Σημασία ονείρων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    4

    Σημασία ονείρων

    Ξέρει κανεις τι σημασία έχουν τα όνειρα από επιστημονικής πλευρας (όχι ονειροκρίτες)

    Τελευταία βλέπω συχνά τη μητέρα μου. Είναι 67 ετων. Πέρισυ έβλεπα συχνά τον πατέρα μου μέχρι που έφυγε από τη ζωή. Πιστευετε σε προφητικά όνειρα; Εξηγούνται επιστημονικά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Papa, σκέφτηκες ίσως πως τα όνειρά σου εκφράζουν τους εσωτερικούς σου φόβους; Γνώμη μου είναι να ζήσεις και να απολαύσεις τη σχέση σου με τη μαμά σου κάθε στιγμή, όπως και με κάθε άνθρωπο που αγαπάς και νοιάζεσαι. Ο φόβος σου αυτός να είναι το κίνητρο να κάνεις τη ζωή σου καλύτερη...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    papas,
    μια ενδιαφέρουσα άποψη, ψυχαναλυτική, για τα επαναλαμβανόμενα όνειρα λέει ότι αφορούν κάποιο φόβο ή άλλο συναίσθημα που ακόμη δεν έχεις βρει τον τρόπο να αντιμετωπίσεις.
    Οταν το αντιμετωπίσεις/κάνεις ειρήνη μαζί του κτλ τότε θα πάψεις να βλέπεις αυτό το όνειρο.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by NikosD.
    papas,
    μια ενδιαφέρουσα άποψη, ψυχαναλυτική, για τα επαναλαμβανόμενα όνειρα λέει ότι αφορούν κάποιο φόβο ή άλλο συναίσθημα που ακόμη δεν έχεις βρει τον τρόπο να αντιμετωπίσεις.
    Οταν το αντιμετωπίσεις/κάνεις ειρήνη μαζί του κτλ τότε θα πάψεις να βλέπεις αυτό το όνειρο.
    Επαναλαμβανόμενα όνειρα είχα κυρίως μικρή . Και πράγματι αφορούσαν φόβο ή κάποιο συναίσθημα έντονο που δεν μπορούσα να το αντιμετωπίσω .
    Συμφωνα με αυτή την θεώρηση , τώρα που μεγάλωσα (ας πούμε :P) μπορώ να αντιμετωπίσω αποτελεσματικότερα τους φόβους μου .
    Αυτο ισχύει γενικά ? Δηλ. μεγαλώνοντας έχουμε κατα κανόνα λιγότερα επαναλαμβανόμενα όνειρα , αφού λογικά είμαστε πιο ικανοί να ελεγξουμε τα συναισθήματα μας και τους φόβους μας ?

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Επσιτημονική θεώρηση ονείρων του τύπου σου ερμηνεύω τα όνειρα με κάποιο μηχάνημα ανάλογο του εγκεφαλογράφου ή με κάποια εξέταση.....δεν υπάρχει.Υπάρχει βέβαια η ψυχαναλυτική προσέγγιση την οποία εισήγαγε ο Φρόϋντ λέγοντας μάλιστα ότι το όνειρο είναι η βασιλική οδός του ασυνειδήτου.Μόνο που θα πρέπει να μπείς στην διαδιακασία της ψυχανάλυσης και αναλύοντας την ίδια τη δομή του ψυχισμού σου να προχωρήσεις και στην έρευνα των ονείρων σου.

    Το ασυνείδητο είναι παράλογο (με την έννοια ότι δεν περιορίζεται απ τα συμβατικά σχήματα της λογικής),φέρει μέσα του πολλές απωθημένες εμπειρίες και δυνάμεις (άμυνες) και εκφράζεται κυρίως με εικόνες (εξ και η ονειρική έκφραση).Ο συμβολισμός είναι μια βασική διεργασία που κάνει το ασυνείδητο ώστε να εκφράσει λχ μια σύγκρουση με μια εικόνα.....Το να προσεγγίσεις τους ονειρικούς σου συμβολισμούς θέλει λίγο δουλίτσα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Οτι όνειρο βλέπω , κάθομαι και το αναλύω μετά να δψ από που προήλθαν τα συστατικά του.
    Κατα συντριπτική πλειοψηφία θα είναι πολύ καλά καμουφλαρισμένα σε κάτι που είδα/άκουσα κάποιες ώρες πριν κοιμηθώ..

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Δυστυχώς το υποσυνείδητο εκτός απ τον συμβολισμό χρησιμοποιεί και τη συμπύκνωση (πολλές έννοιες,συναισθήματα,συγκρ ούσεις σε μια μορφή) και όλα αυτά τα αποδίδει εικονικά.....;-)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν πιστεύω σε προφητικα ονειρα....ομως πιστεύω πολυ σ αυτα....μπορει να διαβαζω τον ψυχισμο μου,τη διαθεση μου, αγωνιες, αγχη μεσα απο αυτα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •