ΝΕΥΡΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95

Thread: ΝΕΥΡΑ!

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ΝΕΥΡΑ!

    εχω παρατηρησει οτι οσο μεγαλωνω μεγαλωνουν κ τα νευρα μου..
    γενικα..εχω νευρα...μερικες μερες ξυπναω κ μονο τη λεω στους αλλους..
    με νευριαζουν τα παντα! ακομα κ οι τριχες των μαλλιων μου..
    νιωθω οτι θελω να την πω..
    εχω γινει τρομερα κυνικη..κ εχω ανησυχησει μηπως παθαινω κατι.
    να σημειωσω οτι εχω νοσο graves που δημιουργει περιεργο mood γενικα..
    ομως το εχω ρυθμισμενο με χαπια τα οποια παιρνω καθημερινα οπως μου εχει πει ο γιατρος.
    τι στο καλο φταει..
    παντα τα λεγα χυμα κ παντα μιλουσα ευθεως χωρις να φοβαμαι..
    ομως αυτο που νιωθω τωρα εχει παραγινει..
    νιωθω να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι με αφελεις ανθρωπους, με αφελεις συμπεριφορες..οι οποιες δεν εχουν να κανουν απαραιτητα με μενα..αλλα με τη δικη τους ζωη.
    πχ νευριαζω με μια φιλη που εχει τιγκα σαπια δοντια κ χαλαει 300 ευρω να κανει μποτοξ,
    μου το λεει κ ειμαι στο τσακ να της πω "τι το θες το μποτοξ μωρη? τα δοντια σου που ειναι μες στη σαπιλα δεν τα βλεπεις?"..
    κ κρατιεμαι..σφιγγομαι να μη μιλησω..
    ρε παιδια το χετε κ σεις αυτο? ειναι καποια ψυχιατρικη παθηση αυτο το πραμα?
    με εχει λιγο τρομαξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το να ειναι τεντωμενα τα νευρα σου, δεν ειναι ψυχιατρικη παθηση, αλλα μπορει να προερχεται απο ψυχολογικα θεματα, απο φαρμακα, απο παθησεις πολλες και διαφορες.
    πανω απ ολα ειναι και το "αι σιχτιρ κι εσυ κι ο γρυλλος σου" αν το ξερεις το ανεκδοτο :)
    δηλαδη, καποια απο τα περιστατικα που περιγραφεις, ισως οχι ολα, δεν τα διαχειριζεσαι στην ωρα τους και με κοσμιο τροπο και ξεσπανε αναρχα και αποτομα οταν ξεχειλισει το ποτηρι.
    πχ. με την φιλη σου, δεν ειναι αναγκη να την βρισεις για τα σαπια δοντια της, αλλα αν ειναι κολλητη σου μπορεις να της το πεις οτι ειναι προτεραιοτητα η υγεια και η υγιεινη και μετα το μποτοξ. οτι ξερεις εναν καλο οδοντιατρο που μπορει να την απαλλαξει απο την εικονα των δοντιων αυτων και τους κινδυνους που εχουν.

    το ενα θεμα (περα απο πιθανες παθησεις που λες) ειναι λοιπον η ετεροχρονισμενη και αγαρμπη διαχειριση θεματων που με λιγη ετοιμοτητα και σκεψη τα διαχειριζεται καποιος πιο ειρηνικα.
    το αλλο θεμα ασχετο με παθησεις, ειναι αυτο που διαφανηκε και στο θεμα με την φιλη σου που σε πρηζει με τον απιστο ανδρα. αναγωγες σε δικα σου παλια θεματα που σε ενοχλουν και βλεπεις καποιος αλλος να τα χειριζεται προβληματικα.

    ε αν βγαλεις αυτα τα δυο, αν βγαλεις κανενα ιατρικο θεμα, φαρμακα, προβληματα της ζωης που σε βαζουν στην τσιτα, δεν θελει και πολυ να εχεις νευρα κροσια.
    κανε οτι μπορεις για οσα αλλαζουν και απεφευγε να μπλεκεσαι σε καταστασεις που σου τεντωνουν τα νευρα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το να εχεις νευρα, ειναι συμπτωμα για μενα οτι κατι δεν παει καλα με τον τροπο που ζεις...και εγω εχω νευρα οταν δεν κοιμηθω καλα, εχω νευρα μολις πιω εναν καφε, εχω νευρα μολις καποιος μου μιλησει εντονα ή αντιτεθεται στις αποψεις μου...εχω νευρα, οταν ολα μου φταινε και δεν ειμαι απο τιποτα ευχαρηστημενος...βασικα, να ξερεις πως τα νευρα προερχονται ισως και απο φαρμακα (τυπου wellbutrin που το ξερω το συγκεκριμενο και το εχω δοκιμασει) αλλα και απο τους πολλους καφεδες...ειδικα φραπε!!! Καποτε επινα τρεις καθημερινα και ημουν ετοιμος να μαλωσω με τον οποιοδηποτε παει να μου την πει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Η υπομονή σου εξαντλήθηκε νομίζω... έκανες πολλά χρόνια πολλή υπομονή και κάπου το σχοινί δεν αντέχει άλλο...
    παίζει ρόλο και το αυτοάνοσο βέβαια σε τέτοια ψυχολογικά, το χάπι είναι υποκατάσταση και μόνο, δεν είναι θεραπεία. Το αυτοάνοσο παραμένει ανίατο...

    Για χαλάρωση, καμιά γιογκα? γυμναστήριο? εσύ κάνεις και χορό οπότε ξέρεις άριστα από αυτά...
    Νομίζω στην περίπτωσή σου και όρια-αποστάσεις ασφαλείας με φίλους-ες, όχι πολλά-πολλά, σε φθείρουν.
    Και εγώ το έχω αυτό, ώρες-ώρες να ρίχνω την τελευταία πρώτη, είναι και μερικοί που πάνε γυρεύοντας όμως. πχ μου έλεγε μία προχθές ότι πήρε πουκάμισο με 650 ευρω επειδή τής είπα ότι βρήκα ένα ωραιότατο πουκαμισάκι στα Zara με 26 ευρω...και το μαγιο της ήταν δεκαετίας και βάλε, ξεχειλωμένο οσο δεν πάει... Μου ήρθε να της πω το πουκάμισο σου έλειπε, το μαγιο δεν το βλεπεις?? εμ δεν μίλησα, χαμογέλασα γλυκά και συμφωνησα...(αλλά από μέσα μου αι σιχτιρ μαακισμένη)
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    επισης κοιτα θυρεοειδη.
    ο αρρυθμιστος θυρεοειδης ειναι παντα ενοχος για μεταπτωσεις της διαθεσης, νευρα, καταθλιψη, κλπ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε μαρα! ακριβως αυτο!! με εκνευριζουν οι μαλακιες που κανουν οι αλλοι!!! απιστευτα ομως..
    οχι δεν πινω καφεδες γιατι απλουστατα ειμαι νευρικη..αν πιω κ καφε την μαμησατε ολοι σας!!χαχαχα

    η νοσος graves μου ειχε πει ο γιατρος κ επισης απο ενα φορουμ με νοσο graves στο οποο συμμετεχω, δημιουργει νευρα κ τσιτες κ γενικα αποτομη συμπεριφορα...κ του ειπα οτι εγω παιρνω το φαρμακο του graves κ δεν το ξεχναω ποτε..αλλα μου ειπε οτι οσο κ να ειναι ρυθμισμενο δεν παυει να ειναι μια δυσλειτουργεια του οργανισμου..οποτε εφοσον ειναι ενεργο κανει βλακειες..οπως πχ ενω ειμαι ρυθμισμενη καθε μερα κανω εκτακτες συστολες..διοτι αυτο επηρρεαζει κ την καρδιακη λειτουργια.

    εγω νευριαζω πιο πολυ με τις ηλιθιες επιλογες των αλλων...ξερω οτι δεν πρεπει να κρινω για να μη κριθω κ ποια ειμαι στη τελικη που θα κρινω εγω τον αλλον..

    απλα ρε συ δεν αντεχω να μη την πω στην αλλη η οποια βρωμαει κ δεν εχει βαλει αποσμητικο...δεν εχω τροπους μερικες φορες..κ το ιδιο παρατηρω κ στον αδερφο μου που εχει νοσο graves επισης..

    γινεται κ αυτος αποτομος κ δε μασαει..
    επιπλεον δεν παιρνω αντικαταθλιπτικο πλεον...εδω κ 4 μηνες.

    γενικα παρατηρω οτι δεν μασαω να πω αυτο που με πειραζει σε σημειο να γινομαι σκυλα...
    πρεπει λιγο να μαθω να το διαχειριζομαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Είπε οτι εχει Graves... είναι ένα αυτοάνοσο που προκαλεί υπερθυρεοειδισμο. Αλλά παίρνει το χάπι. Το χάπι όμως ειναι υποκατάσταση του υπερ για να γινει νορμαλ. Το αυτοάνοσο δεν θεραπευεται ούτε φάρμακα υπάρχουν, μόνο με διατροφή και αν...

    Εχω και εγω, το αντιστροφο του graves, που κανει υποθ. Και ναι, σε κάνει όντως πολύ ευερέθιστο, με τεντωμένα νευρα... ώρες-ώρες ακόμη και το δυνατό φως, οι δυνατοί ήχοι με ενοχλούν...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    επισης κοιτα θυρεοειδη.
    ο αρρυθμιστος θυρεοειδης ειναι παντα ενοχος για μεταπτωσεις της διαθεσης, νευρα, καταθλιψη, κλπ.
    μανιτσα μου...εχω νοσο graves -----> υπερθυρεοειδισμος..

    τι θελεις τωρα να σε βρισω???? ε?ε?ε?ε!
    χααχα πλακα κανω..

    πχ να τωρα με εκνευριζει η απεναντι μου στο γραφειο επειδη ειναι φυτουκλα! δεν σταματαει ποτε να δουλευει, φοβαται κ τον ισκιο της ...κ σηκωνεται μονο για κατουρημα!!
    νευριαζω! μου ρχεται να τις παρω το πληκτορλογιο κ να το πατησω κατω! κ να της πω ! ξυπνα γαμω τη ******* σου βλαμμενη!! δεν βλεπεις οτι σε εκμεταλλευονται?
    της συγκεκριμενης της μιλαει κ πολυ ασχημα η προισταμενη..κ γενικα δεν αντεχ τους ανθρωπους που ειναι χαιβανια κ δεν αντιδρουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Είπε οτι εχει Graves... είναι ένα αυτοάνοσο που προκαλεί υπερθυρεοειδισμο. Αλλά παίρνει το χάπι. Το χάπι όμως ειναι υποκατάσταση του υπερ για να γινει νορμαλ. Το αυτοάνοσο δεν θεραπευεται ούτε φάρμακα υπάρχουν, μόνο με διατροφή και αν...

    Εχω και εγω, το αντιστροφο του graves, που κανει υποθ. Και ναι, σε κάνει όντως πολύ ευερέθιστο, με τεντωμένα νευρα... ώρες-ώρες ακόμη και το δυνατό φως, οι δυνατοί ήχοι με ενοχλούν...
    αχ μαρα αυτος ο θυρεοειδης μας εχει φρικαρει!!!
    πολυ ατιμο!! κ παλι καλα που εχεις το υπο..το υπερ δεν ρυθμιζεται ευκολα κ κανει τρομερες ασταθειες κ κουραση κ ειναι πολυπλοκο..κανει συχνες υποτροπες κ μου εχει πειραξει κ καρδια κ ματια!
    ευτυχως δεν εχουν γουρλωσει αλλα εχω κανει φωτοφοβιες κ δεν βλεπω πια καλα στο σκοταδι γτ μου εχει πειραξει το οπτικο νευρο..πακετο ειναι ο υπερ..μακαρι να ειχα κ γω υπο...

    για οσους δεν ξερουν το graves πειραζει ματια καρδια κ θυρεοειδη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μανιτσα μου...εχω νοσο graves -----> υπερθυρεοειδισμος..

    τι θελεις τωρα να σε βρισω???? ε?ε?ε?ε!
    χααχα πλακα κανω..

    πχ να τωρα με εκνευριζει η απεναντι μου στο γραφειο επειδη ειναι φυτουκλα! δεν σταματαει ποτε να δουλευει, φοβαται κ τον ισκιο της ...κ σηκωνεται μονο για κατουρημα!!
    νευριαζω! μου ρχεται να τις παρω το πληκτορλογιο κ να το πατησω κατω! κ να της πω ! ξυπνα γαμω τη ******* σου βλαμμενη!! δεν βλεπεις οτι σε εκμεταλλευονται?
    της συγκεκριμενης της μιλαει κ πολυ ασχημα η προισταμενη..κ γενικα δεν αντεχ τους ανθρωπους που ειναι χαιβανια κ δεν αντιδρουν.
    χαχαχαχαχαχα!!!
    δεν την εχω ακουστα αυτη την νοσο ανξιους :))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε googlαρε τη κ συ! τι θες τωρα? να φας βρισιδια??? ωχουυυυυυ!!! :p

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αν θυμάμαι καλά είσαι vegatarian? τη Β12 σου να μην ξεχνάς !!!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Δεν είχα ακουστά την νόσο Graves.
    Δεν θέλω να το παίξω ειδήμων ούτε θέλω να χαρακτηριστώ κομπογιαννίτης, αλλά πρέπει να βρεις λίγο χρόνο
    να κάνεις κάτι που να σε κάνει να ξεφύγεις από την ρουτίνα...
    Π.χ., πάρε μπογιές, μαρκαδόρους και ζωγράφιζε ο,τι να'ναι... Ίσως έτσι καλμάρεις. Να εκτονωθείς!
    Και αν ψάξεις στο YouTube "zen music". Απίστευτα χαλαρωτική! Θέλω να μου πεις αν θα δεις διαφορά!
    Και το θέμα διατροφή να το κοιτάξεις και με το παραπάνω!
    Όσο περισσότερο τρώμε επεξεργασμένες τροφές και πίνουμε αναψυκτικά και κυρίως καφέ και τα συναφή, τόσο χειρότερα κάνουμε τα πράγματα! Σήμερα, δεν ξέρω πως μου ήρθε, ξύπνησα τρώγοντας μόνο ένα μήλο και ένα ροδάκινο! Κατά τη διάρκεια της μέρας, ένιωσα πολύ χαλαρός και χαρούμενος! Τι να σου κάνουν οι καφέδες, τα κορνφλέικς, το τόστ, τα μπεϊκον, τα τυριά και οι γαλοπούλες!
    Πραγματικά, είμαστε ο,τι τρώμε!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ρε άνξιους έχω ένα δικό μου άνθρωπο, έτσι όσο σε διαβάζω, είστε καρμπόν !!
    Αν κάνατε παρέα παίζει και να χατε αλληλοσκοτωθεί!!!
    Να κανονίσω συνάντηση? χαχ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Δεν είχα ακουστά την νόσο Graves.
    Δεν θέλω να το παίξω ειδήμων ούτε θέλω να χαρακτηριστώ κομπογιαννίτης, αλλά πρέπει να βρεις λίγο χρόνο
    να κάνεις κάτι που να σε κάνει να ξεφύγεις από την ρουτίνα...
    Π.χ., πάρε μπογιές, μαρκαδόρους και ζωγράφιζε ο,τι να'ναι... Ίσως έτσι καλμάρεις. Να εκτονωθείς!
    Και αν ψάξεις στο YouTube "zen music". Απίστευτα χαλαρωτική! Θέλω να μου πεις αν θα δεις διαφορά!
    Και το θέμα διατροφή να το κοιτάξεις και με το παραπάνω!
    Όσο περισσότερο τρώμε επεξεργασμένες τροφές και πίνουμε αναψυκτικά και κυρίως καφέ και τα συναφή, τόσο χειρότερα κάνουμε τα πράγματα! Σήμερα, δεν ξέρω πως μου ήρθε, ξύπνησα τρώγοντας μόνο ένα μήλο και ένα ροδάκινο! Κατά τη διάρκεια της μέρας, ένιωσα πολύ χαλαρός και χαρούμενος! Τι να σου κάνουν οι καφέδες, τα κορνφλέικς, το τόστ, τα μπεϊκον, τα τυριά και οι γαλοπούλες!
    Πραγματικά, είμαστε ο,τι τρώμε!
    Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα την τροφη..προσεχω τι τρωω..ειμαι κ χορτοφαγος..οποτε καταλαβαινεις τη ψαχνω λιγο με τη τροφη.δεν πινω ποτε καφεδες..δεν εχω πιει ποτε στυη ζωη μου..ξυπναω με 2 ποτηρια νερο..
    ειμαι χορευτρια κ διδασκω χορο κ χτυπιεμαι 3 φορες την εβδομαδα..βαλε κ τα λαιβ.παιζω κ κρουστα σε μια μπαντα κ τα δινω ολα..ιδρωνω μεχρι το κοκκαλο!
    πιθανον φταιει οτι δεν κανω προβες λογω καλοκαιριου εδω κ κανα 2μηνο κ ξεκιναβ συστηματικα την Κυριακη..
    Παρασκευη εχω λαιβ..k γενικα..κανω πολλα πραματα..
    δεν ξερω τι φταιει..μπορει κ να ειναι το οτι μεγαλωνω κ παραξενευω.αυτο το χουμε σκεφτει?
    ειμαι 37. ναι δεν μου φαινεται λενε..ομως ο οργανισμος το ξερει.....
    παρατηρω οτι οσοι μεγαλωνουν γενικα αποκτουν μια παραξενια..

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. νευρα
    By giouli in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2012, 19:09
  2. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  3. Νεύρα...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2010, 16:00
  4. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •