Καταλληλη διατροφη για το αγχος!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363

    Καταλληλη διατροφη για το αγχος!!

    Γεια σας φιλοι μου!! Ηθελα να ρωτησω πια ειναι η καταλληλη διατροφη για το αγχος??. Τι πρεπει να τρωω π.χ Το πρωι,το μεσημερι, το βραδυ!! Ευχαριστω!!

  2. #2
    Εαν παρουσιαζεις δυσπεψια ή ευαισθησια στο πεπτικο γενικως και ειδικως τοτε αρχιζεις να προσεχεις.
    Επιπλεον ποιες τροφες σου φερνουν επιπλεον θερμιδικη ενεργεια αρα ισως να τις αποφευγεις το βραδυ.

    Εγω οταν ειχα υπερβολικο αγχος και δεν ακολουθουσα αγωγη δεν λαμβανα ποσοστα καφεινης και απεφευγα το κρεας για βραδυνο. Στην πορεια ανακαλυψα τι δεν μπορω να χωνεψω ευκολα και συνεχιζω να προσεχω.

    Αυτα γνωριζω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Εγώ για να καταπολεμήσω το άγχος, τρώω γιαούρτι με μέλι και καρύδια και πίνω φυσικό χυμό πορτοκαλιού (φυσική πηγή βιταμίνης C).
    Δεν ξέρω τώρα αν έχεις κάποια δυσανεξία στη λακτόζη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ενδιαφερων πληροφοριες δυστυχως εχω καπια αδυναμια στο καφε χαχα!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    30
    Πιες κανενα χαμομηλακι, μετα απο μια δυσκολη μερα ειναι οτι πρεπει για να σε ηρεμησει αφου βοηθα και στον υπνο, εχω ακουσει επισης πως το τζιντζερ βοηθα και μπορει να σε ανεβασει και να σου περιορισει το στρες, αντικαταστησε τις λευκες πατατες με γλυκοπατατες επιδρουν στην νευρικη και μυικη ινα και σε προστατευουν απο τις αρνητικες επιπτωσεις του στρες, φαε καρυδια γιατι ειναι πλουσια σε ωμεγα-3, ειδικα αυτα τα βραζιλιανικα, ο καρπος που φτιαχνει το κεφι. Γενικα βαλε στην διατροφη σου ολα αυτα τα υγιεινα, ειδικα τροφες που περιεχουν σεροτινη, μπανανες, γαλα, τυρι, προιοντα ολικης, λιπαρα ψαρια, σοκολατα. Πες οχι στον καφε που δημιουργει νευρα, κοψε το τσιγαρο(αν καπνιζεις) και απλα αποφυγε τα τζανκ φουντ, δηλαδη τηγανιτα, ζαχαρη, ασπρο αλευρι και τετοια... Αν τα συνδυασεις και με ασκηση, ακομα καλυτερα. Ολα αυτα δοκιμασμενα, γενικα ενας πιο υγιεινος τροπος ζωης θα σε βοηθησει αρκετα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ενδιαφερων πληροφοριες δυστυχως εχω καπια αδυναμια στο καφε χαχα!!
    Προσπάθησε να υποκαταστήσεις τον καφέ με τσάι (κρύο είτε ζεστό).

    Με τον καιρό, θα τα καταφέρεις!
    Προσωπικά, καφέ θα πιω μόνο όταν θα βγω σε μια καφετέρια με φίλους.
    Καθημερινά, ξυπνάω πίνοντας 2 ποτήρια νερό και τρώγοντας ένα φρούτο εποχής. Και αυτό γιατί η καφεΐνη με μετατρέπει σε κανονικό τέρας, από τα νεύρα που αποκτώ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    χαμομιλη πινω πριν κοιμηθω!! Καφε 2 φορες την ημερα (φραπε με 2 μικρες κουταλιες καφε και με 2 μιση ζαχαρη) στο σπιτι στην καφετερια δεν ξερω ποσο ποσοτητα βαζουν στο φραπε γλυκο!!

  8. #8
    Εμενα μου ειχε δηλωσει ψυχιατρος οτι και καλα δεν παιζουν ρολο αυτα και οτι ξεκινουν απο την ανισοροπια του νου. Απο την αλλη θα υποστηριξω πως αν βρεις κατι να σε βοηθαει το κρατας στη ζωη σου και δεν το αφηνεις ... ακομα και τις πιο δυσκολες μερες. Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που τονιζουν νους σωμα ψυχη, τριπτυχο, αν το δεις απο αποσταση το καθε ενα θελει τη δικη του τροφη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    30
    Εμενα παλι ο καφες με χαλαει τρομερα, αλλα καμια φορα την παταω γιατι τον εχω συνδεσει με το τσιγαρο, αμα πιο καφε νιωθω αυτο το αισθημα που νιωθουν τα παιδια οταν δινουν πανελληνιε χαχα, κοινος μου χαλαει τρομερα το στομαχι.....

  10. #10
    Quote Originally Posted by chilli View Post
    Εμενα παλι ο καφες με χαλαει τρομερα, αλλα καμια φορα την παταω γιατι τον εχω συνδεσει με το τσιγαρο, αμα πιο καφε νιωθω αυτο το αισθημα που νιωθουν τα παιδια οταν δινουν πανελληνιε χαχα, κοινος μου χαλαει τρομερα το στομαχι.....
    εμενα εχει τυχει να με τσιτωσει φυσικο τσαι βουνου χειροτερα και απο εσπρεσσο, για αυτο κατεληξα πως ναι μεν υπαρχει ενας μπουσουλας αλλα γινομαστε εμεις παρατηρητές του οργανισμου μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγω παντως δεν καπνιζω και μου λενε ..Καλα τσιγαρο χωρις καφε πως μπορεις" χαχα να που μπορω!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    εμενα εχει τυχει να με τσιτωσει φυσικο τσαι βουνου χειροτερα και απο εσπρεσσο, για αυτο κατεληξα πως ναι μεν υπαρχει ενας μπουσουλας αλλα γινομαστε εμεις παρατηρητές του οργανισμου μας.
    Αληθεια? δεν το ειχα ξανακουσει, ναι σιγουρα ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα απο καποιον αλλον.... Βεβαια εχει πολλες ευεργετικες ιδιοτητες, οπως και ο καφες αλλωστε... οταν λεω καφε δεν εννοω φραπεδες γλυκους με γαλα, κανενα εσπρεσακι, γαλλικο, μια ερευνα ειχε διξει πως η καταναλωσει δυο φιλτζανιων καφε την ημερα, μειωνει κατα 40% την πιθανοτητα εμφανισεις καρκινου του ηπατος οπως μειωνει και την πιθανοτητα εγκεφαλικου επεισοδιου και εχει και αλλα αρκετα ωφελει....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγω παντως δεν καπνιζω και μου λενε ..Καλα τσιγαρο χωρις καφε πως μπορεις" χαχα να που μπορω!!
    Χαχα και μην το αρχισεις, γιατι μετα δεν θα απολαμβανεις με τιποτα τον καφε σου, αν και το τσιγαρο απο οτι εχω παρατηρησει αλλοιωνει τρομερα την γευση, δηλαδη θα αρχισουν ολα να σου φαινονται καπως αγευστα... αλλα κανει και αρκετο κακο στην υγεια, βεβαια μετα οταν αναβεις το επομενο τα ξεχνας ολα αυτα.....

  14. #14
    Quote Originally Posted by chilli View Post
    Αληθεια? δεν το ειχα ξανακουσει, ναι σιγουρα ο καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα απο καποιον αλλον.... Βεβαια εχει πολλες ευεργετικες ιδιοτητες, οπως και ο καφες αλλωστε... οταν λεω καφε δεν εννοω φραπεδες γλυκους με γαλα, κανενα εσπρεσακι, γαλλικο, μια ερευνα ειχε διξει πως η καταναλωσει δυο φιλτζανιων καφε την ημερα, μειωνει κατα 40% την πιθανοτητα εμφανισεις καρκινου του ηπατος οπως μειωνει και την πιθανοτητα εγκεφαλικου επεισοδιου και εχει και αλλα αρκετα ωφελει....
    και ομως ναι, ειχα απορησει και εγω γιατι σκεφτομουν πως καθετι επεξεργασμενο ειναι περισσοτερο επιβαρυντικο. Να σου πω και οι μελετες, η μια αναθεωρει την αλλη, αυτο που τυγχανει να συζητω αρκετα τωρα τελευταια ειναι το ποσο εχουν αυξηθει τα ποσοστα αλεργιας και μαλιστα οσο παει και σε μικροτερες ηλικιες. Κριμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    και ομως ναι, ειχα απορησει και εγω γιατι σκεφτομουν πως καθετι επεξεργασμενο ειναι περισσοτερο επιβαρυντικο. Να σου πω και οι μελετες, η μια αναθεωρει την αλλη, αυτο που τυγχανει να συζητω αρκετα τωρα τελευταια ειναι το ποσο εχουν αυξηθει τα ποσοστα αλεργιας και μαλιστα οσο παει και σε μικροτερες ηλικιες. Κριμα.
    Και πιστευω πως θα αυξηθει ακομα περισσοτερο, με ολη αυτη την καταστροφη της φυσης, την αυξηση της ατμοσφαιρικης ρυπανσης και με τον φαινομενο του θερμοκηπιου, αλλα και με την ιδεα πως εχουμε γινει ολοι τσιλιμινγκο με την καθαριοτητα αποστειρωνοντας τα παντα, ζωντας μακρια απο τα ζωα, ακουγεται τελειως λογικο ολο αυτο....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ασθενειες και διατροφη!!
    By Adzik in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 86
    Last Post: 26-12-2016, 22:33
  2. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ...!!!
    By Deleted-member-220416 in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 22:25
  3. ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΥΓΡΑ
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 21-10-2010, 20:58
  4. ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    By DROOPY in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-07-2008, 17:53
  5. Διατροφή
    By minkowski82 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2008, 11:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •