η γλωσσα του σωματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    5

    η γλωσσα του σωματος

    οπως ολοι γνωριζετε η γλωσσα του σωματος ειναι κατι παρα πολυ σημαντικο για την καθημερινη ανθρωπινη επαφη και επικοινωνια.Φανερωνει ισως και πραγματα που οι λεξεις δεν ειναι σε θεση να φανερωσουν η πολλες φορες σκοπιμως τα υποκρυπτουν.χθες,παιζοντας το γνωστο παιχνιδι ''μαντεψε σε ποιο απο τα δυο χερια κριβεται ενα κομματι χαρτι'' ανακαλυψα ενα στοιχειο που μεχρι τοτε μου διευφευγε.Την ωρα που εβαζα το χαρτι στο δεξι μου χερι(κρυφα πισω απο την πλατη μοθ φυσικα)και απεναντι μου βρισκονταν ενας φιλος συνηδητοποιησα οτι ασυναισθητα τα ματια μου στρεφονταν προς την δεξια μερια του προσωπου του.Αμεσως μολις το καταλαβα θελησα να το δοκιμασω αντιστροφα και εβαλα τον φιλο μου να κρυψει σε ενα απο τα δυο του χερια το χαρτι..Περιττο να πω πως απο τις 20 φορες που επαναλαβαμε το παιχνιδι και οι προσπαθειες μου ηταν πετυχημενες.Στην συνεχεια το επανελαβα και με αλλα ατομα και οντως επαληθευτηκα σε ποσοστο 99%.Τι θελω να πω με ολα αυτα;Οτι ολοι ανθρωποι εχουν βαθια μεσα μας το ενστικτο της ειλικρινειας...Σκεφτειτε ποσες φορες εχετε κρυψει κατι γιατι φοβαστε τις αντιδρασεις των αλλων αλλα παρ'ολα αυτα προσπαθειτε να βρειτε εμμεσους τροπους ωστε οι αλλοι να το καταλαβουν απο μονοι τους χωρις εσεις να επεμβετε αμεσα!Το ψεμα λοιπον ειναι μαλλον εναςμηχανισμος αμυνας και προστασιας του εγω παρα μια απο τις ιδιοτητες της ''κακης φυσης'' του ανθρωπου...Ολοι μας ειμαστε κατα βαθος ειλικρνεις ειτε το πιστευουμε ειτε οχι...Ακομη και οι μεγαλυτεροι ψευτες!καντε και σεις αυτο το πειραμα και θα καταλαβετε τι εννοω...Αν θελετε μπορουμε να ανοιξουμε μια συζητηση σχετικα με παρομοια περιστατικα που σας εχουν τυχει η για την γνωμη σας πανω στο θεμα!περιμενω τις αποψεις σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σε προδιδει το σωμα σου σιγουρα...αλλωστε υπαρχουν και τα τεστ αληθειας που ειναι πολυ ακριβη νομιζω πανω απο 99%.
    Σε περιπτωση που δεν το ξερετε υπαρχουν και προγραμματακια που μπορουν να καταλαβουν απο τον τονο της φωνης κατα ποσο λεει ο αλλος ψεμματα...δεν ξερω τι ακριβεια εχουν...αλλα και το ψεμμα-αληθεια συνηθως ειναι πολυπλοκη διαδικασια...δεν ξερω αν βγαινει νοημα εντελει.
    Ευχομαι να μην μπουν στα κινητα τετοια προγραμματα και να το αποκτησει η κοπελια μου...γιατι τη βαψαμε...τα περισσοτερα ψεμματα εκει τα λεω για διαφορους λογους οπως να μη την στενοχωρησω...ή να μην ακουσω γκρινια:P...κατα τα αλλα ειμαι λατρης της ειλικρινειας ισως γιατι ξερω οτι ειναι δυσκολο να στηριξεις ενα ψεμμα...ενω η αληθεια ερχεται φυσικα χωρις ζορι και ειναι πολλες φορες προτιμοτερη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν κατάλαβα πως απορρέει το συμπέρασμά σου Μάντω από το γεγονός ότι το σώμα μας πολλές φορές αποκαλύπτει την αλήθεια. Το ότι το μυαλό μας μας υποδεικνύει να πούμε ένα ψέμα δε σημαίνει ότι μπορούμε εκείνη τη στιγμή να κάνουμε και το σώμα μας και όλες τις λειτουργίες μας να συνεργαστούν προς αυτό το σκοπό. Το σώμα καταλαβαίνει εκείνη τη στιγμή ότι υπάρχει μια αντίφαση σε αυτά που λέμε και συμβαίνουν στην πραγματικότητα και αντιδρά ανάλογα. Επίσης το άγχος μας όταν λέμε ψέμματα αποκαλύπτεται. Σε άλλες περιπτώσεις αποκαλύπτεται ένα ψέμα από τον τρόπο που θα κοιτάξουμε. Αν θυμάμαι καλά έλεγε μία έρευνα ότι όταν λέμε ένα ψέμα επειδή το δημιουργούμε και δε βασίζεται σε εμπειρία κινητοποιείται άλλο κομμάτι του εγκεφάλου και έχουμε την τάση να κοιτάμε δεξιά, όταν όμως ανασύρουμε από τη μνήμη μας κάτι που έχουμε ζήσει τότε ενεργοποιείται άλλο μέρος του εγκεφάλου και έχουμε την τάση να κοιτάμε αριστερά (νομίζω ότι έτσι ήταν πλευρές, ελπίζω να μην κάνω λάθος και συμβαίνει το αντίθετο).
    Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που έχουν καταλάβει τη διαδικασία που περνάει το σώμα μας και μέσα από εξάσκηση μπορούν να απαλείψουν τις περισσότερες αντιδράσεις του προς όφελός τους. Υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι είναι αυτό που λέμε τόσο αναίσθητοι που δε νιώθουν κανένα άγχος όταν λένε ψέμματα και μπορούν να ξεγελάσουν ακόμα και τα τεστ αλήθειας. Εγώ π.χ. όταν λέω ψέμματα προσπαθώ να νιώθω ότι το έχω ζήσει για αυτό και βασίζομαι πάντα σε γεγονότα που μοιάζουν με κάτι που έχω περάσει. Αν ας πούμε 2 μέρες πριν είχα πυρετό και σήμερα θέλω να αποφύγω να πάω στη δουλειά το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία γιατί μπορώ να αναπλάσω όλη την κατάσταση στο μυαλό μου με ευκολία. Ακόμα και το σώμα μου θα αρχίσει να νιώθει χάλια μετά από λίγο λες και είμαι άρρωστη.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    63
    Μου άρεσε πολύ αυτό που έγραπσες Μαντώ.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •