θεραπεία με ηλεκτροσοκ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 81
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Το DBS κι αν έχει παρενέργειες. Κατ’αρχήν μπορεί να προκαλέσει χρόνιο πόνο.
    Εγώ δεν πονάω καθόλου. Ούτε οι άλλοι ασθενείς (5 τον αριθμό) που ρύθμιζε ο νευρολόγος μου το ίδιο διάστημα.
    Φαντάζομαι θα γνωρίζεις κάποιον που έκανε την επέμβαση και πονάει...

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Σας έχω ευχάριστα νέα!
    Η μέθοδος λέγεται DBS (deep brain stimulation). Σου φυτεύουν ηλεκτρόδια στον εγκέφαλο και με ένα πάλμτοπ σε ρυθμίζουν. Ουσιαστικά διοχετεύουν χαμηλής τάσης ρεύμα. Η μέθοδος ξεκίνησε εδώ και 15 χρόνια και προς το παρόν εφαρμόζεται σε ασθενείς με τη νόσο του Πάρκινσον. Το ρεύμα διεγείρει τους νευροδιαβιβαστές να παράγουν ντοπαμίνη, την οποία έπαιρνε ο ασθενής με χάπια. Τα χάπια έχουν τρομερές παρενέργειες, άσε που τεμπελιάζει σταδιακά ο οργανισμός και παράγει όλο και λιγότερη ντοπαμίνη. Επίσης μετά από κάποια χρόνια τα χάπια παύουν να έχουν αποτέλεσμα και τότε...

    Ενόσω ο νευρολόγος μου ανέβαζε σταδιακά το ρεύμα λοιπόν, σε κάποιο σημείο ένιωσα απίστευτη ευφορία. Όλα μου φαίνονταν αστεία, το μυαλό μου δούλευε σε υψηλές στροφές, πέταγα και γαμώ τις ατάκες και γενικά ήμουν άρχοντας. Ζήτησα από το γιατρό να σημειώσει τα επίπεδα ρεύματος και να με ρυθμίσει, αλλά εκείνος μου είπε "δεν θέλουμε να σας κάνουμε υπομανιακό".

    Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε οτι μελλοντικά με ηλεκτρόδια φυτευμένα στα κατάλληλα επιλεγμένα (με MRI) σημεία του εγκεφάλου (σημειωτέον, ήμουν ξυπνητός όταν μου τα τοποθέτησαν και μου έκαναν τεστ) θα αντιμετωπίζονται ασθένειες όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας και η κατάθλιψη!!! Τέρμα τα φάρμακα με τις φοβερές παρενέργειες ή το "καψάλισμα" του εγκεφάλου από το rtms.

    Υπομονή...
    Καινούρια μέθοδος αυτή; Πρώτη φορά το ακουω

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Καινούρια μέθοδος αυτή; Πρώτη φορά το ακουω
    15 χρόνια δεν είναι πολλά για να καθιερωθεί μια τέτοια επέμβαση, οπότε μπορείς να την πεις καινούργια.
    Το σίγουρο είναι οτι έχει πολλές δυνατότητες στο μέλλον. Ήδη κάνει τους νευρολόγους να νιώθουν θεούληδες χαχαχα

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    15 χρόνια δεν είναι πολλά για να καθιερωθεί μια τέτοια επέμβαση, οπότε μπορείς να την πεις καινούργια.
    Το σίγουρο είναι οτι έχει πολλές δυνατότητες στο μέλλον. Ήδη κάνει τους νευρολόγους να νιώθουν θεούληδες χαχαχα
    Κάνε ένα νέο θρεντ γύρω από όλη αυτήν την τεχνική να πάρουμε ελπίδες.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αλλη η μεθοδος για το παρκινσον αλλη για την καταθλιψη η αλλες ψυχιατρικες νοσους. Στη δευτερη περιπτωση η ταση ειναι υψηλη και τα ηλεκτροδια τα φορας, δε σου τα εμφυτευουν. ΕΠειδη ειναι και οι δυο ασφαλεις και αποτελεσματικες δε σημαινει οτι εχουν και πολλη σχεση μεταξυ τους.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Το μπουζούκι είναι όργανο. Το συκώτι είναι όργανο. Άρα το συκώτι είναι μπουζούκι.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αλλη η μεθοδος για το παρκινσον αλλη για την καταθλιψη η αλλες ψυχιατρικες νοσους. Στη δευτερη περιπτωση η ταση ειναι υψηλη και τα ηλεκτροδια τα φορας, δε σου τα εμφυτευουν. ΕΠειδη ειναι και οι δυο ασφαλεις και αποτελεσματικες δε σημαινει οτι εχουν και πολλη σχεση μεταξυ τους.
    Μεταφέρω στο φόρουμ ότι μου είπαν νευρολόγοι εξειδικευμένοι στο DBS.
    Αν θέτε, τα ακούτε. Δεν θέτε, πάλι φίλοι είμαστε

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Το μπουζούκι είναι όργανο. Το συκώτι είναι όργανο. Άρα το συκώτι είναι μπουζούκι.
    Αντε, τηγάνισε δυό μπουζούκια να φάμε

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Απο σεξισμο καλα παμε, ετσι πρωτεα; "Μην μου θυμωνεις", "βαλε να φαμε"... Αυτο συνιστα επιπεδο διαλογου, αληθεια;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Εγώ δεν πονάω καθόλου. Ούτε οι άλλοι ασθενείς (5 τον αριθμό) που ρύθμιζε ο νευρολόγος μου το ίδιο διάστημα.
    Φαντάζομαι θα γνωρίζεις κάποιον που έκανε την επέμβαση και πονάει...
    Ναι και είναι κατακεκλιμένος πια.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Απο σεξισμο καλα παμε, ετσι πρωτεα; "Μην μου θυμωνεις", "βαλε να φαμε"... Αυτο συνιστα επιπεδο διαλογου, αληθεια;
    Α, δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ ποτέ δεν τρώω θυμωμένος.
    Κάνει κακό στην πέψη.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ναι και είναι κατακεκλιμένος πια.
    Λυπάμαι... Πόσων ετών είναι;

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    15 χρόνια δεν είναι πολλά για να καθιερωθεί μια τέτοια επέμβαση, οπότε μπορείς να την πεις καινούργια.
    Το σίγουρο είναι οτι έχει πολλές δυνατότητες στο μέλλον. Ήδη κάνει τους νευρολόγους να νιώθουν θεούληδες χαχαχα
    Eιχες κατάθλιψη πρωτεα και απευθύνθηκε εκεί;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eιχες κατάθλιψη πρωτεα και απευθύνθηκε εκεί;
    Πάρκινσον έχω. Για την κατάθλιψη δεν έχει ακόμα δοκιμαστεί η μέθοδος.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Σε σενα Πρωτεα θα τηγανισω ενα μπαγλαμα, σου ταιριάζει περισσότερο, είναι για χαρτογραφημένους εγκεφαλους.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριζει κανεις την νευροηλεκτρική θεραπεία(Ν.Ε.Τ.)ηλεκτροσοκ δλδη,για ψυχοθεραπειες?
    By giorgos panou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 14-09-2016, 18:40
  2. ηλεκτροσοκ ναι ή οχι????????
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2016, 22:00
  3. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:20
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 19:43
  5. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •