Τι θεωρείτε ότι βοηθάει καποιον με καταθλιψη(εμπειρικά);
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155

    Τι θεωρείτε ότι βοηθάει καποιον με καταθλιψη(εμπειρικά);

    Προσωπικά έχω καταλάβει ότι βοηθανε να νιώσω καλυτερα τα εξής πράγματα(απο το περισσότερο στο λιγότερο):
    1)Ενασχόληση με κάτι δημιουργικό
    2)Χαλαρωτικό μπάνιο(η Ντους)
    3)Περπάτημα/Βόλτα στην Φυση
    4)Διάβασμα/Άκουσμα Μουσικής/Διαδίκτυο
    5)Ηλιοθεραπεία
    6)Αρωματοθεραπεία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,810
    η αγαπη των ανθρωπων του κι η αγωγή που θα δωσει ο γιατρος για να ανακουφιστεί απο ολο αυτο μαζι με συμβουλες για καλύτερεψη της ζωης του .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Θα πάρεις μυοχαλαρωτικο
    Ενισχυμενο depon
    Συμπλήρωμα μαγνήσιο
    Βιταμίνη d θα κάνεις λίγο γυμναστική βάρη
    Και θα πάρεις μπάρα πρωτεΐνες αν κάνεις βάρη που έκανα εγώ κ περπάτημα απλά θα πηγαίνεις με τα πόδια ξέχνα τα ντιλιβερι εγώ καπνίζω εδώ κ 20 χρόνια έχω όλα τα δοντάκια μου κ φάτσα όμορφη λες κ είμαι δεν ξέρω κι εγώ ποιος αφού κι εγώ δεν με πιστεύω κι εγώ ζω κανονικά κι εσείς δεν περνάτε καλά ποιος φταίει εγώ σας τα είπα όλα αυτά είναι όλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Ξέρω τα αγροτικά καλύτερα από ολουσ αν πεθάνω εγώ πάει ο πρωτογενής τομέας σε περίπτωση πολέμου θα έχετε θέμα έχουν χαθεί αυτά που ξέρω κ προσπαθώ νέους να τουσ τα πω γτ είναι η γνώση των 80αρηδων σε 40αρη με είχαν διαλέξει το 90 οι απόγονοι των 80αρηδων παίρναν ναρκωτικά οι σημερινοί 60αρηδεσ 50αρηδεσ κι εγώ ήμουν μωρό κι ήθελα να μάθω τι κάνουν οι μεγάλοι και μου δείχνανε τι ξέραν κ με φόρτωσαν πράγμα κι έβγαζα πατέντες άμα δεις τι ξέρω θα πάθεις πλάκα σωνω το κρατοσ για χαβαλέ ο τραμπ με έβαλε να σασ τα πω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    ο ήλιος
    ο διαλογισμός
    το περπάτημα
    ο ύπνος
    η καλή διατροφή
    δεν μιλάμε για αντιμετώπιση της ασθένειας, μόνο για τοπική επίδραση, προς αποφυγή χειροτερων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Αγαπητή ασπεργκερ δεν μπορώ να στηριχτώ πλέον στην αγωγή γιατί μετά από 3χρονια δεν με βοηθανε όπως θα περίμενα να με βοηθήσουν.Η δράση τους έχει μειωθεί σχεδόν στο μισό.Όσο αφορά την αγάπη των ανθρώπων,αυτο είναι το ιδανικότερο αλλά όταν δεν την έχεις προσπαθείς να βρεις άλλους τρόπους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Έχεις κατάθλιψη η δεν έχεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Εκτός θέματος είσαι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    155
    Δεν έχω δοκιμάσει διαλογισμό αν και εχω διαβάσει ότι βοηθάει στην κατάθλιψη και στο ανχος.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    19
    καλησπέρα φιλε, αυτο θαελγα και εγω διαλογισμο. αν και καθε καταθληψγ διαφερει απο ανθρώπο σε άνθρωπο, γιαυτο ο καθενας πρεπει να βρει τα δικα του βήματα. αλλα εμενα προσωπικα ηταν απο τα πραγματα οου μου αρεσαν και με ανανεωναν πολυ οσο ειχα καταθληψη και ακομα παλευω να μην τροω φρικες. απλα με τον καιρο να μαθεις να μπαονεις σε αυτην την διαλογιστικη κατάσταση. νασαι τρζα σωματικα σαν να κοιμασαι αλλα το μυαλο ξυπνιο και απο ενα σημειο και μετα να νιωθεις σαν να εισχωρει μια ενεργεια μεσα σου. ειναι σαν να ανςβαινεις νοιτικη κατασταση μς τον καιρο. μια υπερσυνηδειτοτητα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2024
    Posts
    19
    αλλα φυσικα βοηθαει η επιτευξη των αποθημενων σου η το να νιωθεις οτι οδευεις σε δρομο που εσυ διαλεγεις

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα πάρεις μυοχαλαρωτικο
    Ενισχυμενο depon
    Συμπλήρωμα μαγνήσιο
    Βιταμίνη d θα κάνεις λίγο γυμναστική βάρη
    Και θα πάρεις μπάρα πρωτεΐνες αν κάνεις βάρη που έκανα εγώ κ περπάτημα απλά θα πηγαίνεις με τα πόδια ξέχνα τα ντιλιβερι εγώ καπνίζω εδώ κ 20 χρόνια έχω όλα τα δοντάκια μου κ φάτσα όμορφη λες κ είμαι δεν ξέρω κι εγώ ποιος αφού κι εγώ δεν με πιστεύω κι εγώ ζω κανονικά κι εσείς δεν περνάτε καλά ποιος φταίει εγώ σας τα είπα όλα αυτά είναι όλα
    Αυτα βοηθανε στους αντρες να ανεβασουν τεστοστερονη, οι γυναικες δεν εχουν καταθλιψη απο χαμηλη τεστοστερονη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,810
    Pinkrose17φιλαρακι μου εσυ ξερεις καλυτερα οι αλλοι οτι κι αν πουν μπορει να ειν κι αστοχο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Θα πάρεις μυοχαλαρωτικο
    Ενισχυμενο depon
    Συμπλήρωμα μαγνήσιο
    Βιταμίνη d θα κάνεις λίγο γυμναστική βάρη
    Και θα πάρεις μπάρα πρωτεΐνες αν κάνεις βάρη που έκανα εγώ κ περπάτημα απλά θα πηγαίνεις με τα πόδια ξέχνα τα ντιλιβερι εγώ καπνίζω εδώ κ 20 χρόνια έχω όλα τα δοντάκια μου κ φάτσα όμορφη λες κ είμαι δεν ξέρω κι εγώ ποιος αφού κι εγώ δεν με πιστεύω κι εγώ ζω κανονικά κι εσείς δεν περνάτε καλά ποιος φταίει εγώ σας τα είπα όλα αυτά είναι όλα
    ελις
    τα μυοχαλαρωτικα δεν ειναι καραμελες.
    και η καρδια, μυς ειναι...
    δεν παιρνουμε μυοχαλαρωτικα, αν δεν τα εχει συνταγογραφησει γιατρος.
    μπορει εσενα να στα εδωσαν. αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τα παρουν ολοι και ειδικα, σε μονιμη βαση...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,576
    Λοιπόν δεν διάβασα τα προηγούμενα σχόλια, θα σου απαντήσω εγώ με την δική μου εμπειρία...
    Κάποιος με κατάθλιψη θα ήθελε μια κλινική με απέραντο γρασίδι και ησυχία, να ξυπνάει το πρωί, να παίρνει το πρωϊνό του, μετά να κάθεται στον ήλιο και να πίνει το καφέ του, ενδεχομένως να πάρει μια φαρμακευτική αγωγή, να μιλάει με αισιόδοξους ανθρώπους, να μην έχει καμία εκκρεμότητα και ανησυχία στο κεφάλι του να μην είναι υπεύθυνος για τίποτε, να μην έχει καμία ανησυχία, να έρχονται οι δικοί του και να τον βλέπουν... Να περνάει η μέρα ήσυχα με μουσική, με καλό φαγητό και το βράδυ να πέφτεις για ύπνο χωρίς τίποτε να σε απασχολεί. Να σε πηγαίνουν εκδρομές και ψώνια, να έχεις λεφτά να αγοράζεις ό,τι θέλεις εννοώ από τα βασικά δηλ. ρούχα, καφέ, παπούτσια.. Να βρίσκεις ομοιδεάτες και να γελάς. Να μιλήσεις με ψυχοθεραπευτή και να τα βγάλεις όλα από μέσα σου κι αυτός να σου δώσει τις σωστές οδηγίες. Να σε αναπτερώσει.
    Όλα αυτά για τουλάχιστον ένα χρόνο.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 08-10-2022, 22:04
  2. Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?
    By arntaben in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 20-06-2016, 11:08
  3. Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
    By araxni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2013, 01:31
  4. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •