρο να σηκώνομαι κάθε μέρα από το κρεβάτι και η κατάσταση μου είναι δύσκολη. Μένω στη βόρεια Ελλάδα και οι επιλόγες για rTMS δεν είναι πολλές. Επισκέφθηκα πρόσφατα το Ιατρικό Ψυχοθεραπευτικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης και μίλησα με έναν ψυχίατρο που εφαρμόζει τη μέθοδο του rTMS, και που πρότεινε να το αρχίσω άμεσα και ότι θα ανακουφιστώ από τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

    Έχω ραντεβού με αυτόν το γιατρό ξανά αύριο και ίσως ξεκινήσουμε και τη θεραπεία. Αλλά πραγματικά αν δε βοηθήσει και αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω.
    Λες να βοηθαει το Rtms στην απαθεια; εγω δεν μπορω να πω οτι εχω καταθλιψη απλα καποιο νευρολογικο θεμα θα ειναι θα δειξει στο ηλεκτροεγκεφαλογραφημα που θα κανω.. περασα βασικα παρα πολλα ειχα ψυχωτικα επεισοδια φανταστικα να σκοτωνω ανθρωπο ειχα πεσει και σε καταθλιψη βεβαια αλλα πλεον ειμαι λειτουργικος με το efexor που παιρνω.. Αλλα εχω αποσυνδεθει πολυ απτον εαυτο μου και νιωθω κατι περιεργους πονοκεφαλους σαν να εχει μπλοκαρει ο εγκεφαλος μου.. Σου ευχομαι να σου κανει κατι το rtms και αν εχεις νεα να με ενημερωσεις να παω να κανω και γω...

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    παιδια, αυτη η μεθοδος ειναι πολυ επικινδυνη!, απο το πρωτο τεταρτο του περσμενου αιωνα οπου αρχισε να εφαρμοζετε εχουν υπαρξει πολλα ατυχηματα!, Στις αρχες ηταν με εισαγγελικη εντολη και την εκαναν σε εγκληματιες οπου νομιζαν οτι ετσι θα τους θεραπευσουν, στα δικαστηρια των νοτιων πολειτιων των ΗΠΑ. Μετα εφαρμοστικε στους χιπιδες, πιστευωντας οτι θα τους θεραπευσουν απο τα ναρωντικα.Εκει εγινε και ο μεγαλος χαμος, ποσα νεα παιδια καταστραφηκαν, εγιναν φυτα! Υπηρξε ολοκληρο κινημα για να σταματησει να γινετε αυτο απο το συστημα δικαιοσυνης των ΗΠΑ, αφου πλεον ειδαν οτι κακο κανει.
    Βεβαια απο τοτες η επιστιμη εχει κανει τεραστια βηματα, και για να το επιτρεπει το υπουργειο υγειας σε ελληνικα νοσοκομεια - συμφωνα με τα παραπανω μηνυματα σας - λογικα λοιπον εχει υπαρξει καποιοε ελεγχος.
    Απο την αλλη ακομα η νευροβιολογια δεν εχει καταφερει να βρει την αιτεια και πως κυκλοφορει το ρευμα στον εγκεφαλο μας ποσο μαλον να του βαζουμε εμεις!
    Οτι και να ειναι, ευχομαι καλη τυχη! να πανε ολα καλα και να υπαρξουν θετικα αποτελεσματα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    παιδια, αυτη η μεθοδος ειναι πολυ επικινδυνη!, απο το πρωτο τεταρτο του περσμενου αιωνα οπου αρχισε να εφαρμοζετε εχουν υπαρξει πολλα ατυχηματα!, Στις αρχες ηταν με εισαγγελικη εντολη και την εκαναν σε εγκληματιες οπου νομιζαν οτι ετσι θα τους θεραπευσουν, στα δικαστηρια των νοτιων πολειτιων των ΗΠΑ. Μετα εφαρμοστικε στους χιπιδες, πιστευωντας οτι θα τους θεραπευσουν απο τα ναρωντικα.Εκει εγινε και ο μεγαλος χαμος, ποσα νεα παιδια καταστραφηκαν, εγιναν φυτα! Υπηρξε ολοκληρο κινημα για να σταματησει να γινετε αυτο απο το συστημα δικαιοσυνης των ΗΠΑ, αφου πλεον ειδαν οτι κακο κανει.
    Καμια σχεση φυσικα με βασανιστηρια - τα παραπανω παραπεμπουν σε αντιληψεις του προηγουμενου αιωνα.

    https://www.sane.org/information-sto...ve-therapy-ect

    Ασφαλης και αποτελεσματικη μεθοδος ειναι. Αρκει να εχουν εξαντληθει οι λιγοτερο βαριες επιλογες.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by nymeriawolf63 View Post
    Καλημέρα sidmanners,

    Μετά από περίπου 4 χρόνια φαρμακευτικής αγωγής (Escitalopram ως επί το πλείστον και για λίγους μήνες προς το τέλος Effexor) σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικά το Φεβρουάριο. Ενώ ήμουν λειτουργικός το πρώτο δίαστημα μετά τη διακοπή, έχω πέσει σε σοβαρό καταθλιπτικό επεισόδιο εδώ και 1μιση μήνα και βιώνω πλήρη έλλειψη συναισθημάτων. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το rTMS ως λύση αν και είμαι επιφυλακτικός γιατί πληροφορήθηκα για αυτή τη μέθοδο πολύ πρόσφατα και δε θέλω να προβώ σε βιαστικές κινήσεις, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα.

    Η αλήθεια είναι ότι η απάθεια με έχει κάνει να χάσω τη θέληση και το κίνητρο να σηκώνομαι κάθε μέρα από το κρεβάτι και η κατάσταση μου είναι δύσκολη. Μένω στη βόρεια Ελλάδα και οι επιλόγες για rTMS δεν είναι πολλές. Επισκέφθηκα πρόσφατα το Ιατρικό Ψυχοθεραπευτικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης και μίλησα με έναν ψυχίατρο που εφαρμόζει τη μέθοδο του rTMS, και που πρότεινε να το αρχίσω άμεσα και ότι θα ανακουφιστώ από τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

    Έχω ραντεβού με αυτόν το γιατρό ξανά αύριο και ίσως ξεκινήσουμε και τη θεραπεία. Αλλά πραγματικά αν δε βοηθήσει και αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω.
    Wolf αφου η προηγουμενη αγωγη ηταν τοσο αποτελεσματικη, γιατι τη διεκοψες τελικα; Και γιατι απο ελαφρια φαρμακα προκρινεις κατ' ευθειαν μια απο τις μεθοδους τελευταιας επιλογης;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Και γω παιδιά δεν είμαι ούτε λειτουργική , ούτε να πάω σε δουλειά μπορώ λέτε να το ψαξω για το ηλεκτροσόκ, σαν ιδέα με φοβίζει ομως

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Σας έχω ευχάριστα νέα!
    Η μέθοδος λέγεται DBS (deep brain stimulation). Σου φυτεύουν ηλεκτρόδια στον εγκέφαλο και με ένα πάλμτοπ σε ρυθμίζουν. Ουσιαστικά διοχετεύουν χαμηλής τάσης ρεύμα. Η μέθοδος ξεκίνησε εδώ και 15 χρόνια και προς το παρόν εφαρμόζεται σε ασθενείς με τη νόσο του Πάρκινσον. Το ρεύμα διεγείρει τους νευροδιαβιβαστές να παράγουν ντοπαμίνη, την οποία έπαιρνε ο ασθενής με χάπια. Τα χάπια έχουν τρομερές παρενέργειες, άσε που τεμπελιάζει σταδιακά ο οργανισμός και παράγει όλο και λιγότερη ντοπαμίνη. Επίσης μετά από κάποια χρόνια τα χάπια παύουν να έχουν αποτέλεσμα και τότε...

    Ενόσω ο νευρολόγος μου ανέβαζε σταδιακά το ρεύμα λοιπόν, σε κάποιο σημείο ένιωσα απίστευτη ευφορία. Όλα μου φαίνονταν αστεία, το μυαλό μου δούλευε σε υψηλές στροφές, πέταγα και γαμώ τις ατάκες και γενικά ήμουν άρχοντας. Ζήτησα από το γιατρό να σημειώσει τα επίπεδα ρεύματος και να με ρυθμίσει, αλλά εκείνος μου είπε "δεν θέλουμε να σας κάνουμε υπομανιακό".

    Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε οτι μελλοντικά με ηλεκτρόδια φυτευμένα στα κατάλληλα επιλεγμένα (με MRI) σημεία του εγκεφάλου (σημειωτέον, ήμουν ξυπνητός όταν μου τα τοποθέτησαν και μου έκαναν τεστ) θα αντιμετωπίζονται ασθένειες όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας και η κατάθλιψη!!! Τέρμα τα φάρμακα με τις φοβερές παρενέργειες ή το "καψάλισμα" του εγκεφάλου από το rtms.

    Υπομονή...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Το DBS κι αν έχει παρενέργειες. Κατ’αρχήν μπορεί να προκαλέσει χρόνιο πόνο.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριζει κανεις την νευροηλεκτρική θεραπεία(Ν.Ε.Τ.)ηλεκτροσοκ δλδη,για ψυχοθεραπειες?
    By giorgos panou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 14-09-2016, 18:40
  2. ηλεκτροσοκ ναι ή οχι????????
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2016, 22:00
  3. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:20
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 19:43
  5. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •